Aşırı Protein - Sivilce Artışı

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve StoLen tarafından 12 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba Arkadaşlar okulların kapanmasıyla beslenmeye dahada ağırlık vermeye başladım Fakat 2 haftadır sivilcelerim artmaya başladı sizce abartıyormuyum aşırı protein alımından kaynaklanabilirmi

Vucud Tipim Ektomorf olduğu için 2 katı değil 4-5 katı protein alıyorum diyebilirim
    Kilom 62
    Kendime bakan birisiyim Günde 3 defa yüzümü sabunlu su ile yıkarım

Beslenmem Günde 10 yumurta beyazı 300 gram tavuk göğüsü 3 Kase yoğurt 300 ml Süt 5 haşlanmış patates 1 kase bulgur 2 adet muz 50 gram lor 1 tabak sulu yemek 50-75 gram kırmızı et vs olarak devam ediyor bazen dahada fazla yiyorum

Artık bu şekilde beslenmekten sıkıldım diyebilirim

2. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    sivilce için:
    1-yoğurt ve sütü tamamen kes. 1-2 hafta içinde sivilceler azalacak. bilimsel olarak ispatlandı.
    2-haşlanmış patatesi kes. patates = nişasta = basit şeker = bozulan insülin dengesi = sivilce

bulguru miktar olarak arttır. yulaf ezmesi de ekle. esmer pirinç ile zenginleştir karb kaynaklarını.

bol yeşil sebze ye yeşil çay iç maydonoz ye bol bol detoks da iyi gelir sivilceye.

su miktarını arttır.

supplement olarak eczaneden solgar gnc veya benzeri markalardan milk thistle al.

yüzünü sık yıkamak da iyi değil sivilce için, faydalı bakteriler de gidiyor çok yıkayınca. en iyisi 1 kere yatarken yıka.

rockybalboa7, StoLen ve Zerk bunu beğendi.
  3. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba, Çok yararlı bilgiler verdiğin için teşekkürler

- Yoğurt ve süt konusunu mutlaka deneyeceğim

- Haşlanmış patatesin böyle bir etkisinin olduğunu ilk defa duyuyorum en çok kullandığım karb. diyebilirim peki patates yerine makarna sıkıntı yaratırmı ?

- Çayı Yaz gelmesiyle sabah kahvaltılarından ve gündelik hayattan çıkarıp sütü eklemiştim onuda tekrar düşüneceğim

- Yeşillik hiç yemiyorum gibi birsey

-Su 3 litre Max 5 litre tüketiyorum.

-Peki yumurta hakkında ne düşünüyorsun sivilce ile bir alakası olabilirmi ?

-Süt ile yoğurdu kesmemle birlikte gece yatmadan casein olarak ne tüketebilirim. ?

Son olarak Yoğurt ve Sütü beslenmemden çıkarmam bana herhangi bir kayıp yaratırmı ?

Son düzenleme: 13 Haziran 2013
  4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    makarna da undan yapılır glisemik açıdan uygun değil.
    karb olarak bize esmer bulgur esmer pirinç lazım. bunların glisemin endeksi düşüktür insulin dengesini bozmaz sivilce için uygun

yeşillilk yememen büyük hata mutlaka koyu yapraklı besinleri ekle maydonoz roka yeşil biber vs

su miktarı iyi

kahvaltıda yeşil çay veya normal çay iç ama şekersiz olsun

şeker en büyük düşman

yumurta konusu kişiden kişiye değişir herşeyi kesme şimdilik süt yoğurdu azalt bir gözlemle

sadece casein kalsın tamamen sıfırlamamış olursun

StoLen bunu beğendi.
  5. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    casein olarak çökelek tüketebilirsin.sade yiyemezsen biraz yoğurt ve su karıştır iç.

StoLen bunu beğendi.
  6. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Deadlifter vallah üşenmeden oturmussun detaylı bir şekilde anlatmıssın çok sağol bu söylediklerini harfi harfine uygulayacağım.

7. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Deathlifter,

Makarna undan değil durum buğdayından yapılır. Durum buğdayı da düşük glisemik indekse sahip, pek farkı yok kepekliden.

Ayrıca süt ürünlerinin(laktozdan herhalde) sivilce yaptığı ispatlandı demişsin. Link atarmısın zahmet?

8. geceyar20

geceyar20 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    P90x Koç'u
    Yer:
    Denizli
    62X2=124 Gr protein geriye kalanların hepsi çöp unutma.

9. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    bu vücut yapısına ve antreman şiddetine göre değişir.kesin birşey söylemek doğru olmaz.zaten kimse durduk yere 4 katı protein tüketmeye kalkmaz demekki daha az tükettiğinde gelişimi yeterli görememiş.

StoLen bunu beğendi.
  10. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Swager gerekli cevabı vermiş.. Vucud tipimi yukarıda belirttim eğer normal bir metabolizmam olsaydı gerçekten bu kadar yemezdim. Şuan yemek istemiyorum fakat yemek yeme sorumluluğum var bu sporda.. 2 katı haricinde diğerlerinin çöpe gideceğini zannetmiyorum ki şuan aldığım protein bile bana yetmiyordur

11. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    15 yaşından beri devam eden ve 2-3 ay öncesine kadar özellikle sırt bölgemde var olan sivilcelerimden %95 kurtulmuş bulunmaktayım. Nasıl mı tamamen kendiliğinden. Yani artık ergenliğin bittiği ve vücut normale döndüğünün göstergesi. Sivilceye neden olan yiyecekler vardır azaltılabilir ama tekrar çıkar yani ne kadar uğraş tekrar çıkar. O yüzden kafana çok takma zamanla gidecektir. Ama kilo başı 4 gram protein çok fazla. 2 gram yeterlidir.

12. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    makarnanın çeşitleri var, esmer makarna uygun olabilir ama sıradan makarnanın bize yaramadığını biliyorum.

süt ve akne konusunu zamanında merak edip araştırmıştım 3-4 yıl öncesine kadar dermatologlar alakası yok derdi ama son 1-2 sene bunu ispatlayan çalışmalar gördüm bir sürü. şimdi fazla vaktim yok ama üç beş kaynak paylaşayım:

Sorularınız - Dermalogica Türkiye

S: Süt, akneye sebep olur mu?

C: Başka bir yorumlama hatası daha: süt akneye ve sivilceyi tetiklemez.

Sütün içinde yer alan ve ineklerin ürettiği hormonlar yağ bezlerini harekete geçirerek yağ üretimini hızlandırır. Süt veren inekler yaşamları boyunca hamile olduklarından, bu dönemde vücudunda bulunan hormonlar doğal olarak süte de geçer. Süt ürünlerinin akneye sebep olması sütte bulunan hormonların yağ bezlerini harekete geçirmesindendir. Diğer taraftan ineklere enjekte edilen hormonların sütte bulunan hormon seviyelesini etkileyip etkilemediğini bilinmemektedir.

Okuduğum yabancı bilimsel kaynaklar da aynı yukarıdakini belirtmekteydi.

Başka bir kaynak:

Şeker Ve İnek Sütünün Akne, Sivilceleri Çoğalttığını Biliyor musunuz ? - Kozmetisyen Nesrin Sürer - Milliyet

Örneğin, inek sütünün sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu biliriz, ancak İtalyan bilim adamlarının araştırmalarında ve denekler üzerinde yaptıkları çalışma sonucu raporuna göre; akne sorunu yaşayan kişiler için ters tepki verdiğini ve yağ üretimini hızlandırarak, akne ve sivilceleri çoğalttığını belirtiyor.
    Bilim adamların araştırmalarının sonucu ne kadar kesinleşip, kesinleşmese bile sonuç olarak, süt veren ineklerin hormonların akne sorununu tetiklediğine kanat getirdiler.Takriben satın alınan sütlerin %90’ı hamile olan ineklerden elde edildiği saptanmıştır. Hamile olan ineğin vücudu erkeklik hormonu üretir. İneklerin ürettiği hormonlar yağ bezlerini harekete geçirir ve yağ üretimini hızlandırır. Süt veren inekler yaşamları boyunca hamile olduklarından, bu dönemde vücudundaki hormonlar doğal olarak süte de geçer. Sütte bulunan hormonlar yağ bezlerini harekete geçirir ve yağ üretimini hızlandırır, sivilce ve aknelerin çoğalmasına neden olur.

Burada çok detaylı anlatıyor: (ingilizce)

Four Ways Milk Causes Acne

evidence from thousands of adults suggests that milk also affects adult acne. As many adult acne victims report their skin gets better after quitting milk and dairy products.

Diyor ki, süt ergen kişilerde de akneye sebep oluyor ve süt ve süt ürünlerini kesince ciltlerinde düzelme oluyor.

Research suggests that acne is linked to problems with blood sugar metabolism and chronic inflammation. Wild swings in blood sugar levels lead to hormonal reaction that increases sebum production and turnover of skin cells. Chronic inflammation taxes the immune system and opens the door for acne causing bacteria to colonize the blocked skin pores. Click here for more detailed explanation of what causes acne.

Drinking milk leads to a similar hormonal reaction than blood sugar problems do. Further milk can increase inflammation throughout the body.

özet olarak akne ile kan şekeri dengesi arasında baplantı var diyor ve seviyenin yükselmesi hücrelerin deliklerini tıkayan akneye sebep olan sebumlarda artışa neden olur bu da akneyi tetikler diyor. süt içmek de şekrr seviyesi düşmesine benzeyen aynı hormonal reaksiyona sebep verir diyor.

Milk and IGF-1

DHT is not the only way milk can cause acne. Milk contains an array of powerful growth hormones. That shouldn`t come as a surprise as milk is supposed to make things grow. By drinking milk a newborn calf turns into 1.5 ton steer.

yazının devamında sütün DHT hormonu ve IGF ile ilişkisini, yukarıda yazılanlara benzer olarak hamile ineklerdeki hormonun akneyi tetiklediğini vurguluyor.

özet olarak süt akneyi tetikliyor diyor, süt ne kadar çok işlemden geçtiyse ve inek ne kadar dışarıdan ilaç hormon aldı ise durum daha kötüleşiyor. işlem görmemiş doğada yaşayan ineklerden alınan sütte durum daha az ama böyle sütü bulmak da zor.

Sayfayı Paylaş