Antrenman sırasında su içmek

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve uzzman tarafından 15 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. uzzman

uzzman Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Kardiyo yaparken ve ağırlık çalışırken su içmemizi nasıl ayarlamalıyız?
    Ben 15dk koşuyorum, koşarken hiç içmiyorum.Koşu bitince 300-400ml arası su içiyorum ağırlığa geçiyorum.
    Birkaç sorum olacaktı bu konuda;
    Koşu esnasında su içmenin etkisi nedir? Yağ yakımını azaltır mı artırır mı?
    Ağırlık sırasında su içmenin etkisi nedir?
    Vücut susuz kalınca, ne yapar? Su açığa çıkarmak için yağ mı yakar, yoksa başka şeyler mi kullanır?
    Susamış halde çalışmakla sürekli su içerek çalışmak arasındaki farklar nelerdir?
    Şimdiden teşekkürler.

2. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Bu konu hakkında tek bildiğim şey;

Antreman+cardio içinde EN AZ 200-400 ml su içmemiz gerekir.Ve su ile Yağ yakımının uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur.Yani su içmezsem dağa fazla yağ yakarım vb.şeyler yanlış.Dediğim gibi antreman+cardio içinde en az 200-400 ml su içmek gerekir.

3. Rooter

Rooter Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Ben antreman esnasinda su icersem hareketler sirasinda midem bulaniyor heleki mekik cekmeden once su icersem 50 tane zor cekiyorum normalde kan sekerim dusene kadar 300/350 tane rahat cekerim bu yuzden ozellikle antremandan sonrasi icmeye gayret gosteriyorum yada powerade iciyorum daha iyi geliyor

4. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Bu sizin performansınız ile alakalı eğer su içmedende rahatça cardio yapabiliyorsanız hiç durmayın derim 100 ml su içmenin bir zararı olmaz , 1 seferde 500 ml içmek yerine 2 saat içinde 300 ml için sadece ağzınızı ıslatın antreman sonuna saklayın su ihtiyacınızı .

5. Gzm

Gzm Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer standart egzersiz süreniz 60 dk. vey altında ise; (ve nemli, sıcak bir dış ortamda değilseniz) ihtiyaç hissetmediğiniz sürece çalışmanızı su içmek için bölmenize gerek yoktur. Sağlıklı bir insan ortalama-zor zorluk derecesindeki bir egzersizde 0,9 lt terler.
    American College Of Sports Medicine'in yaptığı bir araştırmaya göre; terleme vücut ağırlığınızın %2'sini veya daha fazlasını kaybetmenize sebep olursa, egzersiz sırasındaki performansınız etkilenir. Bu miktar 70 kg'lık bir insanda ortalama 1,5 lt civarındadır. Bu düzeydeki bir dehidrasyonda biraz susuz hissedip, performansınızı devam ettirmek için belirgin derecede fazla çaba harcamanız gerektiğini hissedersiniz. Bu dehidrasyon dereceli olarak daha ciddileşirse başınız dönmeye, vücudunuzu kontrol etmekte zorlanmaya ve kas kramplarına mağruz kalabilirsiniz. Bu noktadan sonra sıvı almazsanız acil medikal yardıma gereksinim duyarsınız.
    Egzersiz sırasında sıvı almanıza gerek olup olmadığını belirlemenin iyi bir yolu vardır. Herhangi bir çalışmanın öncesinde ve sonrasında kilonuzu ölçün. Eğer sonraki kilo farkınız başlangıç ağırlığınızın %2'sinden fazla ise çalışmanız esnasında yeterli sıvı alımı yapmalısınız. Genellikle her 15-20 dakikada bir 1 bardak su içmek yeterli olacaktır.

sıvı alımı
    ne kadar?
    ne zaman?
    egzersizden
    önce
    236 ml- 473 ml
    çalışmadan en az 15 dk. önce
    egzersiz sırasında
    118 ml- 236 ml
    her 15-20 dk. bir
    egzersizden sonra
    her 0,4 kg kayıp için 450ml- 700 ml
    çalışmanın hemen sonrasında

Sawka M.N., Burke L.M., Eichner E.R., Maughan R.J., Montain S.J., Stachenfeld N.S. Exercise and Fluid Replacement." Medicine and Science in Sports and Exercise. 39 (2007): 377-390.

muraxz ve mehmetanil bunu beğendi.
  6. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Salona 1.5 litre su ile girerim. Biter şişesini atar giderim :D

AkrepHan bunu beğendi.
  7. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Ortalama 1 saatlik sporda ağzım kuruduğu için set aralarında su içiyorum. 200-300ml. Antrenman sonunda içiyorum. :D

8. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    içsen bile kaybettiğin suyu yerine koyamıyorsun çok terlemiyorsan içme ama su veya güzel bir shake antreman performansını artırır (tecrübeyle sabittir)

9. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Özellikle sırt antremanlarında 1litre içtiğim oluyor.

10. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
  11. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Bu gün antrenmanda sadece 3 litre su tükettim. aldığım supplementler için su ve onları içtikten sonraı su ihtiyacı.
    Ben vücudumun su ihtiyacını idrarımdan anlıyorum.Günde 6-7 kere W.C ve giderim ve herzaman vücudumda fazla su olmasına özen gösteririm. Özel bir define programı uygulanmıyor ise su içmekten korkulmamalı.

Sayfayı Paylaş