AMERİKA HAKKINDA BİLGİ LAZIM

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Constance tarafından 4 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Arkadaşlar şimdi ben Türkiye dışında bir hayat sürmek istiyorum. Burada güzel sayılır bir işim var maaşım 2.200 TL falan. Ancak işten ziyade ben farklı insanlar farklı ortamlar tanımak istediğimden Amerika'ya gitmek istiyorum ve daha önceden giden arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. Amerika'ya sıfırdan giderek birşeyler yapabilen var mı ? Gerekli araştırmaları yaptığımda ve orada bulunanlarla zaman zaman konuştuğumda herkes kıyaslamanın bile saçmalık olduğunu söylüyor. Bana bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

2. demdemm

demdemm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Elinde geçerli bir meslegin yoksa cokk cokk zorluk cekersin.. nereye gidiceksin? Nerde kalacaksin? Ne kadar paran var? Ing biliyormusun?
    Tamam amerika tr dem cok daha iyi durumda. Ama ucuz degil.. orda arkadaslarin varsa guvenme bence.. paran bitene kadar yaninda dururlar. Bittikten sonra kaybolurlar.. cunku insan artik yaşadığı yere adaptasyon sagliyor ve o kulturu benimsiyorlar ister istemez.. yani kısacası git şansını dene. Ama en az 6 aylik ev kirasi ve şahsi harcamaların için yaninda para bulundur..

3. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Öncelikle bu konudaki düşünceni belirttiğin için teşekkür ederim. Şimdi benim orada arkadaşım falan yok. Oraya giden kaç kişiyle görüştüysem hallerinden memnunlar. Türkiye'ye dönmeyi akıllarından bile geçirmiyorlar. İngilizceyi konuşabiliyorum ama öyle pekte aman aman değil.
    Giidp şansımı denemek istiyorum hem de daha önceki belirttiğim nedenler gibi farklılık olsun istiyorum. Burada ki halim bana göre öyle iç açıcı değil.

4. demdemm

demdemm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Benim vok tanidigim var. Oraya gidipte araba yıkamada çalışan. Yaptiklari ise göre yaşam bicimlerine göre memnuniyet değişiyor.. benim nacizane fikrim.. elinde geçerli bir meslekgon yoksa. En az 15 bin doların yoksa deneme.. pişman olma

5. Tiberius

Tiberius Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    constance hocam sorması ayıp mesleğiniz nedir acaba ?

6. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Memur sayılır
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Nisan 2016 ---
    Hocam şimdi dediğiniz gibi 15 000 $yok elimde ancak benim bir kaç tanıdığım var adamlar 3 000 $ ile gitmiş şimdi Amerika'da evi var arabası var hayatından da gayet memnun :D

7. demdemm

demdemm Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Abim ucak bileti sadece 1500 2000 dolar.. 3000 dolar seni sadece en fazla 1-1.5 ay idare eder. Oraya gidip ne is yapmayı planliyorsun? Ing az biliyorum diyorsun.. çalışma iznin olmadigi sürece sadece karin tokluguna çalışacaksınız.. her günün yakalanma korkusuyla gececek.. benden sana bir tavsiye.. ya üniversite veya dil okulu vasıtasiyla git Veyahutta saglam bir sirket kanali ile green card başvurusu yap. Çekilişte çıkarsa herşeyin tam olarak gidersin ve ozamana kadar para biriktirmis olursun. Milletin evim arabam var demelerinr bakma.. araba sudan ucuz orada. En kötü evin fiyatida 100 bin dolar civarında. Sehirden sehirede degisir bu fiyat.. amerikada yillik gelir en düşük 80.000 dolar.. buyur hesabini kendin yap burdan.. cok insan büyük umutlarla gidiyor kendini oralarda heba ediyor.. bu soylediklerimin hepsi dogrudur.. benim su an amerikada yasama şansım bir var. Ama gittim yasadim geldim. Davulun sesi uzaktan hos gelir.
    Kal sağlıcakla

8. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Hocam ben öyle pat diye gitmeyi aklıma koyupta buraya fikir almaya yazmadım. Tüm herşeyin fiyatını öğreniyorum. Green card ile gideceğim kesinlike.
    Ev kirası 750-1000 $ arası
    Araba 750-1500 $ arası
    Uçak bilet 500-600 $ arası
    Adam ''yes-no'' demeyi bilmeden gittiğini söylüyor ve şimdi gayet güzel bir yaşantısı var yanı görünen o şekilde. Günde 3-4 saat çalışıyor.

9. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    699
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Vize ve çalışma izni alman zor olacak;
    -Tanınır bir diploma sahibi olman lazım, veya bulunduğun alanda iyi bir durumda olman lazım... (orada işsiz kalabilirsin o da var)
    -İngilizce bilmelisin, bahsettiğim ingilizce kitap ingilizcesi değil sokakta konuşulan ingilizce daha farklı, veya profesyonel bir iş yapacaksan o iş dalının konuşması terimleri vs onları öğrenmen lazım.
    -Bir kaç ay boyunca seni idare edecek bir miktar para olması lazım cebinde, yerleşmesi iş bulması vs vs (çok güzel bir vole vurmadığın sürece ev alamazsın büyük ihtimal.)
    -Gideceğin eyaleti iyi öğrenmen lazım kanunlar değişkenlik gösterebiliyor, nüfus önemli mesela san francisco da rahat edersin o bakımdan ama detroit, nevada problemli olabilir.
    -Okul, eğitim veya turistik bahanelerle gitmen daha mantıklı, yoksa konsolosluk donunun kumaşına kadar öğrenmek istiyor...

Amerika kurtlar sofrası hazırlıklı olmalısın. Bol şanslar şimdiden ben de gideceğim gelecekte umarım.

Not: Bu arada abuk subuk bahanelerle daha rahat vize ve çalışma izni alabilirsin, mesela farklı cinsel yönelimler, ülkende senin yaşantını zorlaştıran politik görüşlerin aktiviten olduğunu vs söyleyebilirsin, öyle yapanlar da var.

Constance bunu beğendi.
  10. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    741
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Merhaba,
    Öncelikle şöyle başlamak istiyorum: 2000TL maaş demişsiniz. Bu da, tabiri caizse çalıştığınız yerde kalifiye yada uzun süreli bir elaman olduğunuzu gösterir. Bence çok umutlanmayın. Neden?
    Green Card ile gideceğim demişsiniz. O, o kadar kolay değil :) Green Card kazanmak demek vizeyi almak demek değil; Green Card kazanmak demek, öncelikle ''DS160'' (di-es-van-siksti)mülkatına girme hakkı demek ve her zaman reddedilebilirsiniz, özellikle de Müslüman bir ülkenden olduğunuzdan dolayı. Mülakatta Suriye'ye gitmek istermisin, terorist tanıdıkların var mı yada hiç adam öldürmeyi düşünüyor musun? gibi sorular soracaklar size. Hayır, şaka değil, buna benzer 150'den fazla soru var mülakat kağıdında. Önceden bu işler daha kolaydı ama artık terorist saldırılılarından dolayı yabancılara vize vermek istemiyorlar ve vize/green card almak da eskisi kadar kolay değil. Vize verirken bile artık maksimum(çok iyi bir bahaneniz yoksa) 1 yıl veriyorlar. Vize hakkında soru sormuş olsaydınız daha detaylı bilgi yazabilirdim ama Green Card hakkında çok detaylı bilgiye sahip değilim. Vize almak biraz daha farklı. travel.state.gov (devlet sitesin ait bir bağlantı umarım sorun olmaz adminler) adresinden daha detaylı bilgi öğrenebilirsiniz ve hayır, sizin için oturup araştırmadım :) sadece çalıştığım şirket dolayısı ile biliyorum. Uzun lafın kısası vize almak mesele, aldıktan sonra gerisi gelecektir. Bir ihtimal mülakatı da geçerseniz neler gerektiğini orada size söyleyeceklerdir.

Saygılarımla.

11. zeus66

zeus66 Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    43
    Ucak bileti gidis donus 600 700 usd civarlarinda hocam ne 1500 2000 usd si

12. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    EyvAllah hocam yorumun için dediklerini gayet iyi anladım benim de hemen gitme durumum yok şu an öncelikle burada olan borcumu temizlemem lazım 2-3 yıl sonra eğer hala görüşe sahip olursam zaten bu benim şu an ki durumumun heves veya merak veya eğlence olmadığını anlayacağım
    bu süre içerisinde sürekli ingilizce kelimeler, cümleler, şarkılar ve filmlerle kendimi geliştirmeye çalışıyorum daha fazla mesafe kat edeceğime inanıyorum.

13. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Öncelikle EyvAllah hocam ben 2000 TL maaş alıyorum da o kadar şey değilim 1 yıl oluyor. Green Card çıkana kadar da ayrıca para biriktirmeyi düşünüyorum hayırlısıyla gideceğim. Soruları basit gibi geldi de detayını bilemem.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Nisan 2016 ---
    Öyle hocam arkadaş sanırım çok farklı bir zamanda gitmiş. Tam öğrenmek amacyla biraz önce araştırdım yine aynı sonuç 600 - 700 $ olarak çıkıyor o kadar da çok birşey değil yani bana göre

14. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.401
    Ödül Puanları:
    123
    Oldu ki green card çıktı yanlış hatırlamıyorsam 30 gün içerisinde ABD'e gitmeniz gerekiyor öyle bir süre olayı var. Şuan dil eğitimi için İngiltere'deyim. Tabi ki çalışma ve Amerika ile farklılıklar var fakat benim sana tavsiyem şu olacaktır; istediğin kadar grammer filan çalış senin yapman gereken speaking. Onun içinde gidip Türkiye'de speaking kurslarına yazılabilirsin. Her ders belli bir konu üzerinden konuşuluyor filan. Bu sana daha yararlı olacaktır. Bir diğer nokta ise hiç değilse 6 aylık masraflarını karşılayacak bir birikimle gitmen gerekiyor. Mesleğiniz memur gibi demişsiniz fakat bölümünüzü tam söylememişsiniz. Benim size bir başka tavsiyem ise Türkiye'de özellikle yurt dışı kurum ve vakıflarının geçerliği verdiği sertifika programlarıyla sertifika almanız. bu da size ekstra maliyet ve zaman harcamanıza sebebiyet verecektir. Fakat burası için konuşursak adamların sistemleri bizim ki gibi değil. Misal İngiltere'de eğer seni işe alırlarsa ve eğitim, cv olarak senden daha üsttün durumda olup başvurmuş kişiyi niye reddettiğini adama soruyorlar. Neden o değilde sen gibi.

Eğer İngilizceni belli bir seviyene getirirsen Amerika'da sertifika programlarına katılabilirsin. Ben orada yaşamak istiyorum ne alaka sertifika programı olarak da düşenebilirsin. Şöyle bir avantajı oluyor stajlı sertifika programları var. Hem mesleğin hakkında eğitim alıyorsun hemde seni staj yapabileceğin bir yere yerleştiriyorlar. Bu stajda da sana belli bir maaş ödüyorlar. Yani bedavaya staj yapmıyorsun. Eğer kendini sevdirirsen ve kanıtlarsan da staj yaptığın şirketlerde kalabilirsin. Bu yolla gidip yerleşen arkadaşlarım mevcut.

15. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Teşekkür ederim yorum için. Zaten bilindiği üzere Green Card'ın hemen çıkma gibi bir olasılığı var ancak düşük, ben 2-3 yıl sonra gitmeyi planlıyorum o zaman kadar elimde bir miktar para olur. Sonrasında da işte card çıkana kadar da ne kadar biriktirebilirsem ona göre birşeyler ayarlayacağım. Ayrıca dil kurslarına da kesinlikle gitmeyi düşünüyorum. Şu an öyle günlük konuşmayı az çok becerebilirim de daha iyi olmak için kursa gideceğim. Ben eğitim veya Travel gezisi olarak değil de normal bir şekilde gidip kalıcı olarak kalmayı düşünüyorum.

16. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Yardımcı olabilecek başka arkadaşlar var mı ?

Sayfayı Paylaş