1. Değerli Üyemiz

Başlık açmadan önce fotoğraf ekleme kurallarını okumayı unutmayınız!

Unutmayın ki; ancak usulüne uygun eklenen fotoğraflarla ve kendiniz hakkında vereceğiniz detaylı bilgilerle

sağlıklı yorumlar alabilirsiniz. Kurallara uygun açılmış bir başlık çok daha fazla üyenin başlığınızı okumasını ve

yorumlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf ekleme kurallarını okumak için lütfen tıklayınız!

Forum düzenine katkınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Notu Gizle

8 aylık BB. Tecrübeli arkadaşlar YARDIM EDİN bilgilerim ve resim mevcut

Konusu 'Üye Fotoları' forumundadır ve DrBurakkk tarafından 26 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. DrBurakkk

DrBurakkk Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle merhaba arkadaşlar yazım biraz uzun ama gerçekten yardıma ihtiyacım var BB de yapılabilecek hatalar konusunda çoğu arkadaşlar da bilinçlenebilir

Boy:185
    Kilo:75

Ben BB ye 8 ay önce başladım ve kısa bir süre sonra yaşam tarzım haline geldi adeta BB ile evlendim diyebilirim hayatımın her anında onu düşünerek davranmaya başladım. Her dakika her saniye araştırdım bilenlerle konuştum okumadığım dergi forum kalmadı giderek mesafe katettim çok kalınlaştım diyemesem de hedeflerim doğrultusunda karın bölgemdeki yağları yakıp vucudumdaki kas hatlarını belirgin hale getirdim ilk 6 ay da ölçümlere göre 6 kilo kas verip 4 kilo kas aldım yağ oranım %20 den %13 e düştü. Buraya kadar bir sorun yok son 2 aydır hırsla çalışmaya devam ediyorum ve bugün yeni ölçüm yaptırdım. Ölçüme göre son 2 ay öncesine kıyasla yağ oranım ve miktarım sabit kalmış. 1 kilo kas kaybetmişim gözüküyor ancak aynaya baktığımda son 2 ayda iyi geliştiğimi gördüm çalıştığım ağırlıkları giderek artırdım ve iyi yol aldığımı sanıyorum. Söyle bir durum var bence kaslı birisinin kesinlikle karın kasları belli olmalıdır ilk dikkat ettiğim ve en önem verdigim kas grubu karındır bende bu doğrultuda karbonhidrat alımımı oldukça düşürmüştüm yağ alımım minimum seviyede protein alımım günlük 180 gr civarı tavuk yumurta ve et agırlıklı. Sizlere yazımın sonunda spora başlamadan önceki , 2. Ölçüm yaptırdığım ve bugünkü fotoğraflarımı atıcam. Arkadaşlar acaba nerde hata yaptım da boyle bir sonuç ortaya çıktı ben göremiyorum sizlerden yardım bekliyorum antreman ve beslenmem hakkında bazı bilgiler vericeğim.

Antreman
    İstanbulun en bilindik fitnesslarından birine gidiyorum ve antönörüm buranın en iyilerinden. programımda bir sıkıntı olmadığına eminim. Antremandan önce 5 dakika yüksek tempo koşu antremandan sonra 15 dakika yüksek tempo koşu yapıyorum.Antremanımı 3 parça bir gün gögüs biceps ikinci gün triceps sırt 3. Gün bacak omuz yaptım

Suplement

İlk başladığımda L-karnitin kullandım 2. Ayda protein tozuna başladım (weider premium whey) protein tozununda şuan 3. Kutudayım kutular arasında 2 haftalık boşluk bıraktm. 3. Ayda weider creatine başladm. Gelelim son 2 aya protein tozuna aynı şekilde devam ettim ayrıca BCAA üniversal tomic 7 bitirdim.

Beslenme

Dediğim gibi karın kaslarımı belli etmek için düşük karbonhidratlı beslendim bazen aşırı düşük karbonhidrat aldığım oldu hayatımdan tatlı şeker v.b basit şekerleri tamamen çıkardım bazen aldığım tek karbonhidrat antremandan önce yediğim yulaf ezmesi oldu tabi arada süt yourt ice tea aldığım oldu. Besinlerimin %80 nini proteinler oluşturdu yağ alımım zeytinyağı arada fıstık ezmesi ve kuruyemişlerden karşılandı1 günlük örnek beslenmem

Sabah 4 yumurta beyazı 2 tam yumurta

Öğlen tavuklu yada ton balıklı salata

Spordan önce yulaf ezmesi ve kuruyemiş

Spor sırasında 1 ölçek BCAA

Spor sonrası 1 ölçek whey protein

Akşam ızgara tavuk tada et

Bol yeşil çay( ekmek ve basit şekerler neredeyse yok. bolca ıspanak)
    Acaba nerde hata yapmış olabilirim arkadaşlar kendi düşündüğüm yapmış olabilecegim hataları yazayim.

1)Aşırı düşük karbonhidratla kasları yetersiz besleme ve kas yıkımı

2)Sabah erken koşularla kas yıkımı

3)Bazen 15-20 gün aralıksız fitnessa gittiğim oldu kaslara yeterince dinlenme süresi vermediğim için kas yıkımı

4)Şöyle bir ihtimal var son ölçüm olmasaydı geliştiğimi düşünüyor ve halimden memnundum bu ölçüm yapılan makina saçmalamış ve gerçeği yansıtmamış olabilir mi (İstanbulun en bilindik fitnesslarından birinde ölçtürdüm uyduruk makine olduğunu sanmıyorum)

5) Hayatımda meyve diye birşey neredeyse yok
    Spora başlamadan

Başladıktan 4 ay sonra

Şimdiki hal

Gelişmem benim fikrimce çok iyi ama ölçüm makinesi oyle demiyor sizin fikriniz nedir?

2. DrBurakkk

DrBurakkk Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Şunu eklemeyi unuttum istanbulda öğrenciyim öğlen yediğim salata haric tüm yemeklerimi kendim yapıyorum

3. gursoy

gursoy Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Başlamadan önceki fotonda yağlı durmuyosun çok fazla açıkçası temel sorun yanlış beslenmen öncelik sağlık tabikide o yüzden karbonhidratı yağı kesemessin protein kadar onlarda önemli kas istiyosan karbonhidratta almalısınn! Yağlarda önemli ama sağlıklı yağlar beslenmeni düzenlersen sorun çözülür bence

4. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Makinanın dediklerinin ne önemi var . Ölçüler ve daha da önemlisi ayna asla yanıltmaz..

DrBurakkk bunu beğendi.
  5. ktemur

ktemur Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Görünüş olarak başlamadan önceki halinle aradaki fark yok denecek kadar az ve temel sebebi yanlış beslenme gibi duruyor. 8 ay boşa gitmiş....

6. berjayk

berjayk Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Yazıdan anlaşılan en büyük sorun beslenmedeki yetersizlik. Yağ yakmak istiyorsan tabi ki günlük aldığın kaloriyi azaltman gerek ama beslenme programından anlaşılan aldığın kalori oldukça düşük ve en büyük problem karbonhidratı çok az derecede alman. Kas kaybetmek istemiyorsan karbonhidratı yeterince alman gerekli. öğünlerinde esmer pirinç yiyebilirsin mesela haşlama olarak tabi. Bir de benim tavsiyem ağırlık idmanından sonra kardiyo yapmaman konusunda olacak. Ağırlık idmanından sonra kaslarını besleyip dinlendirmelisin. Son olarak yeterli miktarda meyve yemende sakınca yok.

7. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Hatalarini kisaca söyle siralamissin

1)Aşırı düşük karbonhidratla kasları yetersiz besleme ve kas yıkımı

2)Sabah erken koşularla kas yıkımı

3)Bazen 15-20 gün aralıksız fitnessa gittiğim oldu kaslara yeterince dinlenme süresi vermediğim için kas yıkımı

4)Şöyle bir ihtimal var son ölçüm olmasaydı geliştiğimi düşünüyor ve halimden memnundum bu ölçüm yapılan makina saçmalamış ve gerçeği yansıtmamış olabilir mi (İstanbulun en bilindik fitnesslarından birinde ölçtürdüm uyduruk makine olduğunu sanmıyorum)

5) Hayatımda meyve diye birşey neredeyse yok

Bunlara birtanede ben eklicem

6)HEPSI

robfan ve gursoy bunu beğendi.
  8. mmayg

mmayg Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    masabaşı iş
    merhaba , öncelikle fitness dediğiniz gibi yaşam tarzı, yaşamın bir parçası ama asla bunu saplantı haline getirmeyin. kasları belli hale getirmeniz için öncelikle kaslanmanız lazım . çok acele ediyorsunuz. amacınıza ulaşmanız 2 yıl da alabilir 5 yıl da , bu genetiğinize ve düzenli yaşamınıza bağlı. yaşam tarzınızı tümüyle bunun üzerine kurmayın , beslenme antreman ve uyku dışında sadece yaşamınızın bir parçası olsun , kendisi değil. yanlışlarınızı sormussunuz nacizane fikirlerimi yazıyorum,
    - suplement kullanımına çok erken başlamızsınız. sporda ilk 1 yıl temel hereketler ile fizik yapısı güçlendirilmeli ,ondan sonra duruma göre ihtiyaç varsa suplement alınmalıdır.
    -sabırlı olmalı ve belirlenen antreman programına harfiyen uymalısınız. belirlenen programdaki dinlenme günlerine riayet etmelisiniz , fazla çalışan fazla gelişmiyor , en iyisi ilk yıllar iyi bir antrenörden yardım almalısınız , sonraki zamanlarda kendinizi tanıyacağınız için ve tecrübeleriniz ile kendi başınıza çalışabilirsiniz.
    -yaşınız daha çok genç , hiçbir besinden kendinizi soyutlamayın . hiçbir besini özlemeyin. bir lokma almakla dünyanın sonu gelmez. amacınıza göre dönem dönem protein karbonhidrat yağ oranlarını hesaplayın.hiçbirini tamamı ile kesmeyin , elbette kuyumcu gibi birebir de hasap yapmayın , kabala hesaplayın ,örneğin metabolizma hızınıza göre 2800 kal ihtiyacınız varsa , 1 gr protein 4 kal ,1 gr karbonhidrat 4 kal, ve 1 gr yağ 6 kal olmak üzere hesap yaparak ihtiyaca yakın bir beslenme düzeni belirleyebilirsiniz. hacim dönemleri kilo başı 2 gr p/2k/1 gr yağ , definasyon dönemleri 2,5 p/ 1 k/ 0,5 yağ* gibi oranlar kurun.
    - antremandan önce yavaş sindirilen şeyler yemeyin.illa yiyecekseniz hızlı sindirilen şeyler alın , kuruyemiş gibi şeyleri ara öğünler olarak alın.
    - ölçülere takılıp kalmayın , amaç estetik görünüm ise buna odaklanın , sonuçta hedefe ulaşmak ve oraya yakın kalmak önemli. örneğin ben her yıl daha iyi olmaya çalışıyorum ve sonraki yıl sonu anlıyorum geçen yıl aslında çok gerideymişim .
    çok yazdım ,size başarılar.

DrBurakkk bunu beğendi.
  9. robfan

robfan Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhendis
    Yaptığın hatalar kadar büyüyememişsin.
    En bilindik mekânın hocası her zaman en kaliteli hoca olmayabiliyor demek ki, nasıl olurda 8 ay boyunca hiç bir şey gözlemleyememiş?
    Kilo alman lazım, bacaklarını kuvvetlendirmen lazım.

Sayfayı Paylaş