Amerikalı Rekortmen Yüzücü Michael Phelps'in Diyeti

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve doggetman tarafından 15 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Konu off-topic'e kaymakta.
    Bu başlığın temel tartışma noktası Phelps'in yaptığı söylenen beslenmenin ne ölçüde gerçeği yansıttığı ve yorumlanması.

Gen dopingi hakkında araştırma yapıp ayrı bir başlık altında tartışmak daha uygun olur sanırsam.
    Bu araştırmayı yapabilecek olan arkadaşlar varsa açacakları başlığı desteklerim ve ilgili mesajları o başlık altına kaydırırım.
    Çünkü gen dopingi konusu çok ilginç ve geniş bir konu ve forumda da bu üst düzey konu hakkında tartışabilecek bilimsel ve entelektüel birikime sahip arkadaş sayısı olukça fazla gözlemlediğim kadarıyla..

diez bunu beğendi.
  2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    "kök hücre bile yeni yeni keşfedilmeye başlandı." bu söz size ait değilmi. yazdıklarınız bırakın varsayımı tamamiyle gerçek dışı neye dayanarak bunları yazıyorsunuz yada bilmediğim bir bilim dalımıdır. tecrübelerinize saygı duyorum fakat konferansın içerinin ne olduğunu sorabilirmiyim yada konferans sonucu tabi bunun ne olduğunu bu konferansın niteliği acaba nedir kimlerden deneyler için destek beklemekte ve araştırma hastanelerinde yardım beklemekte proje bazında . bi rdeney gözlemi 40 kişinin yapması var buda 50 yıllık süreç te sonuca varılır birde 5000 kişinin yapması var buda 5 yılda sonuca varırıza gider lütfenn

3. chgsk

chgsk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    bonatschinin uyarısından dolayı açılan başlığa eklemeye yaptım, bu başlık içinde empati kurmanızı siz hakkınızla 8 altın madalyayla ülkenize dönseniz ve size dopingli deseler hoşunuza gideceğini sanmam üstelik cevap verme şansınızda yoksa.

amerikayı sevmem ama phelpsi işten gelip akşam husisi tekrarlarını bekleyerek tüm yarışlarını izledim ve adam yarış kazandıktan 5 dakika sonra elemelere çağırıldığını görünce helal olsun dedirtti.

böyle birine dopingli denmesi benim bile ağrıma gitti, üstelik aynı şey 7. yarışındada oldu salise farkla kazandı hemen herkes şikeci hakemler phelpsi tutuyor dedi. komitenin fotofinişi halka açması gibi bir durum yok ama ondan sonra gösterildi parmak ucuyla geçtiğini görünce ikinci olan macar bile özür diledi tepkisinden dolayı. sonra öpüştüler filan.

biz süreyya ayhanı göklere çıkardık ama asıl bizimki dopingli çıktı. büyük bir sporcunun asla doping yapmaması gerekir çünkü dünya kadarda övgü alsan dopingle yakalanırsan yerin dibine girersin. bu riski almak kimse istemez heleki rekortmen bir sporcuysa.

yemek olayına dönecek olursak medyanın abartması olduğunu düşünüyorum!

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  5. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    chgsk, sporun gerçeklerinin farkında olmadığın çok açık.
    phelps den madalya bekleniyor diye, phelps in doping kullanmadığını nasıl iddia edebildin, çok güldüm.
    bu yıl jay den madalya bekleniyor, kesin doping kullanmamıştır, madalya bekleniyor ya bu konuda artık hiç şüphe yok :D

bilim teknik dergisini çocukluğumdan beri babam alır, ben okurum(ama para verip almam : ) ancak hiçbir zaman tıp eğitimi almış birine (atakan olur kendileri) kendi branşında ahkam kesmedim.

phelps in doping kullanmadığına yürekten inandığının farkındayım, spor sektörüne yeni adım attığım dönemlerde ben de ronnie nin doping kullanmadığını, çünkü çok sıkı testlerden geçirdiklerini düşünüyordum. sonra konuya hakimiyetim artınca, neyin ne olduğunu anladım. şu an ünlü atletlerimizin çoğunda doping çıktı ve çoğunun şaşaalı günleri geride kaldı. doping ne yazık ki sporun bir parçası ve bunu kabul etmen, kendi bakış açını düzeltmen adına faydalı olacaktır.unutma ki bu devirde peynir ekmekle olimpiyat rekoru kırılmıyor.

Son düzenleme: 22 Ağustos 2008
  6. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Eski bir yüzücü olarak(aslında hala üniversite takımında yüzüyorum) doping sektörünün denetim sektöründen her zaman için birkaç adım önde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, bundan on yıl sonra Phelps ten bu yıl aldıkları kan örneklerini test ederlerse epeyce yasak madde bulacaklardır ancak şimdiki zamana göre değil o zamana göre elbette, zira denetim mekanizması doping konusunda üreticinin şimdiki durumunu 10 yıl sonra ancak yakalar.

7. rinkokptn

rinkokptn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    kaptan
    Yer:
    istanbul
    bu konu hakkında yüzücü olarak cevap vermeden geçmek istemedim.Michael phelps in 12000 kalorilik diyetine katılıyorum ve kesinlikle doğru olduğu kanaatindeyim. çünkü phelps normal sporcular gibi 8.00-17.00 çalışan biri değildir.sabah 5te kalkıp antrenman yapıyor.kahvaltı ediyor.2 saat ara verip tekrar öğün alıp sprint antrenmanlarına geçiyor.ve 2şer saat arayla antrenman programına uyup en son havuzdan cıkıp 500 mekikle (bacakları ve dolphin hareketi için) bitiriyor.haftada 90km yüzme antrenmanı var.normal sporcular 30-50km yüzerken bu inanılması güç rekorları nasıl kırdığını açıklıyor sanırım.ve http://www.ztunnel.com/index.php/10...4a8ce5671c3f9dbe2e2554c289f85ec4050a75a217169 link tede görüleceği gibi Hisayoshi Sato phelps in vertical kick antrenmanının yanına bile yaklasamıyor ki oda pekinde kurbağalama dünya rekorlarına sahip.12000 kalori 3 öğün de değil sabah 5 ten beri gün içine yayılarak yapılıyor ve zirve döneminde uygulanan diyet.phelps için yüzmede saatte 1000 kalori yakılsa siz hesaplayın antrenman dozajını (sprint antrenmanı için)
    saygılar

gaddarkemal bunu beğendi.
  8. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    BU HABERİ KIM YAZMIŞSA KULLIYEN SALLAMIş bole bı beslenmeyle bu adam anca batar..3 gunde yağ bağlar...

9. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    gen dopingının su an sadece adı bılınıor kullanana kım kımler tarafından tercıh edılıor vs . bılınmıor..yan etkılerı bılınmıor...etkılerı bılınmıyor..kulaktan dolma ınsanlar bıseyler uretıyor...gen dopıngı ınsanın kas kutlesınde ınanılmaz artıs yaptıgı ınsanı bır androite cevırdgı 3-4 kat daha kuwwetlı hale getırdıgı solenıo anca powerlıfter vs..koca adamlar ıcın bunlar phels bolt gıbı atletler ıcın ancak klasık steroidlerden ve cok calısmadan bahsedebılırz...

10. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bende öyle düşünüyordum, yağ bağlama düşüncesi hariç.

Ama kendi beyanında o dönem günde 3 antrenman yaptığını ve 6 saat yüzdüğünü yazmış ki, olayı inandırıcı kılıyor.

11. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    günde 10 saat idmanda yapsa bi sporcu mayonezle kızartmayla beslenmez..bu adam proteın almıo mu? bu adam ılla mayanez mı yemek zorunda makarna vs. gıbı karbonhıdrat kaynakları warken...american cheeting bunlar insanlara sporcuları sıradan gösterip onları daha ıyı pazarlama psikolojısı başka bısey değil....

12. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Verdiğin karşılaştırmalar pek yerinde sayılmaz aslında; haftada 30km yüzen biri olimpiyatlara gitmez, gitse de sprinterdir ve bu yüzden karşılaştırılamaz. Günde 15 km yüzen uzun mesafeciler de var ama düşük tempoda yüzüyorlar.

Sato ya gelince, muhtemelen hayatında vertical kick çalışması yapmamıştır çünkü adam kurbağalama stilinde yüzerken Phelps kelebek ve sırt ağırlıklı yüzüyor.

13. SRTN

SRTN Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    bu adam sadece cok calıskan yetenekli bir yüzücü olsaydı yine madalya kazanabilirdi.ama bu şekilde altınları süpürüyorsa demekki gercekten bir yerlerde diğer yüzücülerle arasında ciddi farklar var. diyeti olabilir , yetenekleri olabilir ya da aşırı çalışması olabilir. bence hepsi ..
    bu adam bütün bir sene havuzdan cıkmayan bütün hayatını yüzmeye adamış bir sporcu. en önemlisi ise kırdığı rekorlar. bu sıradan biri olmadıgını gösterir. bizim alıstıgımız bildiğimiz türden bir diet bekleyemeyiz , ama tabi ki internette dolasan bu diet ve 12000 kalori meselesi de uydurmadan ibaret OLABİLİR.kim bilir belki de gercekten bu 12bin kalori uydurma ve adam günde 13000 kalori aldıgı zamanlar oldu?? bilemeyiz. ama tüm bunları " imkansız ya bu küllüyen uydurmadır " diye kestirip atmak V.Geliştirme ile alakası olmayan bir insanın 10 yıldan fazladır emek veren temiz bir sporcu icin " kesin ilaçlara şişmiştir boyle " diye kestirip atması kadar saçma.

14. ducker

ducker Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    bu adam hiperaktivite hastalığıyla boğuşan birisi zaten.
    küçükken enerjisini yüzerek atmasını sağlayacak bi öneride bulunmuşlar ve bu adm da yapmış.kalbide normal bi insanınkinde 1.5 kat fazla kan üretiyo ki bu da o yemeğe ihtiyaç duymasının sebebi.
    gazetede bir haber vardı olimiyatlar ve sexle alakalı.
    orada yazar abimiz phelps gibi bir ineğin bile sex yapacağından bahsetmişti orada ki olimpiyat köyü=kadınlı erkekli binlerce insan ve bu insanlarında en temel ihtiyaçlarından birisi sex:D
    nese açmayalım orayı:D:D
    inek kavramı yemeyip içmeyip ders çalışanlara söylenir okullarda.
    bu adamda inek:D ama farkı yemek yemesi.adam yeteri kadar uyuyor ve ayakta kaldığı zamanlar yüzüyor.bu başarının bence pek anatomisi yok;) süreklii yüzen birisi illaki o kadar madalya alır.
    hakkının yemeyelim helal olsun ama bolt'u tek geçerim adam sosyal bi tip

15. nnnnn

nnnnn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eski bir yüzücü olarak düşüncem 12000 kalori rakamı abartılıdır. Olimpik yüzücüler 6000 kalori civarına çıkabilir ancak 12000 sıradışı, belkide troit bezlerini aşırı çalışıyordur. Bana enteresan gelen, potasyum u nerden alıyor bu kişi, diyet çoğunlukla karbonhidrat ve şeker. Büyük ihtimalle sallama da olabilir, malum medyada okuduğumuz herşeye inanmamak lazım hatta tersten okumak lazım :) Mesela gerçek bir yüzücü diyeti örneği aşağıda;
    http://www.mealplansite.com/sports-swimmer.aspx

Ayrıca her olimpik sporcunun bir dinlenme programı vardır. Öyle hayatı boyunca kimse günde 4 saat antreman yapamaz yapsada dinlenme programsız başarılı olamaz. Gerçekten öyle ise bu kişi uzaylı falandır. Yani bu gibi şişirme bilgilere itibar etmemek lazımdır... Cyclingtr.com da bu gibi konularla ilgili gerçek bilgiler içeren makaleler var tavsiye ederim...

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tabi ki 12.000 kcal alınması mümkün değil ...zira , 12.000 kcal ı vücut absorbe edilebilseydi bu arkadaş herhalde hergün 1.5 - 2kgs almış olurdu. ( her absorbe edilen harbi 7-8.000 kcal = 1 kgs dir) ..bu adam en fazla antrenmanlarda günde 1.600 -1.700 kcallık bir harcama yapar ...bu da yaklaşık pik seviyedeki bir sporcunun glikojen vb kaynaklarının biraz aşağısına tekabül eder ...antrenman sırasında da izotoniklerle kaynakların hafif desteklenmesi ile kaynakları tam sınırında kullanarak performns geliştirir...

12.000 kcallık yemek yemek mümkün ,belki de çoğu iştahlı insan bunu yapıyordur...neticede yaklaşık 3 kilo ekmeğe i ya da 2 küsur kgs baklavaya ,2 kgs tahin helvasına tekabül eder...ama bunun absorbsiyonu mümkün olmaz...maraton koşanlarda örneğin günde 1 kgs den fazla sadece tahin helvası yerler yaklaşık 5.500 -6.000 kcal (?)

piyasalarda olan en büyük yanlış örneğin sporcunun günde "2.500 kcal "alması gerektiği doğrudur, ancak kalori hesabını 2.500 kcal olarak yapan ve buna göre yemek yiyen insan bunu alamaz, zira absorbsiyonda çeşitli kayıplar mevcuttur...bu nedenle hesaplamalarda "metbolizma hızınızı ,mevsimi "de baz alarak biraz yukarda kalori hesabı yapılmalıdır...örneğin ,kışın 2.500 kcal 'ı almak için ,metabolizması normal olan kişi yiyecek hesabını 2.900- 3.000 kcal üzerinden yapmalıdır...)

bu sporcunun başarısı "doping ve antrenman sırlarında " yatıyordur ,beslenmeden çok !!!...((((

Son düzenleme: 19 Ekim 2011
  17. nnnnn

nnnnn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sayfayı Paylaş