ağırlık arttırma ve güç? :(

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve oniks41 tarafından 22 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yaklaşık 6 aydır bb yapıyorum.Yaş 20,boy 1.93 kilo 89.
    Kendi evimde çalışıyorum.Bu zamana kadar protein tozu ve kreatin hiç kullanmadım

benim sorunum şu:özellikle düz bar ve z bar ile ön kol çalışırken düzenli olarak 2-3 haftada bir ağırlıkları 2,5-3 kg arasında arttırıyorum.4 set giriyorum ve 12 tekrar yapmaya çalışıyorum.Ancak şöyle bir sorunum var set ortasında 6.-7.tekrarlara geldiğimde hafif titremeler,hafiften öne arkaya yatmalar başlıyor :( ama pes etmiyorum seti tamamlamaya çalışıyorum,12 tekrara tamamlayamasam bile en azından gittiği yere kadar yapmaya çalışıyorum.Ama bu titremeler,öne arkaya hafif yalpalamalar güvenimi sarsıyor,boşuna yapıyomuşum,yalnış yapıyomuşum gibi geliyor ümitsizliğe kapılıyorum.
    ama 6 ayda gerçekten gelişme kaydettim.Kollarım belirginleşti,omuzlarım irileşmeye başladı.
    acaba güçsüz müyüm? ya da güç kazanmak için zorlansam bile ağır kaldırmaya devam etmeli miyim??? :(

2. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    hepimizde oluyor ve zaten bence olması gereken o son sette son sayıda tüm güç tükenmeli ama güçlenmek için piramit sistemide uygulayabilirsiniz oda şöyledir 4 set yaparsınız 12-10-8-6 diye 12 tekarda normal ağırlıkla başlayın sonra kiloları arttırın bu da güç kazanmanızı sağlar.

3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Hareketi yaparken önemli olan kaldırdığınız ağırlık değildir hareketi nizami yapmanızdır. 30 kilo ile savurarak biceps basmanızdan ziyade 20 kilo ile nizami olarak basmanız çok çok daha yararlıdır. Yükü savurduğunuzda ağırlık başka kas gruplarına vurur ve bicepsiniz gelişmez. Belki setin 11-12. hareketlerinde hafif bi savurma kabul edilebilir. fakat setin daha yarısında savurmaya başlamanız ağırlığı düşürmeniz gerektiğine işarettir.

4. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    ama kasları zorlamadan hep aynı ağırlıklarla çalışırsam gelişmem zor olmaz mı?

5. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

Örnek olarak 30 kilo bastığınızda bunu nizami olarak basarsanız ağırlığın neredeyse tamamı bu bölgeye vurur. Ama savurduğunuzda güç merkezi dağılır kolunuza 30 kilonun 15-20 kilosu arası bir yük baskısı olur. Yani değişen bişey olmuyor siz zaten 30 değil 15-20 kilo kaldırıyosunuz. Yükü arttırmamanızı sölemiyorum zaten yükü arttırın tabiki ama kaldırabileceğiniz kadar hareketi bozmıyacak şekilde arttırın .

6. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    burayı gözden kaçırmışım evet bencede ağırlığı azaltmanızda yarar var eğer çok sallanıyorsanız. Ama dediğim gibi piramit güçlenmenizi sağlayacaktır ayrıca forumda bir yerde vardı güçlenmek için harektler diye onuda arayıp bulursanız yararlı olur.

7. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    z barda senin için 2.5 kilo çok fazla 10 kiloyla çalıştıgını farzedersek ;

1. set 10
    2. set 12.5
    3. set 15
    4.set 17.5

2.5 kiloda 7.5 kilo fark var yani bu çok fazla hele 3 le yaptıgını düşünürşek 12k yapar yani bunu kimse kolay kolay yapmaz

bench degil ki zorlayasın.biceps küçük bir kas grubu bu kadar zorlamaya gerek yok.yüksekten baslayıp azar azar arttırırsan daha kolay olur.

bloster bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş