Antremandan sonra laktik asit birikmesi ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Lodric tarafından 21 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Lodric

Lodric Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Antremandan sonra 330ml üzüm suyumla birlikte 50 gr lor peynirimi lüp miğdeye indirdim.Birisi geldi dediki napıyosun antremanlardan sonra süt ürünü almak laktik asiti fırlatır.Ne oluyor şimdi yani ? yaptığım antreman boşamı gidiyor kaslar yorgunluk hissine kapılıyomuşta bir çok hurafe attı ortaya bana saçma geldi sizin düşünceleriniz nelerdir ve ayrıca 50 gr lor benim gelişimime ne gibi --- saylayabilirki :S

2. brhmcr

brhmcr Guest

Sut urunlerinde laktik asit oldugu dogru olsada 50 gramin bu kadar etkileyecegini dusunmuyorum. Zaten uzum suyu filan :) en temizini yapiyorsun bosver agzi olan cok.

3. Lodric

Lodric Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Ancak anlamadığım nokta antremandan sonra süt ürünü alınmaz tamam ancak diyelim biraz daha ilerde antremanlardan sonra 1 lt kefir içsem bunun bana zararımı olacak ? Antremanlardan sonra süt ürünü almak kasları uyutup yorgunluk hissi veriyor ve yaptıgın antreman boşa gidiyor anladığım kadarıyla bu doğrumudur ?

4. efron

efron Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Antrenman sonrası sütün bi zararı olur mu peki ?

Lodric bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    laktik asit dinlenme ve / veya arttırılmış o2 solunumu ile ile çabucak atılır...

süt vb den kaynaklanan laktik asit etkisi minimumdur...

NacHo, AkrepHan, pedro ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Laktik asitten ziyade, Cortisol'e daha bir dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum.

Lodric bunu beğendi.
  7. brhmcr

brhmcr Guest

Mevzu kortizol'se iki tane dusmani insulin ve c Vitamini.Extravaganza zaten basit karbo dusmanliginla taniniyorsun :) seni anca yuksek doz C vitamini paklar :)

8. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Idman sonrasi 100gr bulgur yiyorum. O tetiklemez mi insulini? :)

9. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Basit şekerin fazlası zararlıdır fakat doğru zamanda ve makul oranlarda kullanıldığında kas gelişimine pozitif etkileri olan besinlerdir. Hatta çoğu profesyonel bodybuilder definasyon dönemlerinde dahi gainer tarzı ürünler kullanmaktadır.

Bu konu hakkında daha önce yayınladığım makaleden alıntı :

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/supplementler-hakk-nda-baz-sorular-t54860.html

Son düzenleme: 29 Eylül 2012
    Big_Hammer, NacHo ve AkrepHan bunu beğendi.
  10. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Pro vucutculari naturel sporcularin ornek almasi oldukca hatali birsey bence.

11. _zgr_

_zgr_ Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Çanakkale-İstanbul
    -kesinlikle katılıyorum.
    -Antrenmanın boşa gitmiş olmaz.Kefir süte göre daha mantıklı bir tercih.
    Evet doğru ortamda oksijen varsa hücre içindeki laktik asit mitokondride krebs döngüsünde enerji elde etmek için kullanılır.
    -Ayrıca antrenman sonrasında oluşan yorgunluk veya yatışma hissi sadece laktik aside de bağlı değildir bunuda göz ardında tutmamak gerek. Antrenman esnasında oluşan bazı metabolik artıklar (amonyak vs.) ve değişen hormon seviyeleri(endorfin) de benzer etkiler verebilir.

12. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bunu bende birçok konuda dile getirmiştim. Doğru bir düşünce fakat eksik ; burada uyarlama devreye giriyor. Bende natural ve unnatural sporcuları birbirinden çok çok ayrıymış gibi görmeyi hatalı buluyorum. Profesyonellerin belli teknikleri daha alt kademedeki sporculara uyarlanabilir.

Big_Hammer, NacHo ve AkrepHan bunu beğendi.
  13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    aslında , olayda , bi tüp küçük oksijen bu işi halledebilir, anternmanlrdan sonra...

ya da çok sık nefes alıp verilerek...ancak, belli bi süreden sonra oksijen fazlalığından dolayı kan ph 'ı bazikleşeceğinden burda da başka komplikasyonlar başlamakta...

yani, aşağı sakal yukarı bıyık durumu...(

14. _zgr_

_zgr_ Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Çanakkale-İstanbul
    Dediğiniz gibi hiperventilasyonda iyi bir şey değil. Zaten antrenman sonrasında laktik asidin parçalanması uzun sürmüyor.

NacHo bunu beğendi.
  15. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Aslinda fikrimi daha acik ve ornekli yazmam gerekirdi o yuzden biraz havada kaldi sanirim.

Mesela soyle dusunebiliriz. Pro bir vucutcu (yani kurlu) 3000kcal alirken bile definisyon yapiyor olabilir. Bu kisi icin karb kontrolu cok rahat. Istedigi gibi kompleks veya basit yiyebilir. Kimse herhalde aksini idda edemez. Yag dusuk ise diyette, gunde 350gr gibi karb alabilir.

Oysa naturel bir sporcu gercekten define olmak istiyorsa 1800kcal gibi rakamlara dusuyor. Bu adam yani yaklasik 70-80gr carb anca aliyor. Bir iki avuc kuru karbonhidrat kaynagindan fazla degil. Simdi bu kisi gidip bu kalorileri bulgurdan, yulaftan, patatesten alip hem psikolojik olarak doyum saglayip hemde doygunluk hissini arttirabilir ya da gainer icerek dextrose ve maltodextrinden gelen gercekten bos kalorileri alabilir. Hangisi daha anlamli?

Ben bu noktada bir pro'nun yaptiyi uygulamayi naturel sporcunun yapmasini anlamli bulmuyorum sahsen.

technical1967 bunu beğendi.
  16. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Extravaganza münazaraya devam etmek isterdim fakat konu başlığı laktik asit ve arkadaşın konusunu dağıtmak istemem . Başka bir zaman devam ederiz artık :) .

Arkadaşa yardımcı olabilecek konu başlığı.

Konunun Linki:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/nedir-bu-laktik-asit-dayaniklilik-t40375.html

17. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Tamamdir. Baska bir baslikta diyelim o zaman. :)

Sevgiler,

Sayfayı Paylaş