Acaba zararlı mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve badboy9119 tarafından 27 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    500 gr tavuk göğsünde 125 gr protein 600 kalori var.

Günde 500 gr tavuk göğsü + yumurta + lor + pilav-makarna-bulgur gibi komplex karbonhidrat falan filan tüketmek kolestrol açısından zararlı mı?

Günde 200-300 mg kolestrol olması gerekirken 500 gr tavuk göğsü bunu tek başına geçiyor. İşin içine birde whey falan girdiğinde vs..

2. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    200 -300 mg spor yapmayan insanlar için belirlenmiş bir orandır. Sporcular bu oranın üzerinde (aşırıya kaçmadan ) kolesterol tüketebilirler. Kolesterol hala tartışmalı bir konu, dışarıdan alınan kolesterolün kan değerlerine etki yapmadığını savunan yazılarda mevcut.

mista, GencGrafiker ve themertyildiz bunu beğendi.
  3. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi şöyle gün içinde yeteri kadar protein alıyorsak whey ve türevleri proteinlere ihtiyaç duymayız. Benim kilom(70 değilim 67-68'im) 500 gr tavuk göğsü + 1 lt süt + yumurtası loru fındığı fıstığı vs protein ihtiyacımı rahat karşılıyor. Ama spor sonrası whey alıyorum yinede. Whey yerine amino alıcam herneyse. Spor yapmayanlar için 200-300 mg fakat sonuçta daha 5-6 aydayız acaba riskli mi? Veyahut protein tozları (2 servis aldıgımızı dusunursek) 50 gr protein gelse genede 80-90 kg bir insan için hemen hemen 500 gr tavuk göğsü hatta daha fazlasını yemesi ihtiva eder. Herkesin yorumlarını bekliyorum bunu beyin fırtınası yaparsak güzel olabilir. Veya sabitlenirse. İyi günler

4. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Ben günde 500g dan fazla et tüketiyorum sanırım. Kolestrol açısından bi sorun çıkarttığını düşünmüyorum. Tahlillerimi düzenli olarak yaptırıyorum kolesterol hep normal değer aralığında çıkıyor

GencGrafiker bunu beğendi.
  5. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    1-2 yıldır günde 1000-2000 mg arası kolesterol tüketiyorum ve bomba gibiyim, doktora gittiğimde açıklama yapmadan muayene olursam sonuçlar olumlu ve mükemmel çıkıyor, günde 5 yumurta ve yarım kilodan fazla et yediğimi muayene olmadan önce söylersem 3 ay sonra ölecekmişim gibi tavsiyeler veriyorlar daha sonra çıkan sonuçlara rağmen düşünceleri de değişmiyor, sanmıyorum spor yapan ve güzel beslenen birinin kolesterolden sıkıntı çekeceğini.

6. danger89

danger89 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    ben gunde 7 yumurta 4 sarılı, 600gr tavuk bazen kırmızı ette olabiliyor sporumu hiç aksatmam tahliller normal çıkıyor hep..

7. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Şuan 1-2 ay 500 gr et tavukla yükselcek şeyler değil bunlar. Bu sporu eminim sizin de devamlı yapıcağınızı düşünüp şöyle bir 35-40 lara geldiğimizde kolestrol vs problemi olup olmamasını sorun ediyorum. ayrıca 1000-2000 mg ciddi bir kolestrol değeri. İlerde büyük sıkıntılar yaratcağına eminim.

8. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Bu kadar emin olmanın altında yatan nedeni öğrenebilirmiyim? Bu sporla alakası olmayanların kas yapma ilerde sarkar demesi gibi birşey bu kolesterol konusu benim için, vatandaş spor yapmaz, ne yediği belli değil işlenmiş etinden tut ekmeğine cipsine birasına kadar nerde abuk sabuk yiyecek var hepsini tüketir sonra doktora gider suçlu kolesterol olur.

Kolesterol sanılanın aksine olumlu yönde hayati önem taşır, kolesterol eksikliği durumunda sonuç erken yaşlanmaya kadar gider.

Ayrıca sadece kolesterole değil bize söyledikleri günlük tüketmemiz gereken vitamin,mineral,protein miktarlarına bir bak, ben o tavsiye edilen değerlerle beslensem 1 seneye elden ayaktan düşerim en basitinden vitaminlerin %1000 %2000 fazlasını tüketiyor çoğu sporcu.

Son düzenleme: 27 Haziran 2012
  9. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Herşeyin azı karar çoğu zarar diye bir söz var ve bu çok doğru. Siz biraya,cipse kolaya fastfood a abanırsanız çok rahat kolestrol ve damar tıkanıklığı yaşanır. Bunda hem fikiriz sorun yok. Yalnız %1000-2000 fazlası vitaminleri kullanan sporculardan bahsettiğiniz anladığım kadarıyla müsabık,yarışmacı veya jay cutler gibi adamlardan bahsediyorsunuz. O adamlar ona bakılırsa steroid kullanıyorlar ve vucutlarına en az zarar versin diye steroidlerin yanında bir takım kimyasallarda alıyorlar. Yoksa A-D-E-K vitaminleri vucutta birikime uğrayan ve aşırı vucutta birikimi toksit etkisi yapan vitaminler. B ve C vitamini gibi fazlası idrarla atılmayan vitaminlerdir. Ayrıca siz yeşillik vs yemeyip vitaminlere bel bağlıyorsanız elden ayaktan çoktan düşmüşsünüz ;)

10. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Evet başka görüşleri alalım :)

Sayfayı Paylaş