Ağırlık,protein ve ölçü artışı hakkında

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve -bodyguard- tarafından 5 Mart 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. -bodyguard-

-bodyguard- Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    merhaba arkadaşlar,
    boy:1.77 kilo:65
    yaklaşık iki sene önce bu sporu 6 ay yaptım daha sonra sınavlara hazırlanmamdan dolayı bıraktım. Ve geçen hafta tekrar başladım.
    ilk 6 aylık periyotta 60ın altında bir kiloya sahiptim ve 70in üstüne çıktım. Bicepslerim 28den 32ye çıktı.Şu anki durumumu 2 hafta dolduktan sonra yapılacak ölçümlerde göreceğim.
    1)Şu an 2. haftamdayım. Haftada 3 gün salonda karışık makine çalışıyorum. Özellikle eski çalışmamda da dikkatimi çeken bir nokta var aslında o kadar hacimsiz olmasam da bazı hareketleri yaparken özellikle itme hareketlerini, ağırlıksız makinede bile yaparken zorlanıyorum. Bunun sebebi tam olarak ne olabilir. Ne şekilde çalışmalıyım?
    (Mümkün olduğunca ağır çalışmaya çalışıyorum fakat bu sefer de diğer hareketlerde performansım düşüyor,Hareketi tam yapamadığımda kasılma sağlamak amacıyla yarım kaldırıyorum bu pek işe yarar mı?
    2)Özellikle merak ettiğim bir konu, yeni başlayanların kolları ilk 3-4 ay çok hızlı büyür daha sonra bu büyüme yavaşlar gibi yazılar okudum forumda. Peki bu büyüme tam olarak belli bir kol ölçüsüne gelme ile mi alakalı yoksa başlangıçta vücudun verdiği tepkiyle mi alakalı. Yani ben daha önce kolumu 31-32 cm e getirdim diyelim. Şimdi tekrar başladığımda hızlı bir büyüme olur mu? Örneğin yaza kadar 35-36 cmi bulur muyum?
    3)Son olarak günlük 130 gram protein almam gerektiğini biliyorum. Bu miktarın üstünde alırsam kilo mu yapar ya da altında aldığımda kaslarım gelişmez mi az mı gelişir bunu öğrenmek istiyorum.

Cevaplayanlara şimdiden teşekkürler:)

Son düzenleme: 5 Mart 2013
  2. sqols

sqols Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Doha
    1) karisik makinalarla calisiyorum demissin, peki programinda hic bar ya da dumbell ile yapilan hareket yok mu? guclenememenin nedeni bu olabilir. programini atarsan yardimci olunabilir

2)yeni baslayanlarin kollarinin cok hizli buyumesi, en cok onem verdikleri kas grubunun bu olmasindan kaynaklanabilir. Hareketleri yaparken pump hissini hissetmek bicepste cok kolay, ama buyuk kas gruplarini calistirirken hareketin vurdugu bolgeyi hissetmek, yani hareketi tam dogru yapmak, biraz zaman alabilir

3)130 gram proteini 4 e bolup aliyorsan yaga donusme olasiligi az ama asil onemli alan bu proteinin yaninda nekadar karbo aldigin

3. Von_Pasther

Von_Pasther Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    1.77 boya 70 kilo fazla sen kas diye düşünüp kendini güçsüz hissediyorsun ama yağlısın gibime geliyor.Beslenme alışkanlıkları performans düşüşüne neden olabilir.Birde haftada 3 gün antrenman çok az bence.

Protein çok aşırı ete yüklenilip alınırsa kilo yapabilir ama whey kilo aldırmaz.Dengelemek lazım gibi gibi

Ayrıca ağır girdiğin için hareketlerin nizamını bozuyorsun gibi bir izlenime kapıldım.Hareketleri nizami yapmak ağır yapıp kendini kandırmaktan iyidir.Benim kollarım 36cm barbell curl da 5 5 takıyorum bara barla beraber 13 14 kilo gibi birşey oluyor örneğin.Ama hissede hissede yavaş yaparım.

Ben 1.76 yım 58 kiloyum bizim boyların ideali 60 65 gibi bence.Fazlası yağ olur

Son düzenleme: 6 Mart 2013
  4. -bodyguard-

-bodyguard- Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13

Elimde program yok sadece hareketleri gösterdi ilk haftam diye sonuçta 2 senedir spor yapmıyorum.

1)
    leg curl
    leg extension
    Machine Preacher Curls
    Machine Bench Press
    Lat Pulldown Machine
    ve bir tane daha makine var fakat ismini bilmiyorum. Fakat machine bench press gibi itme hareketi ve en zorlandığım hareket
    Antrenmanları mekikle başlayıp mekikle bitiriyorum. Setler 3x10 olarak söylendi fakat son sette zorluyorum yapabildiğim kadar.
    Programımda hiç bar,dumbell hareketi bulunmamakta. İlk 2 hafta sonunda program yapılacak muhtemelen. Buna alıştırma programı diyebiliriz.

2) Yani asıl sorum daha önce body yaptığımda kollarım hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. şimdi ara verdim ve tekrar başladım şu anda bu büyüme yine aynı hızda olur mu yoksa yavaş bir artış mı söz konusu olacak?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:26 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:10 ----------

Von_Pasther
    Şu anda kilom 65, 70 kiloya 2 sene önce body çalıştığımda 56 kilodan ulaştım ve yağsız bir vücuttu.
    Haftada üç gün normal programda biri için az olabilir fakat ilk 2 hafta her kas grubunu çalıştıran hareketler yapınca üst üste iki günü çıkarmak faydasız ve yorucu olabilir. Fakat normal programa geçince tabi ki bu sayıyı 4e çıkaracağım.
    Hareketlere ağır girmiyorum. Dediğim gibi bazı machine hareketleri bile ağırlıksız yaparken zorlandığımı söyledim. Her zaman nizami yapmaya özen gösteriyorum. Fakat bazen son sette zorlandığımda hareketi yarım ve hızlı yapıyorum gerekli baskıyı sağlamak için, bu da işe yarıyor gibi geliyor çünkü yanmayı hissediyorum.

5. Von_Pasther

Von_Pasther Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Hafif bile kaldırırken zorlanıyorum diyorsun.Beslenmen nasıl peki yeterli karbonhidrat alıyormusun.Vücut enerjisiz kalırsa dediğin gibi en hafif kilolar bile işkence olmaya başlar.Ben bunu fast foot yedikten sonra spora gittiğimde yaşıyorum vücudum aşırı güçsüz düşüyor isteğim gidiyor falan.

6. -bodyguard-

-bodyguard- Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13

Beslenme konusunda evde olduğum günler 3 öğün düzenli yiyorum. Evde olmadığımda ise kahvaltı ve akşam yemeği yiyorum. Onun dışında süt ürünleri ve meyve günlük tüketimlerimden.Şu güçlenme dönemini iyi bir şekilde atlatırsam sonrasında en azından daha iyi performans sergileyeceğimi düşünüyorum,

Son düzenleme: 6 Mart 2013
  7. -bodyguard-

-bodyguard- Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13

Pek yardımcı olan çıkmadı, sorularım bunlar.
    Programımı da yazayım yorumlama isteyen arkadaşlara;

kanat-mide
    lat pull down
    rowing machine
    lat öne çekiş
    dumbell rowing
    yüksek çekiş

sit up
    crrunch
    oblik
    leg raise

bacak-mide
    hack squat
    leg press
    leg curl
    leg extensio

omuz-triceps
    shoulder press (BUNUN YERİNE HANGİ HAREKETİ YAPABİLİRİM)
    front raise
    lateral raise
    shurg

upright
    alna triceps
    tek dumbell triceps
    push down

göğüs-biceps
    chest press
    chest üst press
    pull over
    butterfly
    barbell curl
    dumbell curl(düz kaldırma ve çekirerek kaldırma)
    scott curl

8. by_burak

by_burak Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum body' e başlamadan önce hiç bu sporla ilgilenmediysen ve aktif spor yapan biri degilsen kasların buna alışkın olmayabilir.
    Hayatında hiç spor ve body ile ugraşmayan biri o hareketleri yapmakta güçlük çekebilir.

Kasların yavaş yavaş alışacaktır.Bunun için evde düzenli olarak şınav çek , basketboll oyna işe yaradıgını hissediceksin.

Sabırlı olmak iyidir.Her işin başı sabır spor hayatında başarılar.

Sayfayı Paylaş