Antreman Sonrası Mide Bulantısı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ozinoski tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. ozinoski

ozinoski Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşlar iyi bir spor geçmişim olmasına rağmen,p90x adlı home training programına başladım bugün ve 1:30 saat kadar antremanlar.Sorun ise 1 saat sonunda kan şekerimin allaha sığınmasıyla son buldu:D,kusmamak için zor tuttum kendimi.Ama mükemmel bir program orası ayrı.
    Ben şöyle düşündüm 1 bardak ballı şekerli su alsam ve onu yudumlasam spor boyunca yararı olurmu?daha doğrusu zararı olurmu?

2. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Antrenmandan kaç dakika önce tüketiyorsun son öğününü ?

3. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Hiç gerek yok, antremandan 2 saat önce ve şekersiz kompleks karbonhidrat tüketirsen, zaten antremanda bişiler içerek kan şekerini yükseltmene gerek kalmıcak, zaten 3-4 saat belli bir seviyede durucaktır.Ama şekerli şeyler tüketme antremandan önce, kan şekerini cok cabuk yükseltip, cok cabuk düşürdükleri için antremana kadar kan şekerin düşmüş olur.

ozinoski bunu beğendi.
  4. ozinoski

ozinoski Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    1 Saat kadar önce çikolata yemiştim,yani tam olarak kan şekerimi 1 saat kadar yüksek tutacak besin ne önerebilirsiniz?

5. PointFlex

PointFlex Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Antrenmandan 1 saat önce bolca su içmeni öneririm. Kahve de içebilirsin. Kafein ekstra enerji verir. Zaten 2 saat önceden yemek yediğini varsayıyorum.

6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    S- Antreman öncesi öğünüm nasıl olmalı?
    C-Antremandan 1,5-2 saat kadar önce uzun süre enerji verebilecek kompleks karbonhidrat içeren gıdalar mutlaka öğüne dahil edilmelidir.öte yandan günlük ihtiyacımız olan protein,vitamin,mineral,yağdan bu öğüne düşen miktarda yer verilebilir.

S - Antrenmandan Önce mi Sonra mı Yemeliyiz ?
    C - Antrenman sırasında mideniz boş yada boşa yakın olmalıdır. Çalışmanız için kaslarınızın kana ihtiyacı vardır. Bu nedenle sindirim sırasında, herhangi bir aktivite yapılmaması sağlık açısından gereklidir. Hem sindirim hem de kasların kan ihtiyacı için, kalbinizi kan pompalamaya zorlamamanız iyi bir çalışma ve kalp fonksiyonları bakımından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yemekten sonra çalışmaya başlamak için geçmesi gereken sürenin en az 90 dakika olması şarttır. Ancak, çok uzun süreli açlık da, anî şeker düşmesi, yorgunluk, baş dönmesi vs. gibi sıkıntılara yol açabilir.(1)

S- Antremandan hemen sonra nasıl beslenmeliyim?
    C- Antremandan hemen sonra kaslardaki glikojen depolarını en hızlı bir şekilde doldurmak ,kas yıkımını durdurmak için önemli etkenlerdendir.Bu sebeple kan şekerini hızlı yükselten ve kana hızlı karışan basit şeker ihtiva eden sıvılar tercih edilmelidir..Öte yandan bozulan elektrolit dengesini sağlamak içinde çeşitli mineraller içeren sporcu içecekleri tercih edilebilir.Her nekadar antremandan hemen sonra katı gıdalara başvurmamak ve kaslardaki kanı mideye toplamamak daha doğru olsada potasyum ihtiyacını karşılayarak kas yıkımını engellemek için hemen sonra olmamak kaydıyla muz tercih edilebilir.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s...ead.php?t=6437
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s...nl%FCk+%FEeker

ozinoski bunu beğendi.
  7. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    P90x ya da benzeri antrenman sistemlerinin beslenme programları olur. P90x Nutrition Guide klasörü vardır, orada yapman ve yemen gerekenler yazar.

En başta yememen gerekenler junk food ve türevleridir. Çikolata yersen yarım saatini çıkarıyorsan şanslısın. Çikolatada bulunan kafeinin midene salgılattığı asitten dolayı yaşayabileceğin performans kaybına değinmiyorum bile.

Programdan 2-2.5 saat kadar önce kompleks karbonhidrat alıp yeme içme aktivitesini kes. Program 60 dakikadan uzunsa ballı su çok mantıklı. En basitinden ilk yarım saatin ardından powerade alıp 15 dakikada bir azar azar içebilirsin.

ozinoski bunu beğendi.
  8. ozinoski

ozinoski Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler,yanlız bu antremandan sonra yemek yiyip kanı kastan mideye toplama olayı biraz garip galdi,ben antremandan hemen sonra yemeğe yumuluyorum,tavuktur,pilavdır falan,yanlış demek ki bu.?

Sayfayı Paylaş