Antreman öncesi protein enerji verir mi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Spordan önce kompleks karbonhidrat yemek sporda enerji üretimi açısından önemli diye biliyorum. Bunun yerine bol proteinli bir besin yemek de aynı etkiyi verir mi?

Dün spor salonunda bir arkadaş protein tozu aldım artık eski kaldırdığım ağırlıkları da kaldıramıyorum dedi. Ben de Spordan önce karbonhidrat almıyorsan ondan olabilri dedim. Yanlış mı biliyorum

2. secrethero89

secrethero89 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    evet asıl sebebi bu gibi gozukuyor...antrenman oncesinde karbonhidrat alımı kesinlikle gereklidir..

bir de şokella tavsiye ediyorum... antrenmandan 20dk once 1 yemek kaşığı çok işe yarıyor.. ;)

3. bulgaryus

bulgaryus Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    şokelle bildiğimiz çokomel markası sanırım bence çok zararlı basit şeker antremandan önce alınması.Riskli Bir durum çünkü. Forumu okuyunuz.

Akay ve builtman bunu beğendi.
  4. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    şokella basit karbo oldugu için antrenman sonunda alınabilir boşalan glikojen depolarını doldurmak için. ama öncesinde alınmasıda kısa sürede az bir etki yapar. bunun yanında komplex karboda almalısınız.

antrenmandan önce karbo almayıp bol bol protein yerseniz,gücü karbodan deil proteinden karşılar vücut karşılayabildiği kadar,bu da veriminizi düşürür.

5. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    derste görmüştük o yüzden bilimsel bir makalesi mutlaka vardır ama bulamayacağım.. proteinlerde karbonhidatlarda gr başına 4 kcal verdiği bilinsede karbolar atıyorum 4.2 ise prolar 4.8 gibi bir enerji verdiğini görmüştüm neden hepsini 4 die varsayıldığı konusunda bir fikrim yok ama vücut karbo yoksa proteinden enerji sağlayabilir sadece tercih edilen bir yöntem olmadığından çok gereksiz.. vücut bile tercih etmiyor 2.ci seçenek olarak kullanıyorsa en iyisi her besini en doğru amacı için kullanmaktır benim fikrim.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:31 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:27 ----------

4.2 ve 4.8 rakamları hatırlamadığımdan örnek olsun diye verdiğim rakamlar bunun kaynağı olan arkadaşlar eklerse sadece açıklamak için verdim bu rakamları..

Akay bunu beğendi.
  6. rsxer

rsxer Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    nutella yerine bir kaşık bal ve protein shakerın yarısını içip idmana girsek ve bitimindede geriye kalan shakerı içsek olurmu ?

7. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Muscle&Fitness' ta antremandan önce içilecen protein tozunun spor esnasında enerjik olmamızı sağladıgı yazıyor...

rsxer bunu beğendi.
  8. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Antrenman öncesi protein tozu kullanmanın hiçbir mantığı yok, + olarakta hoş yere fazladan para harcamış oluyoruz.CEMS22 'ninde dediği gibi "proteini vücut bile tercih etmiyor 2.ci seçenek olarak kullanıyorsa en iyisi her besini en doğru amacı için kullanmaktır".

Protein shaker'ının tamamını, antrenman sonrasında yıpranan adelelerini onarmak amacıyla [vücudun en ihtiyaç duyguğu zamanda] protein bombardımanı olarak kullanman daha iyi olur...

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Mens health dergisinin yaptığı araştırmaya göre antrenmandan önce alınacak 18 gram proteinin antrenmandaki metabolizma hızını %50 arttırdığı gözlemlenmiş.

Nisan Sayısı Mens Health

darknesssword bunu beğendi.
  10. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Antremanın 1saat sürdügünü farz edelım.ıdmana baslamadan hemen önce proteın tozumuzu ıcersek,kana karısması ortalama 1 saat sürer.yanı ıdman bıttıgı anda whey kana karısmıs olur.böylece max. verımı saglamıs oluruz...mantıkken idmandan önce icmenınde bır nedenı varmıs demekki..

rsxer bunu beğendi.
  11. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Yukarıda belirttiğim sadece proteinin metabolizma hızına etkisinden ibaretti.

Yine bir araştırmaya göre whey protein içildikten 15 dakika sonra kana karışmaya başlıyor ve 45. dakikada ise kanda maksimum sentez halinde oluyor.

Bu mantıkla antrenman 1 saat sürdüğünü varsayarsak antrenmanın 45.dakikasında içilen protein 15 dakika sonra yani antrenman tam bittiği anda kana karışmaya başlar. Fakat bu yanlış olur gibime geliyor.

Antrenmandan önce veya antrenman esnasında mide doldurulursa sindirim için kan karın bölgesine yoğunlaşacağından ötürü diğer bölgelere kan daha az pompalanacak ve bu da iyi bir antrenman çıkarmamamıza neden olacaktır.

Aynı şekilde spor öncesi ve spor esnasında birşeyler tüketmek kalp krizi riskini de yükseltir diye biliyorum. Neden nasıl bilgim yok.

Antrenman sonrası zaten çoğu kişi aynı fikirde. Antrenman biter bitmez basit karbonhidrat içeren bir içecekle whey proteinin alınmalıdır.

Sorunumuz antrenmandan önce ne yapmak lazım.

Ben çok az karbonhidrat içeren bir gıdayla 10-15 gram protein barındıran bir gıda yemeli düşüncesindeyim. Bu gıdanın sentezi ve kana karışması 1 saat 1 saat 15 dakika sürse antrenman başladığı andan itibaren protein bünyede olmuş oluyor.

Neden karbonhidrat dedin derseniz enerji vermesi için karbonhidrat tüketilmeli diye düşündüğümden. Ayrıca antrenmanda vücuttaki şekerin yüksek olmasıyla normal olmasının farklı olmadığını anlatan bir yazı da okumuştum. (Forumda)

yalnızkovboy_89 bunu beğendi.
  12. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Bizim amacımız sindirim bittiği anda antrenmana başlamak, bu yüzden ortalama yemek yedikten 2 saat sonra antrenmana giriyoruz. Eğer antrenmana girerken whey içersek antrenmanda vücut bir yandan da sindirimle uğraşır. Kanın bir kısmı sindirim için harcanır, bu da antrenman sırasında kaslar için dezavantaj demektir. Bu yüzden enerjimizin en fazla olduğu ve sindirimin olmadığı en optimum zaman yemekten 2 saat sonra başlayan zamandır.

13. rsxer

rsxer Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    sabah 5,30da kalkıp 6 da gyme giden biri olarak ne almam gerekiyor :confused:

14. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    bildiğiniz üzere vücudumuz fiziksel baskı altındayken bir süre sonra kortizol salgılaması yapar (ortalama 40 dakika sonra), kortizol salgılandığı zaman vücudundaki proteinler de glikoza çevrilmeye başlanır, yani kas yıkımı olmaya başlar, antrenmandan yarım saat önce aldığımız whey proteini ise kortizol salgılanmaya başlandığı an kanımızdaki protein konsantrasyonunu maksimum seviyede olduğu için kas yıkımını minimize eder ve enerji olarak kullanılır.
    antrenmandan önce alınan whey proteinindeki amaç zaten enerji olarak kullanmak değildir, kas yıkımını azaltarak, enerji olarak kullanmaktır. ayrıca antrenmandan sonra alınan basit karbonhidratlı besinindeki (üzüm suyu gibi) amaç da kortizol salgılanmasını kesmektir, insülin salgısını arttırak.

ayrıca öğlen yediğiniz 200-300 gram kadar tavuk eti veya kırmızı et tahmini 5-6 hatta daha uzun saatlerde sindirilir, yani vücut sindirim yaparken spor yapılmaz diye birşey yoktur, eğer bütün besinler 2 saatte emilebilseydi, o zaman whey proteini gibi porteinlere ne ihtiyaç vardı, mide çok dolu olmasın yeterlidir ağırlık çalışması için. kendinizi aç hissetdiğinizde dahi mideniz büyük oranda dolu olabilir.

eğer antrenmana başlamak için sindirimin bitmesiniz beklerseniz ve o gün et- makarna yemişseniz en az bi 8-9 saat aç kalmanız gerekir. bunu test etmek de çok basittir, makarna yiyin akşam 5 gibi, sonra saat gece 12 de kusmaya çalışın, büyük oranda makarnaları olduğu gibi çıkarırsınız ama kusmadan önce çoktan acıkmışsınızdır bile, yani mideniz doludur ve sindirim oluyordur.

jimraynor ve rsxer bunu beğendi.
  15. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    rsxer sabah kalktıktan yarım saat sonra antrenmana gitmek pek mantıklı olmasa gerek, en azında 1 saat veya daha fazla süre geçmesi senin için daha iyi olur. Çünkü yarım saatte yediğin hangi besini sindirebilirsin ki, eğer böyle yapacaksan en mantıklısı whey veya bcaa (zincirli aminoasit) almak olur herhalde.

Vücudun sindirim süresiyle, emilim süresini birbirine karıştırmamak gerek. Sindirim yediklerimizin yapı taşlarına ayrılması emilim ise bu yapı taşlarının vücuda ve kana karışmasıdır. Kısa süreler için aminoasit alımı bu yüzden önemlidir, vücuda direk yapı taşı verilerek sindirimin aradan çıkarılması sağlanır. Antrenmandan hemen sonraki dönemde de bu yüzden tercih edilir, amaç kandaki aminoasit yoğunluğunu artırarak kas yıkımının mümkün mertebe önüne geçmek.

2 saatte hiçbir besinin emilimi tamamlanamaz ancak sindirimi büyük oranda tamamlanabilir. Yemekten sonraki 2 saatlik aralar bu yüzdendir, uykudan en az 2 saat önce yemek yeme tavsiyesi de bu doğrultuda verilir.

rsxer bunu beğendi.
  16. rsxer

rsxer Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38

yeşilzeytin yazın için teşekkürler, fakat şöyle bir durum var sabahları 5:30 da kalkıp 6da başlıyorum, bu yüzden birşey zaten yemiyorum protein shakein yarısını içiyorum. kalanınıda saat 7:30da antremanı bitirince içiyorum.
    çok yoğun iş temposundan dolayı da akşamları eve 8:30da geliyorum, sütlü protein shake içiyorum ve yorgunluktanda çok uykum geldiğim için en geç 10 a kadar yatağa yatmış oluyorum. hayat şartlarından dolayı böyle bi rutinim var.... önericeğin birşey varsa dinlemedeyim thums:

17. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    @yesilzeytin
    ilk mesajınızla örtüşmeyen şeyler yazıyorsunuz. sindirmek birşeyi parçalamak, öğütmek, ufaltmak değildir.

ha bu arada sindirim ağızda başlar ve emilim de burdan itibaren başlar, bu iş için özelleşmiş organımız ise ince bağırsaktır, lütfen bunu da göz önünde bulundurun. sanırım sindirimden kastınız, ağızda çiğnemek veya midenin saatlerce kasılarak birşeyleri öğütmesi, ince bağırsak için hazır hala getirmesinden bahsediyorsunuz ama benim sindirim dediğim şeye siz emilim diyorsunuz.

18. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    @rsxer
    Eğer yapabiliyorsan bi yarım saat daha erken kalkmanı ve besleneceğin şeyleri geceden hazırlayarak sabah vakit kaybetmemeni önerebilirim. Zira ben iki ana öğün geçirmeden antrenmandan tam verim alamıyorum, sen nasıl aç karnına antrenmana girebiliyorsun şaşırdım doğrusu.

@iris
    Eğer çelişen yerleri de yazarsan sanırım birbirimizi daha iyi anlayabiliriz. Sindirim ve emilim farklı şeylerdir.

Ayrıca sindirim fiziksel ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılır. Fiziksel sindirim besinlerin daha ufak parçalara ayrılması işlemidir, amaç enzimlerin etki yüzeyini artırmaktır.

Kimysal sindirim ise bu parçaların yapıtaşlarına ayrılmasıdır. Emilim ise bu yapıtaşlarının vücut tarafından emilmesi sürecidir. Mesela vitaminler sindirime uğramazlar çünkü yapı olarak hücre zarından geçebilecek büyüklüktedirler.

Yani kısaca sindirim hem fiziksel olarak küçültmek hem de kimyasal olarak küçültmek işlemlerini kapsar.

rsxer bunu beğendi.
  19. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Iris sindırmek ögütmek parcalamak anlamınada gelır=fiziksel sındırım
    Ayrıca emılım agızda baslamaz,incebagırsakta gerceklesır.

20. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    @ yesilzeytin
    neyse burda notasyon tartışmaya gerek yok, sözlük anlamı ayrıdır, lise kitaplarından çıkma yüzeysel tanımı ayrıdır, biyolojik anlamı ayrıdır.

@darknesssword
    çok basit bir örnek vermek gerekirse, kalp hastası olan bir insan dil altı hapları kullanır, ve nasıl oluyorsa hemen etkisini gösterir, sorarım sana, acil bir durumda, bu kalp hastası insanın ağzına attığı ilacı yutup, yemek borusundan ve mideden geçip, ince bağırsağa ulaşana kadar nalları havaya dikmez mi senin mantığına göre, lütfen bir konu hakkında yeteri kadar bilginiz yoksa ahkam kesmeyiniz, küçücük bir google araştırması bile yapsan, cevapları çok rahat bulabilirsin.
    ayrıca şekeriniz düştüğü an veya tansiyonunuz düştüğü an, gözleriniz kararıp yere yığıldığınızda size hemen bir küp şeker verirler, tahmin et bu küp şekerin bi kısmı nerden emilir

Sayfayı Paylaş