Antrenman sonrası üzüm suyu,meyve suyu içmeyin!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gokhan2604 tarafından 25 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 65 üye.
  1. orkoone

orkoone Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bende kafası karışan ve evde çalışanlardanım
    antrenman sonrası basit karbonhidratlardan çay şekerini sıcak suda eritip içsem nolurki olurmu?

2. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    merhaba, ben son bir aydır üzüm suyu içmiyorum. 1 aydan beri antreman esnasında 1 litre suyun içine 2 adet beyaz kesme şeker koyuyorum ve onu antreman boyunca içiyorum. zararını görmedim aksine sanki daha iyi performans çıkartıyorum. belkide psikolojik. belkide kana daha çabuk akrıştığı için. aslında bu konu hakkinda da tam bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.

3. terry

terry Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler @gokhan2604 @D.Wolf hocalar olayı netleştirmiş dikkat edilecek kısımda burada.

Kısacası Sıralaması
    1 dextroz/maltodextrin karışımı yada ayrı olarak dextroz - maltodextrin
    2- Beyaz ekmek
    3- Jelibon ( 100 gr için nekadar alınmalı ? )

Benim merak ettğim protein tozunun içine dextroz/maltodextrin karışımının nekadar katacagımızın hesabı ? Kg X 0,5 denmiş 0.5' oranı uygunsa onu kullanacagım

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/maltodextrin-dextrose-jelibon-t42035p2.html?highlight=jelibon

Son düzenleme: 22 Aralık 2011
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    anlayamadığım olay , performans sporcusu olamayan sporculara :

-kas yıkımı
    -antrenman sonrası aman protein, karbonhidrat hemen ama hemen !...
    -almazsan ölürsün
    -whey ,kortizol , testesteron
    vb gibi konuları acaba kimler empoze etmekte?!...(

antrenörler mi , yoksa arkadaş çevresi mi mı?!...(((

adam daha 2 aylık sporcu , kafa hemen bu yöne kayıyor ?!...ilginç ?!((

5. terry

terry Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    @ercan gürgöze hocam merhaba dediğiniz konularda haklı oldugunuz yerler yok değil alınmıyorum ama bir ekleme yapmak istiyorum.
    Şimdi spor salonun bir maliyeti var , suplement destegi alarak yada doğal yolla beslenmenin bir maliyeti var istedigin noktaya gelmek için ayırdığın bir zaman var ayrıca forumda konuşulanların beşte biri bile yazıldgın salonun hocası tarafından söylenmiyor kendi başınasın araştırıyorsun... İster yeni başlayan olsun ister deneyimli olsun bunları hesaba katınca herkes elinden geldigi kadar düzgün birşeyler yapma telaşı içinde bunlarıda dikkate almanızı öneririm. Belki komik gelir yaşayan vardır acık acık ifade edeyim kendi adıma doğla yolla düzgün beslenemiyorum sebebi aile düzeni içinde işte anne bak 100 gr tavuk da 20 gr protein var oğle ögununde onu almam lazım ben öğünümü ayırsam vs demek uygun düşümyor... Bunu yanında iş, okul , yogunluk vs nedenlerden dolayı her istenen olmuyor. Saygılar...

Son düzenleme: 22 Aralık 2011
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    )))

bu da bir bakış açısı aslında...)

7. terry

terry Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı konuda devamıda
    denilmiş 0.5 X kg yeterli sanırım.

8. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Dekstrozu koyduğun proteinin yarısı olarak koyabilirsin. thums:

9. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Yukarıda da bahsedildiği gibi bu işi profesyonel olarak yapmayan yada bunun yolunda çalışmayan kişiler için antrenman sonrası karbonhidrat sadece karbonhidrat olarak kalmalı.

Maksat kasların kendini diriltmesi ise eğer glisemik indeksi yüksek bir karbonhidratı alıp bitirmek gerek. Tamam fruktoz düşük bir GI değerine -23- sahip fakat içtiğimiz üzüm suları (%100 bile olsa) saf olduğuna inanmadığım için tamamıyla meyve şekerinden oluşmadığını düşünüyorum.

Böylece jelibon-üzüm suyu arasında gidip geliyorum fakat üzüm suyunu sıvı olması sebebi ile 1 adım önde tutuyorum. Belki çok amatörce gelicek yazdıklarım fakat bu sporu profesyonelliğe dökmediğim müddetçe bu şekilde düşünmeye devam edicem.

Sürç-i lisan ettiysem affola. Saygılarımla...

10. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    arkadaşlar dextroz ve maltodextrin öyle çok pahalı profesyonel ürünler değil, kilosu ortalama 25-26tl. her yıl ocak ayında devlet hammadde stoklarını yenilemeleri için şirketlere yeniden ithalat izni verir. şu an yıl sonu olduğu için 25tl bile yüksek bi fiyat dextroz için. ocak ortası veya şubat gibi fiyatlar aşağıya inebilir. ben o yüzden her yıl şubat ayında 15-20kg alarak bu işi çözüyorum.

ispirli bunu beğendi.
  11. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Dekstroz ve maltodekstrin karışımı mı tüketiliyor genellikle? Yoksa sadece birisini alıp tüketmek doğru bir davranış mı?

12. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    ikisini komplex olarak bulabilirsen daha iyi ama tek olarakta kullanabilirsin. ve ya her ikisini ayrı ayrı alıp kendin bi karışım yapabilirsin. burda önemli olan antrenman sonrası nerdeyse tüm enerjisini yitirmiş olan vucuda ani karbonhidrat yüklemesinin yapılması, glikojen depolarının yenilenmesinin hızlanması ve bi nevi kaslara protein taşıma görevi alan karbonhidratın vucuda hızlı şekilde karışması. bunuda en iyi şekilde başaran glisemik indexi yüksek basit karbonhidrattır. yani dextroz veya maltodextrindir.

13. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Büyük kas kütlelerine sahip olmayan biri için bu kadar ince hesaplara gerek olmadığını düşünüyorum. Benim tavsiyem orta boy bir muz ihtiyacı karşılayacaktır. Yanında gelen potasyum da kasları koruma açısından iyi bir tercih olur.

14. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    O değil de üzümde glikoz vardır zaten, fruktoz diğer meyvelerde bulunur. Kaldı ki fruktoz eğer glikojen depoları dolu değilse yağ olarak depolanmaz, glikojene çevrilir, o yüzden denir ki meyveyi aç karna yiyin, tok değil. Balda da fruktoz var mesela, birçok kişi antrenman sonrası yediğini söylüyor.

15. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Dekstroz ve maltodekstrin baktığım kadarıyla maliyeti bakımından tercih edilebilir düzeyde. Üzüm suyunun 500ml.sinden alınan karbonhidrat 75 gr. toz ile alınabiliyor gibi gözüküyor. Maliyet bakımından tercih edilebilir sanırım.

1 kg karbonhidrat Üzüm suyundan alınırsa 17 TL civarına denk gelirken Maltodekstrin tercih edildiği takdirde 8 TL ye, Dekstroz tercih edilirse 16 TL denk geliyor.

İki tozun %50 lik kombinesinden de 12 TL lik bir maliyet çıkıyor. Maliyet farkı abartı olmasa da hem şeker ihtiyacını tam anlamıyla karşılamak hem de fiyat bakımından tercih edilebilir seviyede...

terry, Azi ve ispirli bunu beğendi.
  16. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    yeni başlayan veya 5-6 aylık sporcuların bu hesapları yapması bencede çok gerekli değil. bu kişiler farklı yollardanda idman sonrası karbonhidrat ihtiyaçlarını giderebilirler. ama bu sporla minimum 1-1,5 sene kesintisiz uğraşan birinin performans artışı ve gelişim bakımından bu hesapları yapması gerekir. 1-1,5 senelik bi sporcu için muz idman sonrası karbonhidrat alımı için uygun değildir.

Azi ve ispirli bunu beğendi.
  17. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Normal üzüm suyu mu %100 üzüm suyu mu?

18. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    yeni başlayanlar antrenmandan hemen sonra %100 üzüm suyu alabilir.

Azi bunu beğendi.
  19. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    %100 Üzüm suyunun içinde komple fruktoz varsa o zaman işe yaramaz işte. Ben %100 alıyorum ancak tamamen doğal olduğuna inanmadığım için kullanıyorum. Dekstrozu da toplu alırsan uygun fiyata geliyor yoksa çok pahalı.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:47 ----------

1.5 sene olacak ama hala %100 üzüm suyu kullanıyorum. Faydası olduğuna inanıyorum ancak yukarıda belirttiğim gibi üzümü sıkıp içmem kesinlikle...

Ayrıca şunu da merak ediyorum Meyve Nektarı olarak geçen sulardan farkı ne %100 üzüm suyunun? Benim bildiğin tek fark 100gr. da içerdiği karbonhidrat miktarının (15.2 gr) fazla oluşu.

Azi bunu beğendi.
  20. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    meyve nektarı olarak adlandırılan meyve sularının sadece %10-15i meyve özüdür. geri kalan %85-90 ı su, kimsayal tatlandırıcı, boya ve aspartam dır. %100 meyve sularında meyve özü oranı kaliteye göre %80 ile %95 oranında değişmektedir. gene kalitesine göre kimyasal tatlandırıcı, boya ve aspartam içermez. Aradaki en önemli fark %100 meyve sularının daha sağlıklı oluşudur. Butür meyve suları fruktoz içerir, yalnız orta ve ileri seviye sporcular için idman sonrası fruktoz ideal değildir. sadece başlangıç seviyesi sporcular için iyi bi alternatiftir.

Sayfayı Paylaş