Antreman sürenizi 50 dakika ile sınırlayın diyor

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve TurTaa tarafından 14 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,
    Ben body ile ilgili yabancı kaynakları okurken antreman süremizi 50 dakika ile sınırlamamız gerektiğini çünkü,katabolik etkinin çok hızlandığını söylemiş bu dakikadan sonra,yani kas yakımının.

. "Limit your workouts to 50 minutes. Studies have shown that after that
    point, your muscles are catabolizing (breaking down) too fast."

Ben ısınmasıyla birlikte 1.5 saat yapıyorum sporumu.

50 dakikaya hiç bir şey sığmaz.Ne diyorsunuz bu konuda.

Setenay bunu beğendi.
  2. Niaterim

Niaterim Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Benimde 1.5 saat sürüyo. En son yaptığım karın egzersizlerini yapmasam 50 dk da çıkarım ama yapmayı tercih ediyorum. Bu süreden sonra vücut testesteron değil kortizol üretmeye başlıyormuş.

Son düzenleme: 14 Ocak 2010
  3. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    bizim hoca salondan (yarışmacı) 28 senelik spor hayatı olan bir adam. 20 dakikada idmanını bitiriyor.

Setenay bunu beğendi.
  4. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    20 dakika mı? Ne çalışıyor ki?

5. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    Bir hareket ele alalım. Seti 10 tekrar. 1 saniyede inse 1 saniyede kalksa tekrarı 2 snx10=20 sn. 1 dk dinlenmeyle 1dk 20 sn. 3 set olsa bir hareket 4 dakika.
    5 hareket yapsa(göğüs veya latis) 4x5=20 dakika. olmayacak birşey değil. bilakis olması gereken bu.
    hadi biz o kadar hardcore çalışmıyoruz diyelim iki katı olsun 40 dakika eder. (ısınma hariç. zaten 45 dakikaya ısınma katılmıyor) Bunun üstündeki süreleri salonda harcayanlar lay lay lom yapıyorlardır. Telefonla konuşmak, diğerleriyle lafa dalmak, set arası aşırı beklemek hep bunlar antreman etkinliğini düşüren yanlışlar.

6. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    ısınma + sonda karın dahil
    45dk yı geçmez taş çatlasa 1 saat

7. SOLID

SOLID Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    eğer düzgün bir programın varsa zaten 45 dakikayı geçmez antremanın.oturup laklak yapmayıp disiplinli bir şekilde işini görürsen 1 saatte duşunu almış ve giyinmiş olursun.

Setenay bunu beğendi.
  8. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Tek bölge 4 hareketten olsa 20 dakika sürer. Ben 2 bölge 7 hareket(28 set) çalıştığım için herkesi öyle sanıyorum. 45 dakkada bitirdiğim de oluyor. 60 dakkada da. Güne bağlı.

9. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Benim maximal antremanim 1 saati buluyor o da hani cok fazla muhabbet felan donerse salonda genelde. Aslinda kacinmaya calisiyorum ama okulun salonu olunca genelde salona gelen herkesi salon disinda da taniyorsunuz ve muhabbetten kamak zor oluyor.
    Kulagima ipodu takip kendimi spora verdiigmde ise 35 dakikayi gecmeyen bir antremanin var.

Ama sunu gozlemledim bnm program split, hergn farkli bir kas kismini calistriyiorm ama sanirim genelde gunde cift kas girenler de bu sure ister itemez uzuoyr yorgunluk vs gibi nedenlerden dolayi daha fazla dinlenmeden dolayi.
    Bir de eger programiniz gereginden agirsa ve salonda cok muhabbet ediyorsaniz ister istemez antreman sureniz cok uzun zmaanlari bulabiliyor.

Ideal surenin 45 dakika oldugnu untumayin ve antremaninizi buna gore ayarlayin. Bazen arnold sendromun dusup yaptigim 35 dakikalik antremanla doymuyorm. Hernekadar vucudum agridan halsiz dussede bu sure sonunda yine de devam etmek istiyorum bazen ama yine de kendimi ve nefsimi birsekilde engelleyip yapmyiroum.

10. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Neye göre 45 dakika? Kaç set? Arnold kitabında diyor ki; En az 30 seti 40 dakikada.

11. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Onun cevabi da yazimda var zaten.
    Gerektigi kadar olan antremanini.
    Vucut 45 dakikalik antreman sonrasi yapim yerine yikima basliyor deniyor, neden?
    Biliyorsunki yaptigimiz aktivite aslinda testo yikip yeniden salgilatmak. Simdi sen antremana basladiginda vucut testo yikimina basliyor ve deniyorki belirttigim sure icersinde yikim tamamlanip vucut regenere etmeye basliyor testoyu.
    Simdi sen setlerini ona gore ayarla, 30 set giriyorsan arnold eger oyle demisse bitir 45 dakikada. (Herset arasinda bir dakika dinlensen29 dakika, her biri 45 saniye surse 22.5 dakika=51.5 dakika nasil 45 dakika surecek anlamadim)Ayrica arnold soyle dedi diyorsan senden kaynak da talep ederim.

Nese anafikri kacirma. Dielimki 50 set girip 45 dakikaya sigdir denmiyor, antremanini max 45 dakika da bitirecek sekilde olsun. Ortalama dinlenme suresi 1.5 dakika, hareket yapma suresini 45 saniye olarak hesaplarsan neye gore 45 dakika dedigimi anlarsin.
    Antremanin daha az set ve harketten olusuyorsa 20 dakikada da bitirebilirsin sana kimse bisi demiyor, burda bahsettigimiz sinir.

12. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    Ama ben power antremanı yapıyorum.set araları min 1 dk dinlenme olunca.bu sürenin yetmesi imkansız.muhabbette etmiyorum hiç,gene ısınmasıyla birlikte 1 buçuk saat.Ayrıca farklı bölgelere geçmek için 5 dk bekliyorum. Benchpress 70 i zaten zar zor kaldırıyorum,sonraki set için min 2 dk dinlenmezsem kafama düşer.

Son düzenleme: 14 Ocak 2010
  13. nehir55

nehir55 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Gebze
    ben 1 saat 15dk çalışıyorum . 45dk haldur huldur idman mi olur ya . kafa karıştırmaktan başka bir halt işledikleri yok. rant peşindeler yok kas yıkımıymış şuymuş buymuş . sirf protein amino vs vs ilaç satmak için.

14. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    TurTaa body ile power ın felsefesi farklı. 45 dk body için en ideal zaman. powerda olay değişiyor.

15. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    benım mekıklerle bırlıkte 2 saat suruyor 4x25 mekik 4x25 ters mekik sonra o günki programda ne varsa onu yapıyorum ama en az 7 hareket var her programda.o yüzden 50dk da fln bitcek gibi değil

16. muratturan

muratturan Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    sıkça karşılaşılan bir yanlış anlaşılmayı giderelim ileri seviye olupda tek bölge çalışanlar 50 dk onundışında günde 3 bölge girenler yada 2 bölge girenler için bu sözkonusu değil ama tabiki kısaltmaya çalışılmalı

17. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    bakın uyenın bırı yukarda 45 dakika idmanmı olur demiş haldur huldur. ya yazılmaması gerek aslında. burası forum alanı adama öğretiyorsun bilgiyi ustalardan duyupda paylaşıyorsun adam geçmişiyok daha saçma diyor. pekala arkadaşım sen öyle devam et ne diyelimki.hocan süpermiş senin bugüne kadar kaç ismini duyurmuş müsabıklla oturupda konuşdun. biz deyince saçmada o adam deyince aaa doğruymuş diyeceğin kesin. bu kadar insan yanlışmı söylüyor. yıkım olmazmış ne biliyorsunki yorum yapıyorsun yıkım yalan diyorsun bide. bilmediğin konu hakkında yorum atoyorsun buraya gelen yeni başlamış arkadaşlarda var. bunlara yanlış örnek olma. bizim milletimizde bu işde boş konuşmaya, bilmediği konu hakkında yorum yapmaya bayılırlar:mad:.sen öyle devam et ama başkasına aşılama o engin bilgilerini başka bişey istemiyorum.

cadocx ve Katre-i Matem bunu beğendi.
  18. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Benim sormak istediğim; Eğer 1 hareket yapılıyorsa 45 dakika çoook uzun bir süre, hemde çok. Yani ben göğüs+biceps çalışıyorum diyelim ve göğüs idmanım max. 25 dakika. 4 hareket ve 4x piramit(12-10-8-6) biceps 3 hareket 4x10 ve ben her bölgeyi haftada 2 kere çalışıyorum. Yani demek istediğim; haftada her bölgesini 1 kere çalışanlar 45-50 dakikada bitiriyorlarsa çok uzun süre...

Kaynak için ise kitap arkadaşımda, kitabı alınca sayfasını yazarım... buraya.

19. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Power antrenmanında asıl dinlenme olmaz. Heleki hareketler arası 5 dakika.

20. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    jarhead 45 dakikada işini bitirmeyen, hardcore kaldırmayan tabiki haldır huldur der. 3-4 ay böyle devam etse kendindeki değişimi görür.

Sayfayı Paylaş