Albert Einstein'ın Profesöre Verdiği Ders

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve 5.Boyut tarafından 20 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. 5.Boyut

5.Boyut Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    13

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Şu tarz başlıklara hiç bulaşasım gelmiyor ama 1 kilometreden "ben uydurmayım" diye bağıran hikayeleri de boş bırakmayalım. Sonuçta 14-15 yaşında gençler siteye giriyor, böyle diyalogların gerçekten gerçekleştiği sonucuna varmasınlar.

Albert Einstein dünyanın en zeki insanlardan bir tanesi olduğu için sık sık inançlara veya dünya görüşlerine dayanak oluşturması için düşünceleri çarpıtılan bir adamdır. Eskiden dindar hristiyanlar bunu çok kullanırdı ancak son dönemlerde hayal kırıklığına uğradılar çünkü Einstein'ın kendilerinden çok uzak birisi olduğu epey açık olarak ortaya çıktı. 2008'de Einstein'ın ölmeden önce kitabını okuduğu bir filozofa yazdığı mektup ortaya çıktı ve satışa sunuldu. Kaba bir çeviriyle şöyle diyor: "Tanrı kelimesi benim için insan zayıflığının ifadesinden öte bir anlam taşımıyor. İncil saygıdeğer buna rağmen ilkel ve çocukça efsaneler koleksiyonundan ibaret." Kendisi panteist ve agnostik görüşler arasında gidip gelmiş gibi gözüküyor.

Bu videodaki diyalogun hiç gerçekleşmediğini birazcık konuya ilgi duyan herkes anlayabilir. Böyle karikatürize karakterler uzun yıllar hristiyanlar tarafından propaganda metinleri için yaratılıp hayali karakterlere alt ettirildiler. Birilerine de sadece çıkıp "işte o öğrencinin adı Albert Einstein'dı" demek kaldı. Yalandan kim ölmüş...Klasik, "sende akıl yok ki demek göremiyorsun" veya "kendi beynini göremediğine göre sende beyin yok" hikayelerinin bir versiyonu. Soğuk savaş yıllarında Sovyetler Birliği versiyonları çok üretildi, sanırım yalan olduğu o kadar da ortaya çıkmasın diye Einstein o versiyonlarda kullanılmadı. Hocayı tokatlayan asker, yere dökülmeyen pudralı versiyonları vardır. Şuradan hikayenin farklı versiyonları okunabilir: http://www.snopes.com/religion/einstein.asp

Ateist profesör miti: http://rationalwiki.org/wiki/Atheist_professor_myth
    Aynı hikayenin profesörün hristiyan öğrenciyi yendiği versiyonu: https://groups.google.com/forum/#!msg/hk.talk.feelings/OiiAQAOiELA/HcaDdsBdPQgJ

Albert Einstein, Stephan Hawking gibi insanları referans göstermenin de zayıflık göstergesi olduğunu düşünüyorum. Dünyada her görüşten ve inançtan insanın referans gösterebilecekleri dahiler vardır. Zaten şu ana kadar zamanın süzgecini aşarak gelebilmiş bütün düşünceler bir şekilde kendi içinde mantıklı olabildiği için gelmiştir ve hepsinin sağlam argümanları vardır. Bu argümanları kullanmak ve geliştirmek zeki birilerini referans vermekten daha etkileyicidir. Albert Einstein en iyi ihtimalle panteist bir tanrı inancına sahipti, daha büyük ihtimalle agnostikti, Stephan Hawking ise ateisttir. Bu insanları inançlı gibi göstermenin kimseye bir faydası yok.

Rambo16, Ysf_Dnc, mericboss99 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  3. depper

depper Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Stephan hawking spn yazdığı tezinde . Tanrı için "olabilir" diyor. Belirtmek istedim.

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hangi tezi bilmiyorum ama Hawking hakkında da Einstein benzeri çarpıtmalar yapılıyor. Tartışma başka yöne kaymasın diye sadece şu linki atayım, kendi ağzından (daha doğrusu bilgisayarından) Hawking yakın zamanda ateist olduğunu kesin bir dille açıkladı: http://www.huffingtonpost.com/2014/09/25/stephen-hawking-atheist_n_5882860.html Alıntı: "What I meant by 'we would know the mind of God' is we would know everything that God would know if there was a God, but there isn't. I'm an atheist."

egemennn bunu beğendi.
  5. 5.Boyut

5.Boyut Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    13
    Bu mesaja çok güzel bi cevap verirdim ama forumda "Allah Kitap" demek yasaktır. Sonra misyoner muamelesi görüyoruz. Sen istediğin şeye inanmakta özgürsün. Fakat yazdığın şu kısa mesaj bile çok çok amatörce bi mantık içinde olduğunu belli ediyor.

6. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Einstain deisttir bir yaraticinin varlığına inanir ama dinlerin insan uydurmasi olduğunu düşünür hele ki forumumuzun bu tarz konularla uzaktan yakindan alakasi yokken saçma paylasimlar yapmayın

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ne amatör mantığı? Stephen Hawking ateist olduğunu söylemiş, ben de alıntıladım. Herhangi bir mantık yürütmedim ki? İlk mesajı alıntılayacakken yanlışlıkla ikinci mesajımı mı alıntıladın?

8. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Bu yazılanlar da "amatörce mantık" ise -ki amatör mantığın ne olduğuna dair en ufak bir fikrim yok- pilot kalemle ateizmi çürüten mantık sizce nasıl bir mantık çok merak ediyorum..

Ayrıca merak ediyorum neden bu şekilde profil oluşturup, bu tarz başlıklarda propaganda yapıyorsunuz?

Gidin youtube da kanal açın orada istediğiniz videoları servis edin, sözlüklerde yazar olun ya da dini-siyasi platformlarda özgürce tartışın. Neden BFTR ?

Hepsini geçtim konunun içeriğine dönecek olursak tartışmalarda herhangi bir "yetkili kişiyi" referans göstererek tartışmak mantık hatasıdır. Argumentum ad verecundiam\yetkili kişiye yada otoriteye başvuru
    Ki zaten diğer türlü olacak olsaydı bizim hiçbir tartışmaya girmemize gerek kalmazdı en popüler bilim adamının görüşlerini içselleştirir ve onları doğru kabul ederdik.

doxux ve Balboa7 bunu beğendi.
  9. 5.Boyut

5.Boyut Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    13

Güzel fikirmiş. Bi ara denerim.

Sayfayı Paylaş