Ağırlıkla mekik çekmek

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve enya tarafından 8 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar uzun zamandır yoğun bir mide antremanı içerisindeyim. Ama mide antremanları çok uzun sürüyor ve sıkılıyorum.. 2 gün idman - 1 gün dinlenme şeklinde yapıyorum. Antreman programım şöyle:

Göğüs - Kanat - Mide
    Omuz - Bacak - Mide
    -----Dinlenme------
    Biceps - Triceps - Mide
    Tekrar Göğüs - Kanat - Mide
    ------Dinlenme-------

Antreman programım böyle mide antremanına gelicek olursak:

Klasik mekik: 3 set maksimum tekrar
    Ayakları karına çekmek: 3 set maksimum tekrar
    Crunch: 3 set maksimum tekrar

Sorunum şu; Mekik çekerken sıkılıyorum zaten hocam maksimum yapmam gerektiğini söylüyo. Klasik mekik te ilk set 200 den aşağı yapmıyorum. Daha 2 set daha kalıyo bende sıkılıyorum onun yerine ağırlıkla mekik çeksem olmazmı ?

2. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Olur elbette. Hem ağırlıkla çekmek adeleyide büyütür. Üst üste iki gün mekik çalışma. Karın kaslarınında dinlenmeye ihtiyacı vardır. Ağırlıklı mekik içinde cable crunch tavsiye ederim.

3. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Mekiği ağırlık ile çekmen 50 tane karın kaslarının hacimli yani biraz daha büyümesine yol açıyor ama 200 tane ağırlıksız çekmen ise büyüme değilde sıkılaşmada işe yarıyor.kaç dk sürüyor ki sıkılıyorsun anlamadım bende çekiyordum partnerle yaparsan problem olmuyor muhabbet ediyorsun :)

4. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    Okumuştum karın kaslarının dinlenmeye ihtiyacı var diye ama benim program şeklime 1 gün dinlenmek uymuyor. 1 gün dinlensem başka bir adeleyi çalıştırsam başka gün diğer günde zaten dinlenme günüm olucak o zamanda 2 gün dinlenmiş olucam oda karın kaslarını hantallaştırmaz mı ?

http://piys.sporfitness.com/fckeditor/editor/filemanager/userfiles/image/karin-kaslari.jpg
    bu sıkılaştırma
    http://www.fitnesstr.net/wp-content/uploads/2010/10/fitnesstr_6pack.jpg
    buda büyümeyemi örnek ???

valla sürüyo bayağa hesaplamadım 2 tane kol antremanı süresi kadar filandır.. dinlenmeler dahil

5. zapatista

zapatista Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    bursa
    Mekik esnasında sıkılma problemi maalesef bendede var. Bende 150 200 'e kadar çekebiliyorum buda haliyle sıkılmama neden oluyor. Şöyle daha az tekrar ile karın bölgesini yine klasik mekik kadar etkileyecek bir hareket yokmumudur acaba ?

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    anladım evet verdiğiniz fotoğraflardaki gibi ama sıkılaştırmadaki fotoğraf ondan daha iyi bir sıkı karında olabilir ben o tarz seviyorum.bu arada mekik çok yararlı bi hareket karın için bence bırakmayın uzun sürmesini ağırlıkla çekerek süreyi düşürmüş olursunuz.aralarda eğlenebilceğiniz birşeyler planlayın telefon :) muhabbet etmek vbz..

7. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Neden hantallaştırsın ? Haftada 1 gün göğüs giriyoruz hantallaşıyormu ? Yanlış bir düşünce. Üstüne birde ağırlıkla çalışarak 2 gün üst üste çalıştırmak baya yıpratır. Haftada 2 gün sağlam mide antrenmanı yeterli olur. Ayrıca yan taraflar için ağırlık kullanmanı tavsiye etmem.

8. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Ben 25kg ile çalışıyorum karın hareketlerini. Baya etkili oluyor. Ara sırada da sadece ağırlıksız çalışıyorum

9. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    sorun sadece sıkılmak değil ki ayaklarımı mekik aletine takınca ayaklarım filanda kasılıyo :)

Haklısın programı değiştirmem gerekicek sanırım :)

10. WildRose

WildRose Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Karın kasları vücuttaki diğer kaslardan farklı değil. Bu bilgi açığa çıkalı ve 300 500 şınav çekme devri kapanalı çok uzun zaman oldu. Bu tip çalışma kişiye bi yerden sonra bir kazanç sağlamaz. Karın kaslarının da diğer kaslar gibi ağırlığa ve zorlanmaya ihtiyacı var. Bu ihtiyaç uzun süreli çalışma değil, kısa süreli ve yüksek ağırlıklı çalışma elbette. Nasıl düşük ağırlıkla çok set çalışınca göğüs gelişmesi söz konusu olamazsa, karında da bu tip bi çalışmanın pek anlamı yok.

İnsanlar şu göstereceğim videodaki gibi bi çalışma şekli uyguluyor karın gelişimi için. Örnek olarak bu videoyu gösteriyorum ama elbette ki örnek bi çalışma değil bu adamınki, çok kötü bi formda ve ciddi sırt sorunlarına yol açacak cinsten. Fakat genel hatlarıyla ağırlıkla çalışmak gerekiyor. Piramit set yapabilirsiniz mesela.

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=agCyv_8wTJU[/YOUTUBE]

enya bunu beğendi.
  11. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    WildRose, keşke koymasaydın videoyu. Gören denemeye kalkmasın :D Aslında en iyisi abdominal machine ama oda her salonda olmuyor ne yazıkki.

12. TheTank

TheTank Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    BodyBuilding
    Yer:
    İstanbul
    elbette olur kaslara ayrıca normal yaptıgından daha etkılı olur kaslara daha cok agırlıkla daha cok stress ve baskı uygularsın

13. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese teşekkür ederim artık ağırlıkla çekeyim o zaman :) Geçen gün 5kg ile denedim 100 tane yaptım. Böyle yavaş yavaş arttırayım o zaman ? Antreman programımıda değiştirdim. Bu şekilde düşünüyorum:

Göğüs - Kanat
    Omuz - Bacak - Karın
    ---Dinlenme---
    Biceps - Triceps - Karın
    Göğüs - Kanat
    ----Dinlenme---

Biceps - triceps antremanından sonra 2 gün mide çalışmamış olucam sizce sorun olur mu ??

14. battuhans

battuhans Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Mekik çekerken karın kaslarını sıkar ve doğru nefes alırsan zaten öyle söylediğin kadar mekik çekemezsin.Hareketi nizami yapman lazım.

15. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    Hareketim nizami.. Hocamda aynı fikirde zaten.

16. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    O kadar kafana takma sorun olmaz. Cable crunch ile yüksek ağırlıklarlada çalışabilirsin, 5kg az.

17. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    Cable crunch ı yapanları gördüm ama hiç ben yapmadım. Zaten hocam o hareketi yapmamı söylemedi bende sorgulamadım :) normal crunch ı yapıyorum ben bide o ağırlıkla yapıyorum dediğim klasik mekikte.

18. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    bir şey sorabilirmiyim crunch la kaç tane çekiyorsun ?

Son düzenleme: 9 Mart 2012
  19. enya

enya Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    Tek başıma ayaklarımı sıkıştırarak (zaten tam sıkışmıyo boşluk kalıyo) o şekilde 45-50 tane. Partnerim ayaklarımı tuttuğunda 80-90 tane çekiyorum :)

20. hellbeat35

hellbeat35 Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    ağırlık falan koyma olayına girdiğine göre merak ettim bende 30-40 çekiyorum evde tekken bazen fakat karın kaslarım gayet iyi 1-2 haftaya denicem ağırlıklada karın kasların belirgin mi acaba? foto koyarmısın ?

Sayfayı Paylaş