Antrenman sonrası üzüm suyu,meyve suyu içmeyin!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gokhan2604 tarafından 25 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 65 üye.
  1. gokhan2604

gokhan2604 Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    antrenman sonrası whey,creatin,glutamine gibi suplementleri genelde üzüm suyu veya başka bir meyve suyu ile alma eğilimi var. amaç insülini zıplatmak ve protein,creatin gibi ekleri kas hücrelerine çabucak sokmak,ayrıca tükenmiş olan kas glikojen depolarını hızlı karbonhidrat ile doldurmak.

bunun ne kadar büyük bir yanlış olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

yabancı dili olanlar okusun. olmayanlar için kısaca özetleyeyim makalenin tamamını pdf olarak okudum. burdaki sadece bir kısmıdır orijinalin tamamı http://www.abcbodybuilding.com/scientific.pdf adresindedir isteyen okusun çok faydalı bilgiler ve çeşitli konulara gerçek bilimle yaklaşımlar var.

şimdi ,doğru zannedilen büyük yanlıştan kurtulalım;:)

"fruktoz düşük glisemik indeksli yavaş bir karbonhidrattır. ayrıca kas glikojeni depolarına giremez karaciğerde işlenir. kas artırmaya yönelik antrenmanlarda harcanandan fazla kalori almak sözkonusu olduğundan karaciğer deposu doludur bu yüzden fruktoz vücutta yağa çevrilir. meyve suları ,üzüm suyu gibi maddeler antrenman sonrası karbonhidrat ihtiyacı için alınırsa kas glikojenine faydasızdırlar. bunun yerine yağa çevrilirler. çünkü glikozun yanında büyük miktarda fruktoz içerirler. tüm meyveler,bal,şeker buna dahil hatta muz bile.

bu çok geniş makaleyi okuyanlar eminimki artık antrenman sonrası üzüm suyu gibi içeceklerden uzak duracaklardır. bunun yerine üç dilim beyaz ekmeğin içini yiyip üstüne bolca suyla karıştırılmış whey,glutamin,creatin vs. ne varsa ekleyip mideye indirilmesi daha iyi sonuç verir. beyaz ekmek suda ıslanınca çok yüksek glisemik endeksli karbonhidrat olur ayrıca hiç fruktoz içermez saf glikoz olarak kas glikojenine dönüşür.bench_O

In 2000, J. L. Bowtell, K. Gelly, M. L. Jackman, A. Patel, M. Simeoni, and M. J.

Rennie (9) reported in their entry, “
    Effect of different carbohydrate drinks on whole

body carbohydrate storage after exhaustive exercise,

” that:

Fructose is less insulinogenic than glucose; the lower insulin response to the
    sucrose than to the glucose polymer drinks may be due to the fructose
    component of sucrose or may be related to a more rapid gastric emptying of
    the glucose polymer drink. The former explanation is the most feasible,
    because the calculated gastric emptying times for 330 ml of 18.5% (wt/vol)
    glucose polymer and sucrose drinks were 69.8 ± 2.9 and 66.5 ± 2.5 min
    respectively.
    The low GI of fructose in addition to its preferential uptake by liver makes fructose a
    poor post-exercise carbohydrate source. Therefore, fructose should be avoided posttraining
    (3).
    Nilsson and Hultman (12) demonstrated that the infusion of fructose resulted in a
    fourfold greater increase in liver glycogen than glucose.
    Fructose is an inferior carbohydrate source to utilize during the window of
    opportunity; therefore, post-workout blends that include fructose should be

avoided

(this includes honey and table sugar).
    Some examples of fructose-containing products that are popular in unscientific postworkout
    recipes include:

Whole fruits (e.g. strawberries and bananas)

Fruits blended with a post-workout liquid meal (e.g. frozen fruits in a

blender),

Fruit juices (e.g. grape or orange juice),

Foodstuffs containing sucrose (e.g. table sugar or honey).

Sucrose is

50% glucose and 50% fructose. Steer clear of recipes that embrace
    sucrose sources post-workout.

AzizK, 3mr3, Bodyturkey ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler.güzel bir bilgi.
    ekmek içinin glisemik endeksinin yüksek olduğunu kendi bilgilerinize dayanarak mı söylüyorsunuz?

3. gokhan2604

gokhan2604 Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    beyaz ekmekle ilgili yaptığım araştırmalardan biliyorum. zaten beyaz ekmeğin tavsiye edilmeyip kepekli ekmeğin önerilme sebebi beyaz olanın glisemik indeksinin sofra şekerine yakın olmasından. sıvıyla beraber yenildiğinde glisemiği daha da yükseliyor. bizim için ideal yani. ekmek olmayan ev yok,extra antrenman sonrası içeceğine para vermeye de gerek yok.

bir çok yabancı bb uzmanı sitede araştırma yaptım. antrenman sonrası için mükemmel karbonhidratlar sıralamasında üç dilim beyaz ekmeğin çok iyiler arasında yer aldığını gördüm.

en başta ise yüzde 50 dextroz, yüzde 50 maltodextrin en çok tavsiye edilen antrenman sonrası karbonhidrat.

ferdityson, demircan256 ve AngryHun bunu beğendi.
  4. gokhan2604

gokhan2604 Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    antrenman sonrası üzüm suyu içenler devam ediyormusunuz içmeye?. eğer ediyorsanız fruktoz metabolizması ve fruktozun kas glikojenine neden dönüşmeyip karaciğere ve yağ depolarına stoklandığıyla ilgili bir çok makale var google da. ağır çalışmalara yazık olmasın arkadaşlar.

kerembas54 ve demircan256 bunu beğendi.
  5. cinnax

cinnax Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar..Forumu bi süredir takip ediyorum.Çok yararlı bilgiler edindim ama bir o kadar da kafam karıştı (beslenme ile ilgili)

Şimdi forumda süt zararlı deniliyor,kola zararlı deniliyor,şimdi de meyve suyu zararlı oldu :)

peki biz ne içicez böyle hayat geçmez de :)

kerembas54 ve demircan256 bunu beğendi.
  6. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Şaka gibi ya, en çok güvenerek aldığım besinlerden biriydi meyve suyu. En korktuğum ve uzak durduğum besinde ekmek içiydi. Ekmek yemek zorunda kaldığımda geneldede dışından bir iki bölüm alırdım. Eee ne olcak şimdi antremana ekmek içimi götürcez.

Ayrıca forumda görmüştüm bi arkadaş ünlü bi vg cinin yazısını paylaşmıştı. Antremandan sonra protein tozundan vb ek gıdalardan bile önce aldığı ilk şey meyve suyuymuş.

kerembas54, denizgnr97 ve demircan256 bunu beğendi.
  7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Yanlışsam düzeltin. Meyve sularındaki şeker fruktoz değil glikozdur diye biliyorum. Yani bildiğimiz saf şeker atılır içine. Fruktoz %100 meyve sularında bulunur.

Exacting51, kory, letsgoheat96 ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  8. fthhllrdm

fthhllrdm Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    İzmir
    üzüm suyunda fruktoz yoktur, %100 glikoz vardır (şeker çeşidi olarak) ki zaten glikoz'un bir diğer tanımlanması da üzüm şekeridir. Antrenman sonrasında basit karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için oldukça uygundur.
    Üstteki arkadaşın dediği gibi de hazır alınan meyve sularında ekstra şeker ilavesi olduğu için de glikoz içermektedir fruktozun yanında. Bu da antrenman sonrasında içilebilirliğini sağlar basit karbonhidrat için. Ancak taze sıkılmış meyve suları antrenman sonrasında karbonhidrat ihtiyacını hızlı karşılamadığı için tercih edilmez.

Son düzenleme: 29 Ağustos 2011
    Stygia, kory, kerembas54 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. gokhan2604

gokhan2604 Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    yanlış bilgiler vererek insanları yanlış yönlendirmeyin. yeterince araştırmadan kalkıp üzümde fruktoz yoktur demek için bundan emim olmalısınız. :mad:buyrun aşağıda verdiğim link sadece üzüm için yapılmış bilimsel bir araştırma sonucudur. yarı glikoz yarı fruktoz vardır. yeşille boyayıp büyüttüğüm kısımlarda üzüm şekerinin glikoz ve fruktoz'dan oluştuğu oranının da yarı yarıya olduğu yazıyor. işkembeden atmıyoruz burda. bilimsel araştırma bu. bilmem kimler kullanıyor diye üzümün yapısı değişecek değil. en aşağıda tam link ve metni var.

""In grapes, a large portion of the soluble solid is sugars. Glucose and fructose are the
    main sugars in the juice. The sugar content of the juice of ripe grapes varies between 150
    to 250 g/L. In unripe berries, glucose is the predominant sugar. At the ripening stage,
    glucose and fructose are usually present in equal amounts (1:1 ratio). In overripe grapes,
    the concentration of fructose exceeds that of glucose. In ripe grapes, there is some
    variation in the glucose to fructose ratio among the grape varieties.""

http://www.extension.iastate.edu/NR...5B-680667E6C342/56373/compositionofgrapes.pdf

halil98 ve demircan256 bunu beğendi.
  10. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Şimdiye kadar kısmet olmamıştı içmek ..ama bu bilgiler varsa içmemde zaten artık..denk gelirse 1 adet muz iyi o zaman spor sonrası...

emeğine sağlık bilgiler için...

AngryHun bunu beğendi.
  11. gokhan2604

gokhan2604 Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    ünlü vg ci'ler de yanlış yaparlar eğer yeterince bilimsel araştırma yapmazlarda kulaktan dolma giderlerse.

antrenmana ekmek içi götürmeye gerek yok. üzüm suyuna verilecek parayı dextroz ve maltodextrin tozuna verebilirsiniz,hatta daha ucuza gelecektir. yüzde 50 dextroz yüzde 50 maltodextrin bilinen en süper karışımdır antrenman sonrası için.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:49 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:43 ----------

tüm meyveler ve dolayısıyla meyve suları yaklaşık yarı fruktoz yarı glikozdur. saf şeker dediğiniz sofra şekeri de yüzde 50 glikoz, yüzde 50 fruktozdur. (şeker pancarı ve seker kamışı da bir tür meyve olduğu için:))

bb'de guru olmuş insanların temel önerisi meyve den uzak durmak,nefsi köreltmek için maksimum bir tane yemek. neden? çünkü fruktoz var. vg'ci için iki büyük düşman vardır birisi karbo olarak fruktoz. ikincisi aşırı doymuş yağlar.

kory bunu beğendi.
  12. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Alıntı:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Fruktoz

Benimse merak ettiğim ekmeğin saf glikoz olduğuyla ilgili kaynağın veya bilgilerin nedir ve başka hangi yollardan glikoz alınabilir saf olarak?

Son düzenleme: 30 Ağustos 2011
  13. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Maltrodexin dextroz tozunu nerden bulucaz ve iç organlara ekstaradan yüklenir mi bu karışım.

14. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    İyi de neden o zman glikozun bir diğer adıda üzüm şekeri.İstersen burdan da bakabilirsin http://tr.wikipedia.org/wiki/Karbonhidrat monosakkaritler arasında glikoz parantez içinde üzüm yazıyor.

Ayrıca sen antremandan sonra üzüm suyu tüketmeyiniz demişsin ancak piyasada bulunana çok az meyve suyu %100 meyve den elde ediliyor.Onlarda zaten pahalı oldukları için whey ile beraber kullanıp kimsenin ziyan etceğini düşünmüyorum.Çoğu kişinin whey için kullandığı daha ucuz meyve suları.Ben şu an buzdolabındaki meyve suyuna baktım içindeki meyve oranı %35 kalanı glikoz, sakkaroz ve su.Bu da yine içinde yüksek miktarda basit yapılı karbonhidrat bulundurduğunun bir kanıtı.Bu sebepten ötürü ben antremandan sonra whey ile içilebilir düşüncesindeyim.

Üzgünüm eğer yanılıyorsam cahilliğime ver ama ben fruktozdan fellik fellik kaçan bir vg ci görmedim.(Ki uzun dönem ankaranın en baba bodycilerinin bulunduğu rekor vücut geliştirmeye gitmeme rağmen ayrıca salonun sahibi Levent Z. dır)

Muscle&fitnessda der ki antremandan 1 saat önce yenilen bir meyve size antreman boyunca enerji verir çünkü yavaş sindirilirir.

Saygılar.

Son düzenleme: 31 Ağustos 2011
    AngryHun bunu beğendi.
  15. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle kısa bir özet geçeyim, monosakkaritler (basit yapılı şekerler) 3 çeşittir bildiğiniz üzere, glikoz-sakkaroz-fruktoz. fruktozun yaygın olan adı meyve şekeridir. monosakkaritler en küçük karbonhidratlardır, yani sindirilemezler. ve evet glukoz üzüm şekeridir. bir de şunu söyleyeyim sevgili legolas, meyveden fellik fellik kaçan vgci gördüm ancak ne zaman kaçıyorlar, akşam 8'den sonra, basit yapılı karbonhidratlar almak bu saatlerden sonra doğru olmadığından.

16. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    @r10
    Sakkaroz monosakkarit değil 1 glukoz ve 1 fruktoz molekülünden meydana gelen disakkarittir. ;)

@legolas246
    Glukoz üzüm şekeri diye adlandırıldığı doğru evet ama bu üzümdeki şekerin tamamen glukoz olduğunu göstermez.
    Üzümün 100 gramında 18 gr karbonhidrat vardır, bunun 15 gramı şekerdir.
    Bu şekerin 8 gramı saf glukoz, 7 gramı saf fruktodur.
    Sakkaroz ise yok denecek kadar azdır üzümde.
    (burada bahsedilen meyve suyu değil, meyvenin kendisidir)
    Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Fruktoz
    Linkten "çeşitli besinlerdeki şeker oranı" bölümüne bakarsanız daha bir çok meyve ve sebzedeki oranlar hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Benimde daha önceden bu konularda pek bilgim yoktu ama gökhan2604 arkadaşımız sağ olsun konuda değinince ufak çaplı araştırdım. Fruktozun yağa çevrilmesi konusunda haklı görünüyor, tabi speedtouch ve angryhun gibi kimya okuyan arkadaşlarımızın da diyecek birşeyleri vardır konuyla ilgili.

Son düzenleme: 31 Ağustos 2011
    kerembas54, Azi, demircan256 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Bu zamana kadar antrenman sonrasında %100 üzüm suyu içiyordum. Peki hangisi doğru karbonhidrat alma yöntemidir? Jelibon mu, meyve suyu mu yoksa %100 üzüm vs. gibi meyve suları mı?

18. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    ben şok oldum,en doğru bildiğim diye düşündüğüm şeyin yanlış olduğunu öğrenince,ben antrenmandan yarım saat önce ve sonra whey in içine bir fincan üzüm pekmezi döküp üzerine su ilave edip içiyordum.
    bende çabuk yağlanma oluyor,antrenman sırasında pekmez hariç karbonhidrat alımını hemen hemen hiç yapmıyordum yağı yakıyım diye,demekki yağlanmamın sebebi bu olabilir ,bir ay falan deniycem bakalım nolacak.

19. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Akşam 8 den sonra meyveden kaçmak için vg ci olmaya gerek yok.:)
    Benim anlatmak istediğim marketlerde satılan çoğu kutu meyve suyunun içinde çok az fruktoz olduğudur.Zaten içindeki meyve oranı %35 kalanı su ve glikoz.Bunu anlamak için kutunun yanına bakmanız yeterli.Hatta benim bir ara aldığım meyve suyunda -dimesti sanırım- %2 ydi meyve oranı kalanı yine su ve glikoz.Neyse yine de kafada soru işareti kalmaması için jelibon da tüketilebilir antreman sonrası için.

Paylaşım için teşekkürler.

kerembas54, Azi, demircan256 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    özür dilerim dikkatsizliğime denk gelmiş olacak. galaktoz (süt şekeri) yerine sakkaroz yazmışım.
    en iyisi zaten toz ile birlikte süt kullanmak değil mi dir zaten? üzüm suyu epey gereksiz kaçar sanki.

Sayfayı Paylaş