Antrenman sonrası üzüm suyu,meyve suyu içmeyin!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gokhan2604 tarafından 25 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 65 üye.
  1. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    3 senedir her idman sonrasi whey uzum suyu karisimi yaparim. cokta guzel vucut yaptim hicte zararini gormedim.
    gereksiz bi konu olmus.

2. astarabistan

astarabistan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Doğrudur hocam

3. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Bılgılendırıcek bırı yok mu

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    ben hala bu beslenme olayının bukadar basit olmadığına inananlardanım
    kimisi antreman sonrası meyve sularının yağa dönüşeceğinde ısrar edebilir diğerleride aksini idda edebilir
    bunun kesin bir kanıtı yok
    çünkü verilen bilgiler normal koşullar için geçerlidir
    ama bb gibi aşırı yorucu ve vucut için extreme olan bir olay sonucu insan doğası normalin dışına çıkabilir ve bunun 2+2=4 diyebileceğimiz bir araştırması yok

---------- Post added at 11:51 ---------- Previous post was at 11:37 ----------

ekleme:
    burdan antreman sonrası meyve suyu kilo aldırmaz veya iyidir kötüdür diye birşey söylediğim anlaşılmasın
    sadece insan bedeni okadar basit değil demek istedim
    genelleme yapmak yanlış olabilir

alvel bunu beğendi.
  5. _Ersin_

_Ersin_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Antreman sonrasi uzum veya elma suyu gayet yararlidir.

Kendim test ettim yeterince.

6. Necromancer

Necromancer Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Bu iş iyice karıştı gibi görünüyor.Şu zamana kadar hep 400 ml. üzüm suyu içtim sabah kalkınca ve antreman sonrasında.Yanlış mı yaptık doğru mu kestiremedim.

7. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Aldığınız meyve suyunun içeriğine bakınız, mesela tamamı meyve konsantresinden yapılmışsa bu tamamen fruktozdur ve karaciğer glikojeninde depolanmaya meğillidir ve fruktoz çok kolay yağa dönüşebilir. bu tür meyve suları genelde %100 elma, %100 kayısı gibi isimlendiriliyor. fakat %100 üzüm suyu ise bu dekstroz da içerir üzüm suyu dekstrozdur %100 etiketli meyve suları alıyorsanız üzüm suyu tercih edin.

İçeriği şöyle olan meyve suları da var, su, şeker(sakkaroz/glukoz) meyve aroması vs. bu genelde daha az fruktoz daha çok glukoz içerir çünkü meyve suyu değildir meyve aroması verilmiş şekerli sudur. daha çok glukoz olduğu için hem glisemik indeksi daha yüksek olur hemde karaciğer yerine kas glikojenine depolanır.

8. Necromancer

Necromancer Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Dimes in %100 üzüm suyunu kullanıyorum.

9. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Arada bir üzüm suyu, arada bir jelibon, haribo vs. bitti gitti

10. elbiskuha

elbiskuha Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    8
    Hurma faydalı olur mu peki antremandan sonra veya sabah kalktığımızda?

11. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Shake i içmeden önce birşeyler çiğneyip sindirimi başlatmak için kuru incir veya jelibon tercih ederim basit şeker olayınıda aradan çıkarmış olurum.

12. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    fruktozmu tüketecez yani antreman sonrası?

13. teamst

teamst Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Amaca, kişiye ve vücut durumuna göre değişir, hacim yapmak isteyenin işine gelir, antremandan sonra yağ yakımnı sürdürmek isteyene gelmez, radikal diyette bulunan definasyona çalışan birine yaramaz...

14. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Hurma'nın lif oranı yüksek olduğu için içindeki şeker kana hızlıca karışamaz, hurmayı ara öğünlerde tüketmek daha doğrudur. Ayrıca sert idman yapmıyosanız idman sonrası ne tükettiğinizin bi önemi yoktur. İdmandan 30-40dk sonra tavuk pilav yiyemeniz yeterli. 5-6 aylık sporcuları görüyorum idman sonrası glutamin, bcaa, creatin, maltodextrin vs. kullanıyolar. Halbuki yaptığı idman vasat, kullandığı supplementler boşuna. Sıkı idman yapanlaraysa maltodextrin veya dextroz kullanmalarını öneririm. 8-9gr bcaa + 25gr maltodextrin'i shaker'ınızda karıştırın ve antrenman sırasında yudum yudum tüketin.

15. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Bu kadar detaya inmeye ne gerek var

Herkez pro vg seviyesinde saniyor kendini..bu isi iskence cekmeden vucudumuzu dinleyerek sıkılmadan bezmeden omur boyu yapsak daha iyi degilmi..herseyin tadina kararinda bakarak iyi sporlar..

16. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    meyve nasıl gerekli değil, günlük c vitamini ihtiyacımızı nasıl karşılarız yoksa. etti süttü yumurta peynir A B D E vitaminlerini alıyoruz bir şekilde kimisini vücutta üretiyor ama C vitamini üretemiyor ve en çok fayda vereni meyveden geliyor, bazı sebzelerdede mevcut fakat oranı az ve çiğ olarak tüketmek gerekiyor pişirilince gidiyor vitaminler. yukarılardada gördüm meyve bu spora düşman diye şiddetle karşı çıkıyorum, şeker ihtiyacımızı nasıl karşılarız o zaman tutup çay şekerimi yiyelim. artı C vitamini çok önemlidir bağışıklık güçlendirir hastalıklarla vb spor kaynaklı ağrı sızı enerji eksikliği gibi sorunlarla baş etmemizde vücuda yardımcı olur. kapsüllerdende alınır ama kesinlikle meyvenin yerini tutmaz uzmanlarda gıdalar yoluyla almamızı önerir. ayrıca kapsüller şeker ihtiyacınıda karşılamaz. diye düşünüyorum şahsen ben kendim bizzat olarak karpuzu portakalı günlük ihtiyacım karşılıgında devamlı tüketirim bi zararınıda görmedim, herşeyin kararı fayda fazlası zarardır. meyve gereksiz demek abesle iştigaldir bana göre ki; spor uzmanları ve saglık uzmanlarıda kesinlikle kullanmamızı önerir...
    örnek 300gr karpuz 90-110 kalori günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 42sini A vitamini ihtiyacının yüzde 34ünü karşılar

telepati bunu beğendi.
  17. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Aynen nasil 80kg lik bir vg le 80kg lik normal bir insanin vucutlari bir degilse beslenme sekilleri ve besinlerin islenis sekli ayni degildir..en basiti bizim yediklerimizi spor yapmayan birisi yese camış gibi olurdu:) bu iste en iyisi herkez kendi vucudunu dinlemeli diye dusunuyorum bana yarayan baskasina yaramayabilir saygilar..

18. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    yağ yapar belki, belkide vücut kaynaklıdır bazı vitaminler eksikliğinden, spor yapalım yapmayalım menümüzdeki besinlerden mutlaka bütün vitamin ihtiyacını karşılamalıyız.. herhangi birinin eksikliginde vücut ters tepkimeler verebilir halsizlik, uyku hali, çeşitli hastlıklar belkide yağlanma. günlük alıcan 3600-3700 kaloriyi araya meyveyi sıkıştırmican biyere, %100 ünü içmek yada kendin sıkıp içmek varken gidip ucuzunu alacan meyve suyunun içine şeker basılıp şuruptan üretilmiş olanını bu durumda herşeyin olması normaldir..

günlük aktivite ne olursa olsun bütün vitaminleri minarelleri eksiksiz almalıyız. günümüz hastalıklarıklarının tamamında payı olan birşey varsa oda yanlış ve eksik beslenmedir.
    kaynak: bir çok uzman
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Ekim 2014 ---
    bu üzümün suyunu içmeyip kendisini yesek nasıl olur acaba..
    dahamı geç karışır kana? yada sporun bitmesine 20 dak kala yesek gibi bi zamanlama yapsak
    valla piyasadaki meyve sularına güvenipte içemiyorum hiç içime sinmiyor orda kendisi dururken

Son düzenleme: 14 Ekim 2014
  19. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    bir spor içeceğinin sıvı ve enerji alımı konusunda ideal olması için karbonhidrat oranının bir litrede 80 gramın üstüne çıkmaması gereklidir.
    biyerde bunu okudum ne kadarı doğrudur acaba. üzüm suyunun litresinde yaklaşık 150g karbonhidrat var. portakal suyunun litresinde 87 karbonhidrat.
    portakal suyu içsek olurmu evde kendimiz sıkıp
    karbonhidrat oranı arttıkça kana karışması gecikiyormuş, diyor birisi
    bi fikirdir denemek lazım aslında bana mantıklı geldi

Son düzenleme: 14 Ekim 2014
  20. psyzeer

psyzeer Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    • Kan şekerini çok yükselten karbonhidratlara yüksek glisemik indeksli, az yükseltenlere düşük glisemik indeksli karbonhidratlar denir. Yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar kan şekerini çok arttırdığı gibi insülin hormonunu da çok yükseltir.

Bir gıdanın glisemik indeksi 55’den az ise düşük,56-69 arasında ise orta,>70 ise yüksek glisemik indeksli gıda olarak kabul edilmelidir.

MEYVELER:
    Elma 38(D)
    Muz 62 (O)
    Kaysı-taze 57 (O)
    Kaysı-kuru 31 (D)
    Kiraz 22 (D)
    Greyfurt 25 (D)
    Üzüm 25 (D)
    Kuru üzüm 64 (O)
    Kivi 52 (D)
    Mango 55 (D)
    Portakal 44 (D)
    Şeftali 42 (D)
    Erik 39 (D)
    Karpuz 72 (Y)
    Kavun 65 (O)
    Armut 38 (D)
    Ananas 2 dilim 66 (O)

ben karpuza devam en iyisi illa kan şekerini yukselteceksek antreman sonrası, yüzde 88i zaten sudan oluşuyormuş yağ oranı en yüksek meyveymiş ama antioksidan değerleri gayet iyi

Sayfayı Paylaş