Akvaryumu olanlar...:)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve TosSsi tarafından 12 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

evet diez bahsettiğin balığı bende beslemiştim o zamanlar japon balığı ve teleskop besliyordum balıkçım bu köpek balıklarından al dedi. aldım ve cama vurunca deli gibi sağa sola mermi gibi gidiyorlar. cama çarpıyorla ölü gibi yatıyorla öldü diyorsun almaya kalkıyorsun birden zıplıyorlar. korku filimi gibi yaratıklar ve çok dengesiz hareket ediyorlar nos kullanıyorlar ama arabayı yolda tutamıyorlar :)

2. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Japonlar çabuk büyüyen balıklar olduğundan lepistes türü canlı doğuranlarla beslenmesi uygun değil aslında. Ama izleme açısından çok zevkli olduğu doğru. Diez hocam bahsettiğin balık pengasus sanırım. Bu balıklar genel olarak geniş alanları sevdiklerinden ve çok ürkek olduklarından zıplamaya meğillidirler. O yüzden özel olarak pengasuslar için tasarlanmış ortalama 750 lt ile 2 ton arasındaki tanklarda beslenirler. Çok çabuk büyüdüklerinden bu alan onlara ancak yeter :)
    Evimdeki 85 lt akvaryumda lepistes besliyorum. lepisteslerin en güzel ve en kötü yanı aynı. Çok çabuk yavru veriyorlar:D
    Bir dişi tek dölleme ile ortalama 6-8 defa doğum yapıyor. Buda 1 sene içinde nüfus patlamasına neden oluyor

FleXoR bunu beğendi.
  3. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    anam bendede var akvaryum 50 cm lik bişey içinde 7 tane ciklet ve bir tane papağan besliyodum sonra öldüler
    akvaryumu aldığımda annem çığırından çıktı 4. kattan aşağı atıcaktı sonra yavaş yavaş akvaryumun kokusu hissedilmeye başlandı ve annem akvaryumu evin en ıssız en pis köşesine koydu sonra akvaryumun içinde yosunlar falan oluştu balıklar 5-6 ay sonra öldü :Dkuşumda böyle ölmüştü annem evin en uzak köşesine koyunca ve ev sobalı olunca donarak ölmüştü
    ama hala hayvan besleme merakım var fanus aldım bi tane onda capon besliyom şimdi
    ayrıca moli nası bi balık yaw adı geçmiş forumda

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    moli ,ay moli diye de geçer..simsiyahtır ve lepistesten biraz büyüktür..bolca yavrular..üretmesi kolay balıklardan..

en çok istediğim şey japonlardan yavru almaktı ama daha dişisi ile erkeğini balıkçı bile ayırt edemiyordu..baya zor bildiğim kadarı ile japonlardan yavru almak..

lepistesleri de severdim..özellikle erkeklerin kuyrukları harika desenlerde olur..birkeresinde leopar desenli kuyruğu olan bir lepistesim vardı..

tekrar akvaryum merakını başlatacaksınız bende :)

FleXoR ve manhood bunu beğendi.
  5. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Diez bu japonlardan bende yavru almadım hiç yumutlayan tür en sevdiğim türü altınbaş çok canayakın ve sevimliler hemde tombullar..
    Bir ara ciklet türleri beslemelesin çünkü canlıdoğuranlar yani lepistes moli falan bendede var gerçi bunları izlerken hep sabit yani birşeyle uğraşmıyorlar ama cikletler sanki insan gibi kum kazıyorlar dişi için kavga ediyorlar seni tanıyorlar falan..güzel hobi herkese tavsiye ederim..

6. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    benim babamın bi arkadaşının japon balığı yumurtlamış ama o yumurtaları pislik zannedip lavaboya dökmüş suyu değiştirmiş çok zor çiftleşiyolar benim arkadaşınkileri çiftleşirken gördüm böle geçerken birbirlerine sürtünüyolar yumurtaları da camlara falan yapışıyo yumurtlayınca yavruları diğer balık yavruları gibi işte yani merak ediyosanız

7. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Japonlar büyük akvaryumda çiftleşip yumurta dökerler. Ortalama bir japonun 18-25 cm büyüdüğünü düşünürsek çiftleşmek istedikleri alanı siz hesap edin =) Birde erkek japonun anüs bölgesinde iki yüzgeci vardı yanılmıyorsam. Dİşide bu yüzgeçler yok.

Molinin çok çeşitli varyasyonları var. Ay moli, siyah moli, cüce molly vs. Canlı doğuran türünün tek yosun sever balığı olarak bilinirler ve suyun üst tarafında yüzmeye bayılırlar. Genel olarak grup halinde oynayn bir havada olup canlı doğuranların en hassas türleri arasındadırlar. Fazla akıntıyı sevmediklerinden ve yüzme alanlarının fazla olması gelişimleri açısından iyi olduğundan min. 40 lt de beslenilmesi önerilen balıklardır. Her doğumda 10 ile 25 arası yavru verebilirler

8. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    fanusta beslenir mi :D

9. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Beslenmesine beslenir ama fanus oval bir yapıda olduğundan hem balığın gözlerini bozucak hemde onu strese sokucaktır. Stres =ölüm denilebilir bu durumda. Benim kanaatimce fanusta sadece çiçek beslenir balık değil....

manhood bunu beğendi.
  10. TosSsi

TosSsi Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ç.kale
    yavruları koruma bırak açık alana yesinler bak nüfus kalıyormu ortada :D

11. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    ewet ya fanusta balık beslenmez ama mecburum artık japonlarla idare etcez

12. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Kişinin zevkine ve tercihlerine hatta imkanlarına göre değişir. Ama şuda var. Ortalama 20 lt bi akvaryum akvaryumcularda 30-40 tl. Bi fanus fiyatı 15-20 tl. Yani 5-10 tl için bu balıkları fanusa hapsetmek iyi değil. Ayrıca kışın bunun ısıtıcısı, filtresi var. Onlarında havaya temizliğe ve belli bir su ısısına ihtiyaçları olduğunu unutmayalım.
    Şöyle söyleyebilirim ki ben 10 tl ye iki akvaryum silikonu alıp camcıya verdim ve camcıyada 50 tl verip 85 lt bi tank yaptırdım. Elinde seçenek çokken biraz fazla sabredip o balıkları o fanustan kurtar bence =)

Valla ben bitkilendiriyorum akvaryumu. Sağlıklı ve güçlü olanlar kurtarıyorlar paçayı. Zaten büyütp akvaryumcu ile pazarlığımı yapıyorum. Yem parası yerine ona peçeli kuyruk yerli üretim lepistes veriyorum =)

Son düzenleme: 17 Kasım 2009
  13. TosSsi

TosSsi Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ç.kale
    benimkindede var bitkiler hatta lepistesler içi rafya yaptım yavrular içine girip büyüyor :D

14. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    bende 5 ay öncesine kadar 350 ltrelik bi akvaryum vardi..her baligi sirayla besledim.sonra ufak baliklar ölünce artik onlardan almadim beni kesmediler..gittim balikciya 4 tane pirana aldim..3-4 ay besledim..sonra bir ara yem vermeyi unuttum :) baktim iclerinden güclü olan 3 balik en gücsüz olani yediler paramparca ettiler.akvaryumun ici kan oldu bayagida su kirlenmisti zaten,,daha hic yem vermedim.sonra diger 2 balik ötekini yediler kaldi 2 balik.sonra güclü olan digerini yedi...en sonunda da tek kalan suyun kirinden öldü

15. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    ya nasıl ikna etcem annemi akvaryum için kokuyo çok diyo

16. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Annen doğru birşey yapmıyor kerem bu tarz hobilerin seni kötü alışkanlıklardan uzak tutacağını hayvan sevgini arttıracağını daha iyi bir ruh durumuna getireceğini anlat ona senin bu vasıfları kazanmak için annende kokudan feragat etsin artık kokudan rahatsız olmakmı sorun oğlunun mutluluğu mu? Bu yazzımı okut annene Bende kaçtane akvaryum var koku falan olduğu yok balıkçılarla karıştırmış olabilir en temiz ve bakımı kolay hayvan balık zaten inşallah bu keyfi yaşarsın kerem ama gerçekten yürekten bakmak istiyorsan yoksa balıklar süs eşyası değildir..Sanırım çok gençsin kişiliğinin oturacağı yaşlarda bu tarz şeylerden mahrum bırakılmak kişiyi evden bile soğutur çok fazla annenin baskı yaptığı çocuk ileride pasif olur..Eviniz dardır yer yoktur o zaman izin vermemesi doğru olabilir ancak koku pek uygun olmamış...

manhood bunu beğendi.
  17. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    okan

Sivaslı keşke müdahale etseydin yazık olmuş..Eskiden sivas kangalım vardı valla pitbull falan başedemez nede olsa türk köpeği:)

18. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    valla anneme senin yazdıların gibi binlercesini okuttum yine fayda etmedi bi türlü şeyden şikayet ediyo istemiyo eve dumbell alcağım zamanda aynısını yaptı hiç istemedi ama ben aldım bi kaç gün fena kavgalar oldu ama geçti bilgisayar alcağımızda da annem istememişti güç bela aldık bisiklet alcağım zaman da çok sinirlenmişti :D ama kapıya dayadım biraz kızdı gürledi bi kaç gün ama geçti akvaryum içinde aynısını düşünüyom :D ama artık yemez kum torbası istedim izin vermedi :D ama babamla anlaştım babam diktirmiş getirdi çok kızdı annem taktırmadı hala kenarda duruyo gelişmemi engelliyosun diyom ama nafile

19. gfb_zorba

gfb_zorba Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Danışmanlık
    Yer:
    ÇoRLu
    Sana tavsiyem babanla anlaşıp ufakda olsa bi akvaryumla eve gel. İçinede hareketli olmaları açısından neon yada kılıçkuyruk koy. Ondan sonra annenin karşsına geçip izlemesine bak. Haftalık %20 su değişimi yapıp, akvaryuma fazla yem atmazsan eğer koku kesinlikle olmaz. Anneni bu konuda ikna edemiyorsan bir gün beraber dışarı çıkın ve bi akvaryumcuya girin. Adam elindeki malzemeyi satmak için anneni ikna edecektir. Ama sende balıklarını yukarıdaki arkadaş gibi birbirine yem etme....

20. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    benimde tam planım bu yarsını yaptım bir akvaryumcuya gidip orda gösterdim biraz ikna oldu alcam inşallah eve bi akvaryum :D

Sayfayı Paylaş