amerikan futbolu

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve buğra uğur tarafından 10 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. buğra uğur

buğra uğur Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    17 yaşındayım Ankarada oturuyoru. üniversitelerin amerikan futbol kluplerinin yanı sıra klüpler varmı varsa oynanma yeri nerededir bi yardım ederseniz sevinirim.

2. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    türkiyede iki lig var. bir üniversite birde profesyonel. Genelde üniversitelerde oluyor. Birde üniversite takımlarının profesyonel takımları var. Genelde üniversiteye girmen gerekiyor bu sporu yapman için. Birde Odtüde rugby var. Onlar dışarıdan alıyor bildiğim ama yaşta önemli şimdi 17 yaşında almayabilirler üniversitede değilsen . Rugby amerikan futboluna göre sakat bir spor. Yapacaksan iki kere düşün.

3. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    çoğu üniversite uni lig harici 1. ve 2. lig de mücadeleye katılırlar oynamak için öğrenci olmak gerekmez ayrıca u 19 takımları vardır bir çok takımın onun dışında 18 yas altı oyuncular da antrenman lara katılabilirler ailelerinin onayı ile birlikte ayrıca lige girmemiş hazırlanan takımlar kurulmakta olan ekipman beklien takımlarda vardır

Son düzenleme: 4 Mart 2014
  4. mrzess

mrzess Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Üniversitede okumana gerek yok takıma girmen için.17 yaşındaysan u19 da oynarsın.Üniversitelerin belirli seçme tarihleri oluyor.Bunları genelde facebook sayfalarından duyuruyorlar.Seçmeleri kaçırsan bile koça bir şekilde ulaşırsan seni deneyip alabilir.Ekipmanı zaten takım veriyor.Ancak devlet üniversitelerinin birçoğunun ekipmanı eski ve yetersiz.Yeteri koruma sağlamıyor.Bu sporda türkiye şartlarında fiziksel yeterlilikten ziyade azim ve istek önde yer alıyor.Çünkü takımda her vücut tipine göre mevki var.Sen istekli olup antrenmanlara devam edersen kendini gösterir,ve takımdaki yerini alırsın.Yine de benim tavsiyem başlamamandır.Neden ? Çünkü dediğim gibi korumalar yetersiz,kasklar eski.Ayrıca sakatlanma riski çok yüksek.Türkiye şartlarında çok daha yüksek.Her maçta çoğunlukla bir yada birkaç kişi sakatlanır.Bunların bir kısmı ciddi değilken bir kısmı da ciddi sakatlıklardır.(Benim omzum sakatlandı.3 ay geçmesine rağmen hala eskisi gibi değil.Arkadaşımın omzu yırtıldı,spor yapamıyor.) Bunlar eksileri.Artılarını da anlatmam gerekirse;
    Müthiş bir takım dayanışması var.Takımdakilerle kardeş gibisin.
    Antrenmanlar hayli kondisyon ister.Kondisyonun yoksa merak etme kısa sürede hayli yükselir.

Seçim senin.Ben başladım.Başlamadan önce 1 ay boyunca kondisyon antrenmanı yaptım.Daha ilk antrenmanda omzum sakatlandı.Ben göze alıyorum bunları dersen mükemmel bir sporla uğraşmış olursun.

5. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul

profesyonel olmıyan takımların(bilgili oyuncuları olmıyan daha doğru olur çünki 2 sene 3 sene oynıan oyuncular kendini çok bilgili sanıor) en büyük hatası oyncular hazır olmadan bedenen ve ruhen ekipman verilmeleri türkiyede gerek oyuncu eksiği gerek baska sebepler olsun yeni gelen oyuncular bu yuzden erkenden ekipman alıp çok fazla bir hazırlık yapmadan antrenmanlara dahil olup maclara çıkıorlar sakatlıkların çoğunluğu tekniği öğrenmeden oyuna dahil olmaları hazır olmamaları veya yanında oynıan takım arkadasının aynı durumu olması çünki amerikan futbolu çok büyük özveri disiplin ve kararlılık gerektirir ve takım sporudur şöyleki birinin yapacağı hatadan oyunlarda yanlış gap e girmesi bile takım arkadasının sakatlanmasını sağlıyabilir
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Mart 2014 ---
    güçsüz bir o.line qb nin sakatlanmasına gebedir güçsüz bir d.line back lerin bütün yuku omuzlamasına ve muhtemelen kör noktalardan darbe almasına gebedir en acıklayıcı bu şekilde anlatılabilir bilmeyen herkes için
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Mart 2014 ---
    amerikan futbolu oynıan oyuncuların yaptığı diğer hata ise salon antrenmanlarınada yeterince önem vermemesi dir kondisyon zaten söylemenin bir anlamı yok amerikan futbolu oynarken kendinizi oyuna vermenin iyi bir antrenman maç çıkarmanın tek yoluda kendi hayatınızı sahada olduğunuz her an amerikan futbolu dışşında herşeyden soyutlamaktan gecer

Son düzenleme: 8 Mart 2014
  6. mrzess

mrzess Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Çok doğru.Ancak dediğim gibi türkiye'de bu böyle.Amerika gibi bu spora çok önem verilen ülkelerde kasklar mükemmel.ekipmanlar mükemmel.Her takımın sponsoru var.Her imkanın en iyisini sağlıyorlar.Ayrıca bu adamlar amerikan futboluna ortaokul lise yıllarında başlıyorlar.Teknikler erkenden öğreniliyor.Kendilerini geliştirmeleri için imkanları ve vakitleri oluyor.Bizim ülkemizde gereken önemin %10'u bile sağlanmıyor.Birçok üniversite takımı kendi imkanlarıyla bir şeyleri başarmaya çalışıyor.En deneyimli oyuncu bile 5-6 yıllık deneyime sahip.Kaldı ki talep de fazla olmayınca takıma girmek isteyen her kişi takıma girebiliyor.Teknik bilmeden,öğrenmeden amatörce maça çıkıyor.Bu yüzden sakatlıklar hat safhada.Büyük bir hayranı olduğum bu sporu bu nedenle yapamamak üzücü.

7. yağyakamayanadam

yağyakamayanadam Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    türkiyede amerikan futbolu denince aklıma futbol sahasında sadece boğuşan insanlar geliyor :)
    ege üniversitesinin amerikan futbol takımının antremanlarını bazen izliyorum da amaç birbirlerini ezmek , altta kalanın canı çıksın vs sayı yapmakla uğraşan yok
    yani demek istediğin türkiye de normal futbol kavgasız küfürsüz yapılamazken amerikan futbolunda kariyer yapmak yada oynamak düşündürüyor insanı

8. mrzess

mrzess Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kim daha iyi vuracak kavgası.Tekniğe dair hiçbir şey yok.Vurmak için çıkıyorlar maçlara.Çok iyi bilirim.Koçun gazına gelip de adama vurucam diye sakatlayanları.Takım öncesi motivasyonlarda bile "vurucaz,kemik sesleriyle inleyecek o saha" konuşmaları oluyordu.Tabi ki takımı motive etmek gerekli.Ancak bu mantaliteyle sahaya çıkınca çok ciddi sakatlıklar ortaya çıkıyor.

yağyakamayanadam bunu beğendi.
  9. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    eskiden o şeklde değildi oyuncular hazır olmadan ekipman alamazlardı ve buna head coach karar verirdi her takım için değil atabi :D
    benim oynamaya basladığım yıllarda bu sporu ekipmaznsız oynamaya baslıan abilerim vardı ki ben 10 senemi vermiş biri olarak eğer sadece kızlara hava atmak için bu sporu yapmaya baslıan olursa lütfen hiç baslamasınlar :D

Sayfayı Paylaş