Anabolik Diyet Ceviri

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jormakka tarafından 11 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Herkese Merhaba,

Almanya da Team-Andro isimli bir Bodybuilding Forum u var ve orada Philipp Rauscher isimli bir Mod un Anabilk Diyet üzerine güzel bir yazisi var. Bos zamanim oldugu icin asagida cevirisini yaptim, umarim yarari olur. Sorular olursa yine ayni Thread den yanitlarini bulabilirim. Bazi kavramlarin türkce karsiliklarini bulamadim, yerine ingilizce karsiliklarini kullandim.

Besin Dagilimi:

* 60-65% Yag

* 30-35% Protein

* 5% Karbonhidrat (max. 30g)

Yaglar:

+ Doymus Yaglar enerji kaynagi olduklari ve harcanildiklari icin AD de sorun degil.

+ Doymus Yaglar mümkün oldugunca dogal besinlerden (Taze Et ya da Yumurta) elde edilmelidir.

+ Fakat önerilen, yaglarin cogunlugunu basit doymamis yaglardan saglamaktir.

+ Coklu doymamis yaglar konusunda dikkatli olmak gerekir cünkü bunlarin vücut tarafindan stabilize edilmesi gerekir
    ve cogunluk genelde pek fazla sebze yemedigi icin bunlar bir süre sonra kansere neden olabilir.

Lifli Yiyecekler ve sebze:

+ Dogru AD de sebze tüketimi cok önemlidir.Her ögünde mutlaka sebze yenmelidir.
    En azindan günlük 5 porsiyon.Buradan alinan Karbonhidratlarda sinir yok (30 gr i gecebilir)

+ Alinan sebze miktarina bagli olarak extra Lifli Besin alinmalidir bunun icin önerilen Keten Tohumudur.

Besin Kaynaklari:

+ Alinan besinler taze olmalidir ( Taze et, Yumurta,Balik, Peynir, Cerez, Yag, Taze sebze)
    Salam, sosis gibi kansere neden olabilecek konserve maddesi katkili besinlerden
    mümkün oldugunca uzak durulmalidir.

Refeed:

+ Refeed Ad nin en önemli asamalarindan biridir, mutlaka yapilmasi gerekir.1 ya da 2 gün olmasi
    kisiye kalmistir.

+ AD baslangicinda 2 hafta max 30 gr KH alinmali ve 2 hafta sonunda ilk Refeed yapilmalidir.
    Sonraki günlerde 6 gün 30 gr KH ve bir ya da iki gün Refeed.

+ Refeed günlerinde KH bolca alinmalidir, yag orani minimuma indirilsede yag da alinmalidir.
    Junk Food dan uzak durulmalidir.

+ Kücük kacamaklar olsa da Refeed mümkün oldugunca temiz olmalidir. (Pirinc, Patates, Makarna,
    Yulaf gibi komplex Karbonhidratlar yaninda Training den sonra hizli Karbonhidratlar alinmalidir)

Assesement Phase:

+ Assesement Phase Lipometabolizm in adaptasyonu icin gereklidir.12 gün sürer ve hemen ardindan ilk Refeed yapilir.
    Daha sonra 5/2 ya da 6/1 semasina göre AD devam eder.

Örnek AD plani:

Kahvalti

+ 240 gr Yumurta
    + 150 gr Taze Kabak
    + 12 gr Zeytinyagi

Ikinci Kahvalti:

+ 60 gr Yagli Peynir
    + 50 gr Badem
    + 80 gr Domates

Ögle Yemegi:

+ 150 gr Somon Baligi
    + 150 gr Brokoli
    + 75 gr Karisik Salata
    + 100 gr Mantar
    + 24 gr Kolza Yagi (Türkiye de var mi bilmiyorum ama Zeytinyagi da olabilir)

Ögleden Sonra:

+ 30 gr Whey
    + 20 gr Keten Tohumu
    + 12 gr Keten Yagi
    + 100 gr Ahududu/Cilek/Frambuaz

Aksam:

+ 150 gr Taze sigir eti
    + 150 gr Ispanak
    + 25 gr Mayonez

Gece:

+ 200 gr Peynir
    + 150 gr Taze salatalik
    + 15 gr Taze Sogan

Toplam:
    2508,3 Kcal
    186,67 gr Protein
    27,57 gr Karbonhidrat
    181,92 gr Yag

redbaron_, cadocx ve umutn bunu beğendi.
  2. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    yapması çok zor, ama etkili oldugu soyleniyor, forumda bildigim kadarıyla coyote bu diyeti uyguluyor.

3. stanstolen

stanstolen Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    bu diyeti uygulayanlar define olarak büyüyebiliyormu cok merak ediyorum. 181 gr yağ ne demek ya 1 gün içerisinde benim 4 günlük yağ alımıma eş değer belki 5.

4. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Anabolik diyette karbonhidratlar minimumda oldugu icin yaglar enerji kaynagi olarak kullanilir ve depo edilmezler.

5. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    neden karbonhidrat yerine yag ağırlıklı bir diyet bu ?

6. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main

Anabolik diyette Karbonhidratlar minimuma indirilir ki vücut enerji kaynaklarini yavas yavas yaglardan almaya baslasin. Normal bir beslenmedeki vücudun enerji kaynagi Karbonhidratlardir. Karbonhidratlarin minimuma indirildigi bir beslenme de vücut Keton maddesini olusturmaya baslar. Bu madde vücudun enerji kaynaklarini yaglardan elde etmesini saglar. Böylece vücut bir süre sonra yag eritme makinesi haline dönüsür. (Atkins in diyet programi da buna benziyor)

Fakat kendi tecrübelerimden söyleyebilirim ki , bu diyete yaklasik 4 ay dayanabildim, sonra yavas yavas Metabolik Diyete cevirdim, yani sabahlari Meyveden biraz Karbonhidrat ve Training öncesi/sonrasi Kas gelisimini (ya da daha dogrusu korunumunu) saglayan Karbonhidratlari ekledim. Fakat AD ile 4 ayda yaklasik 7 Kilo verdim ve kol kalinliginda bir degisiklik olmadi, AD kas korunumunun max. oldugu bir diyet türü.

7. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    ketonu dışardan bir supplement ile arttıramaz mıyız acaba.

8. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    hahaha :) hic aklima gelmemisti bu soru. Bildigim kadariyla böyle bir Supplement yok.

9. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    @rodenward
    gerçekten çok ilginç bir soru olmuş, :)
    ama bildiğim kadarıyla keton cisimcikleri, vücut sadece ketojen durumdayken kullanılabiliyor, zaten ketojen duruma geçmezse vücudun kullanamayacak ve dışarıdan alınan da fazla gelmiş olacak ve beyinin beslenmesiyle ilgili bir sorun teşkil ediyordu fazlası okuduğum bir makalede tam hatırlıyamadım şimdi.

10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir

Sayfayı Paylaş