ağırlıkla koşmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zrynawrycek tarafından 30 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1. zrynawrycek

zrynawrycek Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar, koşulara başlamayı düşünüyordum ve interneti araştırıken şu siteye rastladım:http://www.turkpoint.com/spor/acik_hav_spor_puf.asp

ilginç olan kısmı şu soru ve cevabı:
    Peki açık havada spor yapmak isteyen ancak omuz, göğüs ve üst kaslarını da geliştirmek isteyenler ne yapmalı?

Mutlaka ellerini sallayarak üst kaslarını da çalıştırmalılar. Hatta daha da iyisi, ellerine doğadan bulabilecekleri hafifçe ağır taşlar alarak, o ağırlıkla beraber ellerini sallayarak yürümeleri veya koşmaları omuz, pazu ve göğüs kaslarını da çalıştırır. Ayrıca yürüyüş veya koşudan sonra kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı yapılan sınav hareketi de üst kasları geliştirir.

peki şimdi bana elime dumbell alıp koşmamı tavsiye eder misiniz, hani normalde salona gidip çalışan birisine etkisi nasıl olur( ben 5 gün gidiyorum şu an haftada, koşuları 4 gün gidince 2 gün yapmayı düşünüyorum, şimdilikse haftada 1, çalışmadığım günlerden birinde), yani etkisi nasıl olur sizce?

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    spor salonunda ağırlık antremanı çalışıyorsan senin bunu yapmana gerek yok. hatta ağırlık alıp koşarsan kaslarını gereğinden fazla çalıştırırsın böylece ilerlemen yavaşlar. çünkü kaslar uygun bir antreman programından sonra dinlenerek gelişir.

3. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    koşu

Eğer koşucu isen haftada 3 gün ağırlık çalışmak senin için yeterli olacaktır. 3 günde koşu tabi bu senin koşacağım tempo mesafe ile orantılı olması lazım. Örnek verecek olursak uzun mesafe koşacaksan eğer koşudan sonraki günü off geçirmen gerekiyorki vücut toparlasın kendini Kısa mesafe koşuyorsan eğer ertesi gün salonda halter ile çalışma yapabilrsin. Yok ben sağlıkla yaşam için yapıyorum dersen 3 gün halter 2 gün koşu seni bayağı zinde tutacaktır tabiki dediğim gibi koşacağın mesafe tempo çok öenmli ağırlık çalışmanı dinlenmeni ve beslenmeni buna göre belirleyceksin
    Umarım aklında birşeyler şekilllenmiştir.

4. izmirDR

izmirDR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bunu yaklaşık 2 ay boyunca sabah akşam birer saat bisiklette denedim...sonuç inanılmazdı...tabiii ağırlık ve bisiklet yanında toplam 3-4 saate varan spor aktivitesi yapıyordum ağırlığı koşu olmak üzere...bisiklet çevirme zorunluluğumda dizlerimdeki problemden kaynaklanmıştı ve pedal çevirmek sıkıcı geldiği için ağırlıkla çalışarak zevkli hale getirmiştim sonrasındada bırakmadım...

Şimdi yaklaşık 1 aydır ellerime 2 şer kilo ağırlık alarak havtada aralıklı 3 defa 1.5 saat koşu bandıda 5 km koşu ve 5 km yürüyüş şeklinde yapıyorum...Sol kolum habire deri yırtıkları oluşuyor...yakında pazular yırtılıp çıkacak... :))...Hoş ben bunu solun sağa oranla zayıflığına bağlıyorum....

Şimdi sorun şu...dizlere va bacaklara aşırımı yükleniyorum...zira aşırı ağrılarım ve özellikle kaval kemiğimde dokununca ciddi ağrı hissediyorum...ve aynı bölge ve dizler sızım sızım sızlıyor... :((((

Siz bu aktivasyona nedersiniz?

Bilgi notu:

Kaval Kemiği Bağları lltihabı
    Kategori:Kaslar ve Kemikler

Belirtileri Teşhisi Tedavi
    Belirtileri

Kaval kemiğinde ağrı (bacağın diz ve ayak bileği arasındaki bölümünün ön tarafında ağrı), Kaval kemiğinin ön bölümündeki ağrı, kaval kemiği bağlannın iltihabından kaynaklanabilir. Kasları kaval kemiğinin ön ve yan taraflarına bağlayan bağlarda, tahriş ve iltihap sonucu ağrı ve bazen de şişme meydana gelir. Çoğunlukla, sert zeminlere uzun süre ve şiddetli olarak basılan, koşma, basketbol, tenis ya da uzun yürüyüşler (örneğin askeri talimler esnasında) gibi sporlar nedeniyle ortaya çıkar.

Tedavi

Kas ve iskelet sistemindeki diğer yaralanmalar gibi, dinlenmek, buz uygulamak ve korumak (bandajlarla), bu sorunun en etkili tedavisidir. Rahatsızlığı azaltmak için bazen sıcak su kompresleri de yararlı olabilir. Ilaç Tedavisi Doktorunuz aspirin veya uygun herhangi bir antienflamatuar ilaç verebilir. Diğer Tedaviler Bazı vakalarda, sert fiziksel aktivitelerin yolaçabileceği şoku azaltmak üzere, ayakkabıların içine yumuşak bir ek parça konabilir. Ayağın yapısında bir anormallik saptanırsa, ortopedik tabanlar da kuilanılabilir.

http://www.dermanbul.com/medicine_info.php3?id=1590

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Fazla ağırlıkla koşan kişilerde özellikle dizdeki iç yan kondil ve çapraz bağlarda sorun çıkmıştır bu sorun ağırlık bağlanan bileğe bacağın tam istediği gibi hükmedememesinden kaynaklanıyor ve çapraz atımlarda belirlenen çizgi aşıldığından yada gerildiğinden yırtılma sözkonusu olabiliyor..

bu konuda dikkatli olunuz diyorum

Sayfayı Paylaş