Ailemin küçük düşünmesi !!!

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve trkçrl tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Ailenin sana tepki vermesinin sebebi belkide şudur. Yaşını bilmiyorum ama, belkide ailen şimdi "oğlum büyüynce ne olucan?" deyince sen oturup bilgisayar mühendisi olucam sonra şirket aççam milyonlar kazanıcam dersen sana bıyık altından gülerler ve senin gençliğine cahilliğine vererek sana meslek önerisinde bulun.. Ayrıca şunuda düşün, sen hiç bi program yazdın mı? Veya bi site'yi deface'ledin mi? Sana kendimden bahsedeyim ben hep Hacker olmak istiyordum :) Sonra bi dedim gireyim şu işe, sabah akşam kitaplar okuyup araştırıp internet sayfalarında gezdim herşeyi yaptım yaklaşık tam 4-5 ay boyunca hayatım böyle geçmişti.. Daha sonra ne mi oldu? Bu işlerin kolay olmadığını öğrendim, siteleri deface'liyordum kendime Defacer derdim, yani defacer hacker kendi programını yazıp pc lere sızar Defacer ise başkasının yaptığı programla siteleri hackler (yani deface'ler).. Sonra kendime visualbasic dilinden bi program yaptım baktım ki bu işler zor, bıraktım çünkü çok derin bir konu.. Yani önce bi kendin yaşa bak kendine neler yapabiliyorsun? Bilgi seviyen nedir? Bi program yazmayı dene, hangi programlama dillerini biliyorsun? (C#,C++,VB.NET vs.) yani diyelim Garson olmak istiyorsan bi restorant'a gidip 1 gün boyunca oturup Garson ne yapıyor nereye gidiyor hangi işle sorumlu hangi konuda zorlanıyor diye görüp yaşayıp kendini tartıp ben bu işi yapabilirim yada yapamam gibi kendini sınaman kendini görmen lazım benden bu kadar..

2. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Arkadaş haklı. Ben lise 1 de derslere girmedim, sırf C++ ve Java ögrendim, hatta TÜBİTAK olsun, uluslararası yarışmalar olsun 4-5 tane proje gönderdim. Sonra baktım bu işler gerçekten derin, lise 1 de de hiç derslere girmedigimden TM ye geçtim. Düşün uluslarası yarışmalara proje gönder, derece yap sonra TM ye geç. Yani eger bilgisayar mühendisligi istiyorsan çok çok çalışman lazım :)

3. mkaya

mkaya Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    trkçrl, bil. müh gerçekten çılgın olanların bölümü bana göre 300 500 satır kodda ufak bi hata kodu aramak, verilen işe uygun en iyi algoritmayı hazırlamak geceleri uykusuz kalma. Tabi bu işe kendini verip çalışırsan olmucak şey değil, ben lise 2 de temel programlama gördüm lise3de html-java-jquery(prog. dilleri) gördüm lise4de para kazanmaya başladım ufak çaplı siteler yapıp ve sonra işin derinliklerine girdikçe soğudum bu işten çünkü gerçekten zor geldi bana her insan yapcak diye bişey yok. lise2den lise4un başına kadar bil. müh olmayı düşünen ben artık farklı alanları düşünüyorum
    Sana önerim iyi tart ne istediğini kararın kesinse çok çalışmaya hazır ol.

4. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Büyük hedeflerin olabilir, bu absürd bir şey değil ama ailen bile olsa gidip dersen ki ben bir gün milyonlar kazanacağım şöyle büyük şirketlerim olacak diye; gülerler. Genelde " Ya bu çocuk bizimle aynı evde kalıyor, aynı yemeği yiyor en fazla bir okula bir de dersaneye gidiyor, nasıl yapacakk ki bunları, hayal aleminde ya bu çocuk" diye düşünürler. Hedeflerinden konu ile ilgisiz insanlara bahsetme, senin hedeflerine ulaşmış veya o konuda bilgisi olan insanlara bahset, onları örnek al , onlardan tavsiye al, onların hayatlarını araştır ancak bu şekilde doğru girişimlerde bulunabilirsin.

5. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    @torifonta yazdıkların bi yere kadar doğruda, asıl sen hedefini bu işle ilgilenenlere söylersen dahada gülerler..Çünkü onlar tam anlamıyla profesyonelleşmiştir. Şimdi diyelim, çocuğun biri ailesinin karşısına geçip "anne/baba ben vücut geliştirmeci olup para kazancam" derse 20-30 cm lik kollarıyla, ailesi ona güler elbette. Şimdi sen diyorsun ki hayallerinden o iş ile ilgili olanlardan bahset, bu çocuğun bi Mr.Olympia'ya bunu söylediğini düşün, şimdi o mr.olympia olmuş adammı daha çok güler,hayal içerisinde bu çocuk der, yoksa ailesi mi..? Bir hedefin varsa o işi yaşamalısın, bi girişmelisin, ne var ne yok kendini tartmalısın..

6. fitt

fitt Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Sporcu
    Yer:
    Ankara
    Aynen öyle kardeşim, ben Spor Yöneticiliği istiyordum, işte sınav oldu bitti ailemin zoru ile Yazılım Mühendisliği yazdım tuttu, oraya gidiyorum hatta bu gece otobüsüm var. Fakat benim hayalim Spor yöneticliği antranör olmak. Bu sporu zaten çok seviyorum ve ilerle taşımayı istiyorum kendim için. Seneye tekrar sınava girip istediğim bölüme gideceğim, olur mu olur belki tutarsa ordan fitness modellik filan. Ailen her zaman kendi bildiklerinin doğru olduğunu düşünür çünkü seni düşünüyo bir yerde.

Hayallerinin peşinden git.

7. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Her işin kademeleri vardır, ilk basamağı çıkmadan zirveden bahsetmek saçma olur tabi ki. 10 yıl sonrasına ait bir hedefin varsa şöyle düşünmelisin " Ben bugün ne yapmalıyım ki beni seçtiğim amaca götürsün". Kim olursa olsun birinin seninle herhangi bir konuda alay etmesi hiçbir şeyi değiştirmez, eğer sen bir işi yapmaya kararlı isen o konuda uzman olan kişilerden faydalanmak zorundasın, onlar ilk başta seninle alay etseler bile kararlı bir insanın vazgeçmeyeceğini kendilerinden bilirler zaten.

8. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Yani elbet işin kademeleri vardır yapılan işin belli başlı sırları vardır bu sırlara vakıf olmanında zamanı gelicektir eğer nasibi varsa kişinin.. Sonuçta yani dua'lar 2 şekildedir biri fiili dua biri eyleme geçilen dua yani sen sürekli yatmadan önce Allah'ım verbi güzel vücut Allah'ım verbi güzel vücut diye habire yatmadan önce dua edersin, tamam bunu istersin bu fiili duadır. Peki ya ne yaptın? Neler yapmak istiyorsun neler yapabilirsin? Hiç başladınmı yani işi eyleme dönüştürmektir bu birazda kul'un belli bi girişimde bulunması gerek..

9. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Aynen öyle önce çalışıp sonra dua etmek lazım, kısa vadede imkansız gibi görünen bir şey uzun vadede mümkün hale gelebilir, tutarlı ve sürekli eylemler tutarlı sonuçlar getirir.

SoldiersOfGod bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş