Antremandan Sonra Basit Şeker Almak.

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve FerhaTR tarafından 22 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. FerhaTR

FerhaTR Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Dostlar;

Antremandan sonra soyunma odalarında basit şeker alan bireyleri görüyorum. Belki sizde görmüşsünüzdür. Belkide sizde alıyorsunuzdur.

Yanlarına gidip neden basit şeker alıyorsun ? dediğimde antremandan sonra aldığı proteinlerin insulini arttırarak hemen kaslara besin olarak göndermek için alıyorum cevabını aldım.

Kaslarımızın büyümesini ve yağlarımızın yakılmasını sağlayan hormon Growth ( Büyüme ) hormonudur.
    Antremandan sonra (hele ki ağır bir antreman sonrası) bu hormon en çok salgılandığı andır.
    İNSULİN ARTTIRILDIĞINDA GROWTH HORMON 0' A İNER. İnsulin yükseldiğinde bu değerli hormonu neredeyse kullanamayacağımız için antremandan sonra basit şeker almayın.

İyi Forumlar...

Son düzenleyen: Moderatör: 22 Nisan 2016
  2. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Katılıyorum. Basit şeker alma olayı saçma geliyor banada. İnsülin öyle bir şey ki zaten salgılanmaya bahane arıyor. İçtiğimiz shake bile salgılatıyor olabilir.

*** Konuyu düzenledim. Bütün yazıyı kalın font ile yazmak kurallara aykırıdır. ***

3. cheleby

cheleby Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Ama bu forumda üzüm suyunda karar kılınmıştı.Şimdi neye inananacaz :)

4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    her şey bu kadar keskin değil.öncelikle şunu belirtelim,kas büyümesi ve kasa glikojen depolanmasında görevli hormon insülin,growth değil.bu yüzden hakim görüşe göre bulk döneminde sık ve küçük öğünler tüketilmesinin faydalarından biri insülin seviyesini gün boyu yüksek tutmak.idman sonrası gibi insülin hassasiyetimizin yüksek olduğu bir zamanda hem insülin seviyesini artırmak hem de KISMEN azalmış glikojen depolarını doldurmak için basit şeker kullanılabilir.

bu işe biraz bulk&cut(daha çok kalori fazlası&kalori eksiği)açısından bakmak gerek.bulk döneminde çokça karbonhidrat alabilme lüksümüz var.bu açıdan idman sonrası şeker kullanılabilir,o şekerin en mantıklı kullanılabileceği zamanlardan bir tanesi.fakat kalori açığıyla beslendiğimiz dönemlerde ise zaten alabileceğimiz toplam karbonhidrat çok sınırlı ve amaç yağ yakımını gerçekleştirmek.idman sonrası basit şeker alıp hem toplamı düşük olan karbonhidrat hakkımızdan çok düşürmemek lazım hem de insülini direk yükseltmeyip idman sonrası yağ yakımından birazcık daha net faydalanmak lazım.basit şeker yerine normal öğünümüzü yiyebiliriz mesela.

ama dediğim gibi olaylar çok keskin değil vücudumuzun büyük toleransı var.bu ince ayrıntılara da dikkat etmek lazım fakat unutmayalım ki günün sonunda temel amaç giren kalori çıkan kalori hesabı olmalı.körce diyetler yapıp vücudun işleyişinden bihaber olup,kalori&makro sayımıyla ilgili zerre şey bilmeyip bu ufak ayrıntılara takılmak yapılacak en mantıklı şey değil.önce genel resme bakmalı.

kaansahin, hercules13 ve Dynamo bunu beğendi.
  5. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Neye karar kıldık şimdi antremandan sonra az bişey şeker tüketmek hacim kazanmak için iyi midir yoksa kötü müdür?

6. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Her gün şeker alıyorum haribo jelibon

fRaNtiCBjK bunu beğendi.
  7. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    tmm senin growth hormone 0 o zaman sen otur sınıfta kaldın kaslanamıcan :D

8. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Kol kası iy göğüs omuzda iyi baklavalarım yok sırtımda üçgen değil

9. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    daha çok çalışman gerek

10. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Daha çok çalımak değil bulktayım baklava çıkmıyor oblikler çıktı anca ama definasyonda çıkar inşallah

11. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    jelibonlu bulk diyosun yani

12. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Bulkta böreği poğaçıyı ekmeği cipsi kestim ama çikolata ve hariboyu kesmedim

13. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    haribo neyse de çikolatayı bırak bence :D çok boş kalori :D ne zaman yersen ye hiçbir faydası yok :D yiyeceksende bitter yemeye bak :D

14. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    çikolatanın ciddi oranda testesteronu düşürdüğü söyleniyor

15. zeus66

zeus66 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Arkadas bir ust mesajda olabilecek en guzel aciklamayi yapmis hala neye karar kildik diyorsun

burakbyr bunu beğendi.
  16. servet dağlı

servet dağlı Üye

Beğenileri:
    926
    Ödül Puanları:
    103
    Insulin anabolik bir hormondur,protein sentezinden,glikojenin hucrelere tasinmasi,protein yikiminin onlenmesine kadar direk dolayli bircok gorevi vardir

Growth hormonun salgilanmasi egzersizlerde,derin uykuda ve acken en iyi duzeyde olur..antremandan sonra bir dilim seker alindi diye gh salgilanmasi gun boyu yerlere dusmez,tum otoritelerin dedigi uzere gh gece uykusunda 1.2. Saatlerde yuksek duzeyde salgilanir..

Gun icerisinde zaman zaman insulinin arttirlmasinda hicbir zarar olmaz,ozellikle antreman sonrasi ogunlerde beyaz pirinc ve haslanmis patates gibi glisemik indeksi yuksek besinler tuketmek arti is olur).Bosalan depolarin hizlica doldurulmasi gibi)

Bir de bodybuilding profesyonel anlamda yaklasik 50 yildir yapiliyor, biraz da bu isi yapanlarin teceublerine guvenin,insulin kotu birsey olsa bu kadar bodybuilder yillardir neden beyaz pirinc,patates gibi indeksi yuksek insulini arttirici besinleri diyetlerinde bulundursunlar.

Diyet guzel planlanmissa antremandan sonra alcaginiz bir kac hurma,beyaz seker,bir kac dilim cikolata diyeti de bozmaz,arti is olarak da gorev gorur..

fRaNtiCBjK, mehmet2576 ve abseto bunu beğendi.
  17. ottontw

ottontw Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Sen ne anladın ordan bana bi anlatsana anladığını? Bi açıkla bakıyım anlamadımda bende anlıyım zeki arkadaşım, yağsız kas kütlesi elde etmek için spordan çıktıktan sonra basit şeker tüketmek iyi midir kötü müdür?

Son düzenleme: 22 Nisan 2016
  18. FitnessMerdo

FitnessMerdo Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Vücut yapiyim diye böreği poğaçayı ekmeği pizzayyı hamburgeri bıraktım hamburger haftada 1 pizza 3 haftada 1 ama çikolata ve haribodan vazgeçemedim bulkta işime yarıyor

19. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Dirtybulkingde bile cikolata gibi gereksiz bir besin yer almamalidir onun yerine yiyebilecegin ve isine cikolatan belki 1000kat fazla yarqyacak besinler var.

20. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Bu işi yapanlar genelde kürde olan sporcular olduğu için güvenemiyoruz. Atıyorum kürdeki sporcu insülin hormonunu yüksek tutmak isteyebilir, ama doğal sporcularda olay böyle işlemiyor gibi. bkz

Son düzenleme: 22 Nisan 2016

Sayfayı Paylaş