Ahmet Enünlü

Konusu 'Yerli Müsabakalar ve Sporcular' forumundadır ve MK #7 tarafından 6 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bencede türkiyenin bir numarası ahmet enünlü. o zamanda o zamanki imkanlarla uluslar arası başarılar elde edebilmek her babayiğidin harcı değil gerçekten. çok güzel bir fiziği var.

acaba son zamanlarını gösterir bir fotosu falan yok mudur. bizdeki sporcular ortadan kaybolup gidiyorlar. oysaki tecrüble ve bilgilerini yani nesillerle paylaşsalar eminim daha da unutulmaz olurlar.

bu çok da zor değil. mesela bu forum ortamlarına katılıp bilgilerini paylaşsalar. fena mı olur. hadi eskiden bu tip imkanlar yoktu. dergi çıkar falan hepsi masraf ne getirir o da belli değil. ama artık teknolojik imkanlar sınırsız. isteğen heryere ulaşabiliyor. belli zamanlarda girip en azından belli konularda yazabilirler......en azından ben öyle yapardım.

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Ahmet Enünlü'nün son halinin çok çok iyi olduğunu Blitz ve Saydam kendi gözleriyle görmüş Hernan.
    Kolları ve bacakları 60 yaşında birisi için akıl almaz diyorlar, ki Blitz kol yönünden çok iyidir, onu o derece etkilediğine göre eminim 25 yaşında delikanlı fiziği var demek kendisinde.
    Yüzü ise, enteresan bir şekilde tam olarak yaşını gösteriyormuş, yani vücutla yüz arasında 30-35 yaş varmış :D
    Bilgi paylaşımı konusunda çok haklısın, sonunda ben gidip uzun bir röportaj yapacağım kendisiyle.
    Tüm kariyerini biliyorum, o yüzden bana bir saat ayırsa bile onu çok güzel konuşturabilirim 8)

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    merakla bekliyoruz bu röportajı karasan tüm bftr üyeleri adına yap ve tüm bftr nin slm götür kendisi benim hocam namık ekinden büyüktür hocamın en çok takdir ettiği kişidir bu kişiler malesef bir elin parmakları kadar değildir engin bilgilerini bizlerden esirgemiyeceğine eminim

bizim namık hocada 62 yaşına rağmen hala çelik gibi işte son hali

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    En kısa zamanda yapmak istiyorum Flexor, selamları ileteceğim elbette.
    Yıllar önce bir dergide Ahmet Enünlü röportajı okumuştum, dergi 3-4 ay çıkıp kapatılan dandik, karate-vücut geliştirme konularına eğilmeye çalışan bir paçavraydı.
    En üzüldüğüm şey, röportajı yapan şahıs o derece bilgisiz ve spor konusunda cahildi ki, belli ki Ahmet Enünlü'nün dediklerini anlamamış, söylediklerini anlamsız bir kelimeler bütünü olarak, yalan yanlış kağıda dökmüştü.
    Ahmet Enünlü çok daha iyisini hak ediyor ve tabii bizlerde, henüz 21 yaşında nasıl Avrupa şampiyonasında derece almış, spora nasıl başlamış, vücudu ilk aylarda nasıl tepki vermiş, Lou Ferrigno'yla, Sergio Oliva'yla neler konuşmuş...
    O kadar çok sorular var ki sorulacak, çok enteresan bir hayat hikayesi onunkisi, unutulmamak üzere kayıt altına almak en büyük isteğim...
    Bu arada Namık Hoca'da çok büyük bir spor adamı, pek az insan bilir, kendisinin eski bir SAT komandosu astsubay olduğunu ve Judo'yu Türkiye'de ilk yapan ve sensei olan ilk insanlardan olduğunu.
    Gerçekten böylesi değerlerin kıymetini bilmek lazım.

5. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    karasan, belki benim haberim yoktur türkiyede çıkarılan vücut geliştirme içerikli bir dergi var mı? ben mi rastlaya mıyorum? yoksa var da göremedim mi?

90'lı yıllarda elime bi arkadaş vermişti HALTER adlı bi vucut geliştirme dergisinin 4 yada 5 sayısı geçmişti. 1970 li yıllarda çıkarılmış o zamanki vg cilerin resimlerinin olduğu ve o zaman türkiyede vg yapan amatör ve pro ların resimlerinin yeraldığı bi dergiydi. çok hoşuma gitmişti. defalarca okuyordum. enteresan bi şekilde kayboldu. kim aldı nereye gitti anlamadım. belkide annemlerdedir. bi ara araştırayım. bulursam oradaki fotoları koymak isterim.

içinde arnold'un, sergio'nun, serget'in, frank'ın o zamanki yarışmalarda çekilmiş resimleri vardı. yani 70 li yıılarda böyle bi dergi varken günümüzde olmaması ki ben öyle biliyorum çok yazık. ha ingilizce çıkan dergiler var flex falan da azçok ingilizce de var ama ısınamadım ingilizce okumaya beynim çatlıyo ingilizce okurken.

hani senin yazı yazabilme yönün var. araştırabiliyorsun da. böyle bi iş yapmak istemez misin? gazetecilik mezunusun da. gerçi bu işler masraflıdır her halde. aylık bi dergi mesela. ama sponsor bulunabilir yada reklam falan alınır dergiye. sporcu gıdaları, spor malzemeleri.....

gerçi artık elektronik ortamlarda hertürlü bilgi paylaşımı yapılabilir örneği bizim forum ama. yada bizim forum bi dergi çıkarabilir. herne olursa olsun basılı mecra farklı oluyo. insanın dergi yada gazeteyi eline alıp okuması ile internette okuması çok farklı. dergiyi gazeteyi koy çantaya istediğin yerde aç oku.....

yazında 3-5 ay çıkarılan dandik dergi...diye şikayet etmişsin de ordan aklıma takıldı. fikir benimkisi.....

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    karasan insallah bunu basarabilirsin ve mutlaka kayit edelim bu roportaji.ayrica bu fikir i buraya yazdin,yani calinmaya musait bu yuzden aceleci olmani tavsiye ederim. :)

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Hernan bahsettiğin Halter dergisini okumadım ama o oldukça düzgün bir yayın olduğunu tahmin ediyorum, 60'ların sonunda ve 70'li yıllarda yayınlanmış, o senelerin Amerikan dergilerini takip edilerek çıkartılmış, ki bence o yıllara göre çok çok önemli birşey.
    Benim bahsettiğim kapağında Van Damme, Bruce Lee resimleri olan, jiu jitsu,karate hareketleri gösteren, arada Amerika dergilerinden çalıntı resimlerle birkaç vücut geliştirme egzersizi gösteren ne olduğu, hangi branşa yönelik olduğu belli olmayan dergiler.
    O bahsettiğim rezalet röportajda belli ki Ahmet Enünlü bu insanlara zaman ayırmış, kendisini ve yaşadıklarını anlatmış ancak karşı taraf işi bilmeyince ortaya anlaşılmaz bir yazı dizisi çıkmış.
    Siz dünyadaki vücut geliştirme federasyonlarını, vücut geliştirme tarihi içindeki önemli isimleri ve olayları bilmezseniz, röportaj yapamazsınız.
    Bugün gazetelerde de var bu durum, karşısındaki insanın ne olduğunu bilmeden sorular soran, aldığı cevapları anlamadan bulamaç şeklinde gazetelere taşıyan bir sürü manken/gazeteci tipi var...
    Ben bu ülkede vücut geliştirme dergisi çıkartılabileceğine çok inanmıyorum Hernan, neden dersen.
    Dergi çıkarmak için, belli bir sektör olması lazım.
    Supplement sektörü, sağlam bir vücut geliştirme salonları zinciri, egzersiz aletleri üreten firmalar ve daha bir sürü bu sektörden para kazanan alt gruplar olmalı.
    Onlar olacak ki, bir yayını besleyecek şekilde reklam versinler.
    Bir derginin baskı maliyeti tirajından daha fazla aldığı reklamlarla çıkartılır.
    Dergisi 4 liraya basarsınız 4 liraya satarsınız icabında, sebebi çok insan alsın, çok fazla yere ulaşsın, kar reklam yoluyla elde edilsin.
    Ancak ben bizim ülkemizde bunu göremiyorum.
    O sebeple amatör bir ruh haliyle, ilgimi, hobimi bana benzer dostlarla paylaşmanın duygusal keyfiyle yetiniyorum.
    Ancak yakın zamanda bu spora dair farklı bir alanda bir girişimde bulunabilirim, zaman gösterecek, sizleri buradan haberdar edeceğim.

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kayıt cihazı var, en kısa zamanda bu işide aradan çıkartalım Saydam.
    Fikrin çalınması konusunda için rahat olsun, biraz ukalaca olacak ama ben inanmıyorum Ahmet Enünlü'ye benim soracağım soruları soracak çok fazla insan olduğunu, soru sormak için bilmek lazım, bende Enünlü'yü tanımasam bile yarışma hayatına dair çok ince detayları okuyup fikir edindim, bunları bilerek röportaj yapmadıktan sonra onun karşısında ezilir röportaj yapan kişi :D

9. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    haklısın. sonuçta bu dergi sektörü ülkemizde pek gelişmiş değil. son zamanlarda gazeteler gazete promosyonu olarak dergi vermeye başaldılar ve fiyatları biraz daha aşşağıya çektiler de biraz gelişme gösterdi.

spor alanında da söylediğin gibi dövüş sporları ile harmanlanmış vg görüntüleri içeren ne idüğü belirsiz dergiler ara ara da olsa piyasalarda arzı endam ediyorlar ama sağlam bir çalışma olmadıkları için ömürleri de pek uzun olmuyor maalesef.

anlayacağın ingilizce dergiler ile idare edip forum ortamlarında bilgi paylaşımına devam edeceğiz. iyiki bdfrm var.

10. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Bahsetttiğin derginin tüyaptaki spor fuarında standı vardı . Ordaki kişiye ben bunu gazete bayilerinde vs. bulamıyorum dedim .Adam bana para bulamadık çıkaracak dedi .Peki bir dahaki ay çıkarmı dedim zor dedi.Aynı şekilde spor malzemeleri vs. satanların halide pek iyi değildi.Sektör ölmüş yani.

Yapılacaksa sağlam bir dergi olmalı Türkiyede federasyonun cezası kalktıktan sonra en az 2 yıl sağlam tanıtımlarla canladırılabilir bence bu sektör.

11. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka

Iste Enünlü,

Karasan seni kirmayacagindan 100 % eminim. Görsende resim sayesinden simdi tanirsin, merakla bekliyorum, kolay gelsin ;)

12. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    resim yaniltci olmuş,bu resimde gözüktügünden çok daha hacimli.ben uzaktan görmüştüm ve kim ya bu demiştim? :)

13. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Sege nubretin son halini bilen biri olarak Ahmet Enünlüye hayran oldum diyebilirim.Tek kelimeyle olağanüstü....

14. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Kahvede pişpirik atan akranlarından en az 20 yaş genç duruyo.Namık Ekinci de Ahmet Enünlü de,taş gibiler hala,bu ne azimdir böyle,insanın ömrüne ömür katıyo bu BB kesinlikle :idea:

15. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Ahmet Enünlü 19 yaşında, 40 öncesi...

Ahmet Enünlü şu anda 59 yaşında ve maşallah inanılmaz formda, gelin 40 sene öncesine 1967 yılındaki halini görelim, ama yaşını inkar edercesine çok daha genç ve zinde şampiyonumuz, 19 yaşında ise yaşının çok ötesinde görünüyor, bacakları hacimli ancak henüz ilerdeki efsanevi detaylarına kavuşmamışlar, üst vücut ise daha o zamandan çok kaliteli, detaylı ve define, diet yapmadan ve hiçbirşekilde ilaç kullanmadan böylesine bir vücuda sahip olması efsanemizin ne çeşit bir genetik üstünlüğe sahip olduğunu ortaya koyuyor.
    Tabii aradan geçen senelerde günde 5 saati aşan idmanlarla bu harika malzemeyi heykeltraş misali işleyerek 8 Dünya Şampiyonluğuna ulaştı.
    Kendisini saygıyla selamlıyorum.

16. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bana daha yaşlı göründü açıkçası. bu kadar yıpranmış olması neden acaba. daha genç görünümlü bekliyordum. 59 değil de 70 gibi duruyor. bizim salonda 64 yaşında orhan abi var oda eski bodycilerden enünü'den çok daha genç. karasan 19 yaşında yaşının hayli üstünde gösterdiğini söylemişsin şimdi de yaşının hayli üstünde.....

17. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi Hernan, yüzünün yaşını gösterdiğini söyledim, yüzü 60 yaşında falan gösteriyor, ama kesinlikle daha fazla değil, resimdeki sorun, hocanın göz altlarında torba var, o resimde sanırım olduğundan daha yaşlı bir hava katmış.
    Daha detaylı anlatmak gerekirse, bir kere Ahmet Hocanın güzel bir yüzü var, burnu falan çok düzgün, bu resimdeki halinden çok daha prezantabl diyeyim :D
    Onu geçtim, yüzünü geçelim, fiziğine gelelim, fiziği değil 40, değil 35 inan bana, özellikle kol bölgesi, definisyon, şekil ve damarlanma olarak 30 yaşındaki her vücutçuyu kıskandırır, omuzları ise çok geniş, sırtı duvar gibi.
    Emin ol vücudu akıllara zarar yaşına göre, daha sonra videosunu koyarız ne demek istediğimi anlayacaksın, bizleri gençliğimizde utandıracak güce ve fiziğe sahip eski şampiyonlarımız, gerçek bir değer onlar, bunları laf olsun diye demiyorum, gerçekten inanarak, hissederek söylüyorum.

18. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    fotoğraflar her zaman sağlıklı bilgi vermez. sen çıplak gözlen gördüğün için daha sağlıklı bilgi veriyorsundur. inanıyorum doğrudur. bide benim aklımda eski haliylen kalmış. ondan da olabilir....

19. OdnamoK

OdnamoK Özel Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Karasan yine çok güzel bir derleme yapmışsın, teşekkürler. Röportajı dört gözle bekliyorum.

20. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Eveeet, sene 1974, yer Verona İtalya, yarışma IFBB Mr. Universe, Ahmet Enünlün sadece 2 puanla overall Mr. Universe ünvanını Lou Ferrigno'ya verdiği, Orta Boyda Mr. Universe olduğu yarışma.
    Bu yarışmada birde o zaman gencecik, sadece 19 yaşında olan büyük gelecek vaat eden Samir Bannout yarışıyordu.Orta boyda 7. oldu, 19 yaş için büyük başarı.
    Aşağıdaki resimde hem Samir Bannout, hem efsanemiz Ahmet Enünlü, hemde gene önemli bir vücutçu, orta boyda Ahmet Enünlün ardından ikinci olan Bob Birdsong var.
    Ama hangileri olduğunu söylemeeem, kendiniz bulmaya çalışın, zorlanırsanız kopya veririm ;)
    Birde dipnot, Samir Bannout'un bodydeki ilk idollerinden birisini Ahmet Enünlü olduğunu biliyor muydunuz?
    MuscleMag dergisindeki röportajında bunu açıkça belirtiyor, çok özel bir resim...

Ekli Dosyalar:

• sb273.jpg
      sb273.jpg
      Dosya Boyutu:
      96,9 KB
      Görüntüleme:
      681
    • sb258.jpg
      sb258.jpg
      Dosya Boyutu:
      90,9 KB
      Görüntüleme: