Antrenman Öncesi Hızlı Çözüm [Ballı Protein Tozu]

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve sohbetseli tarafından 27 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Bu, hazırlanışı çok kolay ve hızlı içeceği öğrendikten sonra, antrenman öncesi hazırlık yapmamak için bahaneniz kalmayacak!

Hayat zor, hatta bazen başınızı kaşıyacak vaktiniz olmuyor. Bunu hepimiz iyi biliyoruz. Bunaltıcı bile olabiliyor ve çoğu insan, eskiden de olduğu gibi bugün de antrenmandan kaçmak için bu bahaneleri öne sürüyor. Biliyoruz ki sizler çoğu insandan daha adanmış bir motivasyonla hareket ediyorsunuz. Ama buna rağmen antrenman öncesinde zahmet edip gerekli takviyeyi yapmaktan bazen kaçıyor olabilirsiniz. Artık buna bir son verelim. Bu içecek antrenman öncesi için hazırlayabileceğiniz en kolay içeceklerden birisi. Sadece saniyeler içinde hazır. Kolay görünüyor olabilir ama bu basit takviye, yorucu antrenmanlarda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bütün besinleri içeriyor.

Vanilyalı Whey Protein Tozu
    Yağlarınızı kaslara parçalamak için büyük ağırlıklarla boğuşmak üzere salona gittiğinizde, kas hacmini artırmak için damarlarınızdaki kan akışına gerekli amino asit takviyesini yapan kolay emilimli protein, tam ihtiyaç duyduğunuz şey!

Bal
    Bal size tamamen şekerden yapılmış tadı verebilir, ki aslında çoğunlukla öyle... Glikoz ve fruktozun yaklaşık eşit miktarda karışımından meydana gelir, ki bu iki karbonhidrat kaynağı oldukça yavaş sindirilen karbonhidratlardır. Dolayısıyla uzun ve yourucu antrenmanlar için mükemmel bir yakıt. Bir avantajı daha var: Bal, antibakteriyel ve antioksidan aktivasyonu olan bir besindir. Dolayısıyla çalıştığınız zamanlar sadece enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda antrenman sonrası yenilenme sürecini de hızlandırır.

KARIŞIM
    1 ölçek vanilyalı whey protein tozu
    1 yemek kaşığı bal
    1,5-2 bardak su

Bütün içerikleri bir shaker'a doldurun ve karıştırıp için.

BESİN DEĞERLERİ
    Tek Servis

Kalori: 149
    Protein: 20 gr.
    Karbonhidrat: 17gr.
    Yağ: 0 gr.

Kaynak: MuscleMag

himes, zigbog, usd61 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. bitirim***

bitirim*** Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    sohbetseli bal kana cok hızlı karısır bundan emınım ama yınede karısımın bence guzel

sohbetseli bunu beğendi.
  3. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    karışımı önceden hazırlayıp, salonda tüketenler için iyi bi alternatif. ama evden çıkıp direk salona gidenler, balı kaşıkla yesinler. sonrasında da tozu içebilirler yani.
    tabiki burda sohbetseli tarafından anlatılmak istenilen, balın antremandaki desteğidir. bunuda hatırlatırım.

sohbetseli bunu beğendi.
  4. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    "Glikoz ve fruktoz"
    glukoz, eğer şeker hastası değilsen vücut tarafından hemen kullanılır, fruktoz daha geç kullanılır.

sohbetseli bunu beğendi.
  5. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Vanilyalıyı suyla zor içiyorum. Balla tadı da daha iyi oluyor bana göre.

6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Güzel bir ceviri sohbetseli..

Yanlız merak ettıgım bırsey var mesela whey artı kasein aldıgımızda wheyın sındırımı bıraz yavaslar derız ya hep peki bunu basıt karbo artı komplex karbo gıbı dusundugumuzde ne olur??..
    Ikı karbo kaynagınıda aynı anda aldık dıyelım normal sındırım surelerınde degısıklık olur mu??..Yoksa basıtler once komplexler daha sonra seklınde bır sındırım mı olur??..

sohbetseli bunu beğendi.
  7. kfks

kfks Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    peki bu karımı yine antremandan en az 45 dakika önce mi almalıyız?

8. bitirim***

bitirim*** Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    balın glısemik indesi cok yüksektir bu yüzden kan cok hızlı karısır ayrıca ben zaten balı cok tuketırım cok severım yanı hyper_

9. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Benım soruma cevap verebılecek bır kısı yok mu?

10. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    glukoz ve fruktoz brbirleriyle aynı zamanda sindirilmez, yukarıda bu belirtildi zaten.

özellik olarak;
    whey'i basit karbonhidrat,
    caseinide komplex karbonhidrat "gibi" düşünebilirsin.

Son düzenleme: 1 Eylül 2009
  11. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ya onu anladım cokta ıyı bılıyorum ozellıklerını zaten..
    Demek ıstedıgım mesela whey+caseın alınca wheyin sindirimi yavaslar derler ya iste bu basit+komplex karbo alımında da gecerlı mı?..Basıt karbonun emılımı bıraz yavaslar mı komplex yuzunden??..

12. JJJoker

JJJoker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    whey'i : basit karbonhidrat,
    caseinide : komplex karbonhidrat gibi düşün demiş usd61

13. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sagol anlamamıstın yanı nasıl rahatlattın benı bılemessın bunu acıklayarak..Saka mı yapıyorsun..duhkafa_

Mesajımı dıkkatlı okursanız sorudakı ayrıntıyı goreceksınız..Tamam whey cabuk karısır caseın yavas karısır aynı sekılde basıt karbo cabuk komplex karboda yavas..
    Sorum su whey+caseın aynı anda alındıgında wheyın sındırım suresının uzayacagını soylerler..Yanı whey bıraz daha yavas sındırılır derler..Yanı whey tek basına yarım saatte kana karısıyorsa, caseın+whey formulunde 1 saat 1 bucuk saate cıkar bu sure..Boyle kabul edılıyor genel olarak forumda..Bu durum basıt+komplex karbo ıcınde gecerlı mı?..

Artık daha acık nasıl sorabılırım bılmıyorum..Ama rıcam whey basıte caseın komplexe denk demeyı bırakın yanı bende bılıyorum onu...duhkafa_

14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kompleks karb, basit karb'ın sindirimini yavaşlatmaz ama basit karbın sebep olduğu insülin rush'ı dengeler.

Yani, glukozla insülini zıplatıp, kısa sürede kan şekerini düşürecekken, bu noktada devreye giren kompleks karb kan şekerinin daha stabil kalmasını sağlar.

Ben bunu özellikle iftarda yapıyorum. meyva suyuyla protein tozu alıp, üstüne normal et + kompleks karbı alıyorum.

zigbog ve umur35 bunu beğendi.
  15. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sonunda beni anlayan ve tatmin edici bir cevap veren cıktı..Sagol schwarzxxl..Tamda ıstedıgım turden bılımsel bır acıklama..thums:

16. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    antrenmandan önce basit karb. almam aslında ama geçen gün antrenmandan 20dk. önce çikolata yedim ve antrenmanda çok yardımı oldu. Bunu yarın deniycem. Bala birazda fıstık ezmesi eklemeyi düşünüyorum.

17. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    bunu antremandan önce değilde sonra kullansak daha isabetli olur gibime geliyor.

18. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Anca bu gün deneyebildim. Antrenmandan 30-20dk. önce süt+whey+bal(1 tatlı kaşığı)+fıstık ezmesi(1 tatlı kaşığı)+1 kapsül melatonin içtim sonrada antrenmana başladım güzel bir güç artışı oldu. Eğer benim gibi antrenman öncesinde whey veya başka bir şey kullanmıyorsanız. Muazzam etki görebilirsiniz. ;) teşekkürler sohbetseli, iyi paylaşım olmuş thums:

sohbetseli bunu beğendi.
  19. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Whey'i kaseinle birlikte aldığımızda daha yavaş sindirilir gibi bir durum söz konusu değil. Yani sınırlayıcı faktör kavramı geçerli değil. Kasein'in geç sindirilmesinin sebebi mide öz suyu içerisinde çok zor çözünmesidir. Üstelik normal suda da çok zor çözünür yada çözünmez. Kasein proteini aldığınızda (örneğin süt içmek gibi) kasein midede aynı jöle tatlıları gibi kıvamlaşır ve çöker. Çözünemediği içinde sindirimi zordur. Fakat whey suda çok kolay çözünür. Mide özsuyundada. İkisini birlikte aldığımızda (whey tozu + süt) midemize gelen bu karışımda kasein dibe çökecek ve whey çözünecektir. Whey ve Kasein karıştırıldığında (yani protein tozu sütle karışınca) kimyasal bir bağ oluşmaz. Whey sadece fiziksel olarak kasein içinde çözünür.

Glikoz , monosakkarittir. Yani olabilecek en basit şekerlerden birisidir. Monosakkaritlerin içerisinde yanlış hatırlamıyorsam 6 karbonludur.

Fruktoz , polisakkarittir. Kompleks yapılıdır. Oligosakkaritler grubunda (FOS) da bulunur.

Bal çok değerli bir besindir. İçerisinde hem karışık hem basit şeker bulundurduğu için bizler için çok değerlidir. Bal , arı poleni ile karıştırıldığında harika bir karbonhidrat kaynağı haline gelir. Denenmiştir , onaylanmıştır :)

sohbetseli ve Malebolgia bunu beğendi.
  20. antalya_romeo

antalya_romeo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben gainerimi hiç suyla içmedim nedense..hep sütle içtim..
    Sütle daha iyi değil mi ?
    hem sütden de protein ve kalsiyum almış oluruz.

Sayfayı Paylaş