aşırı su içme

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve maeglins tarafından 24 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. maeglins

maeglins Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    sorunum son bi haftdar cok fazla su icmem 6-7 litre diye tahmın ediyorum agırlık calısmıyorum sadece gunde 1 1.5 saat kosuyodum ama kosuyu bıraktıktan sonrada bir haftadar aynı miktarda su iciyorum sizce bu bir saglık sorunumu

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Aşırı su içmek su zehirlenmesi diye bir durum ortaya çıkarıyor. Suyun yoğunluğunun hücre içi yoğunluktan az olması nedeniyle hücreler zarar görüyor. Hatta sana bir örnek vermek istiyorum. Ben lisedeyken gazetede bir haber okumuştum, Abd de bir su firması su içme yarışması düzenliyor. Ödül ise PS3. Kadının biri birinci oluyor ve ödülünü alıp eve gidiyor. Evde de aşırı su içmekten öldü diyorlardı gazetede. Bence 4-5 lt yi fazla geçme ne olur ne olmaz.

3. maeglins

maeglins Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    elimde degilki susuyorum sürekli ailem dalga geciyo hastalık hastası oldun sen diyolar psiklojik olabilirmi acaba

4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    fazla tuzlu yemektende susuyor olabılırsın.

ayrıca yaz ayındayız gun ıcınde bolca terlıyor ınsan + spor yapıyorsunuz ordanda su kaybı var kosuda baya ter attırır ondan belkı cok ıcıyorsunzudur yanı susuyorsak ıcmek gerek dıye dusunuyorum hıc spor yapmayanlar 3 lt su ıcsın dıyorlar spor yapanlar fazla ıcmesı normaldır dıye dusunuyorum tuzlu yıyorsanız tuzu kesın fark edıcektır.( tuz yıyeceklerın ıcınde var extra dokmeye gerek yok ondan kesebılırsınız).

5. maeglins

maeglins Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    biraz icim rahatladı caborov saol yine doktora sorcam ama 6-7 litre normal deg,l gibi

Ç@ylak bunu beğendi.
  6. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    ÖZELLİKLE GRİPLİYKEN DİKKAT
    Avustralya'daki Queensland Üniversitesi bilimadamları, her şeyin olduğu gibi su içmenin de fazlasının zararlı olduğunu ortaya çıkarttı.

Araştırmaya göre, özellikle soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklar sırasında vücuttaki suyu bağlayan bir hormon salgılanıyor.

İdrar yoluyla atılamayan su, hiponatremi hastalığına yol açıyor.

BAŞ DÖNMESİ İLE BAŞLIYOR

Kanın fazla sulanması nedeniyle tuz oranının düşmesi olarak açıklanan hastalık, baş dönmesi ve yorgunlukla başlıyor, komaya kadar uzanıyor.

Uzmanlar, "Gripliyken aşırı su içmek felce bile neden olabilir.

Ayrıca, böbreklerin atamayacağı kadar çok su tüketmek toksik etki gösterir. Bu da ölümcül zehirlenmelere yol açar" diyor.

Alıntıdır(rejimde.com)

Fazla su içilmesinin zararlı olduğunu söyleyen Diyetisyen Kamuran Olgun, aşırı suyun kandaki sodyum oranının düşmesine (hiponatremi), böbreklerin arıtma kabiliyetinin aşılmasına, hücrelerin aşırı su alarak beyinde ödeme ve ölüme sebep olabileceğini belirtti.

Bunun yanında, sağlıklı bir vücut, kilo kaybetmek, var olan kiloları korumak, fazla gıda alınmasını engellemek için bol su içilmesi gerektiğini vurgulayan Olgun, hayat için en iki temel maddenin su ve oksijen olduğunu anlattı.

Suyun, zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetimi, gıdaların sindirilmesi ve hücre içine taşınması gibi birçok faydaları olduğunu ifade eden Olgun, “Su, aynı zamanda tokluk hissi vererek iştahı da azaltır. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur. Günde 8-10 bardak su içmek kilo vermek için kafidir. Su yerine kolalı içecekler, çay ve kahve içmek suya olan ihtiyacı karşılamadığı gibi içerdikleri kafein yüzünden vücuttaki suyu atmaya sebep olarak suya olan ihtiyacı da artırabilirler. Bu yüzden sıvı gıdamızı su olarak almak gerekir. Ayrıca sindirim sisteminin daha iyi çalışması için sabah aç karnına 1 bardak ılık su içmek iyi olur” dedi.

Alıntıdır(http://ebilgi.org)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:03 ----------

Günde Kaç litre su içmeli
    Su vücudumuzdan sindirim terleme ve nefes alma yoluyla sürekli eksilmektedir. Temel prensip olarak şunu söyleyebiliriz: Kaybolan su miktarı mutlaka yerine konmalıdır. Günlük su ihtiyacı konusunda bütün insanlar için geçerli bir oran söylemek zordur. Çünkü su ihtiyacını belirleyen pek çok faktör vardır.

Yaklaşık olarak bir gün içerisinde vücut ağırlığımızın en az 1/36′sı kadar su almalıyız. Örneğin 72 kg. ağırlığındaki birisinin günlük su ihtiyacı en az 2 litredir. Bu ihtiyacın bir kısmının yiyecekler yolu ile alındığını varsaysak bile, uzmanlar bir yetişkinin günde en az 1,5 litre su içmesini tavsiye ediyorlar.

Yeterince su içmediğimizde vücudumuzda bazı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. % 1 su azalması bizi susatır, % 5 hafif ateşe yol açar, % 10 dil şişer, böbrekler biter, kaslarda spazm başlar, yürümek imkânsızlaşır ve % 20 su kaybında da cilt çatlar, organlar durur, ölüm gerçekleşir.

Alıntıdır(odevindiryap.com)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:09 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:06 ----------

SUSAMA
    Susama duygusu duyusal sinir uçlarının uyarılmasına bağlıdır ve bu uyarılmanın oluşum sürecini açıklamaya yönelik birçok varsayım tartışılmaktadır. Bir açıklamaya göre susama yutak mukoza örtüsünün kurumasına bağlıdır. Bu varsayım organizmanın su dengesinin düzenlenmesinde tükürük bezlerine önemli bir rol yükler. Organizmadaki su oranı belli bir düzeyin altına düştüğünde tükürük salgısı azalır. Boğaz mukoza Örtüsünün bu nedenle kuruması insanda su içme isteğini uyandırır.İkinci bir kuram ise susamayı kanın bileşimindeki değişikliklere bağlar ve geçişme (osmoz) basıncının yükselmesiyle açıklar. Bu yükselmenin sinir uçlarını uyardığı ya da merkez sinir sistemi yapılarını etkilediği düşünülür.

Aşırı Su ve İçki içme İsteği
    Susuzluk duygusunun çok artması ve buna bağlı olarak kistinin normalin çok üstünde, genellikle günde 3 litreden fazla sıvı almasına tıpta polidipsi denir. Ağır kanama, yineleyen ishal, kusma ve aşın terlemeyle çok miktarda sıvı yitirilmesinden sonra görülür. Bazı zehirlenmeler, ateşli hastalıklar, şeker hastalığı, bazı iç salgı sistemi hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, ayrıca ensefalit, menenjit ve tümöre bağlı olarak beynin hipotalamus bölgesindeki susama merkezlerinin aşın uyarılması da polidipsiye yol açar. Şekersiz diyabet (diabetes insipidus) gibi bazı olgularda ahnan sıvı miktarı günde 30 litreye çıkabilir. Susama bazı ruh hastalıklarında da olağanüstü boyutlara varabilir. Böyle durumlarda dipsomani ya da potomani adıyla anılır. Potomani alışkanlık boyutuna varmış, bastınlamayan bir içme gereksinimidir, içme isteği alkollü İçkilere yönelikse, bu duruma dipsomani adı verilir. Potomani poîidipsiden farklıdır. Psikanalizde potomani hastalarının nevrotik davranışı kişilik gelişiminin daha erken evrelerinden birine gerileme olarak değerlendirilir. Bu evre ağızcıl dönemdir. Ağızcıl dönemde libido etkinliği ve besinlerin alınması tek bir doyum biçimine dayanır; bütün hazlar ağız aracılığıyla tadılır ve nesneler ağza alınır.

Alıntıdır(saglik.im)

Azi bunu beğendi.
  7. Profane

Profane Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    Almanya
    Kilon fazla ise gayet normaldir. Ben sınavlar bilmem ne derken son zamanlarda 1.81 boy- 98 kilogram olmuştum. Gayet 8-9 litre içiyordum yazın

8. Body.

Body. Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    konu açılmışken şunu sormak istiyorum, antremanda çok su içmenin bi zararı olur mu ? böyle suyu içince göbeğim şişiyo falan bi garip oluyorum onun için sordum

9. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    antrenmanda cok su ıcmek bence pek uygun degıl set aralarında bır kac yudum ıdealdır

cok su ıcmek eger multıvıtamın ve mınerallerle dengelenırse bır sorun olusturmaz kolay kolay

10. Body.

Body. Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    anlayamadım, yani neyle dengeliyimki sorun oluşturmasın

11. yumurta

yumurta Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    6-7 lt su gerçekten fazla gibi fakat su içme aralığıda önemli bence... yani 1-2 lt suyu bir anda içmiyorsundur heralde?

12. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    yukardada yazdıgım gıbı multıvıtamın ve mıneraller ıle yanı dısardan suprady tazı bır vıtamın destegı alın

13. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    günde 1- 1.5 saat koşuyorum diyorsun çok fazla ayrıca yaz ayı olduğu için su kaybı oluyor tuzsuz yemeye dikkat et birde eğer hala aşırı susuyorsan bekle günde 4 litre filan içmeye çalış ben sanayide çalışıyorum sanayiden sonra spora gidiyorum bende çok susuyorum yemek yicek vakit olmadığı için suyu biraz fazla içiyorum ama 4 litre geçmez içtiğim su günlük

Sayfayı Paylaş