Antrenman sonrası üzüm suyu,meyve suyu içmeyin!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gokhan2604 tarafından 25 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 65 üye.
  1. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    konuyla alakasız bir yorum olacak benimkisi ama bu söz harbiden çok doğru. salonda bakıyorum herkeste bir telaş, dakikaları sayıyorlar filan yani. hayır hiç birimiz de müsabık değiliz, müsabığı bırak, çoğu insan vg dışında spor da yapmıyor. bunlara rağmen herkeste bir telaştır gidiyor yok whey almam lazım yok kreatin yok dekstroz yok sükroz. ben kullanmadığım için de garip geliyor yeminlen. hayır bir de şu var, adam kendini hiç kasmıyor, saçma sapan hareketler yapıyor, sürekli kol göğüs filan çalışıyor sonra da whey almam lazım kas büyümesi zart zurt diye atıp tutuyor. spordan soğudum sırf şu tipler yüzünden...

içimi de döktüm beah :D

kerembas54 bunu beğendi.
  2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Ne protein alımı, ne protein sentezi yaaav ???

Antreman sonrası azalan karaciğer ve kaslardaki karbonhidrat depolarından bahsedeyoruz arkadaşım ne proteini yaaav :D

Oraya kabak gibi kocaman Kh ların tablosunu koymuşum, bi muhabbetin başını gelişimini okumadan uluslar arası vg uzmanı gibi atlamayın ;)

Yazılanları okumanızı geçtim, sadece başlığı okusanız antreman sonrası Kh alımı ile ilgili olduğunu anlarsınız ne proteini yaaav :D

3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "uluslarası vg uzmanı " olmak ?!...

bunu olmak için çok iyi "anabolizan kürleri "uygulamaları , "teorik ve pratik deneyimleriniz "olması gerekir ...diğer sporlarda da olduğu üzere ...)

yok, eğer konu bunlarsız " sağlıklı ,temiz spor " ise ,genel spor çerçevesi ,şartları vardır...ve bunlar da standartdır...

ve burada bu kaynakların , vg -antrenmanları sonrası " o kadar elzem bi şekilde bu kaynakların hemen ,acilen doldurulması gerekliliği , eğer knu "sıkı, radikal diyet + hardcore body" müsabakası değilse ise bu tamamen bir şehir efsanesi ötesine gitmez...neticede 1-1.5 saatlik "amatör vg -antrenmanında " harcayacağınız "kcal " bellidr , depolar öyle maksimum şekilde falan radikal şekilde boşalmaz...yani, konu ölümcül değildir, öyle "hemen protein vb "alınması gerekliliğinde de olduğu gibi...beslenmeye başladığınız zaman bu kaynaklar zaten kolayca dolarlar...)

4. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Konu çok sapmış.Ben kimsenin antrenman sonrası glikojen depolarını doldurmak için basit karbonhidrat aldığını zannetmiyorum.Zaten alınan 70 gr karbonhidrat ile mi dolacak glikojen depoları...Antrenmandan sonraki yenilen ilk öğün bunun için daha uygun.

Antrenman sonrası basit karbonhidrat alınmasının en genel sebebi insülini seviyesini artırmaktır kas depolarını doldurmak değil.

Bu başlıkta anlatılmak istenilen de budur.Ara da başka yorumlar olmuş olabilir ancak konunun asıl amacı Fruktozun bağırsaklardan emildikten sonra, karaciğere gönderilip ordan kaslara ulaştığı için insülini artırmadığı için antrenman sonrası almak uygun değildir.

Yazılanları okuyup ondan sonra yorum yapmak daha tutarlı olur diye düşünüyorum.

Saygılar.

Son düzenleme: 30 Ekim 2011
    kerembas54 bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    70 gr karbohidratı yabana atmayın...eğer hepsi tamamen absorbe edilebilse yaklaşık 300 kcal 'a yakın enerji sağlar... ki bu da sağlam bir "vg-antrenmanı " ya da "orta segmette enerji parametreli spor türü" için bir antrenman enerji kaybına yakın...)

ama, burdaki konu "glikojen depolarının vb vb" hemen doldurulması gerekliliği ve hele buna bir de hemen "protein alınması "gerekliliği şehir efsaneleri katılınca olay bayağı farklı formatta seyrediyor...

"glikojen depolarının boşalması , protein kaynaklarının enerjiye dönüşmesi " konuları yüksek yoğunlukta "enerji kaybı yaşanan performans sporları" için geçerlidir...

yoksa , bol intervalli , dinlenmeli , " onlarca kilonun 1 metre oranında yüksekliğe kaldırılmasının yarattığı "potansiyel enerji kazanımının ,biyolojik enerji kaybı "ile telafi edilmesinin çok büyük performans gerektirdiği spor gerçekleri,fiziksel parametrelerle asla bağdaşmaz...

ancak ,eğer "çok yoğun diyet (definisyon) ve hardcore müsabaka vg-si için antrenman yapılıyorsa ,oluşan "enerji kaybı borçlanması" kapsamında bu kaynakların doldurulması önem kazanır" ..

normal şartlarda ,vg- antrenmanlarından sonra yenecek yemekler bu 300 -350 kcallık açıkları hemen kapatacaklardır..)

kısaca ikonu sadece "psikolojik ve şartlandırma " ...)

R10 bunu beğendi.
  6. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    muza ne dersiniz? pro bir antrenörün önerisi.

7. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Tam bir basit seker urunu degil, yapisi biraz complex. GI`si bana cekici gelmiyor. Basit seker alimi yapildiktan 15 dk sonra kullanilacak bir post-workout icin ideal urun olabilir.

8. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    bu yeni bi bilgi değil zaten yıllardır bilinen bişey. idman sonrası glisemik indeksi yüksek basit karbonhidrat alınması gereklidir. bunların başında dekstroz ve maltodextrin gelir. biçok enerji içeceğinde ve gainer da bu ikisinden biri mutlaka vardır. örneğin powerade, hardline zone, genrise dextroz mass, genrise dextrin-V. sert idman yapmayanlar için idman sonrası 40-50 gr yeterlidir.

9. Fit

Fit Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Antrmandan önce sonra muz deniliyorda.Ne zaman muz yesem antremana halsiz çıkıyorum bunun nedeni ne olabilir?
    Üzüm suyunuda antremandan önce içsek herhangi bir dezavantajı var mı?

10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    mide bulantısı yapıyor, kendimden biliyorum. bana kalırsa idmandan önce de hiç bir şey almaya gerek yoktur çünkü zaten 3 saat filan idman yapmıyor kimse. öyle tutup aşırı yorulacak bir halimiz de yok. ama mesela powerlifter olursunuz, müsabık bir vgci olursunuz o zaman başka.

11. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    düşük tempo antrenman yapanların supplement kullanmasına gerek yoktur buna bende katılıyorum. 30kg bench press atan birinin karonhidrat, protein glutamin vs. hesabı yapması gereksiz. sadece düzenli beslenmesi yeterlidir.

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    antrenmandan önce gıda alanlar mı mevcut?...

ya da bunu önerenler mi var?!...(

13. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bence sadece o da değil, çoğu insanın pre workout ürün almasına gerek yok. günlük beslenmesini güzel ayarlayan birisi zaten idman öncesi bir şeyler almaya ihtiyaç duymaz, bence duymamalı yani.

bence burada biraz şu da var, insanlar gazlanıyor yok efendim ağır çalışıyorsunuz yok kas yıkımı yok kortizol yok şu yok bu, işte efendim whey alın bcaa alın kazein alın kreatin alın alın babam babam alın. e ne oldu, paralar uçtu gitti :D

ercan gürgöze ve uykusuzburak bunu beğendi.
  14. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    evet bilinçsizce supplemet kullanımı had safhada malesef. karbonhidrat ve proteinin fazlasının vucut tarafından yağa dönüştürüldüğünü bilmeyenler bile var salonda. düzgün beslenen birinin büyük kas yıkımları yaşıcağını sanmıyorum bu konu abartılıyor malesef. sıfır kas kaybı diye de bişey yok, kim ne kullanırsa kullansın sıfır kas kaybını yakalayamaz. sadece kaybı minimuma indirebilir. uzun süre besinsiz kalmadığınız sürece vucud kortizol hormonu salgılamaz. genelde uyku durumunda olur bu durum. uyku saatinde 7-8 saat besinsiz kalan vucut kas yakımına başlar. yatarken yiceğiniz 150-200gr lor peynir bu işi çözer.

R10 bunu beğendi.
  15. BuRaKxX

BuRaKxX Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    ‎"Complex carbohydrates are always best, except, again, after a workout where you could take simple (sugar) carbohydrates to get an insulin spike. But at other times doing this is not very beneficial because insulin is a storage hormone and it's going to shunt everything into the muscle." - Dorian Yates
    Bu adam bunu diyor şuan tartışılan konu ile büyük bir çelişki buna ne demeli? Ve birazdan antrenman için çantamı hazırlayacağım ve yine siyah üzüm götüreceğim antrenman sonrası için.

16. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yahu tamam da, onu söyleyen dorian yates. adam 122 kilo, inanılmaz kaslı+güçlü bir vücut geliştirmeci. ben dorian yates miyim? hayır değilim. o yüzden o denli başarılı ve üst düzey sporcular için kesin gerekli olan bizim için çok önemli olmayabilir. nihayetinde o profesyonel. uykusunu bile ona göre ayarlıyor...

Stygia bunu beğendi.
  17. BuRaKxX

BuRaKxX Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    çok yanlış bir değerlendirme. Bu şekilde değerlendiriliyorsa daha yazmama gerek yok bu konuda.

18. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili burak, bence sen yanlış düşünüyorsun. dorian yates birincisi kas kütlesi olarak epey ağır bir isim çünkü kendisi profesyonel. ikincisi, steroid kullanımı mevcut, bu da malum protein alımını, pre-post workout ürünlerin kullanımının artıran bir sebep. bir üçüncüsü, dorian yates bize göre ağır çalışmasının yanı sıra, çoğu profesyonele göre bile inanılmaz ağır çalışır. heavy duty tarzı idman yapmaktadır (tıpkı mike mentzer gibi). dördüncü bir husus, profesyoneller için kortizol inmiş testo çıkmış bunlar elbette önemlidir ancak bizler (en azından amatörler diyelim) için bu kadar da önemli olmamalı bence. sonuçta bir tarafta profesyonel bir sporcu var ki kendisinin mesleği vücut geliştirme, diğer tarafta ise mesleği vg olmayan bir insan var. biri için doğru olan diğeri için doğru olmamalı diye düşünüyorum ama yorumlarına da saygım sonsuzdur güzel kardeşim.

Son düzenleme: 4 Kasım 2011
  19. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kişi ilk önce kendisine şu soruları sormalı ve samimiyetle cevap vermeli: bu sporu ne için yapıyorum, müsabakalara katılacak mıyım? kaslarımı gerçekten zorluyor muyum, şu an kaldırdığım ağırlıklar kaslarım için supplement gereksinimi doğuruyor mu?..

forumda görüyorum, 6kg dambılım var ile biceps çalışıyorum diyor, protein tozu diye ortalıklarda dolanıyor, 40-50 kg ile bench press yapıyor, aman bcaa almam lazım diyor. üzerine bir de geliyor, bu topiği okuyor iyice ikilem yaşıyor narin kafasında. halbu ki, ne bcaa ne protein tozu ne de adını bu topicte ilk kez duyduğu "dekstroz" ve "maltodextrin"lere ihtiyacı var...

aslında bu topiğin bile adının değişmesi gerekiyor, başına "müsabıklar" ya da "ciddi sprocular" gibi öneklerin eklenmesi lazım. zira spor amaçlı, plaj vücudu amaçlı, yağ eritme amaçlı bu foruma giren %75lik kesim için bu topic gerekli olmadığı gibi bir de kafa karıştırıcı.

ZeusS_ ve R10 bunu beğendi.
  20. leecH

leecH Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bende spordan sonra 1 bardak %100 elma suyu içerdim ama fruktoz miktarının yüksek olması nedeniyle sıkıntı oluşturabileceği söyleniyor(bu başlıkta çoğu kişinin ortak kanısı olmuş) o yüzden meyve suyunu tam kesmek yerine normal meyve sularına yöneldim..

Sayfayı Paylaş