Antreman sonrası ve öncesi doğal ve şekerli tatlı alımı nasıl olmalı ???

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve metaldeniz tarafından 14 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. metaldeniz

metaldeniz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar kafam çok karıştı çok yazı okudum ama bir kanaata varamadım.
    Antreman öncesi 2 saat kala bir şey yemek yok orası tamam. Antreman öncesi karbonhidrat alımı olmalı mı olmamalı mı.
    Mesela 2 saat kala antremana haşlanmış patates yesem faydası mı olur zararı mı ?
    Antreman sonrası basit tatlı nedir ne kadar alınmalıdır. Mesela antreman biter bitmez bir lokma çukulata mı yenmeli ?
    Antreman sonrası yemek ten sonra mesela baklava sütlaç yenmesi iyi mi kötü mü , yada onun yerine muz mu yemeli ?
    Tatlı büyüme hormonunu durduruyor diye biliyorum ama birisi o hazır tatlı doğal tatlı meyvede mesela muz da olan şeker büyüme hormonunu durdurmaz aksine iyi olur yemekten sonra muz ye dedi.
    Birde ben antreman sonrası yemek bittikten sonra üstüne çok az yağ ve su ile pişmiş tavuk göğsü yiyorum. yemekten önce yesem yemek yiyemiyorum çünkü
    bunun çok bir farkı olurmu ?

Sorularım biraz profosyenellik gerektiriyor ama burda yüksek düzeyde bilgiye sahip insanlar olduğuna eminim.
    Yardım ederseniz çok sevinirim...

2. Cahil Adam

Cahil Adam Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum benim sana tavsiyem kendi üzerimde denediğim ve olumlu sonuçlar aldığım ayriyetten bir çok profesyonelinde bu şekilde yaptığının bir örneğini vereceğim. Antremandan sonra 30 dakika içinde(Antremandan 20 dakika sonra tavsiye ederim.) ortalama 1/3 oranında protein ve karbonhidrat almalısın. Bu çikolatalı süt olabilir ya da protein tozu içiyorsan yanına iki muz tüketerek kombinleyebilirsin. Bu öğünden sonrada karnın ne zaman acıkırsa güzel bir öğün yersin.

3. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Antrenman öncesi öğünde mutlaka ama mutlaka karbonhidrat tüketilmeli ve evet patates iyi bir seçimdir. Basit şeker konusundaysa gh'ı hepsi düşürür, doğal tatlı ayrımı filan yok :) Önemli nokta tükettiğin besinin içerdiği şeker türü, fruktoz yerine glikoz içeren gıdaları tüketmen daha yerinde olur. Ayrıca basit şeker miktarı konusunda 1/3 çok fazla diyebilirim, ideali bilimsel olarak 1/2'dir. Hatta bu oran bile yağlandırabilir sizi.

4. Cahil Adam

Cahil Adam Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Kişiden kişiye değişir Genç ve Fit'in çektiği videolardaki makalelerde 1/3 veya 1/4 oranında yazıyor. Kenzo shake yanında üç koca muz yiyor :)

5. metaldeniz

metaldeniz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Teşekkür ederim mide sorunlu ek gıda almıyorum. ileride olabilir. eskiden sütle protein tozu içiyordum yarım saate kalmaz yemek yiyordum şu an onu yapamam.
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Haziran 2015 ---
    basit şeker miktarı konusunda 1/3 çok fazla diyebilirim, ideali bilimsel olarak 1/2'dir. derken 1/2 nasıl oluyor açıklrmısın.

6. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hocam bahsettiğim oranlar antrenman sonu tüketilmesi gereken protein/karbonhidrat oranları. Antrenman sonu hızlı sindirilen protein oranı için genel kanı vücut ağırlığının 2/5 oranında tüketilmesi yönünde ama basit karblar için çok fazla görüş söz konusu. 1/2 1/3 1/4 oranlarının kas kazanımı açısından fark yaratmadığı ciddi bir bilimsel araştırma sonucunda kanıtlandığını okumuştum. Zaten antrenmanla birlikte uzun bir açlık yaşadığımız için gh ciddi artış yaşayıp insülin düşüyor ve en ufak miktarlarda bile vücut gerekli tepkiyi veriyor. En doğrusu kendiniz deneyip vücudunuza en ideal sistemi bulmanız. Ben 35 gram proteinin yanına 10 gram basit şeker tüketirim ve bu benim için yeterlidir.

7. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Yahu biz steroidli insanlar degiliz. Ufak degisiklikler gelisimimizi ciddi seviyede etkilemeyecek. Kafaniz nasil rahat ediyorsa ona gore alin. Tabi abartmamak sartiyla basit sekeri

Bekci bunu beğendi.
  8. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hocam üsttekilerden herhangi birini uygulamak belki gelişimimizi diğerini uygulamaya göre çok farklı etkilemez ancak daha az yağlanarak büyümek için bu hesapta optimum oranı bulmamız şarttır. Benim görüşüm takviye kullanan sporculara göre bu işlerde çok daha titiz olmalıyız. Gereksiz yere 5-10 kilo daha alıp, onu verirken de kas kaybetme gibi bir lüksümüz yok diye düşünüyorum.

9. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hocam üsttekilerden herhangi birini uygulamak belki gelişimimizi diğerini uygulamaya göre çok farklı etkilemez ancak daha az yağlanarak büyümek için bu hesapta optimum oranı bulmamız şarttır. Benim görüşüm takviye kullanan sporculara göre bu işlerde çok daha titiz olmalıyız. Gereksiz yere 5-10 kilo daha alıp, onu verirken de kas kaybetme gibi bir lüksümüz yok diye düşünüyorum.

10. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Bende orda bilerek abartmadan yazdim o yuzden. Tabi zaten natureller yaglanmasi bu sporda gereksiz. O yaglari yakarken bu sefer istemeden kas kaybi da yasaniyor.

hercules13 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş