Ağrıyan kaslar = Proteine aç kaslar mı demektir ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 21 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Güzel bi antrenmandan sonra 2-3 gün o bölgeler hassas olur ağrır bilirsiniz. Peki antrenmandan sonraki ilk 36 saat yüksek proteinle besledik kaslarımızı. (Protein sentezinin yüksek olduğu dönemler)
    Nasıl olsa ilk 36 saat güzel beslendik diye
    proteini kesersek gelişimi olumsuz etkiler mi ?
    Yani ağrıyan kas proteine ihtiyaç duyan kas mı demektir ?
    Not: Bu durum bende mevcut olduğu için yazdım. Pazartesi Göğüs-Biceps antrenmanımdan sonra 1 ölçek whey, 1 saat sonra 200 gr tavuk göğsü + pilav. Ve yine gece kazein aldım.
    Sabah kalkınca 8 yumurta beyazı. Günlük süt. Tam tahıl ekmek.
    Öğlen kompleks kazein.
    Akşam 150 gr tavuk eti + makarna.
    Ondan 1 saat sonra 1 ölçek whey protein.

Bu beslenmeye göre protein eksiğim olmaması lazım. Ama kaslarda hala bir ağrı var.
    Aşırı çalışma vs. olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme: 21 Mayıs 2014
  2. DrBurakkk

DrBurakkk Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Gelişimini olumsuz etkiler.
    Kasların ağrıması liflerde oluşan mikro yırtıklardan ötürü hissedilir. Bu yırtıkların onarılması proteinler sayesinde olur

3. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Antrenman sonrası ve ertesi günü yani OFF günümdeki beslenmeme bi göz atarsan sevinirim. Konuyu editledim.

4. Trabzonum61

Trabzonum61 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Hocam şöyle bi örnek verim antrenmandan sonraki gün örneğin tricepslerimde ağrı var sabah kalktığım an 1 ölçek. W hey alıyorum 30-40 dk sonra kahvaltı kalktığımda oluşan ağrı 1 saate nerdeyse bitiyor deneme amaçlı whey almadan denedim ağrı sürdü bunlar orantılı olduğunun kanaatindeyim

5. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Bende senin gibi dusunup agridikca tavuga süte abaniyorum :) hatta agrimadigi gunlerde protein alimima cok dikkat etmiyorum.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    beslenme önemlidir off günü beslenmesi daha önemlidir ayrıca ilk mesajı yazan arkadas protein eksiğim olmaması lazım dedinde ara öğün nerde sabah sabah 50 ye yakın protein ne işine yarıcak akşam zaten tavuk yior birde 1 saat sonra whey ne işine yarıcak senin beslnme sey gibi oldu sabah 100 akşamda 100 protein aldım zaten fazla bile aldım tamamladım gibi birşey

7. Aziz-han

Aziz-han Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Şahsen ben off gününde karboyu kg 2 katı alıyorum yağı da 1 ye yakın proteini yüksek tutuyorum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

8. Aziz-han

Aziz-han Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Bu arada off gününde karbo alımından bahsetmemissiniz ne kadar alınmalı yorum yapılabilir bilgi acısından konu önemli olduğu için

9. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Eğer definasyon gibi bi durum söz konusu değilse karbo almakta bi sıkıntı yok. Fakat onu tam tersi yapsan daha iyi olur. Antrenman günleri karbo alımını yüksek tut.
    Off günlerinde aldığın fazladan karbonhidrat vücutta yağlanma olarak geri dönecektir. Ki bunu kimse istemez.
    Yağ alımında ise zeytinyağı, fındık yağı gibi yağlar gayet iyidir. Testosteron seviyesini arttırmaya da yardımcı olurlar.

Redpack, söylediklerindeki mantık doğru. Fakat sabah sabah 50 gr'a yakın protein ne işe yarayacak cümlesine katılmayacağım. Gece katabolize olan vücut sabah proteine aç uyanır ki zaten kahvaltılarımızda da proteine yüklenmiyor muyuz ? Çünkü metabolizmanın hızlı olmasının ilk şartı kahvaltının zengin olmasıdır. Bu arada 50 gr'a yakın protein almıyorum. Ortalama 35 gr falan.
    Öğlen hayat şartlarından dolayı yemekte problem yaşıyorum evet burada haklısınız. Ama bunda da 1 ölçek kazein kompleks protein içtiğim için 8 saat gibi bir süre zaten vücut katabolik duruma geçmiyor.
    Akşam da eve geldiğimde Whey protein içiyorum ki bu ne kadar doğru o tartışılır ama bi önceki açtığım konuda protein sentezinin antrenmandan sonra 24. saatlerde %150 gibi bi rakama ulaşması.
    Yani Whey protein içtiğim saatlere denk geliyor. Ondan 1 ya da 1,5 saat sonra da 100 gr tavuk göğsü tüketiyorum. Gece de 50 gr yağsız lor peyniri..
    Şimdi burada asıl olay aldığım protein kaynaklarının farklı emilim sürelerine sahip olması. İçtiğim whey protein ile yediğim tavuğun olayı farklı. Eğer 1 ölçek whey içip 1 saat sonra tekrar 1 ölçek whey içseydim işte burada tartışmasız hata yaptığımı söyleyebilirdiniz.
    Bir de sabah 100 akşam 100 e tamamlama gibi bi niyetim olsa sabah 2 ölçek whey, akşam da 2 ölçek whey ile işimi hallederdim. Kesinlikle bu işin mantığı bu değil katılıyorum ki böyle de yapmıyorum zaten. Elimden geldiğince öğünlere yaymaya çalışıyorum.
    Yine de yanlış giden şeyler olabileceğini düşündüğüm için bu konuyu açtım. Hepinizin yorumları ve bilgileri benim için önemli. Yoksa neden sizlere soru sorayım öyle değil mi ?

Son düzenleme: 21 Mayıs 2014
  10. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    bak söylemeye çalıstığım şey su şimdi sabah 8 yumurtan yerine uyanınca 1 ölcek whey ve üstüste değil tabi 4 yumurta gerekli karbon la beraber ara öğne protein ve yanına karboyu ekle öğlen kesein yerine tavuk pilav makarna vs bir ara öğün daha ekle keseinide gece yatarken al akşam zaten tavukta yiorsan yada protein alableceğin karbo ile birlikte hiç yoktan bu şekilde yayıp işini bir nebze görürüsdün sonrada dahada nasıl verimli hale getirebilirm diye düşünürsün arastırıp

11. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Aslında dediğin gibi de yapmayı düşündüm onun için de bi konu açmıştım ''gece kazein alırsak sabah whey almaya gerek var mı'' diye :)
    Yani antrenman gecesi kazein alıyorum sabahına wheye gerek olmadığını söylediler. Çünkü vücut gece aç kalmadı beslendi o yüzden..
    Öğlen dediğin gibi yapmam gerekiyor. Protein + karbolu bi öğün.
    Gece de kazein al demişsin zaten off günündeydim bu şekilde beslendim gece yine kazein gereksiz olmaz mı ?

12. Aziz-han

Aziz-han Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Off günümde daha çok kompleks karbo almaya çalışıyorum kg 2 katı yetiyor on günümde yükseltıyorum bu arada yarı def yarı bulk gibiyim

13. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    gecede al demedim gece al keseini dedim bnm sana sölediğim beslenmen hakkında az da olsa bir fikir verebilmek off günü nasıl beslenmen gerektiğini çalısma günleri nasıl beslenmen gerektiğini ciddi bir arstır arstırma bişi kaybettirmez saçma yorumlar almaktansa beslenmeyi günlük vücudunun neye ne kadar ihtiyac duyduğuna göre ayarlaman gerek tabi bunu hemen öğren yada hemen yap demek zaten yanlış ancak elinden geldiğince doğru yap eğer yapıorsan ve yapacaksan

14. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Sen yanlış anlamışsın gece kazein almam gereksiz olmaz mı dedim ? Zaten dün antrenmandan sonra almışım ertesi günü off vermişim. Gece yine kazein gereksiz olmaz mi diye sordum. Araştırmalarımı yapıyorum zaten ki çoğu konuda bilgim olduğu için her yorumu dikkate almıyorum..

Samsung Galaxy cihazından Tapatalk kullanılarak gönderildi.

15. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    ozaman
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2014 ---
    ozamna senin slediğin antrenman günü aldım ertesi yanı off günü almasam nolur gibi oldu beslenmedeki önemli nokta sürekliliği hergün off günü veya çalısma günü sürekli iyi olmak zorunda protein bakımından karbo zaten amacına göre deişkenlik gösteren bir faktör ancak protein o şekilde değil ki off günü çalısma günü dikkat erttiğinden daha fazla dikkat etmelisin çünki dinlendirdiğin kasların zaten ac ve toparlanması lazım

elite35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş