antremandan sonra sırf bir ölçek protein tozu kullanmak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Ahmet0141 tarafından 10 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Ahmet0141

Ahmet0141 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar merhaba, 6.ayım bitmek üzere.. beslenmeme çok dikkat eden birisiyim bunun meyvelerinide aldım dıyebilirim neyse 1 haftadır kullandıgım xpro nutrionu antremandan sonra tüketiyorum genelde tavuk tonbalıgı kombinasyonundan sonra direk 1 ölçekde onu içiyordum fakat bazı günlerde önceki ögünleri abarttıgım zamanlarda antreman sonrası içiçek birşey dısında midem birşey almıyor sırf 1 ölçek protein tozu ile antreman sonrasını anlatabilirmiyim ?

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Antrenmandan sonra tavuk+ton balığı+protein tozu mu tüketiyorsun yani? İfadeler net değil ancak antrenman sonrası için protein tüketimin bu haliyle fazla. Antrenmandan sonra recovery yani toparlanma sürecinde vücudun daha çok ihtiyaç duyduğu şey karbpnhidrattır. Çünkü boşalan glikojen depoları bir an önce doldurulmalı, tükenen kaslara toparlanma için hızlı enerji sağlanmalıdır. Bu sebeple antrenman sonrası sadece 1 ölçek protein tozu kullanman daha iyi olacaktır. Eve geldiğinde de pirinç, makarna gibi yüksek karbonhidrat içeren besinleri tüketebilirsin.

3. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    mesela antremandan 2 3 saat önce ton balığını yersin antreman süresinde çalışırken parçalanan kasların yerini o ton balığıyla hafiften doldurmaya başlarlar sonrada protein tozunu içersin 1 saat 2 saat geçer sonra tavuk yersin

Ahmet0141 bunu beğendi.
  4. Ahmet0141

Ahmet0141 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    evet ton balıgı + tavuk + protein tozu şeklinde yapıyordum evde genelde makarna olur bunları yedikten 1 saat sonra falanda onu sığdırmaya calısıyorum mideme bazen kaldırmıyor ama sanırım dedıgınız doğru bu şekilde proteini fazla alıyorum glikojen depolarını doldurmam için basit şeker önerirmisiniz? biyerde duymustum yoksa pirinç, makarna gibi karbonhidrat kaynaklarıyla mı devam ediyim

5. DewiLCraFT

DewiLCraFT Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğretmen
    hocam 400 gr kaslarda 100 gr karaciğerde 500 gr karb deposu boşalmaz öyle ha deyince.abartısız bir karbonhidrat ve 25 30 gr arası bir ptoteinli öğün iş görür diye düşünüyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Ekim 2016 ---
    protein tozu ile sadece vücüda hızlı bri şekilde protein gönderirsin ve katabolik etkiyi kaldırırsın.kas gelişimi içinaz da olsa antreman sonrası öğüne dikkat etmelisin.
    ustaların dediği gibi antremandan 2 saat önce antremandan 1 saat sonra dengeli yemek iyidir.

6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bu konuda yapılan çalışmalarda antrenman sonrası kas protein sentezinin max 20 g(5-10-40 g proteine kıyasla) protein tüketimi ile gerçekleştiği görülmüş. Bu yüzden sporcu beslenmesi ile ilgili derleme çalışmalarda antrenman sonrası için 15-25 g protein, vücut ağırlığı başına 1-1.5 g karbonhidrat önerilir. Senin söylediğin beslenme örüntüsü buna uymuyor.
    Glikojen depolarını doldurmak için basit şeker tercih edebilirsin bu sana kalmış. İstersen pirinç gibi glisemik indeksi yüksek karbonhidrat kaynaklarını da kullanabilirsin. Fark sadece basit şeker(sükroz) içeren ürünlerin genelde diğer besin öğelerinden(vitamin-mineral-protein) yoksun olurken; meyve, süt gibi kaynakların bu besin öğelerine de sahip olması. Ayrıca basit şeker tüketiminin dişler üzerinde de olumsuz etkileri var.
    Meyve, süt, pirinç gibi kaynaklar ilk tercihin olursa daha iyi olur.
    Soruna gelecek olursak; Glukoz ve sükroz kas glikojen sentezi üzerinde aynı oranda etkilidir. Bu yüzden antrenman sonrası basit şeker de tercih edebilirsin kompleks karbonhidrat da.
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Ekim 2016 ---
    Boşalmadan kasıt kas glikojen depolarındaki azalma aslında. Çalışmalarda ve kitaplarda hep "boşalan glikojen depoları" şeklinde geçtiği için ben de öyle söyledim. Yoksa dediğin gibi 1 saatlik ağırlık antrenmanı ile glikojen depoları tamamen boşalmaz :)

Son düzenleme: 13 Ekim 2016
    Ahmet0141 ve DewiLCraFT bunu beğendi.
  7. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Ama bosalabilirde. Tamam kolay bosalan bir sey degil ama duzensiz ve eksik bir beslenme ile de bosalabilir. Bilincsiz sekilde dusuk karb diyet yapanlar var mesela.

500gr glikojen 2bin kcal yapiyor. Bu kaloriyi vucut 1 gunde harciyor. Hatta hareketliyseniz ve agir antremanlar yapiyorsaniz bosalmasi 1 gun bile surmez.

Glikojen depolari tamamaen bosalirsa vucutta enerji kalmaz. Hayat durur. Bosalir diyenin kasti da azalmasi yani.

Duzenli ve dengeli beslenmek onemli.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmet0141 ve DewiLCraFT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş