antremanda hangi sıralama daha doğru

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jan99 tarafından 21 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. jan99

jan99 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    dans
    Yer:
    istanbul
    arkadaşlar merhaba

daha önce hafta da aynı kası iki kere çalıştırıyordum.programımı değiştirip her kası haftada bir kere çaıştırmaya başladım.

yani göğüs , biceps , triceps , sırt , omuz, bacak antremanlarını birer güne yaydım.Bu bağlamda hangi sıralama ile yaparsam etkilenen kasların birbirine yakın düşen çalışmalara maruz kalmadan dinlenebilme süreçlerini arttırabilirim?Özellikle omuz , göğüs ve triceps çalışmalarında etkilenen arka kolun içinden çıkamadım.

2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    omuz, biceps, göğüs, sırt, triceps, bacak
    bu sıralama ideal olacaktır.
    Son gün çalıştığın bacağın üzerine ekstra bir gün daha dinlenip yeni hafta programına başlarsın.

3. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    hiper trofi istiyosan haftada ayni kasi 3 kez calistirman gerek

4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    amacını söylersen(hacim almak,şekil kazanmak vs.) daha iyi yardımcı olabiliriz aslında ancak sadece sıralama diyorsan:
    göğüs,biceps,triceps,sırt,omuz,bacak benim için ideal olan..

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    çok kesin bir ifade..
    overtrain olmadan bu dediğinin başarılı olabilmesi için nedenleri ve örnekleri ile izah edersen bizde aydınlanmış oluruz!!

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi biz haftada 2 hatta bazen bir kere çalıştırarak birşeyler yaptık, demek o hipertrofi değil su tutmasıymuş :D
    Senin dediğin Arnold'ın yarışma öncesi hazırlık döneminde oluyor, adam aynı kası haftada 3 kere çalıştırabilmek için haftada 6 gün, günde sabah ve akşam olmak üzere çift idman yapıyordu!
    Buna zamanı olan, bünyesi kaldırabilecek kaç insan var???

7. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar komik bisey demedim eger ingilizceniz varsa okursunuz calisma yapilan siteleri. turkcelere bakmayin. en iyi sonuc alinacak hipertrofide haftada 2-3 kez bir kas calistirilmali. arnold olmana gerek yok ingiliz futbol takimlari haftada iki kez yaparlar calisirlar hiper trofi cesitleri vardir bilirsiniz antrenmanin. cok bilmis gibi konustunuzda three set cikartacak gormuyorum gulen arkadaslar.kendinize gore cikar cunki dogru yapilmiyo herkesede bolgesel bile verilir. onun icin arastirin ondan sonra gulun. ben sizin calismanizda yapilmaz demiyorum. en iyi sonucu alabilmek icin 2-3kez calismasi gerek diyorum. umarim anlamisinizdir. saygilar

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    vallahi ne dedigini, sen kendinde anliyor musun inan merak ediyorum...
    three set nedir ya?
    3 set?
    tri-set falan mı demek istedin acaba?
    Bir hipertrofi lafı tutturdun gidiyorsun, hipertrofi yani kas hücresinin büyümesi.
    Tamam çok güzel, ama hangi kaynakta, "kati olarak, en iyi hipertrofi aynı kasın haftada üç kere idman görmesiyle gelişir" yazıyor.
    Söyle bize, birebir çeviri yapacak kadar İngilizcem var, şu senin kendinden menkul kaynaklarını göster bana da aydınlanayım, sonrada diğer dostlarla paylaşayım...

9. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    Hafta da 3 gün aynı kasın çalışılması sözde kolay özde neredeyse imkansız. Bacak çalıştığım günün sonrasındaki 3 gün içinde değil bir daha bacak çalışmak oturup kalkma bile zorken, göğüs çalıştıktan sonra (benchte 100 üstü kilolarla) o hafta içinde değil üç ikinci bir antrenmanı düşünmek bile zorken. ‘en iyi sonucu alabilmek için 2-3 kez çalışmasi gerek’ fazlasıyla iddialı bir cümle olmuş.gerçi salonlarımızda fazlasıyla mevcut bu şekilde çalışanlar. Tabi çoğunluğu kilo verme amaçlı gelen bayanlar ve antrenmanlarını hafif kilolarla yapan hangi hareketi görse yapmaya hevesli olan spora yeni başlamış olanlar.
    İngilizce kaynak konusunda bizi bilgilendirirsen (güzel bir çeviriyle tabi) şimdiye kadar ki büyük yanlışımızdan(!) dönmemize vesile olursun. Zararın neresinden dönülse kardır.

10. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar hiperfi kas kesitindeki buyume biliyorum tri-set demek istedigim. en iyi hipertrofiyi sonucu almak icin haftada en az 2-3 kez o kasi calistirmak gerek suanda bi kaynak veremiyorum 3 hafta sonra verebilirim turkiyede degilim aklimda degil tam. ingilizcen iyse entez pubmed e gir bak arastirmalari en iyi sonuclar nasil cikmis. ve her kitabda yazar hiper trofi icin en az 2 haftada. turkce kitaplardada bu boyledir. valla antrenman bilimi uzerine master yapcam bildiklerimin yanlis oldugunu sanmiyorum. kolay degil tabiki o ntrenmani yapmam ama iyi bir programla yapilir. kanak bompa nin kitaplari var antrenman bilimi onlara bakabilirsiniz vardir piyasada cok super

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Hoterme pratikte vücut geliştiriciler veya bodybuilderlar senin dediğin gibi çalışmıyor yani hipertrofi için yaygın bir kesim farklı şekilde çalışıyor ve söylediğin yöntem performans sporcuları için herhalde. Emin olmak için birde diğer vücutgeliştirme forumlarına sun bu görüşünü, bakalım ne yorum yapacaklar.

12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    yaz döneminde günde 1 bölge yada bilemedin en fazla 2 bölge çalışmak yeterlidir. sonuçta yazın ve kışın farklı antreman teknikleri uygulanıyor. neden: vücut her mevsim değişiklik gösteriyor, dış ortama ayak uydurmak için. vücut değişiklik gösteriyorsa mevsimine göre antremanı da farklı olmalı. hele hele yazın aynı kas grubunu 3 defa çalıştırmak yerde sürüklenmek demek.ben hergün tek bölge çalışıyorum ve kış dönemimden daha iyi bir form yakaladım.

13. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    haklisin benim dedigim sade bodybuilding icin degil. zaten ben body hakinda biseyler okumadim yada antrenmanlarini gormedim okudugum makalelerde ornekler veriliyor ornek calisma hakinda anlatiyo bodyciler sunu boyle yapar diyo ama eminim hiper trofinin konunmasi icin ayni kas haftada en 2 kez calistirilmali. yeni baktim yazilara onu yaziyor. ayrica bodycilerin calisma sitileride buna bagli oldugunu sadece normal performans sporculardan ayiran ozeligi daha fazla kasi yipratmalari. ben baska site bilmiyorum turk body icin ondan yorum yapamiyacagim. yinede bakalim ne diyecekler sen beni haberdar edersin

14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kendin de dediğin gibi bodycilerin performans sporcularından ayrıldığı yanı kası daha fazla yıpratmaları. Yıpranma hipertrofinin karşıtıdır. Hipertrofi yıkılan kasın dinlenme sürecinde olduğundan daha fazla büyümmesi ile gerçekleşir.
    Yani, bodyci adam daha çok dinlenecek ki kendine kas katabilsin.
    Ben haftada bir çalışıyorum her bölgeyi. Çok güzel de gelişim alıyorum. En az 2 kez çalıştırılmalı mantığı kası yeterince şiddetle vuramayacak yeni başlayanlar için geçerlidir ancak. İleri seviyelerde haftada 1- sefer yeterlidir. Aynı kası 3 kez çalıştırmayı ise kendi sınırlarını zorlamaya henüz başlamamış başlangıç seviyesi sporcularına önerebiliriz.

15. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bence bu işte 2+2 her zaman 4 etmez. bu yüzden her çalışma şekli ve stili bellibir dönem denenebilir. haftada 3 kez aynı bölgeyi çalıştırmak pek mümkün olmasa da haftada 2 kez denenebilir.....

16. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    1-2 sefer diyecektim yanlış olmuş.

Sayfayı Paylaş