Aceba kraker olamaz mi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve NUCLEUS tarafından 11 Ekim 2006 başlatılmıştır.

1. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaslar,
    Forumdan ogrendigim kadariyla cogu kisi cukulata vs gibi seylerin mumkun oldugunca az tuketilmesinden yana. Yanilmiyorsam sarc bir cukulatada 1x protein varsa 2x yag vardir gibi bir denklem yazmisti bi ara (umarim yanlis hatirlamiyorumdur).

Simdi konuya geliyorum. Bende forumda soylenenler dogrultusunda mumkun oldugunca az tuketmeye calisiyordum cukulata vs. Ama insanlik hali, canim istedi ve 1-2 taneden birsey cikmaz diye aldim. 1 cukulata ve 1 gofret..

Simdi bakiyorum..

Elimdeki cukulata(38 gr lik)da:
    1.7 gr Protein
    9.7 gr Yag
    25.8 gr Karbonhidrat
    ve 197 kcal enerji
    varmis.. Bu da gosteriyorki sarc kesinlikle cok hakliymis!!

Ama, elimdeki cubuk kraker(40 gr)da:
    3,6 gr Protein
    2,7 gr Yag
    31,2 gr Karbonhidrat
    ve 166kcal Enerji
    varmis..

Yani Protein/yag orani:
    Cukulatada 0.17........ vs vs iken
    Buskuvide 1,33....... vs vs ymis. Yani bu oran buskuvide yaklasik 7.8 kat daha fazla!!

Sizce kilo almak icin yapilan diyetlerde biskuvide kullanilamaz mi? alinan bu yag orani proteinden cok daha daha az bi kere, ek olarak protein kazanmak icin iyi bir yol olamaz mi acaba?

2. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ekleyemiyorum mesajima kusura bakmayin.

Enerjisi az ama kazandirdigi protein miktari oldukca iyi gibi geldi bana. Ne dersiniz?

Eger bu protein alabilmek icin gercekten iyi bir yolsa gunde 10 taneden fazla rahat yiyebilirim, cunku bilgisayar basindayim surekli :D :D

3. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Kraker, bisküvi vb yiyecekler hem yağlıdır, hem de bu yağ nisbeten düşük kaliteli ve katı yağdır. Dolayısıyla kilo almak için bile olsa iyi bir seçim değil. Bunların yerine makarna tüketseniz; protein oranı %13, yağ oranı %1-2 civarındadır. %75 de karbonhidrat içerir. Beyaz ekmek bile yaklaşık %8lik protein, %4lük yağ ve %50lik karbonhidrat oranı ile çok daha sağlıklıdır.

4. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    aslinda dedigin cok dogru; zaten evde oldugum zamanlar pilav+tavuk+bol yogurt yiyorum. Ama disaridayken boyle seyleri, ozelliklede makarna, pilav vs tarzi seyleri yemek oldukca zor oluyor, hatta yemekler bittigi icin genelde kagit gibi kasarli tostla yetinmek zorunda kaliyorum. Bu da cok kotu olmaya basladi, yiyemiyorsunuz bi kere, tosttan nefret ettiriyo abi.

Bu nedenle bende hazir yiyeceklerden faydalanmaya calisicam, en azindan bunun icin arastirma yapiyorum. Biskuvi vs tarzi seyler okulda cok bulunuyor. Ama burada yazilanlar nedeniyle ozellikle cukulatadan uzak durmaya calisiyorum. FLeXoR bilir, cok asiri zayifim, bu yuzden zaten deli gibi pilav+tavuk+yogurt yiyorum. Ama okuldayken dersten cikinca yemekler zaten bitmis oluyor, resmen ac kaliyorum.

Ki gunluk enerji ihtiyacim sadece 3200 den fazlaydi olcmustum. Bu nedenle mumkun oldugunca faydali olabilecek biseyler ariyorum. Biskuvi kolay bulunmasi vs acisindan olabilir. Bu yuzden demistim zaten. Yag oranida o kadar fazla gelmedi, en azindan protein orani yagdan oldukca yuksek. Ne dersiniz? Bu yag orani yuksek mi sizce?

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bu arastırmayı ben de cok yaptım.. özellıkle universite ogrencisi oldugum ıcın yemekhanede ve kantınlerde cıkan yaglı yıyeceklerden ziyade yanımda taşıdığım yiyecekleri yemege dikkat ediyorum.
    sana önerilerim sunlar:
    ülker mavi yesilin pırınc patlaklı mısırları var.. besin degerlerini incelersen yag oranının cok dusuk oysa karbo oranın cok yuksek oldugunu göreceksin..
    ayrıca eti formun kepekli balık krakerini herkese öneriririm.. eger ki ofiste okulda veya yoldaysanız ve aksam antrenmana gitcekseniz 2 3 paket eti form balık kraker tüketmenizi öneririm.. çok mutevazi bir yag oranı ve yuksek oranda kaliteli karbo içermekte.. (kepekli)
    son önerimse eti lifalif tüketmen.. sadece yulaf tüketemiyorsan karışık meyveli yulaflı eti lifalif almanı öneririm.. pc basında cerez gibi avuç avuç tüketmen hem saglıklı hem doyurucu olur...

6. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    eti lifalif öeneriyorum bende ancak ben sabahları sütle alıyorum araya ramazan girdi ayrı araverdik :) ve bir tavsiyem bir sırt çantası alın ve anti bakteriyal saklama kaplarından bir tane
    içine pilav veya makarna üstünede tavuk koyun o kadar arkadaşlar görkem yanından ayırmaz asla ;)

7. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    evet hsd nin de dediği gibi eti lifalifi bende denedim. hem hafif yedikten sonra bir şişkinlik hissetmiyorsun hemde karbonhidrat bakımından zengin. ve yanında pilav, makarna taşıma fikri de çok iyi. eşim öyle yapıyor eğer evden uzun süre ayrı kalacaksa...

8. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    walla allah sonunuzu hayır etsin arkadaşlar :D Çikolata , krakerin proteinini hesaplıyorsanız işiniz bitmiş demektir. :lol:

Yanında yemek taşımak profesyonel değilseniz abartı kaçar. Zaten onu ulu orta yemek utandırıcı olabilir. Şu şekilde alternatifler olabilir. İş yerlerinde çay ocaklarını kullanabilirsiniz. Götürdüğünüz yemekleri orda yiyebilirsiniz. Öğrenciyseniz okul yakınındaki bir tavuk dönerciye sık sık uğrayabilirsiniz. Yada ucuza MRP bulup shakerınız ile birlikte çantanızda taşıyabilirsiniz. Shaker'lar su içiyormuşcasına görüntü verdiğinden dikkat çekmez. ;)

9. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Bende shaker kullanıyorum, duruma göre protein, gainer vs... sütle karıştırıp yanımda taşıyorum. İçini göstermediği için ne olduğu anlaşılmıyor. Soranlarada çilekli süt diyorum :)

10. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    profesyonel olmayanların zaten yanında yemek taşıyacağını sanmıyorum. hem neden utandırıcı olsun ki... eğer seni kınayan varsa vücut geliştirme yaptığın için yemek zorunda olduğunu anlatabilirsin. çok utanıyorsan gir bir köşeye ye arkadaşım.

11. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    sen direk spor sektörünün içinde olduğun için normal geliyor. Ancak buyuk bir şirkette falan çalışıyorsan ve de yukselmeyi amaçlıyorsan o zaman millet senin hep açığını kollar. Sefer tasında yemeğini getiriyor yada bebek gibi kaseden mama yiyor vs. dedikodular çıkar. Müdürlerin ya ayar verir yada dalga geçer. Bilimsel beslenme spor falan da takmaz kimse. Tam adın çıkacağına canın çıksın durumu.

12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    sende haklısın tabi ama ben yine de başkaları için yaşamayı tercih etmiyorum. bazı durumlarda bencil olmak gerekiyor. konu eğer senin sağlığınsa.

13. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    gercekten cok guzel demissin CURL, bana diyecek baska birseyde kalmamis +rep :)

FLEX-POINT, senin dediklerinde dogru aslinda, ama bencillik etsem, gelecegim zarar gorecek, dolayisiyla sagligimda etkilenir ona bakarsan. Benim yapmaya calistigim sey ikisinide birbirine zarar vermeden yurutmeye calismak, bunun icin arastirma yapiyorum zaten.

Son olarak, shaker de neymis yaw :shock: ilk defa duydum, bi bakiim sagolun. :? Bildiginiz baska birsey varsa dinliyorum yine, tum onerilere acigim..

14. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul

:)

Curl Türkçe terim kullanmayınca bende ona uydum ;)

15. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    şu geçenlerdeki konu başlığına atfen bunu yazmışsın ama bunlar benim Türkçe'min yetersizliği diyelim. Ancak burası 5000-6000 Türk sporcuyu biraraya getiren bir yerse halen Forum isimlerinin belirttiğim şekilde değiştirilmesi taraftarıyım. Bu kadar üyesi olan bir Türk sitesinin ana sayfasında o başlıkları görmek bence itici.

Hemen hatamızı da düzeltelim. Shaker değil karıştırıcı efendim. ;)

16. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Kötü niyetle söylemedim bende, yazarken aklıma geldi. Tekrar açabilirsin başlığı ;)

17. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    tekrar başlık açmaya gerek var mı? önerim belli işte. ;) Site sahibi ister yapar ister avrupayi takılır. Fikir bizden uygulaması ondan.

bu arada o karıştırıcılarda çok güzel ayran da yapılıyor. haberiniz olsun.

18. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    benim o "karıştırıcı" lardan almam lazım birikitane heryeri alt üst ettim yok deli olcam ya gnc de vardı ordada kalmamış salondada yok bikaç spor mazasına baktım yok kerameti 5-10 milyon bişey bulamıyorum yaa :D bıktım kola şişesiyle suplement içmekden :D

19. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    buyuk süpermarketlerde genelde oluyor. Ben Ankara Kiler'den aldım. Gima'da da görmüştüm.

Sayfayı Paylaş