Antreman Öncesi Basit Karbonhidrat Alımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Blues tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Antremandan once basit karbonhidrat aliyor musunuz?

1. Evet. Aliyorum.

47,1%
  2. Hayir. Almiyorum.

52,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. trasker

trasker Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    yüzme antrenmanlarından önce ve 'antrenman sırasında da' üzüm suyu maden suyu karışımı alırdım daha doğrusu antrenörlerimiz veriridi ve herkes bunu kullanırdı. yüzme antrenmanları oldukça yoğun tempo kardio ve üstü seviyede antrenmanlar olduğundan almak çok işe yarıyordu. vücut geliştirme antrenmanı yüzmeninki kadar uzun süreli olmuyor bu yüzden sadece antrenmandan 20 dk önce üzüm suyu biraz maden suyu ve kafein alıyorum. antrenman şekerin tam kana karışma zamanına denk geldiği için kaslarda enerji olarak kullanılıyor bu yüzden alınmalı diyorum.

2. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar,ben ÜZÜM SUYUnu antremanın hemen sonrasında alıyorum . Bu forumda bir yerlerde öyle demişlerdi.Antremanın öncesinde de makul derecede ,baklagiller,fasulye gibi şeyler yiyerek karbonhidratımı alıyorum.Ben de karbonhidrat tozu da var,onu içmeyi bıraktım.1 kaşığı 30 gram.

Üzüm suyu önce mi alınmalı sonra mı ?
    Sonra almanın mantığı,vücudun enerjiyi tekrar depoloması için kas yakması değil midir ? Lütfen acil yardım :confused:

3. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Üzüm Suyu gibi basit karbonhidratlar kana hızlı nüfusettiği için antremandan hemen sonra içilmelidir.Bunun nedenide yıkımın [katabolik etkinin] önüne geçmektir.Antremandan önce asla basit karbonhidrat alınmasını taviye etmem bunun yerine bol miktarda [antremandan 1.5-2 saat önce] kompleks karbonhidrat alınmasını öneririm.[pirinç,makarna,yulaf ezmesi..]

4. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    saol...peki karbonhidrat biraz kilo fazlası olan sporcu için,günlük kaç gram alınmalıdır ? ben bi yulaf ezmesi aldım,2 aydır bitmedi mesela :D bir kase yiyorum günde,500 gram lık paket bitmedi daha

5. Head

Head Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Edirne
    markası nedir biz de alalım...sarı bir paketi mi var..ben de kullanıyorum sabahları.mısır gevreği ve bal ile karıştırıp yiyorum..aynı marka mı acaba.zor bitiyor..bereketli

6. moonchild

moonchild Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben antreman öncesi enerji içeceği alıyordum performansım baya artıyordu ancak vucut ısımda anormal artma oluyordu.bu durum normalmi?

7. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    enerji içeceğinden kastın redbull vb. ise içeriğindeki guarana ve kafein gibi maddeler nabzı yükselttiği için vücut ısının artmasıda normal..

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Antremandan önce basit karbohidrat alma fikri doğru değildir, çünkü ağir bir idman yapıyorsanız kan şekeriniz düşebilir idmanda baygınlık dahi geçirebilirsiniz.

her zaman için idmanlardan önce alınacak en iyi kaynaklar makarna ve pirinc olarak gösterilmiştir.

ancak şu varki idman öncesi dönemde makarna ve pirinc sizi yeterince tatmin etmeyebilir.

yanında mutlaka yağlı bir öğün geçirmeniz iyi olacaktir kirmizi et en güzel kaynak. Böylece vücudunuzdaki hormonların salınımı artar ve kendınızı guclu hıssedersınız. Ayrıca karbohidratın emilim suresini arttirirsiniz. Buda size ekstra performans olarak geri döner. yeterli derecede su tüketiyorsanız enerji ihtiyacı ve su ihtiyacı arasındaki farkı anlamanız çok zor olmaz. Antreman esnasında sodyum ve potasyum magnezium gibi kaynakların terle vücuttan atılması neticesinde yorgunluk hissi başlar. Bunu engellemenin yollarından biri maden suyu tuketimi yapmak.

antremandan 2-3 saat önce yemek çok idealdir.

Basit şeker alımı neticesinde idman esnasında baş ağrısı baş dönmeside olabilir kaldıki normal zamanlarda bile beslenmemizde olmaması gereken bir maddeden bahsediyoruz.

saygılar.

9. qKn

qKn Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Kocaeli
    ben antrenmandan geldiğim zaman 1 LT süt içiyordum 30 gr protein almak amaçlı antrenmandan 1- 1.5 saat önce de genelde pirinç pilavı ve beyaz et(tavuk) yiyordum

Coyote bunu beğendi.
  10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    yanlış hareket ediyorsun sütün sindirimi uzun sürer. Antreman sonrasında protein için alınacak en iyi kaynaklardan biri yağsız tuzsuz kaşar yada beyaz peynirdir.

tabi daha öncesinde whey protein var ama maddi imkanlar yetmiyorsa yağsız tuzsuz kaşar peyniri.y

Hatta bim markette satılan aknaz yağsız ve tuzu azaltılmış 500 grlık beyaz peynir var ve nerde 1 litre süt fiyatında.

ancak şöylede olabilir

idmandan 4 saat önce içmeniz gerekir o sütü çünkü sütün sindirimi henüz midede yeni başlamış olacaktır.

ayrıca idman sonrasıda kırmızı et yemek kaslarımızın daha hızlı gelişmesini sağlar.

ülke ekonomimiz bozuk et fiyatı çok pahalı o yuzden her zaman yiyemesekte vücut geliştirmede et çok önemli.

Lor peyniri tüketimini artirirsak iyide olacaktir.

Son düzenleme: 10 Eylül 2010
    qKn bunu beğendi.
  11. qKn

qKn Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Kocaeli
    antrenman sonrası haşlanmış tavuk da yediğimiz oluyor bazen salondan bir abi tavsiye etmişti tavukçu var zaten bizim salonun orda 30 dk içinde yiyorduk 30 gr protein alırsınız demişti abide öyle bu daha mı yararlı yoksa süte devam mı ?

Coyote bunu beğendi.
  12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bu gramaj işini bırakın lütfen, 30 gr aldım 40 gr aldım böyle dusunmemek gerekiyor

200 gr tavuk yersın yada 200 gr lor peyniri

ama beyaz peynir tüketirsen eğer kaslarına yapılanması için daha hızlı amino asit gönderirsin.

çünkü beyaz peynir sindirimi 20-30 dakika sürer . Çok zayıfsan bir bardak üzüm suyu ile alman kas yapılanmasını hızlandırır.

qKn bunu beğendi.
  13. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Antremandan sonra süt içebilirsiniz. Sütün içeriği %80 casein %20 wheydir. Yani orta derece hızlı bir protein kaynağıdır. Antremandan sonra wheyi suyla almak tamamen bir mittir. Ayrıca süt kas yenilenmesi için çok önemli bir kaynaktır. Alabiliyorsanız whey+süt kombinesi antreman sonrası 10 numaradır.

qKn bunu beğendi.
  14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    hocam daha hızlı bir protein kaynağı olan whey neden kullanılıyor peki. yani 1 litre sütte ortalama 6 gr whey var.

Ayrıca laktoz oranı dusunuldugunde bu çok sakat bir durum üstelik kutu ve pastörize sutlerin hiç biri güvenilir değil.

Antreman sonrası alınacak en guvenilir besin amino asit + kırmızı ettir.

böylece et sindirimi uzun sürdüğünden kaslar sürekli gelişir bu süreçte.

bu arada sütte içebiliriz tabiki. süte karşı olmadım hiç bir zaman ancak zaman salınımlı protein içeriği yüksek.

15. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Bu salınım olayı bile gereksiz bir tartışma olduğuyla alakalı deneyler yapıldı. Daha antreman öncesi aldığın besinin sindirimi devam ederken sütün salınımını düşünmek bence gereksiz.

Gelelim neden süt en iyi seçimlerden biri olduğuna..

1) Casein oranı %80 ve yağ yakmaya ve kas yenilenmesi için önemli bir oran
    2) Whey; %20 kas tamiri için
    3) BCAA ;leucine, isoleucine ve valine içerir. Bu yüzden gidipte BCAA almak daha öncede belirttiğim gibi sokağa atılan para
    4) Karbonhidrat ;laktoz içerir ve enerji depolarını tekrar doldurur
    5) Kalsiyum
    6) Su
    7) Sodyum ve potasyum ( elektrolidler)
    8) Vitaminler a,b,d vs. vs.

Bu arada kırmızı ete tabi ki bişey diyemem o biraz bütçeye bakar.
    Bu arada güzel makaleler ve araştırmalar var. Sütün antreman sonrası alınmasıyla ilgili.

http://www.bodyrecomposition.com/re...ew-sports-drink-a-review-research-review.html

Bu arada antremandan sonra salınımla ilgili basit şekerin bile gereksiz olduğuyla ilgili araştırmalar var. Kompleks karbonhidratın ant. sonrası yeterli olacağı basit şeker alımının zorunlu olmamasıyla ilgili.

qKn ve Coyote bunu beğendi.
  16. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    hocam emeğinize sağlık. gerçekten güzel bilgilendirdiniz bizi. Su ana kadar sadece amino asit kullandım. bu saatten sonra bende sütü daha fazla içeceğim.

ancak kırmızı et para işi tabiki dediğiniz gibi.

saygılar.

Achilles1980 bunu beğendi.
  17. şahin izgi

şahin izgi Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    [​IMG] bende Bazen antremandan önce karnım Acıkıyor Protein Bar Yapıyorum
    İçinde: 200gr yulafezmesi 10adet bebekbüskivisi 1 tane muz tarcın hindistancevisi badem 1ölcek matriwhey yarımyaglı süt koyuyorum1bardak bu karışım bana 2bucuk gün yetiyor sabah kahvaltıdan karbonhidrat tüketmedigimiçin bazen sabah kahvaltısında bazen antreman öncesi sonra 30-50 gr arası tüketiyorum piskolojik etksiininde cok oldugunu düşünüyorum insülin ile ilgili bu basit karbonhidtratlaramı giriyordu yulaf ezmesi :D

Son düzenleme: 26 Ocak 2015

Sayfayı Paylaş