Antreman Ve Yanılgılar

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Despo tarafından 21 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 55 üye.
  1. bitirim***

bitirim*** Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    alperkaan ınsanlarla konuşma stilini düzelt burda bb de uzman uyeler var ben hiç senin gibi konuşan birini görmedim lütfen biraz daha saygılı ol

Albert Einstein bunu beğendi.
  2. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    genelde en büyük yanılgı çok çalışınca çok kas yapıcağını zannetmektir.bu şekil bilinçsiz çalışmalarda overtrainge neden olur.
    ayrıca fazla kilo koyunca kasların çok daha hızlı bir şekilde gelişim göstericeğini zanneder ve haddinden fazla ağırlık koyup hareketi yedirtemez ve sağlıksız bi şekilde (orasını burasını yırtarak)hareketi yapmaya çalışır buda sakatlanmalara neden olabılır veya olası bir kazalara zemin hazırlar.

3. ryuk

ryuk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    ben sadece göğsümdeki yağları eritmek istiyorum tek istedigim bu ya kilomdan memnunum 1.86 boyum var 90 kıloyum ama göğsümdeki yağlardan şikayetçiyim forumda jinekomasti diye bişi gördüm benimkisi pek öle durmuyor sarkık degil yani öne dogru şişik bench press le sadece göğsümü eritemezmiyim :(

4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Normalde insan vücudunda enerji kullanım sırası ; karbonhidrat,yağ en son proteindir.

-Renkli yazıdaki durumun gerçekleşmesi için metabolizmanın hızlı olması mı gerekmektedir? Örneklemek gerekirse;

-Uzun süre gıda almamış bir kişi oturduğu yerde enerjiyi ilk olarak yağlardan mı yoksa proteinden mi karşılar? Kısaca aç kalan ve hareketsiz olan birisi yağ mı yoksa protein mi kullanır?

Son düzenleme: 30 Eylül 2009
    Azi ve Albert Einstein bunu beğendi.
  5. ufuk37

ufuk37 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yeni konu açamadım

merhaba.yeni konu açmayı beceremediğim için buraya yazıyorum.aslında araştırdım ama her kafadan başka ses cıkınca okuduklarımdan pek bişey anlamadım ve buraya sormak istedim.ben 180 boyunda 75 kg. aslında bakıldığında uygun gibi ancak karın ve göğüs bölgesi şekil olarak hoş durmuyor.yağlı ve biçimsiz.2 hafta önce bir salona başladım.amacım göbek , karın ve yanlardaki yağlardan kurtulmak ve göğüs bölgesinin daha sert olmasını ve yayılmasını sağlamak.aslında vücudumdaki deri miktarı vücuduma göre fazla herhalde ki biraz gerilmeye ihtiyacım var.
    şimdi sorularım ; salona gittiğimde önce 15 dk kadar kosuyorum.sonra mekik v.b 1-2 hareketle karın çalışıyorum, sonra bench_O v.b. tüm hareketleri sırayla yapıyorum.dumbelllarada zaman ayıryorum tabi.hafta da 3 gun yaklaşık 2 saat aralıksız çalısıyorum.1.soru beslenme.kimi az ye yağlar erisin diyor kimi çok ye protein al diyor hangisi doğru benim isteğim doğrultusunda?? 2.soru kimi az çalış,bi gün göğüs başka gün dumbell başka gün bşka bişey diyor kimi ne kadar çalışırsan o kadar iyi diyor hangisi ? kısacası bana bu konularda neler söyleyebilirsinizönerilerinizi bekliyorum

6. kisish

kisish Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul

Öncelikle azminiz için tebrikler ve başarılar.
    Hocalarımız sizi daha iyi yönlendirecektir ancak ben bir fikir oluşması için bir şeyler söyleyeyim dedim. Spora daha yeni başladığınızı düşünürsek bence ilk dönemde (1 ay mesela) cardio çalışın ilk dönemde size daha yardımcı olacaktır.
    Ayın sonunda yavaş yavaş ağırlık antrenmanlarına başlarsınız ki bu da metabolizmanızın 48 saate kadar çalışmasını sağlar. Zaten kilonuzda çok yüksek değil. Beslenme konusunda hocalarımız size yardımcı olacaktır.

7. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul

Yazi icin tesekkurler. Bu sporu bilinciszce yapan bir cok kisi iicn aydinlatici oluyor bu tip yazilar... dumbelllls

8. kayaker

kayaker Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bu kısma katılmıyorum kendimi bunun için canlı isbat olarak da görüyorum ben yaptım oldu kesimindeyim :). şöyleki ağırlık çalışmaya başladığım zaman o kadar zayıftım ki utanırdım ve daha sonra spora başladım ilgilendiğim spor gereği de hep fazla tekrar yapardık inanırsın inanmazsın benchrow denen hareketi 10 kilo ile 600 tekrar yaptığımı hatırlarım 10 dakikada, benchpress 2*100 tekrar falan(hızlı değil yalnız) neyse işin özeti şu anda da zayıf birisiyim ancak artık halimden memnunum ve sırtımı ve göğüslerimi görenler bunlara vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler de dahil genelde tebriklerini iletirler.

9. kytol

kytol Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    teşekkürler bilgilendirici olmuş

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Değerli üyemiz;
    Başlıkta teşekkür mesajı yazarak mesaj kirliliğine yol açmak yerine üye mesajının sağ alt köşesinde bulunan “Teşekkür Butonunu kullanmalısınız.
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Azi, ErdiE ve Albert Einstein bunu beğendi.
  11. bycanertk

bycanertk Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    53
    oku biraz!!!

12. SUPER HUMAN

SUPER HUMAN Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SAĞLIK ÇALIŞANI ve PERSONAL TRAİNER
    Yer:
    İSTANBUL
    Gereksiz gördüğü yağları önce eritir... Bunun hükmü nedir ? Biraz açar mısınız?

Yaradılış olarak yağlar daha çok karın ve kalça kısmında depolandığından dolayı en son oradan atılıyor olması çok normal birşey değil mi? Vücut bu bölgelerde yağların kalmasını mı istiyor?

13. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bence flexor hocamızın dediği gibi. genetik cok onemli ben sporu bıraktıgım donemlerde bile kesinlikle goguslerimde yaglanma olmuyor. ama karın bolgemde (hatta sadece karın) bir miktar yaglanma oluyor. genel anlamda yaglanan biri deilim. son mesaj için erkeklerde kalcada yada bacaklarda yag birikmez bunlar bayanlara ozgudur diye biliyorum. saygilar...

14. Kaka'22

Kaka'22 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Saol bilgiler için ...

15. boragokcan

boragokcan Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muahsebe
    Yer:
    istanbul
    değerli hocaların yazdıkları çok doğru tabiki bilende yazıyor bilmeyende birçok forumda olduğu gibi bilgi kirliliği hat safhada flexor gibi elit kullanıcılar sayesinde çok doğru faydalı bilgiler alıyoruz kimse kas geliştirirken ağırlık çalışırken yağ yakamaz yağ yakımı için aerobik çalışma en az 12 dakika ve nabız sayısının 120-140 arası olması lazım koşu,hızlı yürüyüş,bisiklet,dans gibi şeyler. vücüt geliştirme antremanları anaerobik çalışmadır vücut enerji ihtiyacını karbanhidratlardan oluşan glikojenden sağlar sonra kaslardaki enerjilere glikojenlere saldırır yağların kana karışıp yakılabilmesi için l carnitine alıp en az 12 dakika ortalama 20-30 dakika cardio yürüyüş hızlı tempolu,bisiklet gibi aerobik egsersizler yapmak gerekir birde kimseye yalancı demek gibi niyetim yok ama vücut geliştirme salonuna gitmeden önce şinav çekme gibi barfiks gibi evde dışarda yaptıgınız hareketler varsa yada ağır ve hareketli bir işiniz tabiki benc press kilosunda büyük yardımı olur ama 2. haftada 60 kilo 3 set 6-8 tekrar yapan bir vücutcu Mr Olimpia yarışmalarına hazırlasın çünkü bu genetik ve altyapıyla 1-2 senede Arnold Olur Mr olimpia birinci ödülü 400.000 dolar civarı tabi rakip Ronie yıllardı birinci hyper_ ha bu 2-3 tekrarsa en kof adam bile yırtınarak da olsa yapar bişeyler genel kabul görmüş ilkelere göre gelişme sayıları tekrar 8 -12 arası 3 set dir gereksiz tartışmalardansa forumdaki bulking ve definasyon konularını okumak lazım

16. reqal

reqal Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    zannedilenden çok daha kompleks bir spordur. "bu sporun %60'ı beslenme ile" diye başlayan lafa bu yüzden hep uyuz olmuşumdur. antrenman da beslenme kadar önemlidir. aksini iddia eden, vücut geliştirmeye "ağırlık kaldırıyorsun oluyor işte" diyerek amelelik ile bir tutan adamın tezini desteklemiş olur.

sen çift biceps gösterdiğinde triceps'in alttan iyi bir görüntü vermiyorsa bu sorunu nasıl çözeceksin? istediğin kadar beslen ve triceps hareketlerine yüklen, neyi nasıl çalışman gerektiğini bilmediğin sürece bu eksikliği asla gideremezsin. böyle bir sorunu one arm dumbbell extension hareketi ile giderebileceğini bilmen ve ona ağırlık vererek kompozisyon sorununu düzeltmen lazım. aynı şekilde kanatların yeterince kalın değilse (geniş demiyorum) dar tutuşta eller öne bakacak şekilde front pulldowns yapman gerektiğini bilmiyorsan bu sorunu da düzeltemezsin vs. yoksa bu sporun heykeltraşlığı nerede kalır? en iyi profesyonelleri diğerlerinden ayıran bu gibi eksikleri nasıl gidereceklerini bilmeleridir. türkiye'de ise vücuda şekil vermeyi bilen üç tane adam belki bulursunuz.

saygılar...

Azi, thekurufasulye ve Albert Einstein bunu beğendi.
  17. atesdagli

atesdagli Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Bilinçlenmemize yardımcı olacak bu türden bilgi paylaşımlarında bulunduğunuz için teşekkür ediyorum bu tür paylaşımlar sayesinde doğru olduğuna inandığım birçok şeyin aslında yanlış olduklarını görüyorum ve yeni bilgiler ışığında yaptığım çalışmaların bana çok daha faydalı olacağına inanıyorum.

18. aisl

aisl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar selam. benimde sormak istediğim bir iki mevzu var. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

32 yaş, 176 boy ve 73 kilo yum. yapı olarak oldum olası göbekliydim fakat artık iyicene çığrından çıkınca spor ve diyet yapmaya karar verdim.

yaklaşık 2 haftadır spor salonuna gidiyorum. ilk olarak 10dk. orta ve dusuk tempoda kosarak ısındıkdan sonra gobek, bel, sırt ve bacak calısıyorum. bunları hocanın dedıgı sekılde 8 x 3 yada 12 x 3 vs. yerine, sık ve kesik hareketlerle yapabildigim kadar cok yapınca sankı kaslarda daha bi şişme gelişme oluyo gibi geliyo ve bir süredir bu şekilde devam ediyorum. Muhtemelen yaptığım çalışma şekli yanlış, fikir verirseniz çok sevinirim.

Bu arada sporla beraber sıkı da diyete başladım.. fakat onda da yanlış yaptığım birşleyler var muhtemelen :) her ne kadar sorunum göbek yağlanması olsa ve kilo vermek yerine kilo almaya ihtiyacım olsada uyguladığım dengesiz diyetle 2 haftada 70 kiloya düştüm. Bunda tabi dediiniz gibi su kaybı vs. de mevcuttur. Sormak istediğim, vücuttaki yağları yakabilmek için yağsız ve düşük kalorili beslenirken buna karşın bol protein içerikli beslenip kilo korunabilirmi? protein bazında kuvvetli gıdalar almamın yağ yanışında yada yağ oluşumuna etkisi olurmu?

Bu arada bu yazdıklarım doğrultusunda forumda hazır bir program varmıdır acaba?

19. neglector

neglector Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Malatya
    Bir kaç aydır bu forumdayım,sanırım en anlamlı en bilgilendirici yazı buydu çok saol.

Son düzenleme: 2 Nisan 2011
  20. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    herşeyden önce "sporcunun birikimli ve donanımlı olması" çok büyük bir avantajdır...

kısaca "biyoloji, kimya ,fizik "okumuş ve bunları özümsemiş bir sporcu tabi ki her zaman diğerlerine göre ön plandadır 8en azından teorik olarak!..)...

eğer gerçekten ,özümsenmiş "fen bilgilerinzi "varsa bunları çok rahatlıkla "vg "ye uygulayabilirsiniz!...))

en azından;

-yanılgı alanınız daha dar olacaktır...

-beslenme, kalori vb hesaplamalarını çok rahat yapabileceksinzi...

-antrenmanda kaç "kcal " kaybedileceğini vb bile hesaplayabirsiniz...

-hangi hareketin nereyi etkileyeceğini vb bilebilirsiniz...

vb vb

Azi ve Albert Einstein bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş