Antrenman Sonrası Jelibon

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bycaner tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar antrenman sonrası jelibon felan alınıyormuş ben daha yeni yeni duyuyorum. ne işe yarar bu jelibon almak amaç şeker almak herhalde fakat neden jelibon ? nutella felan alsak olurmu ve hangi marka jelibon alıyorsunuz kaç tane yiyorsunuz günlük

2. DeliKadir17

DeliKadir17 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    antremandan sonra wheyle birlikte 6-7tne ustu toz sekerli olandan amac whey kana dahacabuk karissin diye

3. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    ben tavuk göğsünden alıyorum proteini yine aynı hesap olurmu ?

4. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    bu kaslardaki glikojen depolarını doldurmakla alakalı bir şey sanırım. bunun için araştırma yapmıştım ama jelibon yerine çikolatalı süt veya %100 üzüm suyu öneriyorlar.

Savino89 bunu beğendi.
  5. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    İdman sonrası boşalan glikojen depolarını yeniden toparlamak ve insülin hormonunu devreye sokmak için basit şeker alınmalıdır. Eğer gainer'ınız varsa ve içeriğinde dextroz, maltodextrin gibi nişasta bazlı şeker varsa mutlaka kullanmanızda yarar var. Eğer gainer'ınız yoksa basit şeker içeren gıdalar tüketebilirsiniz.

6. SlimManBigDreams

SlimManBigDreams Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Trabzon
    Arkadaşların dediği gibi basit şeker ve glikojen depolarıyla alakalı ben her antrenman çıkışında iki paket alıyorum. (180 gr)

7. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Kolay yağlanan biri 2 paket alırsa ayvayı yer : D Kolay yağlanıyorsan veya yağ yakım döneminde isen 90 gramlık bir paketin yarısını tüket(30 gr basit karb olur).Değilsen 90gramlık paketin tamamını tüket (65gr falan basit karb(şeker) vardır asagı yukarı)

8. SlimManBigDreams

SlimManBigDreams Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Trabzon
    vücut tipim ekto mezo arasında birşey dostum çok az yağlanıyorum ne kadar yağlı yiyecek tüketsemde sorun olmuyor yani :D ama haklısın çok tüketmemek lazım

9. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    bu vücut geliştirme ile ilgili okuduğum genel kabul görmüş ama bana en mantıksız gelen şeylerden biridir bu idman sonrası basit şeker olayı.
    eğer idmandan sonra inanılmaz halsizlik çekip, 1-2 gün sonraki idmana halsiz çıkıyorsanız anlarım o zaman da, enerji konusunda hiç bir sıkıntısı olmayan birinin kalkıp idman sonrası basit şeker alması, diğer zamanlarda ise yediği her şeyde 1gr şekerin hesabını yapması bana saçma geliyor :) konuda çok bilgili değilim kişisel hissiyatımdır

10. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Bilgili olmadığınızdan dolayı böyle düşünüyorsunuz zaten.İdman sonrası vücut katabolik etkidedir.Yani idman süresince vücut yıkım modundadır.Bu yıkım moduna katabolik durum denir.Vücut yıkıma ugradığı için(kasları parçalayıp yıktığın için) kendini katabolik duruma geçirir.İdman sonrası ise bu katabolik etki devam eder.İdman yapmasan bile kas yıkılmaya bir süre devam eder.Bu durumu durdurmak için idmanda boşalan glikojen depolarını bir nebze doldurmak için hemen hızlı kana karışacak şekerler(basit karbonhidrat) alman lazım.Bu şekerler ilk önce hemen hızlı şekilde karaciğerde glikojene dönüştürülür ve glikojen depoları dolar.Bu şeker kana karıştığı anda vücut uyarılır kanda yüksek miktarda şeker geziyor bunu durdur diye pankreasa mesaj iletilir.Pankreas kandaki şekeri "toksit"(zehirli atık) olarak gördüğü için hemen şeker bloklayıcısı hormon olan "insülin"i salgılar ve kana salar.İnsülin kandaki şekeri bloke eder ve vücudu katabolik etkiden çıkarır.Ve insülin hormonu idman sonrası 15-45 dk içerisindeki alınan tüm suplementlerin(protein tozu-gainer-glutamin-bcaa vesaire) kana çok iyi şekilde karışıp vücut tarafından en üst düzeyde kullanılmasını sağlar.

BamBam16 ve maietnigri bunu beğendi.
  11. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    bilgili den kastım olayın işleyişine hakim değilim o sebep ile saçma geliyor dedim. yani bunları okudum zaten önceden, ama gerçekten bu kadar da önemli mi bizim gibi sporcular için? normal öğün yemiş bir vücut katabolik evreden ne kadar sürede çıkar? şeker alınca ne kadar fark eder? misal yarım saatlik bir fark var ise, bizim gibi amatörlerde bunun ne gibi etkisi olur. proların dikkat ettiği ufak bir detaya takılıp idman sonrası şeker yiyip, daha sonra şeker vs var diye kendini bir çok yemekten mahrum bırakmaya değer mi?

12. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Değer tabi eğer kolay yağlanan biri isen şekeri (idman sonrası haricindekilerden bahsediyorum) haftada 1 yersin o da 60-70 gramı geçmeyecek şekilde.Ha ben aldığım şekeri 1 saat kardiyo yapar yakarım dersen yakarsın.60-70gram şeker yediğin gün gidersin 30dk kardiyo yapar 300 kalori yakarsın yediğin şekeri yakarsın.Ama ben yaptığım kardiyo ile şeker değil yağ yakmak istiyorum dersen şeker yemezsin beslenmene un şeker trans yağ sokmazsın yaptığın kardiyo ile yağ yakarsın.Bu sporun bizimi ötekisi yok.Bunlar herkese geçerlidir.Seni yavaşlatacak olan şeyi yapmayacaksın.Yaparsan 1 yılda gelişeceğini 10 ayda gelişirsin.Olmazsa olmaz değildir,benim bir ömür vaktim var 1 yılda gelişeceğimi 10 ayda gelişeyim o 2 ayın bir önemi yok dersen sorun yok.Bizim için önemli zaten asıl.O steroid alan adamlarda zaten protein sentezinde sorun yok ki.Aldıkları proteinin %100 ünü kullanıyor vücut aldıkları steroidler sayesinde.Ama sende aldığın proteinin belki de %60 ını kullanıyor ya da %65 ama %90 ını veya %100 ünü kullanmadığını bil.o protein sentezinin %90 %100 lere çıkması için steroide ihtiyacın var.Yemeklerde şeker yok ki.Tatlı yemediğin sürece şeker yok zaten yemeklerde.Basit şekerli yemeklerden bahsediyorsan(makarna-beyaz pirinc,patates) bunları yersen zaten diyet için iyi yol alamazsın ki.Makarnayı yersin 1.5saat sonra yine acıkırsın.Yine yemek yersin öyle öyle diyetinde alman gereken kalori 1800 ise 2000-2200 olursun kilo vermen icin 30 dk kardiyo yapman gerekiyorsa 1.5 saat yapman gerkir yapamazsın kilo veremezsin.

13. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    e abi hadi makarnayı es geçtim ama patatestir, pirinçtir bunları yemezsek biz ne yiyeceğiz ? spor öncesi ve sonrası pirinç olmasa ne yiyeceğimi sapıtıyorum ben her gün her gün.

maietnigri bunu beğendi.
  14. sthammer

sthammer Guest

Makarna ve pirinc icin basit seker denmis, birlesik seker yani komplex karbodur, beyaz pirinc yerine esmer tercih edilebilir.. Birde bizdeki makarnalar ile bulgur un hammadesi aynidir, durum bugdayi irmiginden yapilir..

elite35 bunu beğendi.
  15. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Evet Dr.Steelhammer'in dediği doğru.Benim bahsettiğim beyaz undan yapılma makarnalar için geçerli.Dr.Steelhammer'in bahsettiği makarnalar da komplekse girer,yani yiyebileceğimiz türe.Beyaz pirinç ise basit karbodur.Glisemik indeksi yüksektir 87 glisemik indeksi vardır.Bu yüzden çok çabuk kana karışır ve kandaki şekeri aniden yükseltir ve vücudun ani şekilde yüksek miktarda insülin salgılamasına neden olur.Salgılanacak olan bu yüksek miktardaki insülin ise hem daha kolay yağlanmanızı sağlar hem de tekrardan acıkmanıza neden olur.

16. lordumuzca

lordumuzca Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Pekmez alınsa olur mu

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

17. bycaner

bycaner Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    yani illa spordan hemen sonra jelibonmu yiyeyim böyle nutella felan olmaz dime

18. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Glisemik indeksi çok yüksek olan bir basit karb tüketmen lazım işte.Normal çikolatada 70 glisemik indeks var.Jelibonda glikoz var onun glisemik indeksi 100.Jelibon daha iyidir.ama jelibon yerine çikolata yesem olur mu dersen olur? Bitter olmamak kaydıyla.Ama nutella sarelle vesairede nedenini bilmediğim şekilde glisemik indeks 55 gösterilmiş.Yani içerisinde kana geç biraz daha karışmasına neden olan maddeler mevcut sanırsam.Bununla beraber sorunun yanıtını veriyorum: Yok nutella aynı etkiyi yaratmaz.

19. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Bu forumdakilerin cogu bende dahil tabiki,glikojen deposunu bosaltmanin yanindan bile gecmiyordur emin olun

uykusuzburak bunu beğendi.
  20. sthammer

sthammer Guest

Besin degerlerine dikkat etmek gerek, jelibonda yag 0.. Nutella konusuna aciklik getiriyor..

Sayfayı Paylaş