Aklıma takılan sorular

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve badboy9119 tarafından 13 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle optimum whey kullanıyodum. Kışın pek kilo alamadığım için hacimlenemedim. Yazın da malum sıcaklardan bilmemne kilo almak imkansızlaşıyor. Definasyon dönemi diye de geçiyor yazın. Fakat benim aklıma takılan bir kaç soru var

1- Kreatin (gaspari) alıp whey protein kullansam kas gelişimi sağlar mıyım? Veya whey + amino asit kullansam (gaspari)

2- Gainer almama gerek var mı ? Oldu da alırsam yazın kilo alabilir miyim? Ekstra amino veya kreatin kullanmam gerekir mi?

2. Antony

Antony Üye

Beğenileri:
    556
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ordan-Burdan
    Kendin söylemişsin sıcaklardan yemek yiyemiyorum diye..
    Eger beslenmenı düzeltemezsen ne kullanırsan kullan amacına ulasamazsın..

3. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    741
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    1. whey+kreatin, whey+aa dan daha etkili olacaktir
    2. kilo almaniza yardim eder.

4. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0

Yemek yesem bile kiloya dönüşmüyor. Mesela orta boy pizza yiyip ertesi gün tartıldığımda aynı kiloda çıkabiliyorum :)

whey+kreatin kullanayım pekala. Gasparinin kreatini hakkında pek bişey duyamadım tavsiye ettiğiniz kreatin var mı?

Ayrıyetten arkadaşlar gelişimimden memnun olmadığım için hacimlenip gelişimi üst düzeyde tutmak istiyorum. Yazın hacim yapılır mı? Weight gainer kullanmalı mıyım ekstra?
    Önerilerinizi bekliyorum..

5. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    741
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Marka onemli degil %100 saf olsun yeter.

whey+kreatin tek basina yeterli olmayacaktir. Yukarida gozumden kacmis, arkadasin dedigi gibi beslen me de cok onemi ;)

6. pycantric

pycantric Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    ISTANBUL
    Arkadaslarin dedigi gibi beslenme onemli. Tek basina supplement bir anlam ifade etmez. Oncelikle gunluk enerji ihtiyacinizi birbaska degisle BMR(basal metabolic rate) belirleyip, bunun uzerine antrenmanda harcadiginiz enerjiyi eklemeniz lasim. Eger kilo almak istiyorsaniz bununda uzerine cikmalisiniz. Kisacasi harcadiginiz enerjiden fazlasini almalisinizki kilo artisi olsun.
    Tabiki de duzenli beslenme onemli. Eger yuksek glisemik indeksi, asiri yagli (ornegin pizza, pasta, cips gibi ivir zivir yiyecekler) besinlerle beslenirseniz bir sure sonra kilodaki artis yag olarak gozlenecektir. Bunada dikkat edilmeli.

Acikcasi whey proteinin en buyuk avantaji kritik zamanlarda gerekli besini(protein) size hizlica sagliyabiliyor olmasi. Ornegin sabah kalkar kalkmaz, antrenman sonrasi donemde kaslariniz besine ihtiyac duyarken bunu en hizli sekilde temin etmeniz lasim. Amino asitler bu konuda suphesizki en etkili yok. Eger maddi durum musaitse atrenman sonrasi EAA+BCAA+glutamin+creatin ve yaninda dekstroz+maltodekstrin veya yuksek gi li(yagsiz ve lifsiz) bir carb. en ideali. Tabi genellikle kaliteli whey proteinlerde glutamin ve bcaa yonunden zengin oluyor ve ilk saydigim a gore daha ucuza geliyor. Tek sikinti sindiriminin gerekmesi( protein amino asitlere yikilacak) dolayisiyla bu sureci biraz uzatiyor.

Acikcasi en temeli beslenmeyi duzene sokmak. Gunluk makrobesinleri yeterli olarak aldiginizda zaten baslangic duzeyinde cok fazla supplement kullanimi gibi bir derdiniz olmasi gerekmiyor.

Kilo aldiricilar temel olarak karbonhidrat ve gorece az proteinden olusuyor. Icerik marka marka degisiklik gostermekte. Kimisi neredeyse tamamen yuksek GI li sekerden olusurken, kimisi daha dengeli, kimisi ise orta GI a sahip kompleks carb. kullaniyor. Yani eger yemek yemek cok zor geliyorsa kullanilabilinir fakat acikcasi cok pahali bir kaynak.

Big_Hammer ve Predatel bunu beğendi.
  7. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Malesef Whey proteinlerin büyük çoğunluğu glutamine içermemektedir. Çok az markanın ürününde glutamine bulunuyor. Bu glutamine içerir ibresi bulanan bir çok üründe ise eser miktarda glutamine içeriyor.

http://www.bodyforumtr.com/vbforum/protein-tozlar-ve-glutamine-oyunu-t47134.html

Big_Hammer, Predatel ve pycantric bunu beğendi.
  8. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0

Whey protein olarak optimum kullanıyorum. Yalnız Sadece idman öncesi ve idman sonraları kullanıyorum. Sabah kalktığımda içemiyorum.

Vucudumuzun en ihtiyaç duyduğu anda whey protein kullanmak istemezsek (sabah veya antreman sonrası gibi) tercihimiz ne olmalı? supplement sormuyorum. Üzüm suyu mu olmalı? Veya yumurta beyazı ? Yada vs..

Birde asıl merak ettiğim şey var.

Gainer kullanıp düzenli beslenerek normalde alcağı kilodan daha fazlasını alabiliyorlar o yüzden tercih etmeyi düşünüyordum. Neyse düzenli beslenmeyle önüne geçilir sanırım.
    Sormak istediğim, 177 boy 67 kg yim. Başladığımda da böyleydim değişen hiç birşey olmadı. kg konusunda. Yazın (sınav derdi olmadıgından) 3 ay boyunca düzenli beslenip hacim yapabilir miyim?
    Sanırım yazın hacim artışı sağlamak için whey + kreatin kullanılıyor yanılıyor muyum? Veya amino + whey kombine mi etmeliyim?

Son düzenleme: 13 Haziran 2012
  9. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımcı olucak var mı? Ayrıyetten kreatin vucutta su tutuyor deniyor ya yazın bir zararı olur mu?

10. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle optimum whey kullanıyorum. İçerisinde 5.5 gr BCAA + 4 gr glutamin var. Ayrıca optimum bittiğinde muscletech nitrotech (4 lbs) kullanmayı düşünüyorum

Şimdi ben amino asit kullanmak istiyorum yorulmaların önüne geçmek ve enerji artışı sağlamak için.

Gaspari aminonax almayı düşünüyordum bir çok amino asitle ilgili yorum okudum fakat kararsız kaldım tavsiye edermisiniz? Veyahut başka ne önerirsiniz? (weider demeyin biraz bütçeyi zorluyor)

Şimdi bcaa kas toparlanması vs sağlıyor bcaa tablet almam saçma değil mi? Protein tozumda 5.5 gr BCAA var zaten. Ayrıca bcaa kullanırsam olurda toplam kaç gr kullanılmalı?

Kreatin kullanmayı düşünüyorum yazı atlattıktan sonra(malum izmir çok sıcak ve nemli aşırı terleme yapıyor vucut kreatinle birlikte su içsem de yan etki görmek istemiyorum) herneyse weider purecreatin almayı düşünüyorum

Fakat kullanım talimatı hep orta seviye ve şampiyonlar için. 80 kg altındayım nasıl kullancağımı vs bilmiyorum. Yükleme olaylarını da anlamadım.
    Weiderin ürün kullanım talimatlarını harbiden anlamıyorum. Kullananlar tavsiye ederimisinz? Veya önerebilceğiniz başka birşey mi var?

---------- Post added at 20:03 ---------- Previous post was at 18:24 ----------

Edit: arigine vs enerji artışı sağlıyor sanırım örn: muscletech amino fx (performans arttırıcı ve amino) kreatin yeterli gelmez mi? amino olarak bcaa ve glutamin mi önemli ?

11. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    741
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Yukleme yapmaniza gerek yok.

Ama bilginiz olsun diye kabaca anlatayim. Yukleme min(tavsiye edilen) 4,max 8 hafta yapilir.

Mesela 4 hafta yapilacaksa ilk hafta yukleme haftasidir. 1.haftada kg*300mg kadar kreatin alinir. (Bi kered degil tabi gun icerisinde). geri kalan 3 hafta dengeleme haftasidir. Bu son 3 haftada da kg*100mg kadar alinir

12. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    weider pure creatin
    Orta seviyeli vücut geliştiriciler - tüm antrenman günlerinde sadece 1 kullanım zamanı sözkonusudur; antrenmandan 1 saat önce olmak üzere,
    < 80 kg: ilk hafta 1 porsiyon sonraki 5 hafta yarım porsiyon,
    > 80 kg: ilk hafta 2 porsiyon sonraki 5 hafta yarım porsiyon,
    > 100 kg: ilk hafta 3 porsiyon sonraki 5 hafta yarım porsiyon, içiniz.

diyor. Ben 80 kg altındayım. 67 kg yim.

İlk başta bahsettiği 80 kg altı herhalde aynı yazmışlar ama. Bir porsiyon dediği 1 çay kaşığı değil mi?

Sayfayı Paylaş