Amino ve Protein Kullanım Dozu?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Xayndro tarafından 11 Mart 2006 başlatılmıştır.

1. Xayndro

Xayndro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar merhaba, 4 aydır bu sporu yapıyorum ve geçen hafta weider 2200 ve ısocool aldım ama ne dozda kullanacağımı bilmiyorum.

Boyum 1.98, kilom 92;yardım ederseniz çok sevinirim.

Saygılarımla

2. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    4 ay lık bir süreç takviye kullanımında çok erken olduğundan mümkün olduğunca ekonomik davranmaya çalış...antremandan hemen sonra karbonhidratlı bir sıvı ile isocool,antremandan 30 dak once 4 tablet amıno

3. Myostatin

Myostatin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör-dieyetisyen
    Yer:
    frankfurt
    bu tabletin her birinde 2200 mg aminoasit varsa ve örnegin temel maddessi lactalbumin ise veya egg se veya whey se neyse iste burda sizce allah askına (4 tane alıyorsa veya siz öneriyorsanız ) 8800 mg yeterli mi yav lütfen bir düsünün lütfen . önünüze tavuk gögüz bonfile veya ton balıgı koyduklarında siz o etten 50 gramm öneririmisiniz ( 50 gramm ette veya balıkta tavukta 10 gramm protein vardır ) ben sahsen bir sporcuya önermem yani bu sizce yeterli olur mu ?? sunu kesinlikle aklınıza koyun aminoasitler veya bu bildigimiz ürünlerden gelen aminogramm temel maddesi hydrolize ( parcalanmıs aminoasitlere ayırmıs ) bir üründen baska birsey degildir !!!! yani bu ürünlerin amacı sindirimi daha cabuk gecmesi icin üretilmis olan ürünlerdir yani . o yüzden bu ürünleri idmandan sonra proteini nekadar alıyorsanız (25gramm dan 40 gram a kadar) okadar bu ürünlerden de alın ki bir faydası olsun .
    önerim idamandan sonra her kilo basına 0,3-0,5gramm amino ve 0,5g glycose yut biti bukadar tabi bunu yanına 1-2 gram vit-c eklersen en iyisini yapmıs olursun !!! bence
    saygılar

4. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    öncelikle amınoacidler ve proteinler hakkında vermiş olduğun değerli bilgiler için çok teşekkür edrim,çok faydasıl oldu ;) arkadaşım alınma ama supplement konusunda pek yeterli bilgin olmadığını düşünüyorum...öncelikle yazımı dikkatli oku,ben 8 gr amınoyu antreman öncesimi sonrasımı önermişim.sen bunları normal besinlerlemi karşılaştıryorsunki normalde besinlerden kaç grm protein alıyorsan amınolardanda okadar almalısınki bir faydası olsun diyorsun.bunların adı supplement,yani destekleyici ürün,yani takviye edici maddeler..kesinlikle ana öğün değil arkadaşım.8 grm amınoyla ,50 gr eti karşılaştıracak kadar saçma bir örnek vermişsin..ozaman senin mantığına göre ben antreman sonrası öğünüde 250 gr tavuk yani 5o gr protein alıyorum,yani bunu amınoacid olarak karşılamak isteseydim 25 tane tablet mi almalıydım..ben zaten amıno acidi idman öncesi önerdim idman sonrasıda prtein shake önerdim.isman sonrası protein shake nidemi protein olarak yeterli görmüyorsun yoksa.antreman öncesi amınoya gerek olmadığını düşünsem bile,bu ürünü almış ve kullanmak isteyen biri için en fazla bu kadar kullanması gerektiğini ,bunun artısının sadece ekonomik bir külfet olduğunu soyledim..kaldıki ben bu seviyedeki sporcuların bu tip takviyeler kullanmasını zaten yanlış buluyorum.sende kalkmış o kadar amıno yetersiz faydası olmaz,idman sonrası 2 gr c vitamin almalısın diyorsun.arkadaşım bu kişi henüz 4 aylık sporcu..ne 2 gr c vitamini.okumuşsun bir yerlerde eksik olarak,sporcuların günlük 1-2 gr c vit ihtiyacı vardır diye sonrada gelmiş burada bana satıyorsun bu bilgini..benim yukarda yazdıklarım kısaca şunlardır,4 aylık bir süreçte takviye kullanımı çok gerekli değildir.eğer bu takviyeler buna rağmen alınmış ve kullanılacak ise,mümkün olduğunca ekonomik ve faydalı bir şekilde kullanılmalı..4 aylık bir sporcunun ne kadar protein ihtiyacı olabilirki 15 tane amınotabletini yutsun ,gitsin bardak bardak shake hazırlasın..

5. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    myosatatin sana vermiş olduğum cevapta uslübüm biraz sert oldu,o yüzden senden şahsım adına özür diliyorum..gereği olmayan cümleler kullandım,o nedenle yazdığım herşeyi dikkate almaszan sevinirim,amacım seni rencide etmek veya kırmak değildir.dalgın bir anıma denk geldi.yalnız supplementlar hakkında yazdıklarımın hepsinin arkasındayım bu konuda bildiklerimizi tartışabiliriz.. saygılar

6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Arkadaslar,

Forumun baska bır yerınde daha konusu gecmıstı, bence amıno acıdlerın gramını bırebır proteın gramı gıbı algılamamak lazım,
    zıra aldıgımız 5 amıno tablet ıle cok cesıtlı besın maddelerınde bulunan cok farklı amıno acıdlerı almıs oluyoruz. Ornegın yuurta beyazında bazı amıno acıdler vardır, ama ette olan pek cok amıno acıd yoktur, aynı sekılde suttekı amınolarla ,
    bır tavuk gogsundekı veya ton balıgındakı amıno acıdler aynı degıldır. Bundan dolayı ben tabletlerdekı gramı ıkı ıle carpıyorum kendı adıma proteın gramını hesaplamak ıcın.

Cunku baska hıc bır kaynaktan proteın almayın sadece amıno acıd tabletı ıle 140 gramı uc gun alın sonrada bakın bakalım ucuncu gun proteın zehırlenmesı oluyor mu olmuyor mu.Bu spora yenı baslamıs bırısının vucudu alınan amınonun hepsını
    tamamen ozumsemeye baslamamıstır bunu arada hatırlatmak ısterım, yenı baslayanların daha cok her gun mutlaka et yemek
    ve 5-6 yumurta beyazı ve baklagıl, sut gıbı besınlerın hesaplarını ogrenmekle beslenme programlarını olusturmalarını bunun
    yanında ıse barısın bahsettıgı gıbı supplementlerde ekonomık davraabılecegını dusunuyorum.Aradan yaklasık 1 sene gectıkten sonra gunde 8-10 2200 mglık amıno ve bır yada ıkı proteın shake dogal beslenmenın ustune rahat rahat yetecektır.

Saygılar

7. Xayndro

Xayndro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok sağolun arkadaşlar.İlk olarak benim belki erken olsada supplement kullanmaya başlamamın nedeni lise son öğrencisi olmamdır.Malum dershanedir, özel derstir, okuldur derken özellikle antreman öncesinde ve sonrasında yeterli beslenemiyorum ve bunun sonucunda zaten zor zaman ayırarak yaptığım bu spordan yeterli verimi alamadığımı düşünüyorum.
    Baris 4 tabletten fazla kullanımın ekonomik bir külfet olacağını söylemişsin,peki ekonomik bir külfetin yanında mesela antreman öncesi ve sonrası 8-9 tablet ve protein karışımı kullanımı sağlık açısından da bir zarar teşkil eder mi?

8. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    sağlık açısından bir zarar teşkil etmez,ama antreman sonrası alacağın protein izolesi antreman sonrası protein ihtiyacını karşılamada yeterli olacaktır.bunun yanında amıno almana gerek yok,amıno kullanımını antreman oncesi,sabah kalkınca,öğünler arası veya öğünlerle birliklkte gibi zaman dilimlerinde kullanabilirsin.8-9 tabletin de bir zaararı olmaz,zararlı olan ihtiyacının çok üstünde bir protein alımı yapmaktır.bu hesabı iyi ayarladığın takdirde bir sorun yok.

9. Myostatin

Myostatin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör-dieyetisyen
    Yer:
    frankfurt
    ohhh cok güzel ozman tartısmaya acolalım bakalı !!!
    cevabını simdi okudum barıs arkadasım
    hmm simdi sen bana gelde ozaman ilk olararak amino asitin ve proteini arasında ki farkı bana bir anlat bu !.
    2 amino asitin ne icin aslında bundan yılarca nce hangi mantıkla kulanılıyorduki yani aslında altındaki yatan mantıgı nedir ( postworkout nutrition )
    3 aslında neden tonlarala presslenmis bir amino hapın cok da büyük avantajlar saglamadıgı ve avantajını elde etmek icin ne yapmamız gerektigini
    idamndan sonra c vitaminin aslında bize ne yarar olcanı ( BODY KARBONHYDRAT İLE PROTEİN DEN İBARE DEGİLDİR !!! )
    BU ARADA BEN CEVAP HAKIMI KULANAMADIM CÜNKÜ SENİN CEVABINI DAHA YENİ GÖRDÜM
    OZAMAN SU AN BALSAYALIM TARTISMAYA
    BEKLİYORUM
    :evil: SAYGILAR :idea:

10. Myostatin

Myostatin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör-dieyetisyen
    Yer:
    frankfurt
    HA BU ARAD A
    BANA BİDE AMİNOASİTİN NEDEN ÜRETİLDİGİNİ ( TEMALMADELERİ) VE NASIL BİR İSLEMDEN GECTİGİNİ VE BUNU BİZİM VUCU DA YAPABİLİYORMU BUNLARI DA ANLATIRSAN YAVAS YAVAS BU KONUNUN ÖZÜNE İNMİS OLUYORUZ
    SAYGILAR

11. Myostatin

Myostatin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör-dieyetisyen
    Yer:
    frankfurt
    HA YANSIL ANLASILMA OLMASIN
    BENİM DEMEK İSTEDİGİM İDMAN SONRASI ALINMASI GEREKEN BİR MİKTARDAN BAHSETİM ÖRNET
    100 KG LIK BİR SPORCU ( VUCUTCU) 100 CARPI NATÜREL !!! 0,3 YAPTI İLK KADEME BESİN TAKVİYESİ YANİ 30 GRAMMDIR BU 30 GRAMMI AMİNO OLARAK ALMALIDIR BURDA Kİ SECENEK AMPULLDE 12500 MG VARSA BU 3 TANEYE DENK GELSİN HAP İSE İDAMNDAN ÖNCE ( 2000MG ÖZ AMİNO ASİTVARSA ) BUDA 15 ADETE DENK GELİR . EGER BUNLARDAN BİRİ YOKSA WHEY PROTEİN ALMALYIZ ( NEDEN WHEY PROTEİN CEVAP İSTERİM ARKADASLAR ) BUNU DA 100% DE 80% VARSA 40 GRAMM ALMALIYIZ :
    BURDA BEN PROTEİŞNLERDEN VE DENK ALINMASI GEREK AMİNO ASİTLERDEN BAHSETİM BİDE BASİT KARBONHYDRAT ELEMENTLER VE VİTAMİNLER VAR BUNLARA GECMİYORUM
    ALLAH ASKINA BU 2 TABLETEN AMAN COOOK OLMASIN BU TEHLİKELİDİR YANLISDIR KİŞM CIKARDI YA ??? HOCALAR CÜNKÜ PAHALI SATIYOLAR BİTİMİ HEMEN ALINMASI GEREKEN ÜRÜNLER VE BİLİYORLART Kİ BEN BU ADAMA HIZLI BİTİRTİRİRSEM ALMAZ BUKADAR PARA HARCAYAMAZ
    BENCE BUDA BÖYLE BASLAMISTIR HAA BİDE SU VARDIR İYİ HOCALARIMIZ DA VAR HEMDE COK AMA GECİRENLER DE VAR
    SAYGILAR

12. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    benim antreman sonrası için önerdiğim isocool un 30 gramında 25 gr protein var,sence bu rakam yeterli değilmi idman sonrası için.antreman öncesi amıno kullanımını çok gerekli görmediğim için fazla miktarda önermedim,sonuçta bu arkadaş 4 aylık bir sporcu..bu seviyede birinin günlük protein ihtiyacını karşılaması için fazla bir supplement desteği almasına gerek yok...ayrıca ben hiç kimseye 2 tabletten fazla olmasın,tehlikelidir filan demedim..

13. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara

aminoacid ve protein arasındaki farkı öğrenmek istiyorsan,forumda amıno yazarak aratabilirsin..bu konu hakkında yazılmış çok fazla bilgi var..ama amacım benim bilgimi sınamak ve beni sınava tabi tutmak ise,özeldenmesaj dan sorarsan cevaplayabilirim..ben yazımda amınoacid haplarının avantajı yoktur demişmiyim???sadece isocool gibi protein oranı yüksek bir izolat varken,antreman sonrası amınoya gerek yok dedim..kesinliklede oyle zaten..yaa zaten soruyu soran arkadaş 4 aydır bu sporu yapıyor,işin asıl ilginç tarafı burada..antreman sonrası 2 gr c vitaminine gelince..bende antreman sonrası c vit. alıyorum,kortisol blocker olması bakımından ama ne ben 2000 mg alıyorum ,nede bu sporu 4 aydır yapıyorum..

14. Myostatin

Myostatin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör-dieyetisyen
    Yer:
    frankfurt
    selamlar

neyse ben gene su tezimi tazeliyorum amino ve protein hapların birtek farkı aminoasitler hydrolize edilmis ( proteinin amino asitlere ayrılmıs olmasıdır ) bende burda senin gibi düsünüyorum ama ben markaya degil icerigine bakarım idmandan sonra en faydalı olan protein biolojik degeri yüksek olan ve en hızlı amilebilen proteindir ozaman da whey bence en mantıklısı geliyor .
    artı sunu da unutma ben wjeye ayriyeten glucose veriyorum insulini artırıp ve idmandan meydana gelen yıkımı minimuma indirmek icin ama oda baska bir konu
    sana saygılar ben kesinlikle kötü anlamda sormadım aklına bisey gelmesin belki benim sende de örenebilcek biseyim vardır diye düsündüm veya benim tezimi cökertebilidin diye
    tekrar saygılar

15. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bu gram meselesini ben sormustum, duzgun bir cevap alamamistim, yeniden gundeme geldi. bence de 1 gr aminoasit =1 gr protein yaklasimi pek dogru degil. bu konuda hala sıkıntı cekiyorum, gunluk protein alimi hesabi yaparken aminolar isi bozuyor. galiba whey almaya basliycam, zira hesap kitap daha kolay, bu konuda bilgisi olan arkadaslar bilgilerini paylasirlarsa cok hos olur (bu konuyla ilgili baslik altina da yazabilirsiniz, o.m. da atabilirsiniz, )
    tesekkurler

16. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    myostatin anlayışın ve nezaketin için teşekkür edrim..yazdıklarına tamamen katılıyorum,benim görüşlerimde aynen bu şekildedir.. bu zaman kadar yazdığın supplementlarla ilgili yazıların hepsindede bu sayfaadaki yazımda dahil olmak üzere antreman sonrası öncelikli olarak karbonhidratlı (basit) bir sıvıyı önermişimdir,bunun yanındada eğer imkanlar dahilindeyse whey protein, özzelliklede whey izolatının alınmasının uygun olduğunu söylemişimdir.. konu üzerinde fikir birliğine varmış olmamıza sevindim..saygılar

17. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Arkadaslar,

Hesabı bozuyor dıye whey proteın tozu alacam denınce tekrar sormak lazım;

Amıno acıdler tabletlerde genellıkle 17-18 den az olmamak kaydıyla cesıtlı amıno acıdler olur. Whey proteın tozunda bunların hepsı var mı?

Yok.Whey peynıraltı suyu konsantresı degıl mı, o zaman bunda da amıno acıd olarak sadece 7-8 tanesı var.Eger mumkun olsa
    hıc toz almadan sadece amıno acıdle ısımı gorurum, ancak o cok masraflı oldugu ıcın 2 toz proteın shake + duruma gore amıno acıd takılıyorum. Tabı komple ıhtıyacı supplement ıle almakta olmaz, hergun et ama beyaz ama kırmızı mutlaka yemelıdır bodycı .

18. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    masteer dediğin gibi amıno acid tabletlerinde 18-19 çeşit amıno acid olabiliyor..fakat aynı şekilde bu durum whey proteinler içinde gecerli.kaldıki whey proteinler mevcut en kaliteli amınoacid profiline sahip gıda maddeleidir.. o yüzden aralarındaki tek fark sindirim hızı..ekonomik açıdan değerlendirmezsek tabi..herhangi bir amınoacid markasının bir tableti hangi çeşit amınoacidleri ihtiva ediyorsa,whey protein lerde onların hepsini ihtiva edebiliyor.hatta bazı durumlarda ekstradan glutamin bile içeren ürünler olabiliyor.whey proteinlerin ,amnıoacid profili yönünden amıno tabletlerinden hiç bir eksiği yoktur,hatta serving sayısını ele alırsak amnıoacidlere göre çok daha karlı ve avantajlıdırlar.

19. Myostatin

Myostatin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör-dieyetisyen
    Yer:
    frankfurt
    selamlar
    ya arkadaslar ozaman baslim
    örnek alıyorum egg amino acid üretim sekli enzymatic hydrolisation nedemek ???
    yumurta akı alınıyor büyük belki 20 tonluk bir havuza konuyor veya zilindire konuyor
    su an elimizde yumurta proteini var simdi heriflerin yaptıkları enzim kulanarak bu proteini en kücük yapıtaslarına bölmek yani hidrolize etmek neyle enzimlerele bunu koyuyorlar ve bir süre bekletiliyor bu hodrolise isleminden sonra islem yapılarak toz haline getiriliyor ok .
    Bundan sonraki islem büyük bir püskürtme silindirine konup yardımcı maddeyle havayla devamlı bir sekilde havaya dogru püskürtmek . su anki karısımımız hazır amino asitlerele ( yumurta dan kazandımız ) magnesium sterad . simdi bu karısım bir kamaya dogru iteklenip tablet kalıbına konup ( örnek 2500mg lık kalıp) pressleniyor
    al sana 2500 mg lık egg amino tablet burda fakat amino degerimiz 2500 mg degil cünkü icinde bildiginiz gibi yardımcı madde var magnesium-sterad
    labortuvarda bu sefer beli aralıklarla test yapılıyor icinde ki degerler yani icindeki magnesium sterad degeri örnek veriyorum simdi 2500 mg tablet tam agırlıgı ( bu sadece bir örnek ) 2000mg icindeki amino degeri 500mg da yardımcı madde ( magnesium sterad) = 2gramm yumurtadan alınan proteine yanlız bu hali aminoasitlere bölünmüs hali siz yumurtayı yeseniz gene amino asit olarak kana karısacak yanlız bu sefer bu islemleri bizim karacigerimiz yapıcak evet kendi enzymleriyle !!!!!!!!!!!! bu aminonu tek mantıgı idmandan sonra en hızlı sekilde aminoları adeleye ulastırmaktır baksa birsey degil !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    bunu tabi baska sekileri de var örnegin egg var lactalbumin var cassein whey falan falan iste
    simdi anladınız mı ??? 1 gramm hydrolize edilmis protein 1000mg aminoaside esdegerdir baska degimle 1 gramm aminoasite. peki size bir soru simdi 1 gramm protein sizce kac mg amino aside esdegerdir ???
    yoksa ben mi yanlısım ??? :roll:
    hepinize saygılar

20. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Kafam karıstı :?

Sayfayı Paylaş