Acne/Sivilci tedavisi

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve ebben tarafından 21 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    Sivilci icin tedaviler ve tesitli sivilci ile sorular forumun degisik bölümlerinde azda olsa yazilmistir. Bu basligi acmamdaki sebep hepsini bir arada düzenli bir sekilde toplamak.

Solarium
    UVisinlari ciltin fazla olan yaglarini cabukca kurutuyor. Bu sürecte bronzlatici maddeler sürülmez ve solariumdan sonra dusa girmek ve ardindan aloe-vera cremi yüze hele hele arniniza sürülürse iyi gelir. Sayet sivilci ilaci kullaniliyorsa ilacin prospektüsü okunmali solarium ve ilacin yan etkilerinden korunmak icin.

Yüzmehavuzu
    yüzmehavuzun icindeki clor ciltdeki yagi kurutur ve bakterileri önler. havuzdan sonra dus alinmali ve aloe'lu krem kullanilmali yaglanmayi azaltmak icin.

Pantotenik asit - vitamin B5
    yüksek doz B5-vitamini sivilcileri önledigi görülmüstür. günde 4 kere 2500mg alinmali ve 4'ücü yatmadan önce alinmali sivilciler kontrol altina alinana kadari, ve daha sonra günde 3 kere 1500mg alinmali. B5 krem olarakda alinabilir bu krem günde 4-6 kere sürülür.

Benzyl peroxide
    Bu madde oksijeni yavas yavas burakir ve bakterilenmeyi önler va azaltir ve yanisira cilti kurutur, ve beyaz ve siyah basli sivilci önlenir.
    Önce yüzünüzü sabunla ve suyala yikayin, ardindan havluyla durulayin silmeyin, ve daha sonra ilaci sivilci olan yere sürün ve yavascana yedirin, bunu günde iki kere yapabilirsiniz. agiza buruna ve gözlere degdirmeyin!
    yan etki olarak, yanma kasinma olabilir.

Isotretinoin - Accutane veya rocutane
    Bu ilac sivilci icin en etkili olan ilacdir. ciltin yag üretimini durduruyor, ama yen etkileride vardir. yan etkiler agiz dudak cilt kurumasi, fazla kullanimdan sonra deprassion.

Retin-A
    Bu ilac diger ilaclara nazaren derinin altina girip sivilciyi kökünden temizlemeye calisiyor. yüzü yikadiktan 30 dk sonra yüze sürülür. Bu ilac kullanilirken günese ve solariuma yatilmaz.

DIKKAT
    Yazdiklarimi okuduktan sonra kendinizde bir arastirma yapin veya doktora sorun. Bazi ilaclarin cesitli yan etkileri olabilir. kiminin fotosensiviti gibi yan etkileri oldugu gibi kimininde depression gibi yan etkileri vardir.
    Lütfen doktora danisin, ben sorumluluk altinda olmak istemem.

saygilar

stingray, bonatschi, Despo ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    tesekkur ederim bende bu ergenlik sivilcelerinden kurtulamadım ya :S

3. El Diablo

El Diablo Üye

Beğenileri:
    1.595
    Ödül Puanları:
    103
    Merhaba,

sivilcelerle olan bir kaç tecrübemi paylaşmak istiyorum.

Birçokkez Almanyada sivilceler yüzünden Doktora gittim. Orada bu tür sorunları pek ciddiye almıyorlar gibi geldi bana. Bende kendim birkaç kitap aldım ve araştırdım ve denedim. Sonuç: Alkol ile günde iki sefer silindiğinde sivilce oluşumu ve oluşan sivilcelerde ciddi bir azalma oluyor.
    Hiç bir doktor alkolün tene sürülmesini onaylamıyor! Çünkü cildi çok kurutuyor. Bunun içinde daha sonra bir nemlendirici kullanmanız gerekiyor. Bu nemlendirici yağ bazlı olmamalı! Su bazlı bir nemlendirici gerekiyor, çünkü yağ bazlılar gözenekleri tıkıyor.
    Eğer Steroid sivilceleri ( tırnak kadar büyük) varsa alkol faydalı olmuyor. Bunun için Roaccutan kullanmak gerek.
    Roaccutan benim bildiğim en tehlikeli ilaç. O kadar yan etkileri varki bu yan etkileri yazmak için küçük bir kitapçık yapmışlar. Düşünebildiğiniz her türlü yan etkiye sahip.
    Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği gibi günde 3 hap 3 ay boyunca veya 6 ay boyunca bir tedaviyi kesinlikle katılmıyorum.
    Biliyorum, şimdi bazı arkadaşlar doktordan dahamı iyi biliyorsun diyecekler. Cevabım: evet. Bu ilacı bazı doktorlardan daha iyi biliyorum. Daha iki ay önce böyle bir doktor tedavisine maruz kalan bir arkadaş üç hafta sonra tedaviyi kesmek zorunda kaldı. Biraz vicdan azabı çektim çünkü bu ilacı ben tavsiye etmiştim. Ama kendisini uyarmama rağme doktorun önerdiği dazajla devam etti.
    Benim tecrübem: günde bir hap 5-7 gün boyunca. Daha sonra bir gün ara verip bir hap daha ve bir gün aralıkla bir hap daha.
    Bu kadarı normal şartlarda yeterli oluyor.
    Eğer Roaccutan almanız gerekiyorsa kesinlikle etkiyi gözetleyerek dozajı ayarlayın.

selamlar

ebben bunu beğendi.
  4. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Ben kükürtlü sabun kullanıyorum yüzü ıslatıp sürüyorum 10 dk filan bekliyorum cildim kupkuru oluyor sonra yıkıyorum taze sivilceler kuruyor ve dökülüyor.

ama sivilce izlerine bi çağre bulamadım bugün dermatolojide randevum var antibiyotik ve jel vercekler sanırım.

5. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    hayatımın uzun bı suresını kabusa cevıren bu olay hakkında benımde epey tecrubem var. oncelıkle ergenlık sıvılcesı ıle ergenlıkten sonrada devam eden iz bırakma rıskı cok yuksek olan kistli akne lerı ayrımalısınız.
    ergenlıkte herkeste olan sıvılceleri lokal kremlerle ve cıldınızı temız tutarak mınımıze edebılırsınız. bu hormonal bı durumdur ve zamanı gelınce yok olup gıdecektır. o yuzden yapılması gereken o donemde dıkkatlı olmaktır.
    gelelım asıl onemlı olan ve korkulması gerekenlere yani kistli aknelere. bunların bıtıs zamanı yoktur, iz bırakma rısklerı cok yuksektır, hormonal dengesızlıklerden olabılır, cılt asırı yaglıdır. bu aknelere cıldınız yatkınsa omur boyu cıkabılır zaman sınırı yoktur. lokal ılaclar yada antıbıyotık tedavılerı ıse yaramaz sadece cok cok az mınımıze eder. yuzunuzu temız tutmanız cok onemlı olsada buda tedavı etmez. bu problemın en buyuk ılacı roaccutane dır. yan etkılerı ılk etapta urkutsede kullanım esnasında kurallara uyulursa yan etkılerı cok az gorurusunuz. dr kontrolunde alınması esastır. her ay duzenlı kan tahlılı yaptırılır, dozaj kıloya ve aknenın sıddetıne gore degısıklık gosterır. sıze tavsıyem eger ergenlık cagını astıysanız ve yuzunuzde başı olmayan kırmızı ırı akneler cıkıyorsa lokal ılaclarla zaman kaybetmeyın once bır cılt hekımıne gıdın ve roaccutane ye baslamak ıstedıgınızı soyleyın. dr unuz ok der ve saglık problemınız olmaz ıse 6 aya yakın dısınızı sıkın ve aknelerle vedalasın. yoksa kremler vs bu tıp akneler ıcın tamamen para tuzagıdır ve hıc bır ıse yaramaz....

not: kışın basında baslamanız lehınıze olacaktır. yazın bu ılacı kullanmak cok zordur. tavsıyem kasım - aralık cıvarı baslanmalıdır......

saygılar........

Son düzenleme: 22 Nisan 2009
  6. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    therion bende sivilce çıkıyor ama bi kaç gün sonra geçiyor kendiliğinden fakat izi kalıyor sorun bu . yani kırmızı nokta şekilnde izler

7. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53

senınkıler kucuk sıvılcelermıs anladıgım kadarıyla. ergenlıktekı hormanal degısıklıklere baglı olarak cıltte sebum artar ve bunlarda sıvılce yapar. bıkac gunde gecıyorsa sıkıntı yok bahsettıgım ılac cok daha agır durumlar ıcın gecerli. sen sadece yuzunu hep temız tutmaya calıs ozellıkle sebamed lıkıt sabun guzel bı urundur sabah aksam yıka. ızlere gelınce benım kastettıgım ızler onlar degıldı onlar zamanla gecebılen ızler, ben cukur seklınde olan ızlerı kastetmıstım kı tedavısı yok dıyebılırım. her nekadar lazer peeling vs densede tedavıde etklısız kalır.

saygılar.........

kliwaj bunu beğendi.
  8. vteCAN

vteCAN Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ceo
    Yer:
    İzMiR
    dr. kontrolü ile akne tedavisi oluyorum.roaccutane isimli ilaca 1 ay önce başladım,sadece haftasonları günde 20 mg olmak üzere 1 tablet şeklinde alıyorum,faydasını görmeye başladım,yan etkileri çokmuş gibi gözüksede bu durum en çok bayanlarda olumsuz faktörlere sebebiyet verebiliyo,sivilce tedavisinde en etkili yol bu ilaç başka türlü kesin sonuç maalesef imkansız,yüz temizleyiciler fln hepsi para tuzağı.

9. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    şimdi dermatolojiden geliyorum aç karnına kan tahlili yaptirmiştim sonucu götürdüm

aspartat amino ve laktat dehidroge değerleri yüksek çıktı

mesela aspartat amino normal değerler 5-34 benim 59 çıktı

laktat dehidroge normal değer 125-243 iken benim 404 çıktı

dahiliye ye sevk etti antibiyotik vericekti bi görsünler ona göre verelim dedi bu değerlerle veremem dedi çok yüksek değil ama bi görsün dahiliye dedi.

ama bu değerlerin beslenmeyle ilgilisi oldugunu düşünüyorum .

bilgisi olanlar yorum yazarsa sevinirim.

10. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Benimde sivilcelerim vardı.Annem ona söylememe rağmen doktora götürmemişti ve yüzümde çoğalmıştı.İşte bende yalvar yakar artık hasteneye götürdü.3 tane ilaç verdi.Tetradin , Tetradox(hap) , benzamycin.İlaçları kullandıktan sonra yüzüm biraz kızardı ve ciddi bir şekilde soyulmaya başladı.Doktora açıkladım bu durumu ve normal birşey olduğunu söyledi.Hadi hayırlısı dedim sonra hemen siyah noktalar gitti sivilcelerde gitti.Şimdi yüzümde birtane bile sivilce çıkmıyo.Eskiden olsa her sabah 3-4 tane cıkardı.

11. KarameLek

KarameLek Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaslar bende ergenlik döneminde sivilce çıkmadı yani sivilce sorunum çok şükür hiç olmadı ama şuan 19 yasındayım ve alnımda çok minik minik sivilceler çıkmaya basladı :(:(:(

12. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Hiç vakit geçirmeden doktora gitmeni tavsiye ediyorum.Ne kadar erken gidersen o kadar iyi.Bunlar dışarıdan bakınca küçük sorunlar gibi gözüküyor ama aslında sinir bozucu şeyler.Yüzüne herhangibi bi sıvı sürme havluyla cok sert silme hemen bir doktora görün.Çaren doktorda.:) Cildiye bölümü genelde hastenelerde yoğun bir bölüm.

13. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    arapkızı kremi var 3 ytl ucuz bir deneyin?

14. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    İnan bana hepsini denedim hiç biri geçirmedi doktorun verdiği ilaçları kullanınca pürüz bile kalmadı.thums:

15. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    en iyi ilaç kesinlikle roacuttane..cildim roacuttane kullanmadan önce gerçekten delik deşikti diyebilirim..6 ay boyunca kullandım ve şuan gerçekten suratım daha önce hiç sivilce çıkmamış gibi.yan etkileri de bende yok denecek kadar azdı..şiddetle öneririm.ondan önce denemediğim ilaç kalmamıştı.çok uzun bir süre benzamycin kullanmıştım ama kısa süreli faydaları oluyordu onun,yani suratımdaki bir sivilceyi geçiriyordu ancak diğer bir yerde sivilce çıkmasına engel olmuyordu

16. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    sırttaki güneş lekeleri içinde uygunmu?

Sayfayı Paylaş