Antreman Ve Yanılgılar

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Despo tarafından 21 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 55 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    1 - Antreman yapinca Yagi kaslara cevirirsin.
    Hayir - Yag kasa donusmez. Normalde bu lafin arkasindaki anlam, sudur; yagi cesitli kondisyon antremani ( cardio)
    eritirsin. Yagi eritince kaslar netlesir, ayni zamanda vucut gelistirmede yapilirsa sonuc daha iyi olur ve kaslar
    daha cabuk belirli olur. Cogu kisi kas icin yag gerektigini zanneder, söyledir yaglar kaslarin olusmasi icin enerjilerden biri
    , yanliz yag kasa dönusmez, yagin kaslar olusmasi icin enerjilerden birisi oldugu icin yaglar
    kasa donusur demek yanlistir.

2- Vucudun belirli kisimlarindaki yaglari eritebilirim.

Malesef Hayir, Vucudumuzdaki belirli yerlerdeki yaglari vucudumuz eritmeye izin vermemektedir. Vucut energi alacagi
    zaman vucudun neredeyse her kismindaki yaglardan "alir". Yanliz vucudumuzdan istekleri var, söyleki vucudumuz
    herzaman icin gereksiz gördügü yaglari önce eritir, daha sonra yüzümüzden ve vucudumuzun üst kismindan (Gögüs ve yukari) ve son olarak ise karin ve kalca etrafi. Nedeni ise vucudumuzun bu bölgelere yaglarin kalmasini istemesi
    cünkü vucudumuz olasi kazalardan organlarimizi korumasi icindir. Bayanlarin kalca etrafinda ve bacaklarda
    yaglanmasinin nedeni ise olasi bir hamilelikte yeterince energi olmasidir.

3- Karin kaslarin gözükmesi icin karnin alt kismini calistirmak yeterlidir.

Malesef.

Alt kismi denilemez, cünkü öyle bisey yoktur. Karin/mide kasi Rectus abdominis büyük bir kastir. Normal konusmada
    daha fazla kaslar olarak söylensede - Six pax dedigimiz "kaslar". Karni calistirinca tüm karin kasini calistirmis
    oluyorsunuz. Peki neden bazen calistirinca karnin üst kismi daha fazla calismis gibi hissediyorum ?
    Bunun nedeni normal bir karin egzersizinde vucudun ust kismi harekete gecer, yani ust kisimdaki lifler ilk önce
    calisir. Bu nedenle ust "kaslar" daha fazla calismis gibi olur.

4- Amacin sadece kaslari sertlestirmekse fazla kilolara gerek yoktur.

Hayir, vucudu sadece ayni seviyede olmasini istemiyorsaniz ve bir sonuc görmek istiyorsaniz vucut gelistirme ile
    ozaman ne kadar sert - agir calisirsan okadar iyi sonuc elde edersiniz. RM (tekrar maksimum) dedigimiz 10 olmasi
    gerekir soyleki diyelimli 8 tekrar aliyorsunuz bu 8 tekrarin 8. sini anca kaldirmis olmalisiniz buna sert/agir
    calisma denir :) (Böyle yapinca vucudumuz bu calismaya dayanamadiginin farkinda olacak sen zorlayinca ve basarinca
    vucut oluyomus der ve kaslar büyür)
    Yani kaslari ne kadar sasirtirsaniz okadar iyidir. Egerki az kilo koymus iseniz ve hedefledginizden fazla
    kaldirabilirseniz, yine aynisini yapmalisin mesela hedef 8 ise ve 12 kaldirabilirseniz, yine ayni 12. anca
    kaldirmalisiniz ki yine sasirsin, daha sonraki sette kilolari düzenlersiniz. Herzaman icin kaslarin yorgun dusmesi
    gerekir. Fazla tekrar az kilolu yapmakta iyidir yanliz bu sekilde fazla sonuc alamazsiniz (kas gelisiminde) Egerki
    ben yaptim oldu derseniz, ozaman fazla tekrarlardan energi kullanmis ve yaglar erimesinden dolayi kaslar
    belirginlesmistir. Bu durumdan mennun isen ve ayni kalmasini istiyorsan fazla tekrar almada yanlis bisey yoktur.

DAHASI EKLENECEK, yazilarimda tus hatasi vs olabilir duzelenecektir.

Selim yildiz, İshak01, ojjan ve diğer 159 kişi bunu beğendi.
  2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    güzel yazi despo saol emeklerin icin.....

hrn024 ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Re: Antreman ve Yanilgilar

Emeğine sağlık dostum
    Ayrıca besin sindirim sistemi aşamasından sonra hücre zarından geçip mitahondriye düşer (enerji santralinden) adele buradan beslenir santralde enerji kalmamışsa ve vucut kuru ise adeledeki proteini yıkar enerji santraline gönderip tekrar kullanmak için geri alır (buna yıkım denir enerji üretmek için hazırdaki proteini kullanması) eğer adele yağlı ise yağdan beslenebilir..

the monster, drfunk, cecinar ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
  4. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Eğer bir daha "alt mide çalıştın mı?" diye sorarsa biri 2.sayfa haberi olacak. :)
    Söylüyorum ben de arkadaşlara ama kimse inanmıyor alt mide kası diye birşeyin olmadığına. Milletin alt midem çalışıyor derken hissettikleri kas buymuş aslında: http://www.exrx.net/Muscles/Iliopsoas.html . Özellikle leg raise falan gibi kalça hareketlerinde çalışıyormuş bu kas. Bu kasda rectus abdominisin arkasına düştüğü için burası yanınca mide gibi geliyor.

NoPainNoGain! ve silviya bunu beğendi.
  5. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    Yağlarla ilgili

vücutaki yağlar başlı başına bir konu başlığıdır değerli arkadaşlarım bazı bilgileriniz tamamen çelişkili -öncelikle şunu söyliyeyim.yağ yakmak sizce ne anlama geliyor veya yağ yakma olayını siz diğer spor bıranşları ile karıştırıyorsunuz bizim konumuz vücut geliştirme bir vucutcu vücudundaki istemediği yağlardan nası kurtulur veya en önemlisi yağların adaleye olan faydası nedir? biliyorsunuz ki vücuta iki çeşit yağ toplama olayı vardır. birincisi vücudun %80ile deri aıtına yakın olan yağlardır. ve ikinçisi ise vücutcunun istediği vazgeçilmezlerin başında gelen adaleyi iri,hacımlı ve pürüssüz gösteren kas yağlarıdır "latincesini vermiyorum" işt bu yağları nasıl kullanıp adaleye yararlı bir pozisyona getirecek?
    bu konuda gerekli acıklamayı ilerde yazaçağım çünkü detaylı anlatılması gerekir. çünkü bir vücutcunun çalışma peryodu of sezonu ayrı,yarışma zamanı ayrı diyet zamanı ayrı vs ve ve en önemlisi kişinin yapısı genetik ve kemik yapısı için tamamen ap ayrı bir vücut yağ yakma olayları vardır. "burada mezo,endo,ekto ve karışık vücut tipinden bahsediyorum yanlış anlaşılmasın. inanın ki bu vücut tiplerinin çalışma ve antrenman ,diyet ve yağ yakım olayları tamamen bir birinden farklıdır bu olaya fitness kitabımda detaylı olarak değinmiştim"

gelelim bir başka konuya karın kasları için alt üst ve yan karın kasları diye hitaplar için soruyorım bir günde bütün bu saydığım karın kaslarını çalışmanız mümkünmü değil tabi çünkü karın kaslarını bölerek çalışmak gerekir bir gün alt karın kasları bir gün üst karın kasları ve bir gün yan "oblikleri" çalıştırmak en doğru ve mantıklı olanıdır.haydi şimdi bunlara bir isim bulalım sakın ha bana alt ve üst karın kasları aynı guruba koyalım demeyin.

Zülküf TURAN.

İshak01, Hüseyin2707, hkatar ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  6. yamanefe

yamanefe Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    makine teknikeri
    Yer:
    istanbul
    sağol despo yazılarını okudukça bildiklerimin üzerine bir şey daha ekliyorum.

saygılar..................................................

7. gencermm

gencermm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    fazla tekrar az kilo

Merhaba. Ben zamanında çok iyi spor yapmış, ancak sakatlıkların ardından kilosu 130'a dayanmış yağ kitlesi yüksek, iri biriyim. Eskiden vücut ölçülerimden son derece memnundum. Şişmanlayınca vücudumun üst kısmı öyle irileşti ki, sanki bacaklarımla orantısızlaştı ve çok biçimsiz oldum. Benim istediğim son derece fit ve ince bir vücut, hacimsiz ama belirgin karın ve göğüs kasları, bunun yanında hacimli kollar ve orantılı bacaklar. 2,5 yıl aralıksız ve mümkün olduğunca büyük ağırlıklarla çok da bilinçli olmadan vücut geliştirme yaptığım için şu anki iriliğimin yanlızca yağlardan kaynaklandığından emin olamıyor, ama öyle ümit ediyorum. Kasların bir kez büyümesi ve geri dönüşüm olsa da asla eskisi gibi olmaması mümkün müdür? Eğer bu mümkünse, şu anda aynı hataya düşmemek için fazla tekrar az kilo ile çalışmam gerektiği ortada. Bu tekrar sayısı kaç olmalı? En fazla 12'mi? ve 12 ise, ağırlığın büyüklüğünü tam 12. tekrarda beni zorlayacak şekilde mi ayarlamalıyım? örnek vernek gerekirse karın kaslarını yapabileveğim kadar tekrarla, yapabileceğim kadar set yapmak mı, yoksa eğik sehpada göğsüme ağırlık koyarak 12 tekrarı zorlanarak yapmak mı amacıma hizmet edecektir? Evde son derece iyi, manyetik dirençli,8 kademeli bir kürek aleti var. Bir süre hiç ağırlık kaldırmadan, uzun süreli ve düşük dirençte bu aletle çalışmamı mı önerirsiniz? şimdiden teşekkürler...

İshak01 bunu beğendi.
  8. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    sağol ellerine sağlık....

9. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Kardeş birinci maddeki yağlar kasa dönüşmez bölümü var ya...Sorum onun için...
    Ben de vücut yağ oranı çok fazla...Eğer ki Antrenmandan önce yeterince protein (ya da enerji) alamazsam , vücut yine bu yağları enerji olarak kullanabilecek mi ?!
    Buna rağmen antrenmandan sonra karbonhidrat alımına devam etmek gerekir değil mi ?!

10. Fazzer

Fazzer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  11. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    emegine saglik cok onemli bilgiler

12. okulaya51

okulaya51 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yağlar kasa dönmez deniyor...ama 180 64 kilo arkadasım war...bende 170 85 kiloyum arkadaslar...
    sorum şu:ikimizde aynı antreman programını yapsak aynı şeyleri yesek içsek yani her şeyi aynı yapsak kim daha önce kaslı güçlü bir fiziğe sahib olur.?

ulas26 bunu beğendi.
  13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  14. okulaya51

okulaya51 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    siz cevaplayın bende size olan sonucu söyliyim....!!!!!

15. okulaya51

okulaya51 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    o kadar kolay kestirip atma dostum...adamda bişi yokki kas yapsın...benim gördüğüm çevremde çoğunlukla böyle kilosu az olan arkadaslar çok zorlanıyor dengesizce yemek yiyorlar..ama kilolu arkadasların rezervi var..
    ama bu dediğim örnek çok direk genetik diyip geçmek yanlış olur gibime geliyo...

16. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    1-Kurallari okuyacaksin
    2-Biliyorsan soru sormayacaksin.

Kagank34, İshak01, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. reddragona

reddragona Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    ben bu spora başladığımda 65 kiloydum , boyumda 1.85. Şimdi 90 kiloyum, ve göbekli değilim. Benden daha kilolu arkadaş vardı salonda, kollarım ilk başladığımda ondan inceydi, ancak onun kolları kalın görünsede, büyük bir kısmı yağ idi ve triceps sarkıyordu(hiç hoş bir görüntü değil). Ben ondan daha iyi geliştim.

Okulaya51 in dediğine katılmıyorum. Kimin genetiği daha iyiyse ve kim daha disiplinli çalışıp, düzgün besleniyorsa, o daha iyi kas yapar.

Azi ve Albert Einstein bunu beğendi.
  18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bilimsel olarak ispatlanmış bir hadisenin tersini ispatlamak deneme yanılma metodu ile yapılmaz..yazarsın bilimsel kaynağı yağlı insanların kasları daha çabuk büyür diye sorun biter..ama bulamayacağını söylemeliyim böyle bir kaynağı..
    eklemleri desteklemesi açısından yağlanmanın kısmen faydaları vardır ama bunun yanında birçok dezavatajı vardır..
    yağı enerjiye dönüştürmekte sıradan diyetlerle gerçekleşen bir hadise değildir..yağ yakarken kas yapmakta zaten zor ve kaçınılması gereken işlerdendir..

İshak01, hkatar, Kocyumurtası ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. deadlift

deadlift Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU
    Yer:
    BURSA
    60 kilo idim. Boyum 1.72,bi deri bi kemiktim yani anlayacağınız. 5 ay önce sıkı bir beslenme ve antrenmana başladım. şu an 77 kg oldum. belim hala incecik. kol 31 idi 38 oldu. bacak 50 den 60'a çıktı,göğüs 98 den 106 ya çıktı. kilolu arkadaşlarım bu süre içerisinde hala göbeklerinden bile kurtulamadılar. bu spor biriktirilen yağlarla yapılmıyor. göbeğimizde yağ yerine protein birikseydi belki şişmanlar avantajlı duruma geçerdi. bu sporda kim ne derse desin zayıf insan şişman insandan bir adım önde başlıyor. yani genetik yapısı elverişli olan zayıf insan her zaman avantajlıdır tabi sumolar gibi yağ çuvalı olmayı hedeflemiyorsa... :D

İshak01, kemal17 ve Albert Einstein bunu beğendi.
  20. okko

okko Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    zayıf derken çok zyıflar var bizim salondada kup kuru adma bugun biri benc press te 40 kiloyla çalışıyodu ne kadardır geliyosun dedim 5. ayım bitti dedi benim 2. haftam 60kg ı çok rahat basabiliyorum ve ben 90 kilo adamda 60 filandır en fazla yani genetikte onemli mesela benim vucudm spora karşı duyarlı spor yaptığım anda çekiliyo sertleşiyo vucudum bende isterdim zayıf olup sonradan sporla vucuduma kat çıkıyım daha güsle olurdu ama ben şimdi hem yğa eritip hem kaslarımı oluşturmaya çalışıyorum buda zevkli isteyince ve düzneli çalışınca her 2 vucut tipide olmam demez bence.

Albert Einstein bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş