Antrenman Programı, Beslenme ve Yağ yakımı ile ilgili sorularım.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Bjorn tarafından 22 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Bjorn

Bjorn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar, forumu okuyup bilgilenmek için kullanıyorum ve emin olun şuan soracağım şeyleri forumda ve başka sitelerde araştırdım fakat her yerden başka fikirler ve farklı cevaplar aldım. Haliyle kafam daha çok karıştı. 19 yaşında 1.76 boyunda ve 86-87 kiloyum şu zamana kadar yalnızca kütle kazanmak için çalıştım yaklaşım 4-5 aydır ve kendimce güzel bir kas kütlesi oluşturdum fakat haliyle geç kaldım ama yaz geldi yağlardan kurtulmak istiyorum. Diyetisyenle birlikte güzel bir beslenme programı oluşturduk, 1100 kcal açığı bırakarak. Günlük protein ihtiyacımı ise tam olarak karşılıyor, fakat buna kullandığım protein tozu dahil değil. Fazladan 30-40 gr protein almam bana zararlı olur mu? Diyetisyen farklı bir şey dedi, okuduğum makaleler farklı cevap verdi. Diğer sorum ise programım hatalı mı merak ediyorum. P90x programının cardio, AB ripper ve despo'nun vermiş olduğu superset programını kullanıyorum. Superset programını sırasına göre günü gününe kullanıyorum. Son 1 haftadır sabah erken kalkıyorum aç karnına cardio yapıyorum diğer günse kalkıp kahvaltı edip AB ripper çalışıyorum ve cardio yaptığım günler öğleden sonraki ağırlık antrenmanımın sonuna 15 dk bisiklet ekliyorum (hiit). Şimdi soracağım soru 10 makaleden 8'i cardio nun aç karna yapılmasının daha etkili olduğunu, vücudun daha aktif şekilde yağ kullandığını savunuyor. Fakat diğer 2 makale diyor ki yağdan değil kastan kaybedersiniz, önce kahvaltı 60-90 dk sonra cardio yapılmalı. Bu konuda kafam karışık, deneyimi olan arkadaşlardan, abilerimden, hocalarımdan bilgi almak istiyorum. Son olarakta supplement kombinasyonu hakkında bir öneri istiyorum. Bcaa, kreatin, whey protein, grenade thermo detonator, glutamine kullanıyorum. Kendimce bunların sırasını ve kombinasyonunu siteden ve dergilerden araştırarak oluşturdum fakat yine de bilgisi olan kişilerden bunuda duymak isterim. Okuduğunuz için teşekkürler. Son olarak soruları toplamam gerekirse;
    1) Vücudumun isteğinden fazla protein almam zararlı mıdır?
    2) Yukarıda verdiğim program hatalı mı? Hatalıysa düzeltmek için önerilerinizi bekliyorum.
    3) Supplement kombinasyonu hakkında fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

(Not: Kafeine karşı vücudum dayanıklı o yüzden grenade kullanırken sıkıntı çekmiyorum, çarpıntı falan yaşamıyorum. Günde 4 lt. veya daha fazla su tüketiyorum)

2. PointQuard

PointQuard Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Fazla protein alımının uzun vadede karacigere zararı oldugunu bende bi kaç makalede okumuştum. Herşeyin fazlası da zarardır zaten diye düşünüyorum.
    Cardioyu agırlık antremanı sonrası yapıyorum 15-20 dakika, haftada 2-3 kez. zaten yaz aylarındayız caridosuz bile su gibi oluyorum.
    Supplement konularında hiç deneyimim yok bugune kadar kullanmadım o yüzden fikrim de yok.
    Ama bana kalırsa bu konularda çok araştırma yapmak gereksiz çünkü herkesin kendine ait doğruları var , çok araştırma yapman kafanı karıştırmaktan başka bi işe yaramaz ki zaten hepsi birbirinden kopyalanmış yazılar :D Direk harekete geçmen senin için daha faydalı olur en doğru yöntemi ancak bu şekilde belirleyebilirsin :)

3. sinful

sinful Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Bana kalırsa 1100 kcal kalori açığı çok fazla , çok hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır fakat her ne kadar ihtiyacınız olan protein miktarını sağlasanız da kesinlikle kas kaybı kaçınılmaz.
    Protein konusuna gelirsek , kaç ölçek protein tozu kullanacaksınız ? Kilo başına 1,8 gr protein alımı sizin günlük protein ihtiyacınızı karşılayacaktır.
    Cardio ile ilgili sabah yapılan cardio , yağ yakımı ( altını çizerek söylüyorum ) için kesinlikle daha iyi . Sabah aç karnına insülin sabit , growth hormone yüksek olduğundan yağ yakımı için kesinlikle bire bir.
    Bence Supplement kombinasyonu için creatine ve bcaa dışında tüm kullanılan ek gıdalar ( protein tozunu da dışarda tutabiliriz.) lüks.

4. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    1. Kcal acigi ile ilgili genel olarak camiada 500 kcal oneriliyor. 1binin uzerinde onerileni ben gormedim. Belki ya sen baski yapmissindir yada diyetisyen fazla kcal aciginin VG kas gelisimini olumsuz etkileyecegini bilmiyordur
    2 pr ihtiyacini dogal olarak karsilayabiliyorsan toz kullanmao zaman? Veya azalt. Bir gun kullan ertesi gun dinlendir. Bu durumda dogsl proteini azalt (nasil bir seyse artik). Protein vucutta protein olarak depolanmaz. Fazlasi yaga donusur?
    3 evet sabah kardiyosu ile ilgili dedigin durum var. Bence en mantiklisi eger yag yakmak istiyosan sabah ac karna kardiyo yap, sporun arkasina hemen beslen. Cok da kafaya takmamak lazim uzaya gitmiyoruz. Sen max verimde calis gerisi icin vucuduna zaman tani.
    4 son olarak da supplementlere karsi on yargili biri olarak o kadari da fazla diyorum :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. alypeker

alypeker Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhaba arkadaslar bunun buraya yazmak dgru deil ama 100 gr protein tozunde 88 gr protein iyimi ?

6. PointQuard

PointQuard Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    varsa bi linki gönder inceleyim. yada markasını falan? Çünkü protein tozlarının 1 ölçeğine göre içindeki protein değeri verilir. Whey proteinlerde genelde bir ölçek 30-35 gr , içeriği 24-25 gr proteindir. Ama izole proteinde durum bir ölçek 30-35 gr , içeriği 26-27 gr proteindir.

7. sinful

sinful Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    100 gr 'da 88 gr protein olması , ürünün % 88 saflıkta olduğunu gösterir ki sanırım elindeki belli oranda konsantre , belli oranda da izole whey içeren bir ürüni . Piyasada izole proteinlerin saflık oranı genelde % 94 -96 arası değişmektedir ki benim görüşüm izole -hidrolize - konsantre arasında çok fazla fark yoktur. Vücudunuzun antremandan sonra sandığınız kadar çabuk proteine ihtiyacı yok . Protein tozu alırken az miktarda şeker içerdiğinden emin olun , geriye kalan tüm protein tozları hemen hemen aynıdır.

Sayfayı Paylaş