Amino mu Protein Tozu mu?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve enginistanbul tarafından 10 Ekim 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 118 üye.
  1. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Birçok kişinin yaptığı ve bencede doğru olanı "protein tozudur." Ama proteini düzenli alıyorsan gerekte yok bunlara.

2. ramiz

ramiz Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar
    Yer:
    istanbul
    sporu seven spora adamış bir hoca hiçbir zaman yeni başlayan bir insana takviye almasını söylemez..... 3 ay çok kısa zaman... arkadaşım engin sen diyorsun ki.. ben iğne falan almıyacağım diye şimdiki düşüncen böyle az bir gelişme ortamına girdikten sonra umarım bu konuyu tekrar konuşuruz.. sana spora başlamadan önce amino ya da protein tozu al deseler di alırmıydın ...! almazdın... bunlar vazgeçilmezlerdir... daha bu sporda önünde çok zaman var ve eğer ki gerçekten de bu sporu yapıyorsan bence acele etme.. bak ne güzel diyorsun protein ağırlıklı yemek yiyorum idman sonrası diye... bence az daha beklemende yarar var. en az bir 6 ay geçsin spordaki geçmişin... yine kişisel düşüncem bu... her sporcu kendisini kendi vücut anatomisini daha iyi bilir. herkes kendisinin doktorudur....

3. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    ?

arkadaşlar çok kararsız kaldım..ben hem protein tozu hem de creatin almayı düşünüyorum ama hangisi? 2 gündür karar veremiyorum bi sürü siteden bi sürü ürün var..ben daha önce nature's best kullandım ama pek fayda görmedim gerçi ürüne yüklenmek da olmaz yemek de lazım ama. yani hangi siteden hangi ürünü alıcagıma karar veremedim..creain ve proetin tozu kullanan arkadaşlar sizce hangi marka en iyisi hangi site? acil yorumlarınızı bekliyorum....

4. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Onkirk..Aldığın ürünün arkası markası önemli değil önemli olan içeriği...mesela aldığın ürünün içinde 100 mg olabilir başka markada 500 mg olabilir..aldığın ürünün arkasına markasına saplanmaktansa içerikteki oranı kontrol etmelisin..creatin heryerde creatin ancak bazı markalar 200 mg lik bazıları ise 1000 mg lik porsiyonları var senin hesaplamanı bu yönde yapman lazım...

Ancak benim tavsiyem şu Bir antrenör olarak Şimdiye kadar hiçbir talebemi supplement yada ilaca yöneltmedim...Talebemin çalışmasına bakarım gerekli tavsiyeyi yaparım kendisini yoklamasını isterim bir eksiklik hissediyorsa takviye ihtiyacı duyuyorsa durumu anlatırım maliyetini açık açık söylerim mesela şu ürün şu fiyata ancak şu kadarda kargo ve havale masrafı yaparsın bu ürün seni şu kadar kullanırsan şu kadar idare eder diye bilgi veririm ve tamamen çekilirim.İlaç olayına gelince şimdiye kadar kimseye ilaç hakkında bilgi vermediğim gibi ilaçlar hakkındada hiçbir bilgim yok..Bununlada gurur duyuyorum.

Ben Profesyonel sporcu olmam itibari ile çok iyi biliyorumki herşey beyinde başlar..buna spor psikolojisi denir supplement kullanmadan olmaz düşüncesini kafasına koyan bir sporcu dünyanın en besleyici diyeti ile beslensede psikolojik olarak supplemente şartlandığı için yaptığı hiçbir çalışmadan verim alamaz bunun çok canlı örneklerini gördüm...loknta sahibi bir talebem kafayı supplemente takmıştı oysaki herkesten iyi besleniyordu bizde bulgaristandan gelme bir kutu protein tozunu verdik (Bulgar mallarının %90 ı sahtedir...unun içine kakao ve şeker karıştırır satarlar..bulgar malı alan arkadaşlar kutunun üstündeki etikete dikkat ederlerse göreceklerki etiket buruş buruştur yani sonradan yapıştırılmadır ve renkli fotokopidir.Bunun istisnası ise bulgaristana diğer ülkelerden gelmiş orjinal ürünlerdir.Dikkat etmek şartı ile orijinal ürünler ayrılır)Bu arkadaş un ve kakao karışımını kullanınca birden ateşlendi gaza geldi...ben ona açık açık bu ürünlerden medet ummamasını söylemiştim.

Burda söylemeye çalıştığım şu...Beslenmeniz düzgün olduğu müddetçe supplemente ihtiyaç yoktur.Supplementi saplantı yapmayın gerçekten ileriye yönelik bir hedefiniz varsa ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanın yoksa gereksiz yere kendinizi şartlamayın.

İşte bu yüzden Eyeseeyou gibi bilimsel takılan arkadaşlara zaman zaman karşı çıkıyorum...Sporcu beslenmesi antreman bilgisi kadar spor psikolojisinede dikkat etmek lazım.

Bozo-Baku, uzk ve Aisken bunu beğendi.
  5. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    ?

DOSTUM GÖRÜŞLERİN İÇİN TEŞEKKÜRLER.. ancak hepimiz biliyoruz ki bu sporu yapmak için kesinlikle ve kesinlikle dengeli sağlıklı yeterli beslenmek gerekiyo..bizim için en önemli şey protein..protein de herşeyde bulunmuyo et süt yumurta ve baklagiller.bunlardan hayvansal olanları bizim için makbul..günlük protein ihtiyacı 75 kiloda biri için yaklaşık 140-150 gram..yani 150 gram proteini almak için hergün yaklaşık bir kilo et yemek lazım ya da 10-15 yumurta ya da litrelerce süt ya da hepsinden biraz..yoğun iş temposunda hergün bunları yapıp yemek hem uğraştırır hem de biraz pahalıya geliyo..hem her insanın hergün bu kadar şeyi yemesi beklenemez herkesin beslenmesi farklıdır..örneğin ben çom fazla yemek yiyemiyorum..o yüzden de normal besinlerle alamadıım proteini dışarıdan almam gerekiyo..bu açıdan bence suplement almak bizim için gerekli..
    tabiki sen de haklısın dengeli ve sağlıklı beslendikten sonra ek besinlere gerek yok..ben de tavsiye etmiyorum ama mecburiyet..

burnas bunu beğendi.
  6. ramiz

ramiz Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar
    Yer:
    istanbul
    sanırım sonunda doğru noktaya gelmeye başladık diye düşünüyorum.....

7. enginistanbul

enginistanbul Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar tamam ek besıne gerek yk ama pekı sıkca duydugum yada bı sekılde ınternetten fılan okudugum kadarı ıle ılk bı saat ıcınde proteın yuklemesı yapmak gerekmıyormu gerekıyorsa sımdı ben antremandan sonra eve gıderek beslenıyorum evde ornegın antremandan sonra balık yıgıyorum hazır oldugu ıcın orda zaman gıtmıyor ama benım calısmam bıttıkten sonra duzenlı 10 dk. sogumak ıcın bısıklet bınıyorum sonra soyun gıyın eve gıt en az 40 dakka eve gelınce de balık yemeye basla bunu hazmedılme suresı ne kadar 1 saat e o olsa benım almam gereken proteın gec kalmıyormu sonra antreman gıderken ıkı saat once yemek yeme olayını kesıyorum buradan aldıgım besın anca antreman sırasında yetıyordur ?

8. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    ?

KARDEŞ BİZ DE ZATEN ONU SÖYLÜYORUZ.. eğer dengeli ve zamanında beslenebiliyosan ek besinlere gerek yok..benim yazımı bi oku istersen orda diyo zaten dengeli beslenmek için zaman ve para gerek diye..eğer yemek hazırlamak için zamanın yoksa ek besin almaktan başka çaren yok...aksi taktirde senin spor salonunda yaptığın antremanlar da boşa gider sadece zaman harcamış olursun..
    yani dengeli sağlıklı ve zamanında ye..zamanın yoksa da ek besin alıcaksın..tabiki sen yine de doğal yollarla kilo almaya bak..bi kaç ay bence ilaç alma..gerek duyarsan alırsın..

9. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Engin Hazmetme süresi falan hesaplamışsın iyi güzelde çalışılan kas bu çalışmanın etkisini 36 saat sonra farketmeye başlar bunuda bilmiyorsan hatırlatayım..bu yüzden uzun süre spor yapmayanlar yada yeni başlayanlar ilk başladıktan 1-2 gün sonra her yerleri ağrımaya başlar.Zorlu bir antreman yaptı isen 1-2 gün sonra ağrılardan bu antremanın kaslara ne kadar faydalı olduğunu anlarsın...Bu yüzdende Body e birazda mazohistlik denir acı çekersin ancak ayna karşısında kendine baktıkça bu acıya değdiğini inkar edemezsin.

İnternetten okudum diyorsun..sana şunu hatırlatayım spor başlı başına bir bilimdir yani dün yapma dediklerini bu gün yap diyebilirler..ve büyük ihtimalle ki okudukların Profesyonel sporcular için geçerli olan beslenme şeklidir...hani kasları belirgin damarları fırlamışvücutçular..yani 3 aylık bir sporcu için hiç ama hiçkimse net bir beslenme vermez.Supplement kullanacağım diyorsan kullan ama kafanıda supplemente hiç saplama...ayrıca günde 120-150 gr proteini tek seferde yemeyeceğinizide hatırlatayım mümkün olduğu kadar çok öğünlere böleceksiniz.günde 5 veya 6 öğün yemek gerekiyor.

10. enginistanbul

enginistanbul Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar ben dogal olandan yanayım amıno almamın nedenı sadece antremanla ev arasında gecen zamanda kaslarımın zedelenmeemsı ıcın ve hem hemen bıtmemesı ıcın hemde sadece destek olsun dıye cok az alıcagım yoksa dedıgın gıbı besın alımımı gune bolerek yapıyorum ve sadece antreman gunlerı once 3 sonra 3 amıno almayı dusunuyorum

11. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    Gordugum kadarıyla bu baslıkta supplementlar ilac gibi gosterilmeye calısılıyor yok arkadaslar ole bisey supplement demek ek beslenme urunudur hepsi tamamen natureldir bugun bu sporu 5 yıldır yapan da yeni baslayan da supplement kullanabilir bırakın bbye yeni baslayanı bugun spor yapmayan lakto vejetaryenlar(sadece et yemeyenler) bile protein tozu kullanıolar protein ihtiyacı icin bir kere yatarken protein tozu almak COK ONEMLİ kaslar idmanda yada tv izlerken buyumez uykuda buyur buyume hormonu uykuda salgılanır yatarken tavuk , yumurta yada ton balıgı yicek halimiz de yok ayrıca protein tozunu proteinden ibaret gormemek lazım icinde cesitli aminoasitler var tabletler kdr olmasa da

letsgoheat96, Serhat#24, suatalp ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    :lol:

"Bilimsel takılan" birine "bilimsel takılmayan" birinin spor psikolojisinden bahsetmesi/dikkat etmesini söylemesi ateist birinin inanan birine inanç hakkında akıl vermesi gibi bir şey. Vücut geliştirme bilimin en çok hizmet ettiği spor değilmi? Bilim olmasa bu başlık olmazdı işte creatine için günde 2 kilo kırmızı et yerdiniz olur biterdi. Bugünkü çalışma teknikleri, yağ yakma gibi bir sürü konudaki bilgileri bilim bu kadar ilerlemese ne bilecektik? LMAO

uzk ve burnas bunu beğendi.
  13. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Yazdığım yazıyı tekrar okumalısın sarc4stic...
    Böylece yaptığın yorumun ne kadar saçma olduğunu farkedeceksin ben spor psikolojisinden bahsediyorum..bilimi inkar etmiyorum..nitekim benim"Spor başlı başına bir bilimdir"yazımın sonrasında bunları yazman biraz komik kaçıyor...

Bilimsel takılma deyişimi makaslamışsın yazının tamamında ise ne demek istediğim anlaşılıyor,bilimsel takılanları kötülemekten çok yeri geldiğinde onlara katılmamaktan bahsediyorum....paparazziler gibi ordan burdan cümle kırparak istediğin manaya çekebilir istediğin şekilde yorumlayabilirsin ancak ne demek istediğim yazının tamamında net olarak anlaşılıyor......

Bilimsel takılmak sadece herkese protein-amino asit tavsiye etmek kullanmazsanız şöyle olur böyle olur demek değildir...çünkü bunları kullanamayacak durumda olan insanlarda var bu insanlarda burdan etki altında kalıp nasılsa supplement kullanmadığım için verim alamayacağım diye düşünerek spordan soğuyabilirler..vücut geliştirme bilimin en fazla hizmet ettiği spordur evet doğru.....yazındaki ironiyi anlayabildinmi?

Bilimin en çok hizmet ettiği spordaki bilimsel takılan arkadaşların bilimsel eksiklerine atıfta bulunuyorum..inkarda değil.

Bozo-Baku, uzk, uqur01 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul

Neden bahsettiğini biliyorum sana öyle dememim sebebi eyeseeyou'ya "bilimsel takılan" dediğine göre sen öyle değilsin yani "bilimsel takılmıyorsun". Bilimi inkar ettiğinide söylemedim, yazından bir "paparazzi" edasında "makasladığım" kısım hariç dediğin her şeye gönülden katılıyorum, tamamende arkandayım. Sadece yazının son kısmına katılmıyorum, o yüzden onu alıntı olarak aldım. Yazının belli bir bölümünü almak sakıncalıdır tabi genel yargı başka türlü olabilir, bir paragraf öncesi bilinmeden yanlış anlaşılabilir. Ama orjinal yazın burada herkes görüyor o yüzden hepsini almadım, başka bir forumdan bulsam yazını tamamını koyardım emin ol. Bulgaristan'dan sahte protein tozu alan arkadaşın durumunada inanıyorum, bilimsel adı "placebo", kontrollü deney gruplarındada kanıtlanmış bir olaydır(2 grup insana bir bardak verilir, birinde cintonik diğeri sadece tonik vardır ama ikisininde cintonik olduğu söylenir, 3-4 bardak sonra hem cintonik içen grup hemde sırf tonik içen grup sarhoş olma emareleri gösterir). Benim anlamadığım tek şey şu bilimsel takılma o kadar. Bu daha önce başka bir konudada olmuştu.

Not: Sana ne zaman böyle bir cevap versem font 12'den 18'e çıkıyor nedense ;) Büyük harflerle yazmadığına şükür! Bu arada yazının mavi gözükmesini istiyorsan sondaki color'ın önüne [ koy (ukalalık olsun diye söylemiyorum kesin yanlış anlayacaksın ama...)

15. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Sarc...yazımda bazı yerleri düzeltmek için edit yapıyordum o esnada sanırım sende alıntı yapmışsın...

Ben başka forumlardada yazı yazarım kendime ait bir karate forumum var ve bu forumda hep 3 numara mavi yazı ile yazarım alışkanlık olmuş yani bunun tepki göstermekle alakası yok.

Benim bilimsel takılma yada takılmama olayıma gelince...Ben sporcularıma supplement yada ilaç tavsiye etmeden çalışırım gerektiğindede sadece supplementleri öneririm.Bilimsel takılan arkadaşlara atıfta bulunmamın sebebi hep supplementler üzerine düşmeleri ancak kullanamayacak durumda olanları düşünmemeleri.Evet katılıyorum gerekli ancak bunuda söylemenin daha iyi bir yolu olmalı.."Supplement kullanmadanda gayet iyi çalışabilirsiniz ancak supplementle daha iyi çalışırsınız"demekte bir bilimdir.

Bir hikaye geldi aklıma...Kralın biri bir rüya görüyor rüyayı yorumlasın diye kahin çağırıyorlar kahin rüyayı dinliyor yüzü asılıyor ve diyorki kralım senin tüm yakınların acılar içinde ölecek kral bu yoruma kızıyor kahinin kellesini vurduruyor başka kahin çağırtıyor..bu yeni gelen kahin aynı rüyayı krala yorumluyor diyorki kralım çok uzun bir ömür yaşayacaksın herkesten uzun bir ömrün olacak...kral buna seviniyor ve kahine ödüller veriyor..

işte burdaki kahin bence "Bilimsel takılıyor" ne demek istediğimi anlatabildim sanırım.

16. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Evet benim mesaj anlamsız oldu yazıyı değiştirince :?

Benim anladığım(yanlış anladıysam düzelt) "bilimsel takılan" insanlara duymak istediklerini söyleyendir yani?

17. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Ehh bir bakıma öylede diyebiliriz...Unutma beyin vücudu yönetir...Beyin kendini neye inandırırsa vücutta o yönde çalışır....buna spor psikolojisi denir..nitekim senin verdiğin cin tonik örneğide bu yöndedir.

Burda anlatmaya çalıştığım sürekli supplement olmazsa olmaz türü pompalamalar...supplementi antreman bittiğinde hemen kullanmazsan kaslar yanar türü baskılar sporcuda bilinçaltına yerleşir..böylece antreman bittiği andan itibaren sporcu kaslarının yanacağı konusuna öyle bir saplanırki kaslarda hiçbir gelişme olmaz..bunun yaratacağı streste cabası...

Zihinsel çalışma diye bir yöntem vardır sporcu rahat bir ortama çekilir(ben genelde akşamları yattığım vakitleri kullanırım)gevşer kendini rahat bırakır ve gözlerini kapar sonra kendini antreman yaparken hayal eder..mesela 100 kg ile bench pres yaptığını düşünür..bu arada nabız hızlanır beyin 100 kg yi basmaya odaklanmışken nabızda vurmaya başlar nefesler sıklaşır kaslar 100 kg nin gerilimini hisseder vücut kan ter içinde kalır tüm bunlar yattığınız yerde olmaktadır.Bilimsel araştırmalar göstermiştirki bu tür çalışmalarda tıpkı normal çalışmalar kadar etki yapmaktadır bu çalışmayı daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse masturbasyon yaparken güzel kadınları düşünen bir erkeğin ereksiyon olmasını vücüt ve nabız durumunu örnek verebiliriz....bu yüzden tanınmış tüm spor takımlarında mutlaka spor psikoloğu bulunur spor psikolojisi sporda vazgeçilmezlerdendir....

İşte benim anlatmaya çalıştığımda sizlerin farkında olmadan spor psikolojisini tersine kullanmanız..çünkü buraya gelen gençler tecrübesiz ve bizlerden medet umarak geliyorlar.."supplement kullanmazsan gelişmeyide unutacaksın" ya da "antreman bittiği andan sonra hemen supplement alacaksın yoksa kaslar yanar" türünde veya mealinde konuşmalar yeni sporcularda olumsuz etki yapar..

18. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili Karate...ben bu sporda salt bilimsel takılan biri değilim...teoriyi de pratiği de -öğrendiklerimin izin verdiği kadarı ile- bilirim...sadece internet başında mesaj yazan biri de değilim ben...son 5 senesini bu sporla ilgili konuları okumaya araştırmaya öğrenmeye vermiş/vermekte olan ve hala haftada 5 gün antreman yapan biriyim...velhasıl-ı kelam, spor psikolojisi nedir bilmeyen biri değilim....yeni başlayan kişi nasıldır, hangi psikolojidedir, yeni sporcuda ne olumsuz etki yapar vs vs gibi hususların farkındayım...olumsuz etki yapacak tür ve mealde mesaj yazmaktan hep kaçınmışımdır...bunu, mesajlarımı okuyan herkes rahatlıkla görebilirken sizin görmemeniz beni üzdü...

supplement delisi biri de değilim...dikkat edilirse, yetkili olduğum halde her supplement sorusuna cevap da yazmam...gerekenlere yazarım...supplement delisi olan birisi olsaydım hormon vs konularını da öğrenirdim ama bugüne dek hiç araştırmadım, zaten o bölümde yetki de almadım forumda...ben, her zaman beslenmenin esas olduğu fikrinden yana oldum...supplementlerin sadece bir destek olduğu, ana olanın besinler olduğunu her zaman belirttim...gerek forumda daha evvel yazdığım mesajlar, gerekse bu konuyla ilgili yazdığım mesajlar dikkatli okunursa bu durumlar açıkca görülecektir...nitekim son yazdığım mesajımda "bu tavsiyeye uymazsanız da kas yaparsınız, ama uyarsanız işinizi gereksiz yere uzatmamış olursunuz" hususunu da ekledim....özetlemek gerekirse, supplement kullanımını sadece zamanında, yerinde ve abartmaya kaçılmazsa desteklerim ben...bunu dışında ne bu forumda ne de gerçek hayatta supplement savunucusu olduğumu gören olmamıştır...

gelelim 3 aylık birine protein tozu ya da amino asit tavsiye etmeme...öncelikle şu kabul edilmelidir ki, bunlar suni gıdadır...ilaç vs değildir...elbette ki doğal besinlerin yerini tutamazlar hiçbir zaman...ama bunların da kullanılmasında yarar ve zaman kazandıracak durumlar vardır...bunların en önemlisi antreman sonrasıdır...daha evvel kerelerce belirttiğim gibi, sıkı ve kendini vererek yapılan bir ağırlık antremanı sonrası vücut katabolik bir ortama girer...kas kütlesi arttırmak ve/veya kaybetmemek amacında olan bir kişinin, bunu bir an evvel tersine çevirmesinde yarar vardır...bunun yolu da vücuda enerji ve protein sokmaktır...peki antreman sonrası için normal yemekleri yemek uygun mudur? hayır...neden? çünkü vücut sindirimle uğraşacak durumda değildir, kanın çoğu kaslara çekilmiştir....peki o halde ne yapmak gerekir? işte supplementler bu noktada devreye girer...vücudu sindirimiyle fazla uğraştırmaz ve gereken beslenmeyi sağlarlar...enerji ve protein alınması gereken bu zaman için biçilen pratik/teori önerisi de 1 saattır...yani 1 saat içinde vücuda sokmak bunları...bu durum temel bir vücut mekanizmasıdır...ister yeni başlasın ister profesyonel olsun tüm vücut çalışanlar için geçerlidir...deniyor ki "e kardeşim nerden biliyorsun böyle olacağını, illa böyle olacak diye birşey yok, vücut niye kas kaybetsin, daha adam 3 aylık vs vs"....ama tüm bu mekanizma vs vs.yi ben demiyorum....bunları teori diyor...bunları pratik diyor...bunları, yıllardır YENİ BAŞLAMIŞLARI ve usta sporcuları psikolojik ve fizyolojik açıdan izleyen akademisyenler diyor...ben sadece bunu aktarıyorum....kendim denediğim yaptığım/yapmakta olduğum için de aktarıyorum...kısacası, bunlar salt bilimsel (teori) değildir...pratikle teorinin bileşimidirler...ve bunlar yapılmazsa dünyanın sonu da gelmez elbet...sadece gereksiz yere uzatmış olunur işi...3 aylık birine de hiç bir zararı dokunmaz...

ana konu en baştan bir kez daha dikkatlice okunursa görülecektir ki, ilgili kişi gelmiş ve "ben bu supplementlerden birini kesin alacağım, ama hangisi,antreman sonrası kas kaybetmek istemiyorum" diye sormuştur...yani kişi supplement almaya kararını çoktan vermiştir...yani eyeseeyou durup dururken kimseye kas kaybedersin vs diyip de gözünü korkutmamış, supplement almasını tavsiye etmemiştir(ki, böyle yapmış olsa da bu yanlış olmayacaktır)...ilgili kişinin gözünü korkutan, eyeseeyou değil salondaki hocasıdır...ayrıca söz konusu olan supplementler ise ilaç vs olmayıp, normal insanların dahi zaman zaman kullandığı ek suni gıdalardır....bunları yeni başlamışlar da profesyoneller de antreman sonrası kullanabilir...

yazdıklarıma yukarıda belirttiğim türde sorular ve/veya itirazlar her zaman sorulabilir, yapılabilir...mesele bunları sorarken diğer taraftan da doğrusu nedir araştırmaktır...hiçbir araştırma vs. yapmadan salt itiraz etmek ve/veya sorgulamak uygun bir yol değildir...ancak gereken araştırma yapılıp farklı yönde bir bilgi edinilirse, bu soru ve itirazlar için haklı bir zemin oluşabilir...

NOT:bu konunun gereksiz yere çok uzadığını görüyorum...konuyu açan kişi alacağını almış...amino kullanımı vs vs gibi farklı konular için farklı başlıklar açalım lütfen...aksi takdirde bu konuyu kilitlemek zorunda kalacağım....

uzk bunu beğendi.
  19. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konu gerçekten başladığı noktadan saptı...Arkadaşa tavsiye verirken başka arkadaşlarla laf yarıştırır duruma düştük.Bu tartışmaya uygun başka bir konu altında devam etmek üzere bende çekiliyorum.

20. Selizar

Selizar Yeni Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Müh.
    Yer:
    Muğla/Bodrum
    herkez bır yorum yazmış.amino asitlerin protein'lernden olustugunu ilkokul 5 sınıfa gıden cocuk bıle bılır.Amıno asıt emılımı cok hızlıdır proteın toz'una gore lakın sole bısı'de var proteın parcalanarak amıno asıtlerı olusturuyor bu dıyılkı 30 gr proteın tozu aldınız hhadı bunun 30 'uda amınoya cevrılsın cevrılırken kayıp olacaktır !!!! ama amıno da bole dıyıldır 1 kapsul 2 gr proteın ıse 2 gr sıze amıno asıt olarak gelır....sole bısıde var tabı aslında 2'si bırden kullanımlık sacma eger durumun cok ıse bole yaparsın ugrasmassın ama ben whey bır proteın alıcam gunde 3 servıs kullancam 100 gr mısal antreman bıtımınden 10 dak once almalısın kı katabolızmayı engellesın... yoksa ye ekmek peynırı gır bench'e : S

bende bu ıkılemın ıcınde kalmıstım 2 3 ay once.Protein tozunu casein'li al ve sabah - gece yatarken kullan.
    amıno asıt bulabılırsen sole 700 750 adet kendıne gore antremandan hemen sonra cat dıe 10 veya 15 tane at.tabı sana kalmıs azaltmak veya yukseltmek.
    maddiat onemli.

Sayfayı Paylaş