Antreman Öncesi Basit Karbonhidrat Alımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Blues tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Antremandan once basit karbonhidrat aliyor musunuz?

1. Evet. Aliyorum.

47,1%
  2. Hayir. Almiyorum.

52,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Antremandan 1-2 saat once kompleks karbonhidrat almanin ne kadar onemli oldugu forumda bir cok kez yazildi. Antremandan sonra basit karbonhidart almanin da onemi. Peki antremandan 15-30dk. once basit karbonhidrat aliyor musunuz? Performansiniza bir etkisi oluyor mu? Fazla kilo (yag oranı yuksek) probleminiz var mi?

2. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    miden cok dolu değilse, hafif bir iştah durumu varsa, 15-20 dk önce 1 muz alabilirsin..bal da yiyebilirsin..yiyecegin besinin glisemik endeksi ne kadar yüksek ise,kana karışam süresi o kadar kısalır, ona göre ayarlarsın basit şeker olayını...antrenman esnasında yeterli miktarda da su tüketirsen, bu performansını cok olmasada, vücuduna ve çalışma şiddetine göre etki edebilir.

Son düzenleme: 22 Şubat 2009
    Coyote ve Setenay bunu beğendi.
  3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    aslında alakalı başlıklar var ama bundan devam edebiliriz..daha spesifik olsun..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/egzersizden-nce-ve-sonra-t2502.html?t=2502&highlight=%F6nce

çok açsanız kan şekerini normale çekmeye çalışmak mantıklı fakat basit şeker kan şekerini ani yükseltip ani düşürür..antremanda enerji sağlayacağım derken enerjisiz kalma riskini de almış olursunuz..

katı gıda alınmasına ben karşıyım alınacaksa bile antreman geciktirilmeli..antremanda sindirim yoğun bir şekilde devam etmeye çalışacağından kaslara gitmeye çalışan kandan dolayı hazımsızlık dolayısı ile kalp spazmı riski taşırsınız..yine çok ama çok aç olunduğunda D.Wolf'un dediği gibi bir muz alınıp antreman biraz daha geciktirilebilir..bunu kasları gerdirme süresini uzatarakta sağlayabilirsiniz..

muz alımının tartışıldığı başlık..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/anteramandan-nce-muz-t12885.html?t=12885&highlight=%F6nce

pastnova ve bonatschi bunu beğendi.
  4. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    O 15-30 dk yı 5dk veya maximum 10dk yap, öyle al alıcaksan.

5. lebowski

lebowski Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben antremandan 1 saat önce ki karnım aç oluyor 1-2 tatlı kaşıgı bal bazande 2-3 tatlı kaşıgı üzüm pekmezi alıyorum bir iki dilimde yulaflı büsküvü bazen bunu yorumlar mısınız?

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yanlış bir beslenme şekli.

İdmandan 2-3 öncesinde kompleks karbo ağırlıklı bir öğün almalısınız.
    Bu öğünü idmana 1 saat kala da ufak protein ağırlıklı bir öğünle destekleyebilirsiniz, ancak midenizin şişmemesine dikkat etmelisiniz.

İdman öncesi aç olmanız, idmandan 2-3 saat önce kaliteli bir öğün almadığınızı ve idmana hazır olmadığınızı gösterir.

Emir Aybars, 'Quantum', pastnova ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Peki yemek yedikten 15 dk sonra antremana girersek ne olur ?
    Ben akşam antreman yapıoyrum 5 gibi. Yemegi antremandan hemen sonra yemek durumundayım yada hemen once. 2 si içinde farklı yorumlar gelirse sevinirim.

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Beslenmenin temel prensipleri forumda birçok başlıkta yazıyor zaten, incelemelisiniz.

İdmandan 15 dakika önce yemek yemeniz anlamsızdır.
    Midenizi şişirebilir, idman sırasında gerçekleşen sindirim nedeniyle kanın midede toplanması sonucu efektif gelişimi sağlayamaz ve emilim zaten gerçekleşmediğinden idmanda performans yakalayamazsınız.

Çok geniş ve temel konular bunlar.
    O kadar çok konuşuldu ki.
    Dediğim gibi mutlaka beslenme ile ilgili konulara göz gezdiriniz, yoksa yağacağınız idmanların hakkını veremezsiniz.

jimraynor bunu beğendi.
  9. Last of the Mohicans

Last of the Mohicans Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    Vücudun yemeği sindirmesi için çok kısa bir süre 15dk kalbini çok yorarsın yemekten sonra idman yaparak. Bu nedenle idmandan sonra yemek yemen daha mantıklı senin durumunda .
    Fakat aç karnına yapacağın idmandan verimde alamazsın, imkanın varsa idmandan bir saat önce mesela iki haşlanmış patates, iki yumurta arkasına birde muz yersen bence iyi olur.

10. lebowski

lebowski Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sonuç olarak arkadaşlar ant. öncesi basit yerine kompleks karbonhidratlarla mı beslenmeliyiz benim antremendan önce 1 saat vaktim var işten eve geliyorum aç karna pratik çabuk tüketilebilecek ne önerirsiniz patates makarna veya yulaf mıdır en ideali bunları bala veya pekmeze tercih mi etmeliyim

11. rroni

rroni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    memur
    Yer:
    kayseri
    Kanaatimce bir işe yaramayacaktır zaten vücutgeliştirme sporu oksijensiz bir spor olduğundan
    yakılacak olan şey glikojenlerdir. dolayısıyle daha önceden vücudumuza yüklediğimiz karbonhidratlardır, antenmanda kaslarda ve karaciğerde biriken glikojenleri yakıyoruz
    o halde yapılacak olan: bir sonraki antrenmana yüksek glikojen depolarıyla çıkmak olacaktır
    bunun için de en önemli ögün antrenmandan sonraki yarım saat içinde basit karbonhidratlar tüketmek olacaktır(inanın whey protein kadar önemli).basit karbonhidratlar hiçbir zaman bu öğün kadar önemli değildir.

LoRD oF THe SHeLPe ve bonatschi bunu beğendi.
  12. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Antrenman öncesi insülin seviyesinde ani artışlar meydana getirdiğinden dolayı tercih etmiyorum ben. Dolayısıyla kompleksleri tercih ediyorum.

13. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Bu basit-kompleks karbonhidrat olayı aynen whey protein kullanımına benziyor.

Nasıl whey protein, vücudun proteine en ihtiyaç duyduğu zamanlarda kullanılıyorsa, basit karbonhidratlar da vücudun enerjiye en ihtiyaç duyduğu zamanlarda kullanılmalıdır.

(Antrenman sonrası, sabah kahvaltısı; yanlız alınacak miktar Antrenman sonrası>Sabah kahvaltısı şeklinde olmalıdır.)

Bunun dışında kompleks karbonhidratlar tüketilmedilir.

14. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    sleepy; şağıdaki boşlukları bizim için doldururmusun..forumda arama yapınca çıkan sonuçların bazılarında basit olan yiyecekler bazılarında komplex içinde görünüyor..Bir update alabilirmiyiz ?

kompleks karbonhidratlar :...................

basit karbonhidratlar :.........................

jimraynor ve (silinen üye bunu beğendi.
  15. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    küçük kemik tam ben soracaktım bunu :D ben de acemiyim.

Ama ben antremana gitmeden tam 3 saat önce yiyebildiğim kadar makarna yiyorum. haşlanmış yumurta bayazı da yiyorum. içebildiğim kadar da su içiyoerum.Sonra antremana kadar sadece su içiyorum.

Yanlış mı yapıyorum doğru mu bilmiyorum.

16. Macho Man

Macho Man Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    İntihar etmenin daha kolay yolları var. Yemekten sonra en az bir saat beklemelisin. Aç karnına yapacağın antreman da hem tehlikeli hem de faydasız olur. Spor disiplini çerçevesinde beslenme saatlerinle antreman saatlerini bir düzene oturtup uygulamalısın. Çoğumuzun zaman sorunu var ama zamanlamayı doğru yapmak ta başarının şartlarından biri.

Kolay gelsin.

17. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Tahıl Ürünleri: Ekmek, pasta, kek, pirinç, makarna, bulgur, irmik, şehriye, bisküvi, mısır, tarhana Bakliyat ve Baklagiller; Bezelye, mercimek, fasulye, barbunya, bakla, nohut
    Köklü Sebzeler: Patates, Kuruyemişler: Tuzsuz yer fıstığı, fındık, kestane, badem Kuru Meyveler. Kuş üzümü, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik Bazı Meyveler: Elma, armut, muz, portakal, üzüm

Şeker ve Türevleri: Çay şekeri, bal, pekmez, reçel, marmelat, çukolata, karamela, akide şekeri
    Şekerli içecekler: Kola, limonata, siyah kuş üzümü, meyve suyu
    Şeker Katkılı Besinler: Tatlı bisküvi, tatlı kek, meyveli tart, dondurma, meyveli yoğurt, kastırt, sütlü puding, taze meyveler, süt tozu (yağsız)

boksbody, 2shae, zhu.zhq ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  18. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    belirtmeyi unutmuşum ;
    üsttekiler kompleks altakiler basit carb. örnekleridir.

19. androm

androm Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Paris
    besinlerin glisemix index ve kalori degerlerini gosteren kaynaklar beslenme bolumde olmasi lazim hatirladigim kadariyla..kisaca

en iyi komplex karbolar: esmer pirinc, makarna, yulaf ezmesi, cavdar ekmegi.....
    basit karbolar: uzum suyu ve diger meyve sulari , icinde seker bulunduran gidalar, beyaz ekmek.....

iskeletor,
    bence dogru yapiyosun..ama yiyebilecegin kadar makarna yemek yerine 3 saat once 100 gr 1,5 saat once ilave 100 gr olarak bolmen daha iyi olur bence. tabi gunde toplam ne kadar karbo ve protein aldigin onemli

2shae bunu beğendi.
  20. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    tamam dostum anladım ama o şekilde bölersem yani tok karınla antremana gidilmez deniyor ya. ondan dolayı ben 3 ya da 2 saat önceden yiyorum.

Ama o makarnayı sabah ve öğlen arası yesem bir de ondan sonra yesem yine aynı oluyor sanırım.Yavaş yavaş mantığını kavrıyorum bu beslenme olayının :)

Sayfayı Paylaş