Ağırlık çalışarak kilo vermeye çalışmak yanlış mı?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve muratremix tarafından 7 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. muratremix

muratremix Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,
    Kardio ile kilo vermenin ne kadar sıkıcı olduğunu öğrenmiş biri olarak, ağırlık çalışarak bel bölgemdeki yağlardan kurtulmayı hedefliyorum. Aynı zamanda sönük olan göğüs ve kollarımı biraz şişirmek istiyorum, bir taşla iki kuş yani. 1 Aydır aynı programa devam ediyorum ve kollarımda hacimlenme oldu, ancak 1 kilo dahi verememiş olmamın üstüne, azıcıkta kilo aldım sayılır.

Günlük diyetim 2000 kaloriyi geçmemek üzerine, dikkatli yemeyi temel alan bir diyet. Haftada 5 gün yaptığım program ise:
    10 dk koşu bandı (6 km/s sabit hızda yürüyüş)
    15 dk bisiklet
    5 dk twist, 5 dk yana eğilme, 5 dk mekik
    45 dk ağırlık antremanı (4 set, 10 tekrar, 30-40 kg arası ağırlıklarla)

ağırlık antremanı sonrasında vücudumun günün geri kalanında çalıştığını hissedebiliyorum. 3 gündür MHP dren ile yağ yakımını ve kas gelişimini takviye etmeye başladım, bakalım etkilerini görücem inşallah.

şimdi benim merak ettiğim:
    bel bölgemde bir incelme yok, yağ oranımda bir azalma olup olmadığını bilemiyorum ancak kas kütlemde hafif bir artış var. Acaba vücudumdaki yağ miktarı azalıp, kas miktarı arttığı için kilo vermemiş görünüyor olmam mümkün mü? Uyguladığım çalışma programı ile kilo vermek bu kadar zor mu yoksa ben mi birşeyleri yanlış yapıyorum? Normalde ağırlık çalışırken her gün bir bölgeyi çalıştırmak lazım evet biliyorum ancak benim öncelikli hedefim kilo verirken bir yandan da kol ve göğüs bölgemi şişirerek birazda kondisyon kazanarak yola devam etmekti.

2. eternalsun

eternalsun Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Kendimden örnek veriyorum belki yardımcı olur..

Boyum 190 kilom 87 (yag ve kas oranlarını yüzdesel olarak bilmiyorum)

Uyguladıgım program 3 gün agırlık ve 2 gün kardio fakat her agırlık idmanından öncede 20 dk lık hafif bir kardio yapıyorum örnekse;

5 dk eliptik bisiklet
    5 dk twist
    5 dk side bend
    100 tekrar düz mekik 100 tekrar üst karın

ve ardından agırlık calısmaya baslıyorum o da söyle ki;

Pazartesi Gögüs & Ön Kol
    Carsamba Omuz & Bacak
    Cuma Kanat-Sırt & Arka kol

Tüm setler 12-10-8-6 (azalan piramid)

Salı ve Persembe günleri ise

5 dk x 4 Eliptik Bisiklet
    10 dk Koşu Bandı
    250 twist 250 side bend
    200 düz mekik
    200 üst karın (sıkıştırma)

bu programı 1 senedir yapıyorum yediklerimi bir anda kesmedim kas kaybım cok fazla azalmasın diye glutamin destegi aldım 108 kg 'dan 87 kiloya düstüm bu programı yaparken dönem dönem adetli olmak üzere kullandıgım ürünler;

Universal Carnitech , Gnc Cla ve Carnitin , Animal Cuts , Eas Thermodynamx , One a Day Maximum

Sonuc belim inceldi alt karın ve üst karın cok azaldı kollarım 42 cm soguk 44 cm sıcak omuzlar irileşti sırtım genisledi ve hayatımdan artık cok memnunum :)

3. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Ağırlık çalışmadan kilo vermeye çalışmak kas kaybına neden olur derler. Bir ara temel hareketlerden bazılarını 3'lü süperset olarak yapıyordum evde. İşe yaramıştı açıkçası. Sonra yine kilo aldım. :)

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kilo vermek ile yağ yakmak farklı şeyler..yağ yakmak rastgele yapılamıyor..planlı ve hesaplı olunmalı..(kilo vermek su ve kas kütlesinden de kaybı ihtiva eden daha kaba bir kavramdır)

yağ ancak orta-düşük yoğunluktaki (yüksek değil) , belirli bir tempoda ve belirli süre yapılan egzersizlerde yakılabiliyor..(orta seviyede 30dk koşu gibi)

yüksek ve çok yoğun koşularda ya da diğer kardiovasküler hareketlerde enerji aerobik değil yolla yani yağ ile değil sadece karb ile sağlanabiliyor..

yüksek yoğunlukta , oksijenli ortamda değil oksijensiz ortamda enerji sağlanır yani anaerobik yolla glikojenden sağlanır.. ve yağ da oksijensiz ortamda yıkılabilen bir doku değil..

Son düzenleme: 11 Ekim 2009
    rei bunu beğendi.
  5. rei

rei Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    bu gün tam bu konuyu spor hocama sordum aynı tıpa tıp aynı şeyi söyledi bana diez burdan güvenilirligini açıga çıkarıyorsun gerçektende teşekkür etmemin sebebini yazayım dedim bilgi takdir edilecek bişey

6. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    ağırlık çalışarak kilo verirsin ama beslenme bilginin gayet sağlam olması ve diyet yapman lazım...ben bu şekilde hem kas kütlesi kazandım hemde ayda 2 kilo verdim...

ancak rakamlar düşük süreç uzun oluyor böyle...

7. peter

peter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sinan
    Yer:
    ankara
    arkadaşlar bende boks yapıyorum 146 kg dan 130 a düştüm ama göğüs ve göbek beni çok rahatsız ediyor özellikle göğüsüm göğüsü nasıl eritebilirim boks idmanı olmadığı günlerde 1 saat koşu yapıyorum ne olur yardım edin şimdiden teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş