Anexi'nin Keto Gunlugu

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve aneximandros tarafından 17 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Yas: 27
    Kilo: 75
    Boy:1.81
    Vucut olculeri: Update edilecek
    Yag orani: %12-15 arasi oldugunu tahmin ediyorum, karin kaslarimi hafiften goruyorum, ama olcturmedim.
    Vucut tipi: Mezo
    Vucut Gelistirme suresi: Verdigim aralari da katarsak, 5 sene. Aralari katmazsak 3 sene. Son dort aydir hem ayagimdaki hem de bilegimdeki sakatliklar nedeniyle antremanlara ara verdim. Yeni yeni basliyorum ama tam performans ne zaman calisabilecegim henuz belli degil.

Kisa vade hedefim: Ketojenik diet'in vucudum uzerindeki etkilerini gozlemlemek. Ketojenik diyet hakkinda foruma hem bilgi, hem de pratik olarak katkida bulunmak. Yag oranimi sakatliklarim iyilesene kadar biraz daha dusurmek.

Uzun vade hedefim: Dusuk yag oranli, fit bir vucut. Define 41 kollar. Sismek, irilesmek istemiyorum :p. Saka bir yana, gercekten de yogun bir tempom oldugu icin korumak icin 7/24 beslenmem gereken bir vucut hic bir zaman istemedim. Benim icin uzerime dar bir t-shirt giydigim zaman t-shirt'in milyon dolarlik durmasi yeterli. Simdilik, amator ruhumu korumayi dusunuyorum.

Antreman: Maalesef, karin calismalarini saymazsak agirlik antremani yapamiyorum, haftada 3-4 defa aletli kardio (kondisyon bisikleti + elliptik vs). 20 dakika ile basladim, su anda 30 dakika civarindadim. Sakatlanmadan once 1 saat uzeri yuksek tempo kosuyordum, su an kendi kapasitemin cok altinda kardio yaptigim ortada. Daha cok ayagim, tekrar gym'e alissin diye gidiyorum.

Kullandigim supplementler: Glucosamine + chondritin + msm ( eklemlerdeki problemlerim icin)
    Multivitamin + CLA + omega yaglari (ayni problemden oturu)

Son düzenleme: 17 Nisan 2009
    mjacksonwithus ve 1919 bunu beğendi.
  2. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Oncelikle Bodybuilding.com'da basli basina bir bolum olan ketojenik diet'in bizim forumumuzda da yer yer konusulmasina ragmen detayli bir sekilde irdelenmedigini farkedince boyle bir baslik acmaya karar verdim. Bu mesajimda, oncelikle ketojenik diet hakkinda bilgi vermeyi dusunuyorum, daha sonra da en cok sorulan sorular ve cevaplari gibi bir mesaj atacagim. Ayrica okudugum yazilarin linklerini de verecegim. Kendi tercubelerimi ise ilerleyen mesajlarda aktaracagim.

Ketojenik diyet nedir?
    Ketojenik diet , makrolara yani gunluk % olarak ne kadar yag, karbonhidrat (KH), ve protein aldiginiz, simdilik girmezsek, karbonhidrat orani dusuk, protein ve yag orani yuksek bir beslenme cesididir. Bu diet epilepsi hastalarinin tedavisi icin gelistirilmis olup, daha sonra yag yakmadaki etkinligi farkedelince zayiflamayak icin de kullanilmaya baslanmistir ve yayginligi gitgide artmaktadir.

Ketojenik diyet nasil calisir?
    Ketojenik diyette vucut karbonhidrat bulamadigindan, vucutta depoladigi ve/veya disaridan alidigi yagi yakit olarak daha etkili bir bicimde kullanmayi ogrenir. Bu diyet ac kalma dieti degildir. Cunku ac kalirsaniz vucut metabolizma hizini dusurecek ve uzun vadede cogu diyette oldugu gibi hem kas, hem de yag kaybedecekseniz. Bu diyetteki amac gunluk makrolarla oynayarak vucudun yag yakma beceresini gelistirmektir.

Normalde, KH'lar glukoza cevrilir ve vucutta ve beyinde yakit olarak kullanilir. Fakat, beslenemdeki KH miktari cok az olursa, karaciger yagi yag asitlerine ve ketonlara parcalayarak enerji olarak kullanilir. Bu ketonlar daha sonra beyinde glukoz yerine yakit olarak kullanilmaya baslanir. Vucudun keton uretmeye basladigi ve yakit olarak kullanabildigi bu evreye ketoz evresi denir. Ketoz evresi antikonvulzan, yani anormal kas kasilmalarini, bilincsiz cirpinmayi, yani sara nobetlerini engelleyen, etki gosterdiginden epilepsi hastalarinin rahat bir yasam surmesine yardim eder.

Ketojenik diyetteki makrolar nasildir?
    Bu diyette vucudun kendini tamir etmesine ve buyumesine yetecek kadar protein, yeteri kadar kalori, ve cok az karbonhidrat ile bol miktarda yag mevcuttur. Klasik bir ketojenik diyette kalorilerinizin %75'i yagdan, %25 protein ve karbonhidratlardan gelir.

Ketojenik diyetteki makrolar VGciler icin nasildir?
    Yukardaki orana yakin olmakla birlikte, VGciler antremandaki verimleri dusmesin diye %65-70 yag, %25-30 protein, % 5 karbonhidrat gibi bir makroyu takip etmeyi tercih ederler. Bu demektir ki 2000 kalorilik bir diyette, kalorilerin 100'u karbonhidrattan, 600'u proteinden, ve geri kalan 1300'u yaglardan alinmalidir. Genelde haftanin 1-2 gunu KH yuklemesi yapilmasi yaygin bir davranistir ve bu CKD (cyclical ketogenic diet) olarak adlandirilir. Ayrica bilenen baska bir cesitlemesi de TKD (targeted ketogenic diet)' dir ve bu diyette spor oncesi yeteri kadar karbonhidrat ve sonrasi da yeteri kadar basir seker alinip, gunun geri kalaninda karbonhidrat ve seker tuketilmez.

Ne kadar surede ketoz evresine gecerim?

Ketoz evresine gectigimi nasil anlarim?

Ketojenik diyet kimin icindir?

Ketojenik diyet kimin icin degildir?

Devam edecegim...

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Ketogenic_diet
    Digerlerini ekleyecegim.

Son düzenleme: 17 Nisan 2009
    Setenay, jimraynor, mjacksonwithus ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Sevgili uyeler, basligi simdilik kilitliyorum, sayfa duzenlenmesi ve bilgilendirme kismi bitince, tekrar acacagim.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş