Ağırlık ve tekrar arasındaki ilişki

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve OduncuSirin tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. OduncuSirin

OduncuSirin Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Muğla
    Öncelikle bearmodeların beslenmelerinin bulk dönemindeki gibi oldugunu anlamış bulunmaktayım. Araştırmalarım sonucu yüksek ağırlık , düşük tekrar olduğunu farkettim. Ben evimde bulunan 4 kiloluk dambıllarla düzensiz belki 1 yıldır çalışıyorum ve işin ciddiyetine 1-2 aydır vardım. bazı hareketleri 15 tekrardan 4 set bazılarına 21 tekrardan 3 set yapıyodum. Anlamadıgım şey şu.

4 kiloluk dambılları ele alırsak 4 x 15 ile
    10 kiloluk dambıllarda 5x5 setin ne farkı olur. Yüksek ağırlık düşük set daha çok protein gereksinimi olduğu için mi sürekli bulk dönemindeki gibi yiyolar .

birde böyle bir bearmode cunun mu uzun zaman çalışması lazım yoksa böyle bir bodybuildingcinin mi ? aydınlatırsanız sevinirim . şimdiden teşekkürler.

2. Destiny

Destiny Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Bicepsleri çalıştırırken yüksek ağırlık az tekrar yaptığın zaman kas zorlanacak ve kasa ihtiyaç olduğu için o bölgeye kas inşa edecek.

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kas lifleri hızlı ve yavaş kasılanlar olarak ikiye ayrılır, alt bölümlemeler var ama kafayı fazla bulandırmayalım. Yavaş kasılan lifler dayanıklılık ve kondisyon gerektiren işlerde aktive olurlar. Hafif ağırlık çok tekrarda bunlar çalışır, büyüme potansiyelleri düşüktür. 4*15'te bunlar çalışır.

Hızlı kasılan lifler ise patlayıcı kuvvetten sorumludurlar ve yüksek ağırlık az tekrarda çalışırlar. Büyüme potansiyelleri daha yüksektir. 5*5'te çalışan bunlardır. Haliyle 5*5'in etkisi daha çok hacim kazandırma ve patlayıcı kuvvet artışı şeklinde olurken 4*15 güçte ve hacimde az miktar artış sağlasa da daha çok kondisyon çalışması olur.

kerem191 bunu beğendi.
  4. OduncuSirin

OduncuSirin Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Muğla
    Hangisi daha az zamanda olur pekala ?