Ant. sonrası glikoz tüketiyor musunuz ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve OvO tarafından 29 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Ant. sonrası glikoz(basit şeker) tüketiyor musunuz?

1. Evet tüketiyorum .

62,6%
  2. Hayır tüketmiyorum .

37,4%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
  1. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    ant. sonrası vücüdumuzun bosalan glikojen depolarını doldurmak icin basit seker tüketmemiz gerektigi forumda bir cok yerde vurgularnıyor özelliklede üzüm suyunun cok iyi bir tercih oldugu soyleniyor .
    fakat cevremdeki insanlara dikkat ediyorum örn. ant. bitiyor ve soyunma odasına gidiyorum belli bir seviyeye gelmis abilerimizin ve arkadaslarımızın(hobi olarak belli bir seviye gelmis,musabık sporcularla karıstırmayalım lüften) wheyi direk su ile tüketip hic bir sekilde üzüm suyu vs. tarzı seyler icmediklerini goruyorum , ant. sonrası basit seker tüketmek gerekiyomuş dogrumudur ?diye sordugum zamanda o konuda bi bilgilerinin olmadıgını hatta bazılarıda şaşırarak ilk defa duyduklarını söylüyorlar . Bende icimden diyorum arkadas madem yıllardır yapıyosun bu sporu hicmi gormedın duymadın .

Bende bunu oylamaya sunmak istedim .

2. serdar2

serdar2 Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Purchase
    Yer:
    Avusturya
    ben tuketmiyorum. ama antreman oncesi en az da 1200 kalorilik ogunum var. glikozu onceden fazlasi ile aldigimi dusunuyorum.

dishiwelet bunu beğendi.
  3. brhmcr

brhmcr Guest

Tüketiyorum ve tüketmeye başladığımdan beri çok yararını gördüm. Bunun için Carbonox kullanıyorum...

4. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.148
    Ödül Puanları:
    103
    Whey kullandığım zaman kesinlikle glikozla beraber alırım glikozun amacı zaten insülini tetikleyip protein sentezini arttırmak aminoların kaslara daha çabuk ulaşmasını sağlamak o sebeple wheyi tek başına kullanmak bence mantıksız aynı şekilde glikozu da tek başına kullanmak mantıksız geliyor bana, kullanılacaksa glikoz + whey beraber alınmalı.

Şu an bulk dönemde olduğum için antrenman sonrası birşey kullanmıyorum ben pek gerek yok zaten çok fazla yiyoruz glikojen deposundan tut amino asit havuzuna kadar heryer dolu ve antrenman sonrası birşey kullanmayı gerektirecek kadar boşalmıyor bunlar.

Son düzenleme: 29 Aralık 2012
    OvO, khephnes ve (silinen üye bunu beğendi.
  5. brhmcr

brhmcr Guest

Bosalmama noktasına katılıyorum ancak atlanmaması gerekn kortızolun her idman sonrası salgılandıgı ve bunun ilacının insülin ve C vitamini olduğu.

Sahsen ben hayatta saglam idman cıkaramıyorum belimden dolayı ancak idman sonrası kortizol kesmek için 500 mg C vitamini ve 25 gram kadar malto -dextroz tarzı içeceği kullanırım.

6. torukmacto

torukmacto Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    ant sonrası üzüm suyu veya carbonox( ilk defa duydum alma imkanımda yok) yerine üzüm pekmezi aynı işi görürmü . bizim salonda herkez muz yediği için bende muz yiyordum kafama takılan bir soruydu. teşekürler saygılar.

7. brhmcr

brhmcr Guest

Uzum pekmezi de yeterli sekilde uyarım yapacaktır.

Bu arada Carbonox :

8. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    "ben tuketmiyorum-glikozu onceden fazlasi ile aldigimi dusunuyorum" rica etsem bunu biraz acarmısınız yani ben ant. oncesi 200-250 gram makarna yiyorum + ant. sonrası hazır üzüm suyu + whey protein alıyorum . Şimdi bu üzüm suyunun gerekli veya gereksiz oldunu nasıl anlıyoruz veya anlıyorsun ?

9. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.309
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    1. olarak ortalama 60 dk diyim hadi bu periyotu geçmeyen bi antremana ne glikoz ne whey protein gerekir. ( ant öncesi standart vg öğünü tükettigimizi varsayarak)

2. Whey ile üzüm suyu tüketilme konusunda sunu ekliyim , aldıgımız %100 üzüm suları ortalama %55 60 ı fruktozludur(fruktoz gi olarak dusuktur) geri kalanı dekstroz içermekte.
    İlla glikoz+whey alınacak ise eğer doğru alınsın bari , whey protein'e hammadde(toz) olarak dekstroz katarsanız daha makbul. Birde neden whey madem kaslara hızlı bir sekilde protein sokmak amac amino+glikoz niye değil. Hiç araştırmadım gerek görmediğimden gerçi..

Ayrıca kortizol konusunda yüksek doz C vitaminin etkisi bir sürü araştırma ile ispatlanmıs. Yüksek diyorum özellikle , genelde ben toptan askorbik asit alıyorum kilo ile 1 2 gram cok fayda sağlıyor ant önce ve sonra..

wrestler bunu beğendi.
  10. Rodwell

Rodwell Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Antreman şiddetine göre bir powerade şişesinin tamamını yada yarısını içerim.

11. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.244
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    antrenmandan sonraki whey in alım mantığı çabuk kana karışması ve anabolizmanın biran önce başlatılması olarak düşünülüyor. rinkushichi nin de dediği gibi glikoz da insülini fırlatıyor. böylece a.a ların kas hücrelerine ulaşması sağlanıyor.

neden whey değil de a.a. sorusuna kendimce cevap verecek olursam; bir ölçek whey le alacağım a.a ları hapla almaya kalksam çok miktarda yutmam gerekecek. maddi olarak da daha fazla yük getirecek. bir de atrık izole wheyler çoğaldı. bunların kana karışma süresi de yazılanlara bakılırsa neredeyse a.a. lar kadar.

veaN, CarpeNoctum, tigerrr ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    http://www.bodyforumtr.com/vbforum/dimes-premium-ve-tat-katk-t66070.html?t=66070
    bu konuda Extravaganza idman sonrası glikozun cokda gerekli olmadıgını savunmus forumda bi cok yerdede zıt gorusler var oylama sonucuda yarı yarıya gibi cok kafam karıstı acıkcası :)

simdi 2. bir soru oluştu kafamda "idman sonrası glikoz almadan alınan wheyin cokda faydası olmaz" ifadesi dogru mu degil mi ?

kafaları yemek üzereyim ...

13. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de içimden diyorum ki, bu beslenme mitini de çoktan tarihe gömdüğümüzü düşünüyordum.

Antrenman sonrasında, Glikoz veya karbonhidratın herhangi başka bir formunu alma mecburiyetin yok. İnsulin ? Protein bile yalnız başına onu tetiklemeye yeter.

Ağırlık antrenmanının ardından glikojen depoları herkesin kafasında abarttığı kadar boşalmaz. Bir antrenmanın ardından 2-3 saat sonra yeni bir yoğun çalışmaya girilecekse eğer glikoz alımı o zaman mantıklı olabilir (Koşucular, Olimpik atletler).

Kas protein sentezi açısından bakarsak, antrenmandan sonra yalnızca protein almak ile protein+karbonhidrat almak arasında çok bir fark yok. Hatta insülinin bu konuya bir katkısı bile yok. Daha geçen gün bulduğum bir araştırmayı ekleyeyim.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21131864

Çalışmanın kısaca özeti :

Yani, antrenman sonrasında protein ve karbonhidratın herhangi bir formu beraber tüketildiğinde antrenman sonrası ve izleyen süreçte kas protein sentezine ek bir getirisi yok (yalnızca protein alımıyla karşılaştırıldığında).

Bununla beraber çalışma sonrasında karbonhidrat (basit veya kompleks) alımının enerji seviyeleri üzerinde pozitif bir etkisi olabileceğini düşünüyorum. Yorgun düşülen yoğun bir çalışmanın ardından karbonhidrat almak, fizyolojik ve psikolojik olarak seni daha hızlı normale döndürebilir.

Aradığın cevapları mesajımın içinden alabilirsin diye düşünüyorum.

Ayrıca, o soruyu sorduğun şahısların yaptıkları işi "hobi" olarak yaptığı ortada. Güncelliğini yitirse dahi, senin vurguladığın konuyu bilmiş olmaları lazım.

technical1967, Kmdv, DeathProof ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  14. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.554
    Ödül Puanları:
    123
    CarpeNoctum ve nitrococuk,

Ikinizi de tebrik ederim. Olayi cok guzel ozetlemissiniz. Cok dogru bir bakis acisi ve bilim de bu bakis acisini destekliyor.

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.331
    Ödül Puanları:
    123
    tekrar yazalım :

" gikojen depolarını eğer sıcak hava , nem ,soğuk hava vb olumsuz şartların da etkisi ile herhangi yoğun ,yüksek değerde enerji /zamanlı bir performans sporu ile tüketme yoluna gitmediyseniz " bunlar tükenmez...ayrıca, "kan şeker seviyesi " de düşmez ...

daha açık yazarsak :

" 1-1.5 saatlik bir sedanter ortalama vg-antrenman sürecinde yakılacak en baba enerji 270-350 kcal civarıdır ...ve bu da intreval sürelerine yayıldığından dolayı hiçbir zaman glikojen depolarınızda radikal düşüşe ve buna bağlı olarak doldurulma gereksinimine yol açmaz..."

bu antrenman sonrası hemen glikojen doldurulma olayı ancak ve ancak "hardcore çalışan ve düşük kalori ile takılan profi vg -ciler için " geçerli olabilecek "bir husustur ..zira ,bunlar gerek diyet ve gerekse intervallerin daha yoğun olması " dolayısıyla daha fazla risk altındadırlar , hele ki yarışma önceleri .:)

DeathProof ve dishiwelet bunu beğendi.
  16. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    O zaman, wheyi içmeden önce, bir mandalina yada portakal yemekte aynı iş görecekmidir?

17. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    515
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    simdiye kadar hic gerek duymadım hicte tüketmiyorum yıllardır böyle kas gelisiminide saglıyorum sorun yasamadım hic gereksiz görüyorum

18. Morte

Morte Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Antreman programı sadece ağırlık çalışması ile sınırlı kalmayıp da bitirişte 20-25dk HIIT kardiyo yapılıyorsa, gene basit şeker alımı için gereksiz denilebilir mi?

19. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    Portakal yada mandalina da c vitamini oranı çok az yaklaşık 30-40 mg kadar var ağırlık sporcuları için yeterli bir miktarda değil, antrenmanda kullanacağınız suya Suda eriyen C vitamini atın antrenman esnasında için benim gibi. Eczanede bulabilirsiniz.

thekinger bunu beğendi.
  20. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.554
    Ödül Puanları:
    123
    Normal besleniyorsan yine tuketemezsin. Ust uste 3-4 gun bu dedigini yapip cok cok az karb ile beslenirsen belki olabilir.

Morte bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş