Ağırlıkla barfix çekmek, boy uzaması için yapılabilecekler ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve n0rest tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. n0rest

n0rest Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İyi akşamlar. 18 yaşındayım ve sınava hazırlanıyorum. Yoğun tempo vs. yüzünden, sporsuzluktan vücudum hantallaşmaya başladı. Evde bir takım birşeyler yapıp daha dinç hissetmek niyetindeyim. Tabii bu kadar değil.

Sağlıklı hissetmek, dinç olmakla beraber bu sporların sakatlanmamak adına nasıl yapılacağını ve boyumun uzamasına olabilecek katkılarını uzmanlardan dinlemek istiyorum.

Odama kapı barfixi yapıtırıcam veya satın alıcam.
    - Eğer yaptırırsam orantı açısından vs. sakat bi durum olabilir mi? Dikkat etmeli miyim?
    - Boyum açısından ayaklarıma ağırlık bağlayıp barfix çekmek istiyorum, sakatlanmamak adına nelere dikkat etmeliyim?
    -Barfixin faydalı olabilmesi için tam anlamıyla bağlı kalmam gereken şekiller nelerdir?
    - Barfix dışında bu duruma katkı sağlayabilecek herhangi aktivitelerde bulunabilir miyim? Bunlar nelerdir?

Ve yaşıma, boyuma, kiloma ve genetiğime göre uzamam için yapmam gereken çalışmalar nelerdir? Veya bu sizce mümkün mü?

Boy : 173-174
    Kilo : 63
    Anne : 1.58
    Baba : 1.80

Fikirlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Saygılar.

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    - Barfiks aleti olarak yapılan aletleri bir araştır bak istersen ben yeni aldım Iron GYM Çok fonksiyonlu barfiks aleti şınav , dips , mekik , barfiks 4 hareketide yapma konusunda yardımcı oluyor.Ben bunu aldım kolay kolay birşeyi bozmam.Kapıdanda rahat çıkarılıp takılıyor.Ama almadan bu konuda bayağı bir araştırma yapmıştım.Koridora takılan barfiks demirleri var sadece barfiks demiri dümdüz öyle birşeyde alabilirisn oda işine yarar.
    -Ayaklarına bağlamaktan kastın ne :) ayak ağırlıkların mı? var.Varsa problem olmaz ama yoksa kendin öyle birşey yapmaya kalkışma istersen sorun olabilir.Ama barfiks çekeren genelde sırtına çanta takıp çekiyor insanlar.Ben p90x videosunda sırtına 30 kiloluk 6-7 yaşındaki çocuğununu alıp çocuğu adama sarılmıştı adam normal barfiks çekiyordu :) buda bir ağırlık şekli ama genelde sırta çanta alınır.Ama spor için yapılan ayak ağırlıkları varsa onları ayaklarına bağlıyabilirsin.
    -Hareketi doğru yapmak :) Bilassa Geniş Tutuş Göğse çekme.
    -Bu soruya tam olarak cevap veremedim.Çünkü çok anlıyamadım :(

n0rest bunu beğendi.
  3. n0rest

n0rest Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Son sorudan kastım, boy uzamasına vs. katkıda bulunabilecek barfix dışında yapabileceklerim

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Valla boy uzaması hakkında 3. kez aynı yazıyı yazıyorum kendim sıkıldım :) Bu forumda aratsanız en az 10 konu bulursun ve 10 konuda belli yazılar görürsün araştırıp bulmak daha mantıklı ama ben sana kısa bilgi vereyim çünkü hep yazmaktan sıkıldım.

Öncelikle boy uzaması konusunda bilimsel kanıtlar olmadığı sürece kimse birşey diyemez.
    Ama türk doktorun biri geçen gün biberiye çayı içmek haftada 1 kere olmak şartıyla yararlı dedi.Balıkların üstü mü ne yararlıymış bunu hep forumda sporcular yazıyordu.Arkadaşım bıldırcın yumurtası dedi.Klasik basketboll oynamak (ama niye basketboll oynamak uzatır bakışı var zıplıyorsun zıpladıkça boyun uzucak bakışı) basketi sevmiyorsan ( yani benim gibiysen zıplama egzersizleri yapabilirsin) , İp atlıyabilirin.Bilmem daha değişik şeyler yapabilirsin yani araştır biraz..Önelim olan bilimsel kanıtlar.Bu konuda uzmanların bilgilerini bulursan bizler ilede paylaş.

n0rest bunu beğendi.
  5. n0rest

n0rest Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aylarca araştırdım bu konuyu, onlarca uzmanın yazılarını okudum vs. Şuan bu soruyu sormamdaki amaç ise yaşanmış deneyimler hakkında bilgi sahibi olmak. Sonuçta tamamının vücut sporlarıyla uğraştığı bir alan burası. Yorum için çok teşekkür ederim. Saygılar

6. by_burak

by_burak Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Boyunuzu uzatmak için bazı egzersizler yapabilirsiniz. Ama yapacağınız egzersizler çok ağır olmamalıdır. Çoğu insan egzersiz diyince sporun her dalını yapmakta ama bu onlara yarardan çok zarar getirmektedir. Bizde bunu düşünerekten sizler için bazı basit egzersizler hazırladık;
    1. Yüksek Hızda Koşma
    Bu boy uzaması için harikadır çünkü bacaklarınızın daha uzun olmasına yardımcı olur ve bu da büyük bir kazanç elde edebileceğiniz bölümdür.Yüksek hızlarda koşarsanız vücudunuz çok miktarda büyüme hormonunu salgılar. Bu da hızla uzamanıza yardımcı olur. Yüksek tempoda ne kadar uzun süre koşarsanız vücudunuzun o kadar çok büyüme hormonu salgılar.
    2. Metabolizmanızı Hızlandırmak
    Metabolizmanızın boy uzunluğuyla çok ilgisi vardır. Metabolizmanın hızlanması ile hemen birkaç santim fark oluşacaktır. Bu daha hızlı bir metabolizmanızın olması ile büyüme hormonu’nun daha çok kullanılması ile ilgilidir. Daha iyi kan dolaşımınız olacağından bu da uzamanıza yardımcı olur. Gün boyunca daha sık yemek yiyerek de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
    3. Başaşağı Asılmak
    Eğer 10 dakika bacaklarınızdan bir yere kendiniz tepetaklak asabilirseniz inanamayacağınız sonuçlar görmeye başlayacaksınız. Bu bacaklarınız dışında sırtınızı da esnetip uzatır. Omurga kemikleriniz az miktarda ayrıldığında vücudunuz boşlukları kemikle doldurup omurganızın uzamasını sağlar. Kesinlikle 20 dakikadan fazla bu şekilde kalmayın.
    4. Yüzmek
    Yüzmek bütün vücudunuzu esnetir ve uzatır. Vücudunuz için en iyi egzersizdir. Kulaçların etkisi muhteşemdir ve sadece uzamada farkı hissetmeyecek, omuzlarınızın da daha genişlediğini de göreceksiniz.
    5. Sırtı Esnetmek
    Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun, sırtınıza kollarınızı kavuşturarak ulaşın. Öne doğru yavaşta uzanın. Bu uzamaya da katkısı olan çok iyi bir sırt esneme pozisyonudur.
    Artık kısa olmak istemiyorsanız bu ipuçlarını rutin programınıza alın ve uygulayın.

Not:Alıntıdır. İnş azda olsa yardımcı olabilmişimdir.

DaMountain ve n0rest bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş