açken spor yapmak zararlı mı?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve deepblond tarafından 2 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. deepblond

deepblond Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    sabahları aç karnına spor yapıyorum. bazen yağ yakımı için kahve içiyorum. bunların vücuda herhangi bir zararı olur mu ve kan şekeri seviyelerini nasıl etkiler? spor biterken şekerli birşey yemelimiyim [kan şekerinin yükselmesi için] ? ya da sporcu içeceği mi içmeliyim? spora başlamadan önce kuru meyve yesem yağ yakımı olur mu olmaz mı? cevaplarınız için teşekkürler.

2. miaoumiaou

miaoumiaou Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    acken spor yapmak cooooooook yanlis. en büyük hatalardan biridir. spordan 1 saat once dengeli bir kahvalti etmelisiniz. onerim ve benim uyguladigim menu: sekersiz yesil cay, yumurta(yumurta yemiyorum genelde,protein olarak jambon, sosis vs aliyorum), 2 dilim tam bugday ya da cavdar ekmegi, domates, salatalik, az yagli beyaz peynir.
    yesil cay yag yakimi icin cok iyidir.( sekersiz sütlü kahve de icebilirsiniz.)
    ama spora dolu mideyle gitmemelisiniz. 40 dk sindirmeniz yeterlidir.

ayrica spordan sonra da dengeli bir yemek yemelisiniz, yagsiz makarna veya pilav, yagsiz corba, salata, izgara et vs.

deepblond bunu beğendi.
  3. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    aç karnına yapılan spor vücudun direncini düşürür çünkü sabah erkenden kalkan vücutta glikojen depolar boştur ve ayrıca proteine ihtiyacı vardır..

aç karnına vücut daha iyi yag yakabilir, ama bu her zaman bu şekilde gitmez çünkü vücutta enerji yoksa, enerji harcayamaz, dolayısıyla bu da etkili yag yakımı için performansınızı düşürür.. sizin en azından basit bir karbonhidrat(meyve suyu, muz, elma, kuru üzüm, üzüm suyu, elma suyu vs) tüketilirse, ileride yaşanacak olan halsizlik durumlarının biraz önüne gecersiniz..kısacası, aç karnına kardiyo yapmayın..basit bir kahvaltı veya en azından bir tane meyve türü yiyerek kardiyo yapılabilir..bunlar performansınızın düşmemesi için size yardımcı olur. dolyısıyla yag yakımı için daha iyi performans sergilersiniz.

antrenman sonrası , basit karbonidrat kaynagı olarak en ideali elma suyudur, özellikle diyet dönemindeyseniz..bayan iseniz, 200-300 ml elma suyu ideal bir aralık olabilir..sporcu içeceklride tercih edebilirsiniz, daha zengin mineral destegi almak için tercih edilebilir...bunu takip eden de bir protein ve biraz kompleks karbo içeren bir ögün olmalı..

Son düzenleme: 2 Mart 2009
    FLEX-POINT, deepblond ve benekli bunu beğendi.
  4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  5. deepblond

deepblond Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    sabah erken saatte zamanım olduğu için kahvaltıdan önce yapıyorum kardiyoyu. bir meyve yesem ve kahve içsem olur mu acaba. kahvenin veya yeşil çayın ne gibi etkileri olur?

6. zahir

zahir Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    d.wolf,marketlerde %100 saf denilerek satılan elma sularına güvenmeli miyiz sence? yoksa evde makinada sıkarak içeceğimiz elma suyu elbette daha mı yararlıdır?

7. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    kendiniz de söylemişsiniz. evde hazırlanan elbette daha yararlıdır.

zahir bunu beğendi.
  8. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Sabah acken, tum glikojen depolari bosken spor yapmak kas yapimina da yol acacagi icin zararlidir. Fakat yag yakimi da maksimum seviyede oldugundan ciddi yag sorunu olanlar icin bence gayet mantikli. Yeni spora baslamis bir bayanin kaybedecegi cok fazla kasi yoktur zaten. Tabii kardiyonun siddeti de baslangicta dusuk olmasinda fayda var. Tansiyon dusmesi vs. yasanabilir. Ben haftada bir gun bodybuilding.com 'daki bir makaledeki tavsiyeye uyarak sabah kalkar kalkmaz protein tozu ve kahve aliyorum. 45 dk. sonra da spor yapiyorum. Amac yine glikojen depolarinin dolmamasi fakat spor sirasindaki yikimda protein kaynagi olarak aldiginiz proteinin kullanilmasi. Ne kadar dogrudur bilmiyorum akademik bir makale degildi sonucta.
    Ama bu kadar ince detayli dusunmek de her zaman mumkun olmuyor. Ozellikle zaman kisitlari da varsa. Bence yeni baslayanlar icin en onemlisi ne olursa olsun spor yapmayi aliskanlik haline getirmesi. Sizin icin en uygun zaman sabah kalkar kalkmaz ise yapin bence. Baska bir zaman yapacagim diye ugrasip daha sonra kosullar nedeniyle sporu birakmaktan iyidir.
    Kahve, cay vs. gibi kafein kaynaklari metabolizma hizini artirdiklarindan, ayni zamanda da antreman oncesi icildiginde antreman performansini da arttiracagindan yag yakimi icin oldukca faydalidirlar. Yalniz kahvenin kadinlarda selulite yol actigini duymustum. Ne kadar gercektir sebebi kafein midir onu bilmiyorum.

Sayfayı Paylaş