Abim gerçekten kafamı bozmaya başladı .

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Demirgan tarafından 7 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Demirgan

Demirgan Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle merhabalar . Benim sorunum biraz yakın çevremden kaynaklanıyor .

bir abim var ( öz değil ) .. kendisi yaklaşık 20 senedir V.g ile uğraşıyor ... 1 Haziranda tek başıma bir salona başlamıştım be 1 ağustosa kadar 2 ay orda devam ettim . daha sonra 1 haftalık bir aradan sonra abimin gittiği salona yazıldım . Ama dırdırıyla gerçekten kafamı ütülemeye başladı . Önceki gittigim salonda rahat rahat ağır kilolarla çalışıp , hiçbiryerimi sakatlamadan gerekli olan verimi alabiliyordum . fakat abimin yanına geldiğimden beri bana tek söylediği '' hafif kilo çok tekrar '' . 70 kg bench girebilirken benim 40 kiloya girmeme bile izin vermiyor . Mesela max kiloyla yapılması gereken dumble rowing ( kanat için ) hareketini normal yaptıgım apırlıktan % 60 daha hafif bir agırlıkla çalıştırıyor . Bunun sebebi ise '' yaşın daha küçük , bu yaşta ağır girersen kasların büyümek yerine küçülür '' . Gerçekten böyle bir olay varmıdır ? Ben 15 ime girmek üzereyim ve programımda 10-8-8-6 piramit sistemini uyguluyorum ( bazen 12-10-8-6 ) ... dolayısıyla eski salonda 40 kiloyla 12 tekrardan başlayıp , 70 de 6 tekrarda desteksiz bitiriyordum . Burdaki hocada aynı piramit sistemi verdi fakat abim yüzünden uygulayamıyorum . Antremana giriyorum , terlemeden , yorulmadan , adeledeki yanmayı , damarlara pompalanan kanı hissetmeden mal gibi girip mal gibi çıkıyorum salondan . Ve bunu anlatamıyorum abime . 2x15-20 yapıcaksın diyor . Bu vucut geliştirme değil benim bildiğim kadarıyla .. Lütfen bir öneri gösterin ... Bu gidişle tartışıp başka salona yazılcam sanırım ... Şimdiden teşekkürler

2. darkhacker

darkhacker Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    SA
    bende 17 yaşıma 4 ay kaldı daha bu spora başlamadım başlıcam 1.70 boyum 55 kiloyum zayıfım ince bileklerim felan bu arkadaşı ve beni aydınlatırsanız seviniriz abilerim...

3. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    Senin konuyu kendine özel başka bi başlıkta açman daha iyi olur.

4. Necro_

Necro_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım abinin dediği daha çok kaslarını sıkılaştırmaya yönelik bi şey. ama senin bundan çok şişrmeye de ihtiyacın olur(eğer yeni başladıysan) mesela 4x8 veya 3x10 şişirmeye yönelik ama abinin söylediği şey kaslarını daha sıkı yapmaya yönelik. ikisini de farklı hareketlerde uygula bence sen piramit bench e devam et bunun yanında ise bi sıkıştırma hareketi de yap

5. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Abine kızıyor olabilirsin ama o kesinlikle haklı.15 yaşına girecekmişsin ve ağır çalışmak için yaşın bence de erken.Gelişim çağında eklemlere fazla ağırlık vermemek gerekir.Nedeni de ağırlık altında kemiklerin gelişimleri azalır.

Ama abinin bu yaşta ağır kilo kasları ufaltır demesi yanlış.Büyük ihtimalle de seni ikna etmek için öyle söylemiştir.İyi niyetli bir yalan :)

draft ve Berkthagar bunu beğendi.
  6. phoenix_batt

phoenix_batt Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    bence abin haklı 15 yas agır kilolarla vg yapmak için biras az gbı geldı

7. Demirgan

Demirgan Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yorumlarınız için teşekkür ederim . ama ağırdan kastım , nizami bir şekilde girebildigim max kiloya girmek istiyorum . Salondan çıkınca halim kalmasın istiyorum . 15 kilo curl veya 20 kilo dumble row ağırmıdır Allah aşkına . yaptıgım agırlıkların %50-%60 azaltılmısını yaptırıyor bana . ben fitnessçi olmak istemiyorum , ama bunu da ona anlatamıyorum ...

8. darkhacker

darkhacker Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    konu açmayı bilmiyorumki aga..

9. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    yeni üyelerin 3-5 gün beklemesi lazım konu açabilmek için,sebebi forumu araştırmadan defalarca kez tartışılmış konular için yeni başlık açmamaları.

konu sahibi arkadaş sen de vücut ölçülerini yazarsan daha iyi olur,bazı insanlar fiziksel olgunluğa çabuk ulaşıyorlar bbye başlamaları sorun olmuyor.sanırım sende onlardansın 15 yaşında 70 kilo 6 tekrar gayet iyi bir rakam bence.

kaslarının küçülmesi olayını ilk defa duydum,abin yaratıcıymış:) ama bilimsel yönü pek yok gibi,ancak sürekli ağır çalışıp dinlenme ve beslenme eksik olursa kötü etkiler tabii...

yaşının genç olmasının ise şöyle bir dezavantajı olabilirdi,ağır kilolarla yapılan ağır hareketler(squat,deadlift) eklem ve kemiklere baskı uyguladığı için boy uzamasını durdurabilir.ama bu yaşlarda vücudunu açıcak hareketlere yönelirsen hem omuzların kemik olarak genişler hem de bb büyüme hormonu salınımını artıracağı için boyun biraz daha uzar.

abini nasıl ikna edersin bilemiyorum şimdi,kasların küçülür olayı bana abinin pek bilgili biri olmadığı hissini verdi.en iyisi abinin söyleyeceklerini bilimsel olarak çürütmeye çalış,ki buradan yeterli bilgi ve kaynak bulursun.yok illaki laftan anlamıyorsa artık büyüdüğünü biraz belli etmen gerekir.tabii ikinizi de tanımam etmem o yüzden benim söyleyecekelrim biraz fazla tahmini olur;)

10. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    2 önemli detay vermişsin:
    Abim 20 yıldır VG ile uğraşıyor.
    15 yaşına giriyorum.
    Bu ikisi abini dinlemen için yeterli.

AnkTıp92 bunu beğendi.
  11. SUPER HUMAN

SUPER HUMAN Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SAĞLIK ÇALIŞANI ve PERSONAL TRAİNER
    Yer:
    İSTANBUL
    Ağır çalışmaya devam et abini dinleme...

12. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
  13. Demirgan

Demirgan Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle vakit ayırıp öneriler verdiğin için teşekkür ederim . Vucut olculerım kol:33 gogus:97 bel:69-70 omuz:116 bacak:(hiç agır çalışmıyorum , her hareketten 1 er set 12 tekrar hafif kiloda yapıp çıkıyorum , bu yuzden genişleme olmuyor ) 48 vucudumdaki yağ oranı ise %5 ... abimin söylediklerine gelince , kasların kuçulmesini beni ikna etmek için söylediğini düşünüyorum ... Beslenmem düzensiz , hani şu saatte şunu yiyip şunu yapıcam gibi bir programım yok . Ama günde kilomun 2-2.5 katı proteini ve yeterli gücü sağlayacak kadar karbonhidratı alıyorum . bunun yanı sıra vitaminlerimi ve aminoasitlerimi eksik etmiyorum ( supplement kullanmıyorum , meyveler ve baklagillerden vitamin ve aminoları alıyorum bol bol ) ..

bunun yanı sıra ağır kilolardan yapılan ağır hareketlerden bahsetmişsiniz .. Squad ve deadlift gibi hareketlerden özellikle kaçınıyorum ... Zaten herkesin tavsiyeside bu hareketleri belli bir seviyeye gelip , birkaç yıl sonra yapmam görüşünde ... bunun yanında boyum şu anda 1.81 , esnetici ve boy uzatmaya yönelik hareketleryapıyorum elbette . özellikle her antremana başlamadan her gün gittiğimde 3x10 nizamı barfix çektiriyor hoca . hani gönül isterki 1.85 ve üstü olsun , ama olmazsa bu da bana yeter ...

Diğer bir konu ise abimi ikna etmek ... Bu ancak şöyle olabilir ki , abimden bilgili başka bir adam abime gelip '' yahu senin bu dediklerin yanlış , kaslar falan küçülmez '' derse ikna olur ancak . yoksa ben kendi başıma onu hayatta ikna edemem . Hani ben onun yanına gelmeden önce 2 ay salona gittim . ağırda girdim kontrollu bir şekilde ve de genişledim gayet güzel ... sonuçları görmesine rağmen tezinin çürümesine dayanamıyor sanırım :) :) .. neyse tekrar teşekkür ederim yorumun için :)

Berkthagar bunu beğendi.
  14. SUPER HUMAN

SUPER HUMAN Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    SAĞLIK ÇALIŞANI ve PERSONAL TRAİNER
    Yer:
    İSTANBUL

Okuyan değil dokuyan bilir... Hayatım okumakla geçiyor.
    Herzaman aksi görüşler olabilir. Bu da forumumuzun tuzu biberidir :)

Şahsi kanaatim ağır çalışması yönündedir...

15. Demirgan

Demirgan Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul

Teşekkürler önerin için . V.g konusunda elimin altında internetim var , araştırıp bu değerli siteden herkesin önerilerini alarak icra ediyorum bu sporu . Bunun yanı sıra sadece bu siteyle sınırlı kalmayarak çeşitli makaleler okuyorum , günden güne bilgi ediniyorum . Tamam 20 yıldır bu sporu yapıyor , ama benimde bir bilgi birikimim var bu konuda . Bunu hiçe saymasından üzülüyorum . Ben '' hadi salona gidip kas yapalım agırlık kaldıralım günde 10 adele çalıştıralım '' diyenlerden değilimki . Olayın spor yanının dışında inan bilimsel yanıyla çok daha fazla içli dışlıyım . Onun bana ne yaptırmaya çalıştıgını ve benim ne yapmak istediğimide gayet iyi biliyorum , tek sorun bunu ona anlatamamaktan geçiyor :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:04 ----------

Senin önerilerin için teşekkür ederim Superhuman . Her harekette komple ağır çalışmak bana uymaz yaşımdan dolayı . Fakat 40-45 kiloyla 2x15-20 tekrar '' yaptırılmaya zorlanmak '' da hiç hoş değil . Özellikle bazı hareketlerin nizami yapılmak şartırla max kiloda girilmesi gerekirken :) .. Tekrar teşekkür ederim :)

16. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bence doğru bilgi nedense ülkemizde ağır çalışmaya bi karşı görüş var yok şunu yapma sakatlanırsın yok zorlama fazla
    yurtdışında 15-16 yaşındaki çocuklar 500 lb yaklaşık olarak 220 kg ile deadlift yaparken bizimkiler hala hanımefendi kilolarıyla çalışıyolar ondan sonra o ilaç alıyo oldu efendim bide ağırlık çalışmak boy uzamasına engelmiş yok daha neler hiçmi nfl deki oyuncuların fiziklerine bakmıyolar bu adamlar 13-14 yaşlarından beri en ağır kilolara abanıyolar çoğunun boyuda gayet uzun

17. Demirgan

Demirgan Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim yorumun için . Ama eğer ki '' ağırlık çalışmak dogru '' olsa bile , çok çok ağır kilolara girmemeyi tercih ediyorum . Benim fizigim şimdilik bana yetiyor zaten . Fit bir görünümüm var ve yaşıtlarım arasındada gayet iyi olarak görülüyorum . Boy uzamasına engel hareketlerde var bu sporun içinde , bu bilimsel şekilde kanıtlanmış bir görüş . NFL deki oyuncuları örnek vermişsin , bunun hakkında bir yorum yapamayacagım çunku yeterli bilgim yok bu konuda . Ama bir tahmin yürüterek , çalışma programları ve şekilleri farklı olabilir diyorum :) tekrar teşekkür ederim yorumun için .

18. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    nedir bu ağır kaldırma sevdası hiç anlamam.Salonda en çok sen kaldırsan nolur.Abini dinle pişman olmazsın

19. Demirgan

Demirgan Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul

Yorumun için sanada teşekkür ederim angelfire . Ama bunun adı ağır kaldırma sevdası değil , bilmeni isterim :) . '' Gelişim gösteremeyecek kilolarda çalışıyorum '' , bilmem anlatabiliyormuyum . Vucut geşiltirme sporu hepimizin bildigi gibi hacim ağırlıklı bir spor . Fitnessçı olmak başka bodybuilder olmak başka , değilmi ? Abimin hedefleri dogrultusunda gelişmek istemiyorum . İkimizinde amaçları çok farklı ...

20. selunlu

selunlu Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Aslına bakarsan Kaslara Kan Pompalamak Dediğin Şey İllede Fazla Ağırlığa girerek mümkün olmaz. Düşük ağırlık yüksek tekrar miktarı ilede kaslara kan pompalanabilir.Bana kalırsa Abin Senin İçin İleriye Dönük Bir Alt Yapı hazırlığı yapıyor. Şuan Boyun tam büyüme sürecindeyken seni ağırlığa sokmak ilerde senin ; "Bunlar Yüzünden Boyum Kısa Kaldı" demene neden olacaktır. Zaten Sen başlıkta Kafamı "Bozmaya Başladı" ve Cümlenin En Başında "Abim Üvey" Diyerek Abine karşı olan tepkini Sana iyisini Önersede bunu Senin kabul etmeyeceğini göstermiş oldun :)

Sayfayı Paylaş