Ağırlığı kaldırırken spotter niye gereklidir?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve münzevi tarafından 2 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    S.a. arkadaşlar,

Öncelikle şunu belirteyim burada spotterın güvenlik veya tedbir açısından gerekliliğini değil sadece ağırlığı ilk kaldırış anında niçin spotter yardımı kullanıldığını soruyorum. Sonuçta ağırlığı kaldıran kişi zaten o ağırlıkla 3-5-7 tekrar yapabiliyorsa neden ilk sehpadan kaldırma anında spottera ihtiyaç duyulur?

2. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Herhalde herkes başlığa bakıp bu da sorulur mu diyor. :) İktisat/işletme okumadık ki pazarlama stratejilerine kafa yorup etiketi güzel yapalım. :)

Bu arada modlardan ricam, mesajlarda edit yapabiliyoruz ama konu başlığında bu imkan yok sanırım. Eklenirse güzel olur.

3. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    cok da teknik bir terim degil spotter yerine "yardimci" denebilir sanki.

alirken ters bi hareket sonucu eklemlere binen gerilimde sakatlanmamak icin,
    sonucta hafif agirlikta yardim alinmaz genelde maksimal olur

münzevi bunu beğendi.
  4. serdar2

serdar2 Üye

Beğenileri:
    532
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Purchase
    Yer:
    Avusturya
    neden kullanilira en guzel ornegi ben vereyim.100 kilo bench press yapmaya niyetliydim, 90 kilo ile 8 tekrar rahat cikmisti. sanirim 5 ay once felandi.!00 kiloyu ilk aldigimda , benchten gogus hizasina getirirken , kurek kemigimde bi tikirti hissettim.O an bi sey anlamadim, ertesi gun ve sonraki 4 ay boyunce kurek kemigimde agri olustu.O gunden itibaren biri yardim etmiyorsa 100 ve uzeri agirliga girmiyorum.Cunku bi kere sakatlaninca, insan sagliginin degerini anliyor.Hele ciddi bi sakatlik olursa psikolojik olarakta kotu hissediyor insan.

münzevi bunu beğendi.
  5. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103

Dediğiniz gibi yardımcı denilmesi de gayet uygun. Aslında benim merak ettiğim husus da değindiğiniz nokta. Alırken ters bir hareket mi yapılıyor? Normalde düz bir doğrultuda indirip kaldırıyoruz, ama ilk olarak sehpadan ağırlığı alırken hafif bir açıyla geriden alıyoruz, işte bu ters bir hareket midir, eklemlere çok mu yük bindirir bunu merak ediyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:42 ----------

Ben de evde tek başıma çalıştığım için temkinli olmak zorundayım zaten. 100 kiloya alıştım gibi 110'a çıkacağım ama bu mesele biraz kafama takıldı, ağırlığı sehpadan alma meselesi. Dediğiniz gibi bir kere sakatlandıktan sonra kıymeti yok.

6. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bench presi gogus icin yapiyoruz ama su var agirligi alip koyarken kisa sureli de olsa omuzlara yuk biniyor. bildiginiz gibi omuzlar agir yukleri dikey eksende altinda omurilik destegi varken tasimak uzere tasarlanmistir, onda bile sakatlanan coktur aramizda. 100kusur kilo maksimal agirligi yatar vaziyette ve asimetrik bir sekilde goguse almak ve koymak sonucta risk, bazisi alir bazisi almaz. bi de yardimci birileri varken motivasyon da yukseliyor onun da etkisi var sanirim.

Sayfayı Paylaş